Pripieštų keptuvių spindesys

Pripieštų keptuvių spindesys

Pripieštų keptuvių spindesys

Naujosios Akmenės kultūros rūmų parodų salone eksponuojamos Panevėžyje gyvenančio tautodailininko Vidmanto Šilgalio keptuvės – pripieštos ir pagražintos buities daikteliais ar kitomis dažniausiai metalinėmis detalėmis. Tačiau jos pradingsta kaip viena iš detalių tarp daugybės kitų daiktų, sukuriančių bendrą kūrinio spindesį.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Tarp meno ir meistrystės

Iš Skuodo rajono kilęs parodos autorius yra Panevėžio statybos tresto mūrininkas montuotojas, atvykęs dirbti į rekonstruojamą „Akmenės cemento“ bendrovę.

Tad, kaip sakė 46 metų V. Šilgalis, patogu buvo atsigabenti ir metalinius, tad ir nelengvus eksponatus. Iš viso jie yra apkeliavę keliolika autorinių parodų – Panevėžyje, Biržuose, Pasvalyje, Mažeikiuose, Rokiškyje, Skuode.

Parodos lankytojai, regėdami eksponatus, ne iškart pastebi pripieštas keptuves. Jos dažname kūrinyje užima tik kokią penktąją ar dar mažesnę dalį. Nes tos keptuvės yra lyg paskendusios tarp kitų daiktų.

Pavyzdžiui iš alaus butelių kamštelių, metalinių drožlių, varžtų sukurta įvairių abstrakčių formų. Tam panaudoti net riešutų kevalai, tuščios šovinių tūtelės. Įkomponuota ir dviračio ratas, mechaninis laikrodis žadintuvas. Nesurasdamas daiktų minčiai išreikšti, autorius pats iš medžio išdrožė formų.

Tautodailininkas sakė abejojęs, kaip tiktų vadinti jo kūrinius – menu ar meistryste. Aštuonerius metus buities rakandus savotiškai dekoruojantis (dar itin mėgsta panaudoti ir kastuvus) tautodailininkas iki šiol nėra girdėjęs apie pasekėjus.

Atsitiktinis pasirinkimas

Parodos atidaryme jos organizatorės Ingos Suchodimcovienės paklaustas kaip gimė originali idėja piešti ant keptuvės, autorius atsakė, kad atsitiktinai.

„Paprasčiausiai netikėtai pamačiau tuščią erdvę keptuvėje, kuri tapo nebetinkama naudoti, o buvo gaila ją išmesti“, – paaiškino V. Šilgalis.

Pirmiausia nupiešė vieną iš Zodiako ženklų, o paskui apsisprendė sukurti visų jų seriją. Tautodailininkas tuos ženklus vaizduoja ne vien jų piešiniais, o kai kurie yra nevisiškai tikslus, bet kuria ir atitinkamus simbolius.

Antai ženklą „Žuvys“ simbolizuoja katino galva ir ją supančios mažytės žuvelės. „Liūtas“ – nupiešta šio žvėries letena keptuvėje, o šalia jos prikomponuota žvakė.

Ant Avino ženklą simbolizuojančios keptuvės autorius nutapė siūlus, plaktuką ir dekoravo ją metalinėmis bei medinėmis detalėmis.

Parodos atidaryme paklausta autoriaus, ar Akmenės rajono herbas neįkvėpė jį pasirinkti kūrybos motyvu dirbiniui iš keptuvės. Mat tas herbas yra dėkingos apvalios formos, tad atrodo lengvai priderinamas prie keptuvės.

„Padarysim“, – atsakė susidomėjęs kūrėjas.

Kūrybos paslapčių nesaugo

Tautodailininkas V. Šilgalis džiaugiasi, kad kuo ilgiau atsideda vadinamam keptuvių menui, tuo pats piešinys jų viduryje nebėra svarbiausia. Mat grožį kuria tą keptuvę aplipusių detalių visuma. Tokių dažnai būna gausiai ir sunkių. Tad vienas didžiausių kūrinių – „Metų laikai“ – sveria apie 10 kilogramų.

Autorius sakė neturįs originalios kūrybos paslapčių. Jis pirmiausia nusipiešia eskizą. Tačiau paskui improvizuoja, tad galutinis rezultatas skiriasi nuo mintyse susikurtojo.

