
Naujausios
Vaikai iškeliauja į šeimas
Kūdikių namuose, laikantis valstybinės vaikų globos pertvarkos planų, mažėja globotinių. Jų šiuo metu likę 29, kai šis skaičius anksčiau svyruodavo apie 70. Tačiau įstaigoje darbuotojų nesumažėjo, ten dirba 88 žmonės. Skundo autorius (-iai) stebisi tokiais skaičiais.
Įstaigos direktorė Audronė Kardašienė aiškina, kad stebėtis nėra kuo. Darbas su vaikais vyksta ištisą parą ir visus metus. 14 vaikų turi negalią, sveikatos problemų.
Direktorė sako, kad anksčiau grupėse būdavo po 15 vaikų, dabar pagal naujas higienos normas turi būti po 6-8 pagal sveikatos sutrikimų pobūdį.
Laiške direktorei priekaištaujama dėl neva psichologinio smurto, galimai nedirbančių, bet algą gaunančių darbuotojų, neskaidrios priedų sistemos, neaiškaus gaunamos labdaros panaudojimo, nesirūpinimo vaikų sveikata ir panašiai.
Direktorę surašyti argumentai papiktino: "Šmeižtas!" Ir ne tik direktorę. Apsilankius Kūdikių namuose, susirinko būrys darbuotojų ir įsižeidę gynė irsavo vadovę, ir kolektyvą.
Kalbantis atskirai su A. Kardašiene, su darbuotojais sužinojome, kad vaikų sveikata čia rūpinamasi, dirba ankstyvoji reabilitacijos komanda, specialistai. Slaugytojos pasakojo, kad dažnai globotinius tenka slaugyti ligoninėse. Jiems prireikia ir sudėtingų operacijų. Vairuotojas pareiškė, kad jis po kelis kartus per savaitę veža sveikatos bėdų turinčius mažylius kartu su įstaigos specialistėmis į Vilniaus ir Kauno gydymo įstaigas.
"Investuojama daug, kad vaikai būtų sveikesni ir iškeliautų į šeimas. Niekur kitur vaikai iš mūsų neišeina", – sako vadovė.
Vyriausioji socialinė darbuotoja Skirmantė Pelanytė vardija skaičius: 2018 metais 8 mažyliai įvaikinti mūsų šalies piliečių šeimose, 3 – užsieniečių. Dar 12 atiduota globoti šeimoms, 1 persikėlė į šeimyną, 4 grįžo pas savo biologinius tėvus. Vien per tris šių metų mėnesius 7 mažyliai įvaikinti, vienas paimtas globoti. S. Pelanytė pasidžiaugė, kad kolektyvas sulaukia daug šiltų žodžių iš įtėvių, globėjų.
A. Kardašienė patvirtino, kad darbuotojų atlyginimus sudaro dvi dalys – pastovioji ir kintamoji. Dėl kintamosios dalies arba priedų vyksta pokalbiai, svarstymai, protokoluojama. Kintamoji dalis priklauso nuo to, kaip žmonės įvykdo iškeltas užduotis. Arba priedai skiriami už atliktus konkrečius darbus. Darbuotojai sako, kad jei kam nors atiduotų savo priedą, tai reikštų, kad dirba veltui, o to tikrai niekas nedarytų.
Pakalbintos slaugytojos, jų padėjėjos, socialinės darbuotojos tvirtino esančios patenkintos darbo sąlygomis ir kolektyvu, apie jokį skundą negirdėjo ir jo nepasirašė.
Rūpesčių kelia nežinia
Vienintelį nerimą keliantį faktą darbuotojos įvardijo neaiškumą dėl įstaigos ir savo asmeninės ateities.
Mus pačius skundžia. Mes šiais metais jau turėjome 5 patikrinimus. Kažkas rašo skundus tokiais tempais, kad atrodo, jog visa agentūra tam nusamdyta.
Dvi socialinės darbuotojos buvo išėjusios dirbti į kitas globos įstaigas, tačiau po kurio laiko sugrįžo atgal. Darbuotojos neneigia, kad nedžiugina maži atlyginimai, tačiau tai esą visos sistemos, o ne vienos įstaigos bėda. Jauna logopedė sakė po 7 metų darbo Kūdikių namuose išeina, nes išvažiuoja laimės ir didesnio uždarbio ieškoti į užsienį.
