
Naujausios
Moters rankoms paklūsta metalas
Šiais laikais Pakruojo rajonas negali pasigirti kalvių gausa. Pakruojietė juvelyrė Lolita Narkevičiūtė – Važgauskienė metė iššūkį sau ir sumanė imtis kalvystės. Pirmąjį savo darbą – žibintą – dovanojo Pakruojo dvarui.
Stanislava VIČAITĖ
stanislava@skrastas.lt
Tarp kalvių – moteris
Pakruojo dvaro kalvėje Lolita Narkevičiūtė – Važgauskienė darbavosi keletą dienų. Čia ji darbavosi, pakviesta dalyvauti pirmą kartą rajone surengtame kalvystės plenere.
Kai kiti plenero dalyviai savo žibintus kaldino iš juodojo metalo, juvelyrė savąjį – iš žalvario. Tačiau ne tik pasirinkta medžiaga iš plenero dalyvių išsiskyrė Lolita. Ji vienintelė pirmojo rajono kalvystės plenero dalyvė – moteris.
Be to, ji vienintelė iš plenero dalyvių savąjį žibintą kūrė dvaro kalvėje. Kiti plenero dalyviai darbavosi jiems įprastoje vietoje.
Žalvaris keitė spalvą
Ant stalo pasitiesusi žalvario lakštą, Lolita specialiomis žirklėmis kirpo keturis trikampius. Kiekvieno trikampio vieną kraštinę iškarpė „dantukais“.
„Čia bus žibinto stogas. Trikampius vieną su kitu sujungsiu iš vario vielos pagamintomis kniedėmis“, – nepaleisdama metalo kirpimo žirklių iš rankų savo sumanymą atskleidė Lolita.
Paskui ji iškirpo keturis nedidelius apskritimus. „Čia bus dekoratyvios detalės, panašios į vandens malūno ratus“, – susikaupusi kūrybai aiškino juvelyrė.
Juos prie žibinto karkaso moteris ketino pritvirtinti grandinėle, sunerta iš nedidelių varinių žiedelių.
Padailinusi apskritimų kraštelius, juvelyrė vieną įmetė į žaizdrą. Į jį orą dumplėmis pūtė taslikininkas.
Palaukusi, kol žalvarinis apskritimas paraudonuos, sugriebė replėmis ir – į dubenį su šaltu vandeniu. Ištraukusi dėjo ant priekalo ir kalė nedideliu plaktukėliu.
Tą patį apskritimą ji dar ne kartą metė atgal į ugnį, paskui vėl kalė. Tam, kad susidarytų spalvų kontrastai. Skubėdama, kad žalvaris neatšaltų ir kalamas neplyštų.
„Beliks nuvalyti ir apdoroti specialia priemone, kad lauke nuo lietaus žalvaris nepakeistų spalvos“, – sakė Lolita, pridūrusi, jog toks pats procesas laukia dar trijų apskritimų ir keturių trikampių.
Žibintas – pirmas didelis darbas
Lolitos darbo rezultatą pakruojiečiai pamatė Pakruojo miesto šventės pirmą dieną. Jos, pakruojiečio Ramūno Adomaičio ir šiauliečio Renaldo Palekausko sukurti žibintai buvo pristatyti centriniuose dvaro rūmuose.
Juvelyrė prisipažino, kad tokį didelį darbą ji sukūrė pirmą kartą. Ji kalvystės ėmėsi pirmą kartą.
„Sugalvojau dalyvauti plenere, nes norėjau save išbandyti. Kas žino, gal sulauksiu užsakymų ir didesniems darbams“.
Metalo plastiką išmanančiai Lolitai darbuotis kalvėje nebuvo naujiena. Mat bestudijuojant Telšių aukštesniojoje taikomosios dailės mokykloje teko kaldinti kryželius.
Juvelyrės specialybę turinti moteris dažniausiai kuria smulkesnius dirbinius: auskarus, pakabučius, apyrankes, žiedelius, diržus iš vario ir žalvario. Papuošalus kuria atsižvelgdama į žmogaus asmenybę, nes jos žodžiais, turi vienas su kitu derėti.
Lolita pasakojo, jog būsimam kūriniui nusipiešia eskizą. Tačiau dažniausiai bedarant gimsta naujų idėjų ir ankstesnį sumanymą tenka numesti į šoną. Tačiau baltų mitologijai būdingi raštai jos kurtuose papuošaluose išlieka.
Papuošalus Lolita prisipažino kurianti beveik trejetą metų. Nors mokslus baigė prieš dvidešimt metų.
„Tiesiog kol savo jėgomis įsirengiau savo dirbtuvėlę, prabėgo nemažai laiko“, – prisipažino moteris.
Lolita ne tik juvelyrė: tapo paveikslus, kuria įvairių dirbinių iš odos, mezga. Yra bandžiusi ir verslininkės duonos, tačiau menininikei kūryba – arčiau širdies.
Autorės nuotr.
KIRPIMAS: Lolita metalą karpė kaip popierių.
ŽAIZDRAS: Iš žaizdro ištraukiami įkaitę žalvario lakštai.
DOVANA: Savo sukurtą žibintą Lolita Narkevičiūtė – Važgauskienė dovanojo Pakruojo dvarui.