Šiauliuose varžosi biokuro katilinių statytojai

Šiauliuose varžosi biokuro katilinių statytojai

Šiauliuose varžosi biokuro katilinių statytojai

UAB „Klas“ paskelbė statysianti biokuro katilinę Šiauliuose. AB „Šiaulių energija“ privalės iš privatininko supirkti jo gaminamą šilumą ne didesne kaina, nei yra jos pačios šilumos energijos gamybos sąnaudos. „Šiaulių energija“ skuba pasistatyti biokuro katilinę ir taip sumažinti šilumos savikainą.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Privatininkai kvėpuoja į nugarą

Šiaulių regiono aplinkos pasaugos departamente jau priimta atrankos išvada, kad privačiai biokuro katilinei poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas. Iki šios savaitės pabaigos visuomenės atstovai dar gali teikti pasiūlymus persvarstyti tokią atrankos išvadą.

UAB „Klas“, įsikūrusi Vilniuje, žada statyti dviejų katilų 21,8 MW šiluminės galios biokuro katilinę, naudojančią ir durpes.

Planuojama, kad dabar projektuojama jėgainė atsidarys iki šių metų spalio vidurio.

Pagal galiojančius teisės aktus „Šiaulių energija“ iš privataus tiekėjo privalės šilumą supirkti ne didesne kaina, nei yra jos pačios šilumos energijos gamybos sąnaudos.

„Šiaulių energija“ yra pasistačiusi biokuru kūrenamą termofikacinę elektrinę, todėl jos šilumos gamybos sąnaudos yra mažesnės nei kitų tokių įmonių Lietuvoje ir tai mažins superkamos šilumos kainą“, – neslėpė privačios biokuro katilinės rangovo AB „Axis Industries“ atstovas Tomas Rakauskas.

Planus statyti savo biokuro katilines yra pareiškusios ir šiauliškės įmonės AB „Gliukozė“ bei "BP Technology Ltd", tačiau technines sąlygas iš „Šiaulių energijos“ yra paėmusi tik UAB „Klas“.

„Šiaulių energija“ skuba

Ne tik Šiauliuose atsirasianti privati biokuro katilinė, bet ir vartotojai verčia „Šiaulių energiją“ suktis greičiau.

Jeigu Šiaulių miesto taryba pritars, AB „Šiaulių energija“ iki 2014 metų birželio ketina rekonstruoti Pietinę katilinę ir įrengti 20 MW galios biokuro katilinę Pramonės gatvėje 10. Investuoti žadama 20 milijonų litų.

Dabar Pietinėje katilinėje iš naudojamo kuro biokuras sudaro 44 procentus. Dėl to nuo 2012 metų spalio mėnesio šilumos energijos pardavimo kaina sumažėjo 16,6 procento arba 4,88 ct/ kWh, o vartotojai gali sutaupyti apie 20 milijonų litų per metus.

Šilumos energijos kaina AB „Šiaulių energija“ vartotojams dar mažės, kai bus rekonstruota Pietinė katilinė ir pastatyta nauja, biokuru kūrenama katilinė.

Pietinėje katilinėje vietoje susidėvėjusių trijų garo katilų, kurių bendras galingumas 53,41 MW, bus sumontuota nauja 20 MW galios biokuro katilinė su vandens šildymo katilais.

Atsipirks per trejus metus

Darbai bus atlikti už AB „Šiaulių energija“ lėšas (5 milijonai litų) ir skolintas bankų lėšas (15 milijonų litų). Savo lėšų dalį bendrovė planuoja iš pelno ir sutaupytų bei parduotų apyvartinių taršos leidimų lėšų.

Pietinė katilinė tiekia šilumą beveik visiems (94 proc.) miesto vartotojams. Skaičiuojama, kad projektas atsipirks per trejus metus. Šilumos energijos kaina mažėtų 6,6 procento arba 1,58 ct/kWh. Vartotojai sutaupytų apie 6,6 milijono litų per metus.

Projektas išliktų ekonomiškai naudingas netgi tada, jei nauji biokuro vandens šildymo katilai gamintų perpus mažiau šilumos (mažėjimas, susijęs su pastatų renovacija).

Numuš kainą privatininkui

Nepriklausomas (privatus) šilumos tiekėjas pagal galiojančius teisės aktus parduotų „Šiaulių energijai“ šilumą ne didesne kaina, nei yra „Šiaulių energijos“ šilumos energijos gamybos sąnaudos.

„Todėl investicija į Pietinės katilinės rekonstrukciją leis sumažinti ir šilumos, perkamos iš nepriklausomo šilumos gamintojo, kainą“, – „Šiaulių kraštui“ sakė AB „Šiaulių energija“ technikos direktorius Virgilijus Pavlavičius.

Esą nepriklausomų šilumos tiekėjų, gaminančių šilumos energiją iš biokuro, atsiradimas nesumažina galutinės šilumos energijos kainos vartotojams tiek, kiek tai gali padaryti paties šilumos tiekėjo – AB „Šiaulių energija“ investicija, didinanti gamybos iš biokuro pajėgumus.

Visuomenininkai nepatenkinti

Svarstant „Šiaulių energijos“ planus statyti biokuro katilinę Miesto ūkio ir plėtros komitete kilo visuomenininkų nepasitenkinimas.

Svarstyme dalyvavę kai kurių namų bendrijų pirmininkai ir kiti aktyvūs šiauliečiai teigė esą naujoji „Šiaulių energijos“ biokuro katilinė didins Šiaulių miesto oro taršą kietosiomis dalelėmis.

AB „Šiaulių energija“ technikos direktoriaus V. Pavlavičiaus tvirtinimu, tarša nedidės, nes bus sumontuoti modernūs filtrai.

„Pasidomėkite, ar taršos nedidins kitos biokuro katilinės“, – siūlė jis.

Jono TAMULIO nuotr.

REKONSTRUKCIJA: Pietinėje katilinėje vietoje šių katilų, kurių bendras galingumas 53,41 MW, bus sumontuota 20 MW galios biokuro katilinė su vandens šildymo katilais.

KAINA: „Investicija į Pietinės katilinės rekonstrukciją leis sumažinti ir šilumos, perkamos iš nepriklausomo šilumos gamintojo, kainą“, – sakė AB „Šiaulių energija“ technikos direktorius Virgilijus Pavlavičius.

JĖGAINĖ: AB „Šiaulių energija“ pernai pradėjo eksploatuoti biokuru kūrenamą termofikacinę jėgainę, kuri pakeitė šilumos energijos gamybai naudojamo kuro sudėtį – biokuras sudaro 44 procentus.