"Dabar gi toks metas, kad mes niekam nereikalingi. Tik direktorės dėka mes dar esame. Kiek ji kovoja dėl mūsų įstaigos išlikimo", – sakė savo darbo vietoje kalbinta slaugytojos padėjėja Angelė Petrauskienė.
Slaugytoja Janina Kisnėrienė pasakoja, kad darbuotojos džiaugiasi dėl kiekvieno vaiko, kurį įsivaikina graži šeima, ir nerimauja, kai jaučia, kad globoti paimtas vaikas gali būti netinkamai prižiūrimas.
Darbuotojai aiškino, kad visa gaunama labdara įstaigoje sudarytos komisijos užpajamuojama ir negali būti panaudoti niekur kitur, kaip vaikų reikalams arba pačių namų gerovei.
Naujos paslaugos neįgaliems vaikams
A. Kardašienė pasakojo, kad įstaigoje steigiamos naujos paslaugos miesto bendruomenei. Jau kurį laiką veikia dienos socialinės globos grupė. Šeimos, turinčios vaikų su sunkia negalia, ryte palieka juos grupėje, o vakare pasiima. Šiuo metu grupę lanko keturi vaikai, kurie nevaikšto, nevalgo patys, nejuda be specialistų pagalbos. Su jais dirba logopedai, kineziterapeutai, specialieji pedagogai, socialiniai ir ugdymo pedagogai. Tai yra didelis palengvinimas tėvams, auginantiems vaikus su sunkia negalia.
Duris atveria dienos užimtumo grupė, kurioje laiką po pamokų leis 7–15 metų neįgalūs vaikai. Jų lauks užimtumo veiklos: muzikinė, meninė, rankdarbių, vaidybos, fizinio aktyvumo, o socialinis pedagogas padės paruošti pamokas. Bus organizuojamas vaikų užimtumas ir moksleivių atostogų metu, o tėvams siūloma burtis savitarpio pagalbos grupėje. Šį projektą finansiškai remia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Savivaldybė ir nevyriausybinės organizacijos.
Savivaldybė veikla patenkinta
Išrodę savo išpuoselėtas valdas Kūdikių namų darbuotojai sakė nujaučiantys, iš kurios pusės pučia skundo vėjai. Pagal pertvarkos planą iš vaikų globos namų "Šaltinis" ir Šiaulių kūdikių namų liks viena įstaiga. Taip vyksta kova už išlikimą?
"Kažkas labai negražiai žaidžia", – sakė A. Kardašienė.
Laiške redakcijai rašoma, kad darbuotojai neva daug kartų kreipėsi į Savivaldybę, tačiau pagalbos nesulaukė, nes direktorė A. Kardašienė galimai bičiuliaujasi su miesto meru Artūru Visocku. Meras anoniminius priekaištus komentuoti atsisakė.
Savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus, kuruojančio Kūdikių namų veiklą, vedėja Viktorija Palčiauskienė paneigė apie Savivaldybėje gautus skundus dėl Kūdikių namų vadovės veiklos. Vedėja sakė, kad praėjusių metų direktorės veiklos ataskaitai miesto Taryba pritarė, o direktorės veiklą vertinimo komisija įvertino gerai, nes ji visas iškeltas užduotis įvykdė.
Ji akcentavo, kad Kūdikių namai yra pavaldūs Savivaldybei, o vaikų globos namai "Šaltinis" – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Kaip susiklostys šių įstaigų ateitis esą neaišku.
"Viskas vyksta po stalu"
Apie dviejų mieste veikiančių globos įstaigų ateitį pakalbinome ir Šiaulių vaikų globos namų "Šaltinis" direktorių Regimantą Dirmeikį.
"Jokių oficialių žinių neturime, viskas vyksta po stalu. Neaiškūs susitarimai, neaiškus darbuotojų, vaikų, įstaigos likimas, – sakė direktorius. – Miesto valdžia nesidomėjo pertvarka, Savivaldybė buvo didžiulis stabdys. Kažkoks stebuklas įvyko prieš ir po rinkimų. Kažkoks judesys prasidėjo, skambučiai, prašo mūsų visokias formas užpildyti. Sklando visokie gandai.
