
Naujausios
Šokių repeticijose sukasi ir jaunimas, ir senjorai
Televizijos šokių projektai užkrečia. Joniškyje šį rudenį ant parketo ryžosi žengti nestandartinės poros, partneriai – skirtingų kartų žmonės. „Projekto „Šok su senjoru“ dalyviai mokosi sambos, valso, rumbos, tvisto ir kitų šokių žingsnelių. Jų pasirodymas – šį mėnesį.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
10 konkursinių porų
Antradienio popietė. Į šokių studiją „Salida“ Joniškyje dviračiu atmina 78-erių metų Vincas Kupčikas. Netrukus duris praveria 16-metė, su juo poroje šokanti Agnė Sauliūtė. Čia pat stoviniuoja 16-metis Mantas Čirplys, lūkuriuoja 73 metų Dalia Virbickienė.
Choreografė Ina Radvilienė įjungia muziką ir repeticijos dalyviai persirengę stoja ant parketo. Žengiami pirmi žingsneliai, derinami judesių junginiai, pakėlimai. Salėje tvyro susikaupimas, kurį kartkartėmis pertraukia lengvas juokas, nepavykus vadovės nurodymui.
10 konkursinių porų, kuriose bičiuliškai žengia jaunatviškas polėkis, maksimalizmas, energija ir vyresnio amžiaus patirtis, ramybė, repetuoja jau ilgiau kaip mėnesį. Kartu šoka neformalios Joniškio rajono jaunimo grupės „Jaunimo imperija“, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus ir „Bočių“ organizacijų nariai.
Beveik visi šokėjai gyvena Joniškyje, bet viena pora – meno mėgėjas, „Jievaro“ tautinių šokių ansamblio narys Bronislovas Zastarskis ir studentė Izabelė Visockaitė repetuoja atskirai ir tik retkarčiais susitinka, nes mergina studijuoja Šiauliuose. Dar žadama ir porų – siurprizų, jeigu jos spės pasiruošti.
Visada mėgo šokti
„Kokia mano patirtis? Lankiau mokykloje tautinius šokius. Vėliau tik per pobūvius, susiėjimus mėgdavau pašokti. Priklausau Pagyvenusių žmonių asociacijai. Šioje organizacijoje pagal pomėgius žmonės renkasi į kulinarų, rankdarbių, literatūros mėgėjų sekcijas. Sakydavau: jei būtų šokių gerbėjų grupė, tikrai eičiau, – prisimena 73-ejų joniškietė Dalia Virbickienė. – Ir štai, vieną dieną paskambina man asociacijos vadovė Stefanija Skirmantienė, sako, yra šokių projektas, renkami senjorai, gal nori dalyvauti. Įkalbėjo.“
Bet tai, ką daro dabar, moteriai atrodo visiškai netikėta, nes salsa, kurią šoks šį mėnesį vyksiančiame renginyje, – toli nuo liaudiškų šokių. Tačiau moteris nusiteikusi optimistiškai. Sako, kad raumenų ir sąnarių neskauda, kaip televizinių šokių projektų dalyviams. Ji nuo jaunystės mėgo sportą, dalyvavo sveikuolių veikloje. Kartu su jais vyko išdrįso žiemą pasinerti į Baltijos jūros bangas.
16-metis jos šokių partneris Mantas Čirplys sako, kad jam šokti įdomu, stengiasi neapvilti organizatorių. Tačiau vaikinas prisipažįsta šokęs tik pradinėse klasėse ir 9-oje klasėje per choreografijos pamokas.
Nori apsirengti gražią suknelę
Nuolat besišypsanti 16-metė Monika Babickaitė repeticijose smagiai trypia su Jonu Petniūnu. Mergina iki šiol buvo išbandžiusi tautinius šokius ir hiphopą.
Monika atvirauja, kad pasiūlymas dalyvauti projekte ją sužavėjo ir proga apsirengti ypatingą suknelę. Ne kasdien tokia gali džiaugtis. Monika vaidins angelą, o jos šokių partneris bandys įsikūnyti į velniūkščio vaidmenį.
Pastebėjo per makareną
76-erių metų humoro nestokojantis Jonas Petniūnas sako šiam projektui buvęs „nužiūrėtas“ Jaunimo reikalų koordinatorės Erikos Šivickaitės dar vasarą, kai miesto centre buvo organizuota akcija, kurioje šoko makareną.
„Erika ir „Bočių“ vadovė Janina Šimaitienė mane paragino ir nuėjau į repeticiją. Su Monika šokame svingą. Tai toks keistas šokis, sudarytas tarsi iš daugelio kitų pramoginių šokių. Jis nėra griežtai apibrėžtas, mes bandome improvizuoti. Dar neturime net tinkamos muzikos, šokame pokštaudami, kad būtų visiems linksma. Po repeticijos pajuntu, kad jau esu klišas“, – juokiasi J. Petniūnas.
Laisvalaikiu trūksta užimtumo
Tokio šokių projekto organizatoriai – Erika Šivickaitė, choreografai Ina Radvilienė, Andrius Petkauskas – padeda šokėjams rinktis temas, vaidmenis, muziką.
Idėja organizuoti šokių projektą „Šok su senjoru“ gimė Joniškio rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorei Erikai Šivickaitei.
„Vidurinioji karta labiau užimta: dirba, rūpinasi vaikais. O vyresnio amžiaus žmonėms dažnai trūksta bendravimo. Jaunuoliai, kurie nelanko meno mokyklos arba sporto centro, taip pat skundžiasi, kad nuobodu. Jie nori ne tik statistiškai priklausyti organizacijoms, bet ir veikti,“ – pasakoja idėjoS autorė E. Šivickaitė. Šokis pakelia iki dangaus, jis žmogų išlaisvina, suteikia gerų emocijų – tokia, pasak jos, projekto koncepcija.
Lapkričio viduryje vyksiančiame renginyje šokėjus vertins komisija.
Autorės nuotr.
PORA: 78-erių metų Vincas Kupčikas sukasi poroje su 16-mete, jau šokių patirties turinčia Agne Sauliūte.
UŽIMTUMAS: Šokių projekto „Šoks su senjoru“ idėjos autorė Jaunimo reikalų koordinatorė Erika Šivickaitė sako, kad jaunimas ir pagyvenusieji labiausiai pasigenda veiklos.
PATIRTIS: 76-erių metų Jonas Petniūnas sako, kad paskutinį kartą rimčiau šokti jam teko kolūkyje suburtame tautinių šokių kolektyve.
NURODYMAI: Dalia Virbickienė ir Mantas Čirplys atidžiai klausosi choreografės Inos Radvilienės (dešinėje) nurodymų.