Mokyklų karo rezultatai paaiškės rugsėjo 1-ąją

Mokyklų karo rezultatai paaiškės rugsėjo 1-ąją

Mokyklų karo rezultatai paaiškės rugsėjo 1-ąją

Visą vasarą tarp mokyklų vyko tylus karas dėl moksleivių. Pedagogai, kad išsaugotų sau darbo vietas, juos viliojo net iš kitų rajonų. Nes kiekvienas mokinys – su krepšeliu valstybės pinigų pasirinktai mokyklai.

Stanislava VIČAITĖ

stanislava@skrastas.lt

Mokinių vilionės – ne paslaptis

Kasmet mažėjant moksleivių, mokyklos, kad išliktų, o pedagogai – turėtų darbo, kovoja dėl kiekvieno vaiko. Todėl pedagogai imasi žygių, kad pas save perviliotų vaikų iš kitų ugdymo įstaigų. Ne tik iš savo, bet ir kaimyninių rajonų.

„Kad mokyklos vilioja vaikus iš kitų mokyklų – jokia paslaptis. Joms svarbus kiekvienas vaikas, nes jis  „atsineša“ ir mokinio krepšelį“, – „Pakruojo kraštui“ teigė Pakruojo švietimo skyriaus vedėjos pavaduotojas Algirdas Šidlauskas.

Anot jo, tos vilionės tęsiasi jau ne vienerius metus. Taip ne vienas moksleivis perėjo mokytis į kitą rajono mokyklą. Nemažai Pakruojo rajono vaikų lanko ugdymo įstaigas Joniškyje, Šiaulių rajone.

Prašė pasidomėti kolegų etika

Prieš kurį laiką „Pakruojo krašto“ redakciją pasiekė laiškas. Po juo pasirašę Pasvalio rajono Vaškų vidurinės mokyklos Grūžių pradinio ugdymo skyriaus pedagogės ir čia besimokančių moksleivių tėvai prašė pasidomėti pedagogo etiką žeminančiu Degėsių pagrindinės mokyklos mokytojų elgesiu.

Laiške teigiama, jog mokyklos diektorė Asta Kačarauskienė ir mokytojos, sužinojusios, jog reorganizuojamas Grūžių pagrindinio ugdymo skyrius ir vyksta etatų mažinimas, važinėja po gretimus Dovydų, Vienžindžių ir kitus kaimus, esančius Pasvalio rajone, ir įkalbinėja pradinukų tėvus leisti vaikus į mokyklą Degėsiuose.

„Nežiūrint į tai, kad Pasvalio rajono savivaldybės Tarybos sprendimu Grūžiuose išlieka pradinių klasių komplektai. Šalia turime globos namus, kuriuose vaikų skaičius ne tik stabilus, bet ir didėjantis“, – apie kaimyninio rajono pradinio ugdymo įstaigos perspektyvas rašoma laiške redakcijai.

Prašymus parašė dvi šeimos

Degėsių pagrindinės mokyklos direktorę Astą Kačarauskienę nustebino klausimas, ar tikrai į jos vadovaujamą mokyklą viliojami vaikai iš gretimo rajono: „Greičiau atvirkščiai. Tai jie (grūžiškiai pedagogai – red. pastaba) važinėja po mūsų kaimą ir įkalbinėja tėvus leisti vaikus į jų mokyklą“.

Direktorė teigė, jog prašymus priimti mokytis vaikus į Degėsių pagrindinę mokyklą yra parašiusios dvi šeimos iš gretimo Vienžindžių kaimo, priklausančio Pasvalio rajonui. Viena šeima čia nori leisti penkias, kita – tris atžalas.

Anot A. Kačarauskienės, pro Vienžindžių kaimą prasuka ir autobusiukas, vežantis Degėsių pagrindinės mokyklos moksleivius. Todėl, kaip pasiekti mokyklą Degėsiuose, šio kaimo vaikams problemų nekils.

„Reikia kovoti civilizuotai“

Vaškų vidurinės mokyklos, kuriai priklauso Grūžių pradinio ugdymo skyrius, direktorė Dalia Remeikienė paneigė, kad šios ugdymo įstaigos pedagogų iniciatyva viliojami mokiniai iš Degėsių pagrindinės mokyklos.

Kad į kaimyninių rajonų kaimų teritorijas „medžioti“ moksleivių nevyksta ir neketina to daryti, „kad ir kokia situacija pas mus susiklostytų“, redakcijai teigė ir Grūžių pradinio ugdymo skyriaus pedagogės.

Tuo tarpu Degėsių pagrindinės mokyklos direktorė A. Kačarauskienė redakcijai teigė girdėjusi, kad Pasvalio rajono šeimoms, ketinančioms leisti savo atžalas į Degėsius, daromas spaudimas per seniūniją.

„Tos šeimos gyvena vargingai, todėl joms grasinama, kad nebemokės socialinės pašalpos“, – pasakojo A. Kačarauskienė, įsitikinusi, jog kova dėl mokinių turi išlikti civilizuota. Jos nuomone, tėvai turi teisę rinktis, į kurią mokyklą leisti vaikus.

Pasirinkimas paaiškėja tik rugsėjį

Kol kas neaišku, kurią mokyklą lankys tie aštuoni Vienžindžių kaimo vaikai. Mat Vaškų vidurinės mokyklos direktorė D. Remeikienė „Pakruojo kraštui“ tvirtino, kad šie vaikai vis dėlto lieka savo mokykloje.

Pakruojo švietimo skyriaus vedėjos pavaduotojo A. Šidlausko teigimu, neretai tėvai gudrauja: prašymus parašo ne vienai mokyklai.

Kurią mokyklą pasirinko, dažniausiai paaiškėja tik rugsėjo pirmąją, kai reikia surašyti vaikus į mokinių registrą.

Kad mokyklos negali būti tikros dėl mokinių skaičiaus kol, neprasidėjo mokslo metai, rodo ir Pamūšio atvejis.

Prieš kelerius metus uždarant Pamūšio pagrindinę mokyklą, planuota, kad visi vaikai pereis į ugdymo įstaigą Pašvitinyje. Tačiau šią mokyklą pasirinko nedaug moksleivių: didesnė dalis jų išvyko mokytis į Joniškio ir Šiaulių rajonus.

Leonido VOROBJOVO pieš.