Iš Kardašienės (Kūdikių namų direktorės) darbuotojų elgesio yra jaučiama, kad ten yra kažkas pasikeitę smarkiai, skubama viską daryti. Jei bus mūsų įstaiga perduodama Savivaldybei, tai mūsų niekas dėl to nei kvietėsi, nei kalbėjosi. Dar 2017 metų lapkričio pradžioje buvo labai spaudžiama kuo greičiau parengti pertvarkos planą. Dabar jis niekam nebeįdomus. Iki gruodžio mėnesio buvo kalbama, kad slaugomų vaikų įstaiga bus čia, "Šaltinyje". Dabar yra gandai, kad viskas bus daroma kitoje įstaigoje."
Direktorius sakė, kad "čia (vaikų globos sferoje – aut.) nėra konkurencijos, nėra rinkos. Už mus sprendžia kiti."
"Nesiveliu į tokius dalykus (skundų rašymus – aut.), neturiu laiko. Mus pačius skundžia. Mes šiais metais jau turėjome 5 patikrinimus. Kažkas rašo skundus tokiais tempais, kad atrodo, jog visa agentūra tam nusamdyta. Kažkas baisaus, – stebėjosi R. Dirmeikis. – Kokie ryšiai yra tarp Savivaldybės ir Kūdikių namų, sunku suvokti. Kiek aš turiu informacijos, ten yra 30 vaikų, 80 darbuotojų, 18 pedagogų. Ką jie ten visi veikia, sunku suvokti. Nors įstatyme parašyta, kad nuo 2018 metų sausio 1 dienos į Kūdikių namus nė vienas vaikas nebegali patekti, tačiau pateko, procesas nesustoja. Čia yra ir blogų dalykų."
Dvi siekiančios išlikti įstaigos bus sujungtos
Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja ryšiams su visuomene Elgė Samoškaitė atsiuntė ministerijos komentarą, kuriame nurodoma, jog artimiausiu metu planuojama vaikų globos namų "Šaltinis" savininko teises ir pareigas perduoti Šiaulių miesto savivaldybei.
"Perėmus šiuos globos namus savivaldybė planuoja sujungti su Šiaulių kūdikių namais, abi įstaigos taptų viena –Šiaulių regiono kompleksinės pagalbos šeimai centru, taip optimizuojant teikiamas paslaugas ir didinat jų prieinamumą bei įvairovę", – komentuoja ministerijos atstovė.
Šiuo metu globos namuose gyvenantys vaikai, kuriems nėra nustatytas nuolatinės slaugos globos poreikis, būtų perkeliami į grupinio gyvenimo namus. Taip norima jiems padėti įsitraukti į bendruomenę, gyvenant mažoje grupelėje, šeimai artimoje aplinkoje.
Ministro patarėja patvirtino, kad ministerija yra sulaukusi Šiaulių globos namų "Šaltinis" darbuotojų skundų dėl nepakeliamo psichologinio klimato šioje įstaigoje. Ministerija kreipėsi į Valstybinę darbo inspekciją (VDI) prašydama atlikti patikrinimą. VDI nustatė pažeidimų. Kadangi vaikų globos namų direktorius, būdamas atsakingu už įstaigos veiklos organizavimą, neužtikrino įstaigų darbuotojų saugos ir sveikatos, jam taikyta administracinė atsakomybė, jis įpareigotas nustatytus trūkumus pašalinti.
Šiemet buvo įvertinta įstaigos direktoriaus R. Dirmeikio veikla už praėjusius metus: atsižvelgus į iškeltus tikslus ir jų įgyvendinimą arba neįgyvendinimą, direktoriaus veikla buvo įvertinta patenkinamai. Jam nebuvo skirta pareiginės algos kintamosios darbo užmokesčio dalis: tai reiškia, kad darbo užmokestis sumažėjo.
"Siekiant įvertinti esamą situaciją, jau yra pradėtas vykdyti įstaigos veiklos ir finansų valdymo auditas. Jo išvadas numatę turėti gegužę. Tikimės, kad šis auditas leis atsakyti į daugelį klausimų dėl vadovo veiklos, ir, esant poreikiui, priimti atitinkamus sprendimus", – rašoma E. Samoškaitės atsiųstame komentare.