Gy­vū­nus ma­sa­žas at­pa­lai­duo­ja

Gy­vū­nus ma­sa­žas at­pa­lai­duo­ja

Gyvūnus masažas atpalaiduoja

Pasaulyje gyvūnų masažai nieko nebestebina: jie taikomi  augintiniui ir atpalaiduoti, ir rimtoms ligoms gydyti. Lietuvoje tai – kol kas naujovė. Plačiau apie ją – gyvūnų priežiūros specialistė, dirbusi Amerikoje ir turinti ne vienerių metų šios srities  patirtį, Guoda FISHER:

Skirtingiems šunims – skirtingi masažo būdai

– Kada ir kokiam gyvūnui galima, o gal net reikia taikyti masažo terapiją?

– Masažas taikomas įvairiais atvejais – augantiems šunims, aktyviai gyvenantiems (darbiniams, sportiniams) šunims, sergantiems ar seniems gyvūnams.

Dirbantiems ar intensyviai sportuojantiems šunims masažas yra itin reikalingas kaip sportuojantiems žmonėms. Kad raumenys nepervargtų, nepersitemptų, juos reikia atpalaiduoti, išmasažuoti. Pastebėta, kad masažuojami šunys lengviau įsisavina dresūros pamokas, greičiau mokosi naujų dalykų.

Seni šunys mažiau juda, trumpiau būna gryname ore, nes jiems sunku ilgai vaikščioti, jų raumenys negauna reikalingo krūvio. Masažas stimuliuoja raumenis ir palaiko jų funkciją.

Parodose dalyvaujantiems šunims taip pat daromi specialūs stuburo srities masažai, gerinantys laikyseną. Pagerėja ir tokių šunų elgsena, nes jie būna atsipalaidavę.

Skirtingiems šunims, atsižvelgiant į jų gyvenimo būdą ir sveikatos būklę, taikomi skirtingi masažo būdai – vieniems reikia atpalaiduoti raumenis, kitiems, atvirkščiai, – suaktyvinti jų veiklą.

– Ar masažuoti galima tik šunis?

– Šiais laikais masažas dažniausiai taikomas šunims. Šis gydymo būdas dar nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų laikų taikomas ir žirgams.

Su katėmis  sunkiau. Jos ne taip lengvai leidžiasi liečiamos, daug sunkiau skaityti jų kūno kalbą ir nuspėti, kada jos nepatenkintos puls. Katei nepasakysi, kad sėdėtų, gulėtų šalia. Jei katė yra rami, draugiška, jai taip pat galima taikyti masažo terapiją.

– Kokio amžiaus gyvūnai masažuojami?

– Masažo terapiją gyvūnui galima taikyti nuo mažens. Tai padeda augintiniui priprasti prie rankų prisilietimų, kitų žmonių. Užaugęs toks šuo lengviau leidžiasi apžiūrimas veterinaro, klusniau elgiasi kirpykloje, parodose ir panašiai.

Pastebėta, kad nuo mažens masažuoti šunys užauga sveikesni nei tie, kuriems nebuvo taikoma tokia terapija.

Nauda – įvairi

– Masažas gali būti ir puikus atpalaidavimo būdas?

– Žinoma. Atsipalaidavę šunys geriau elgiasi – būna ramesni, nereikalauja įkyriai dėmesio, nenusiaubia namų, nekramto šeimininko daiktų...

Pavyzdžiui, žmogus namie turi mažą šuniuką, turintį itin daug energijos, visur lakstantį, viską ėdantį, įkyriai lipantį ant kelių. Masažo terapija gali padėti nuslopinti augintinio hiperaktyvumą. Paprastai masažo terapijos pabaigoje tokie aktyvūs šuneliai tiesiog užmiega. Ramesni jie lieka ne tik iškart po masažo, bet ir vėliau.

– Masažas padeda spręsti ne tik fizines, bet ir psichines problemas, elgsenos sutrikimus?

– Taip. Atsižvelgiant į elgsenos sutrikimo rimtumą, sudaromas specialus gydymo kursas, su šeimininku derinamas masažo terapijos planas.

Jei šuo yra šiek tiek agresyvus, jis palengva pratinamas prie žmogaus prisilietimo.

– Kokia masažo nauda, jei jis derinamas su veterinariniu, medikamentiniu gydymu?

– Masažas pagerina augintinio kraujotaką, tad vaistai geriau pasiskirsto po kūną. Gyvūnui gali užtekti trumpesnio gydymo vaistais kurso. Taip mažiau nukenčia jo imuninė sistema, padaroma mažesnė žala organizmui.

Masažas – namuose ir specialisto kabinete

– Ar gali pats gyvūno šeimininkas atlikti masažą?

– Gali, jei gyvūnui labai skauda, jam sunku vaikščioti, sudėtinga atvykti į masažo terapiją pas specialistus. Šeimininką galima išmokyti paprastų masažo elementų.

– Kaip atrodo masažuojama specialisto kabinete?

– Aplinka turi veikti raminamai ir nekelti gyvūnui streso, reikia pašalinti visus įmanomus dirgiklius. Pastebėta, kad gyvūnus itin raminamai veikia klasikinė, rami muzika, malonūs gamtos kvapai – kad ir ant stalo stovinti gėlių puokštė.

Gyvūnas paguldomas ant patogaus, žemo gulto, o masažuotojas priklaupia ar prisėda greta jo. Vengiama gyvūną kelti ant aukštesnio stalo, nes tai sukelia stresą – gyvūnas nesupranta, kodėl jį bandoma atplėšti nuo žemės, kas dabar su juo vyks.

Masažo metu derinamas glostymas, suspaudimas, minkymas, trynimas, stuksenimas, vibracija, net šilti ar šalti kompresai, tempimo pratimai. Viskas priklauso nuo to, dėl ko šuo atvestas masažams.

Parengė Marina VISOCKIENĖ

Gyvūnų globėjų asociacijos nuotr.

MASAŽAS: Gyvūnų priežiūros specialistė Guoda Fischer neabejoja, kad keturkojus teigiamai veikia net paprasčiausias glostymas. Padėti gali ir kompresai, kuriuos lengvai paruoš pats gyvūno šeimininkas.