
Naujausios
Jubiliejaus šventėje sulaukta garbingų svečių, atvyko Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, Lietuvių – ukrainiečių istorikų asociacijos prezidentė dr. Aldona Vasiliauskienė, kuri tyrinėjo vienuolių bazilijonų ordino veiklos bei istorijos raidą.
Į Bazilionų Šv. Bazilijaus Didžiojo bažnyčios jubiliejų atkeliavo ypatingi svečiai iš Ukrainos – Ivano Frankivsko Kristaus Karaliaus bažnyčios klebono pagalbininkas tėvas Pavlo (Petro Jachimecas) OSBM, Metropolito Josyfo Veljamino Rutskio Filosofijos – teologijos studijų Bazilijonų instituto vicerektorius T. Jeronimas (Olehas Hrimas) OSBM. Taip pat dalyvavo Kamajų Šv. Kazimiero parapijos klebonas Andrius Šukys. Švęsti garbingo bažnyčios jubiliejaus susirinko gausi Bazilionų miestelio, mokyklos-daugiafunkcio centro bendruomenė.
Šv. Mišias Šv. Bazilijaus Didžiojo Bazilionų miestelio bažnyčios jubiliejaus proga aukojo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, Bazilionų bažnyčios klebonas Tomas Ūksas, ukrainiečių ir lietuvių kunigai.
Lietuvių – ukrainiečių istorikų asociacijos prezidentė dr. Aldona Vasiliauskienė perskaitė bažnyčioje pranešimą ,,Bazilionų Šv. Bazilijaus Didžiojo parapijai – 270“. Prisiminta ilgametė šv. Bazilijaus ordino ir bažnyčios istorija. Šv. Bazilijaus ordinas – tai vienintelis ordinas, įkurtas etninėse Lietuvos žemėse dar 1617 metais. Miestelio bažnyčios gyvavimo istorija prasidėjo 1749 metais, kai broliai dvarininkai Jonas ir Antanas Beinorai iš Padubysio pakvietė Rytų apeigų katalikus vienuolius – bazilijonus – įsikurti miestelyje. Su vietos dvarininkų pagalba vienuoliams pavyko pastatyti Šv. Bazilijaus Didžiojo bažnyčią, o kiek vėliau ir vienuolyną. 1773 metais vienuoliai bazilijonai miestelyje įsteigė pradžios mokyklą, kuri po 20 metų tapo agrarine, o vėliau – keturklase. Vienuoliai bazilijonai atsisakė mokykloje fizinių bausmių, su mokiniais elgėsi švelniai. Tuo metu mokykloje mokėsi apie 200 mokinių, o buvo metų, kai susirinkdavo ir iki 300.
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, sveikindamas susirinkusius su garbingu bažnyčios jubiliejumi, akcentavo, kad 1749-ieji metai miesteliui žymi daug daugiau, nei ne tik šios bažnyčios gyvavimo pradžią. Tai ir plačiašakės kultūros šiame krašte įsitvirtinimas, tai ir krikščioniškojo tikėjimo rūmo statyba žmonių širdyse. Tai taip pat ir pasaulinės kultūros sklaida šiame krašte per knygas, vienuolyno biblioteką su pačių vienuolių bazilijonų Vilniuje įkurtoje spaustuvėje spausdintomis knygomis.
Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė dėkojo žmonėms, kurie atgaivino istorinę atmintį apie vienuolius bazilijonus. Ji ir pati yra prisidėjusi prie šios veiklos – tuo metu, kai dirbo Šiaulių rajono mero pavaduotoja prisidėjo, kad būtų pradėti vienuolių bazilijonų istorijos tyrinėjimai ir atminties atgaivinimas. Tada buvo pradėtos rengti mokslinės konferencijos, pradėti moksliniai istoriniai vienuolių ordino tyrinėjimai, užmegzti ryšiai su Ukrainoje veikiančiu ordinu.
Iš bažnyčios renginys persikėlė į Bazilionų mokyklą-daugiafunkcį centrą, čia vyko jau penkioliktoji mokslinė konferencija. Konferencijos metu koncertavo Bazilionų kultūros centro atlikėjai.