Pasak V. Šilgalio, ne paslaptis, kad seną keptuvę, pasirinktą dekoruoti, svarbu pirmiausia kruopščiai nušveisti. Ir dar pirmiausia nutapomas paveikslas, o paskui puošiama įvairiais ornamentais.

Iš atliekų kuriantis tautodailininkas medžiagoms įsigyti beveik nieko neišleidžia. Senų keptuvių, padėklų jam dovanoja šeimininkės. Alaus kamštelių prirenka bičiuliai ir pažįstami, nes pats menininkas šio gėrimo nemėgsta. Vielų, kniedžių ir įvairių gelžgalių randa statybvietėse kaip nereikalingų.

Dovana paskatino kurti

V. Šilgalis vaikystėje mėgo papaišyti ir turėjo to laiko svajonę – nupiešti didelį paveikslą. Bet nelavino įgūdžių. Apsisprendė mokytis fotografijos, įgijo šią specialybę. Tačiau tokio darbo negavo,  tapo statybininku.

Paėmė teptuką sulaukęs 30 – mečio, kai žmonos draugė padovanojo akvarelinių dažų.

„Juk reikėjo ką nors nuveikti su tais dažais“, – pasakojo V. Šilgalis.

Pirmasis bandymas buvo ant kartono lapo nupieštas žmonos zodiako ženklas ir tapęs papuošalu virtuvėje.

Vėliau irgi ne kartą piešė, norėdamas ką nors pamaloninti dovana. „Ir kaip yra gerai, kai nereikia lakstyti po parduotuves, kol išrinktum dovaną“, – džiaugiasi kūrėjas.

Ir jo paveikslai, kuriuose dominavo abstrakčios, mistinės temos, buvo pastebėti – nepraėjus nė dešimčiai kūrybos metų, autorius priimtas į Tautodailininkų sąjungą.

Nevienoda vertintojų reakcija

Naujosios Akmenės kultūros rūmų direktorė Rasa Čiutienė parodos atidaryme stebėjosi, kad tautodailėje esama tokio neišsemiamo išraiškos formų spektro.

„Nes iki šiol neįsivaizdavau, kad iš tokių buities daiktų ir atliekų galima išgalvoti meną“, – sakė kultūros specialistė.

Tuo tarpu Akmenės rajono tautodailininkų sąjungos pirmininko Antano Adomaičio pripieštos keptuvės nenustebino.

Jis pats maždaug prieš tris dešimtmečius buvo panašios Naujojoje Akmenėje šokiravusios parodos vienas iš autorių, panašiai naudojęs vaizdavimo priemones, kūrybos motyvus.

„Klasikos meno atstovai sakytų, kad V. Šilgalio kūryba nėra vertinga, o įvertintų kaip šposą, nes būtent taip vertintina tapyba ne ant drobės, o ant metalo ir dar su keptuvės forma, – sakė A. Adomaitis. – Vis dėlto tie pašposavimai menininkų gyvenime yra dažni ir populiarūs. Tad gal pats V. Šilgalis nesupranta, koks jis yra modernus. Savo kūrinių sprendimais, kompozicija“.

A. Adomaitis įžvelgė, jog į V, Šilgalio eksponuojamą kūrybą Akmenėje žvelgiama naivokai, tačiau jei koks kūrinys prasimuštų į prestižinę užsienio galeriją – ten būtų aikčiojama.

„Pats ne vienoje meno parodoje užsienyje mačiau panašių eksponatų, kurie vertinami tikrai ne kaip naivizmas, o kaip modernizmas“, – patikino menininkas iš Akmenės A. Adomaitis.

Autoriaus nuotr.

TAUTODAILININKAS: Pripieštų keptuvių autorius Vidmantas Šilgalis jų parodos atidaryme Naujosios Akmenės kultūros rūmuose naudojo profesionalaus fotografo įgūdžius – fiksavo akimirkas.

DOVANOS: Naujosios Akmenės kultūros rūmuose vykstančios parodos organizatoriams jos autorius Vidmantas Šilgalis padovanojo kūrinių iš metalo.

KŪRINIAI: Tautodailininko kūrinių vertintojai įžvelgė jų įspūdžio spektrą nuo naivumo iki modernumo.