
Naujausios
Augalai laukia vėluojančio pavasario
Užsitęsusi žiema koreguoja sodininkų, daržininkų, gėlininkų darbus. Norintys sodinti medelius, turės išlaukti, kol nutirps sniegas ir išeis pašalas. Ant palangių stypstančius pomidorų ar paprikų daigus specialistai pataria grūdinti iš šiltos patalpos išnešant į vėsesnę.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Medžiai dar miega
„Medžiai kantriai laukia, kol sušils“, –- juokauja Juozas Daunys, VĮ Šiaulių miškų urėdijos Miško želdinimo ir apsaugos inžinierius.
Pasak inžinieriaus, medis gyvybės ženklus pradeda rodyti surinkęs teigiamų temperatūrų sumą, kuri kiekvienai medžio rūšiai yra skirtinga.
„Sinoptikai kalba, kad savaitgalį temperatūra bus teigiama visą parą, todėl procesai turėtų atgyti, – viliasi J. Daunys. – Sąlygos normalizuosis, jei vėliau nebus sausros. Pastarosiomis dienomis pakankamai gausiai snigo, todėl dirvožemyje drėgmės atsargos turėtų būti pakankamai didelės.“
Praėjusį sekmadienį ankstų rytą miške J. Daunys atkreipė dėmesį, kad neseniai iškirstoje kirtavietėje vienas beržo kelmas apšalęs – vadinasi, sula pradėjusi tekėti. Kiti medžiai gyvybės požymių nerodė. Sula teka tik iš klevų, augančių šlaiteliuose pietų pusėje.
Jautrūs permainingiems orams
Norintiems sodinti medelius, teks luktelėti, nes daugelyje vietų yra gilus įšalas ir pakankamai storas sniego sluoksnis.
„Jei anksčiau tokiu metu medelyne jau būdavo kasami sodmenys miškui sodinti, dabar tebepūpso 30–40 centimetrų sniego sluoksnis“, – sako J. Daunys.
Šis laikas, pasak J. Daunio, medžių sodinukams yra pavojingas. Kadagiai, puskiparisiai, kai kurios tujų rūšys kyšo iš sniego ir patiria gana didelį stresą, nes saulė šviečia ir šildo, augalas pradeda garinti drėgmę, bet iš dirvos paimti drėgmės negali dėl gana gilaus įšalo. Todėl kai kurių spygliuočių rūšių spygliai pagelsta, nuvysta.
Iš lapuočių tokioms oro sąlygoms jautrūs juodalksniai. Temperatūrų svyravimas veikia medžio žievę, ji gali supleišėti, atsirasti žaizdų. Į pažeistas vietas šiltuoju metų laiku gali pakliūti įvairių grybų sporų. Užkrėstas medis suserga grybinėmis ligomis.
Šiuo metu medžių ligos, dažniausiai sukeltos įvairių grybų, taipogi tebėra ramybės būsenos, jos vystosi esant teigiamai temperatūrai.
J. Daunys sako, kad tebėra palankus laikas medžiams (išskyrus klevų rūšis ir beržus) genėti. Nors sodininkai rekomenduoja vaismedžius genėti vasario antroje pusėje-kovo mėnesiais, dėl užsitęsusios žiemos šiuos darbus atlikti galima ir dabar.
Skiepyti vaismedžius klasikiniais būdais (sudūrimu, užkišimu už žievės, pagerintu sudūrimu) dar kiek per anksti. Reikia sulaukti, kad poskiepis pradėtų vegetuoti.
Grūdinti daigus
Šiaulių universiteto Botanikos sodo jaunesnioji mokslo darbuotoja Rimanta Vainorienė daržininkams pataria pasirūpinti, kad neišstyptų ant palangių augantys pomidorų, paprikų daigai.
„Geriau daigus laikyti vėsesnėje šviesioje patalpoje, kad lėčiau augtų ir būtų dailesni, – sako R. Vainorienė. – Kad persodinant nebūtų streso, įprastą pavasarį daigus išnešame grūdinti į lauką. Dabar augalus palaikykite vėsesnėse patalpose, vėl grąžinkite į kambarį.“
Pasak R. Vainorienės, kol darželio augalai yra po sniegu, bėdos nebus. Bet, išeinant pašalui ir naktį vėl šąlant, dėl temperatūrų skirtumo gali sutrūkinėti šaknys. Ypač tai pavojinga žoliniams, jauniems, jautriems augalams.
„Tada sakome: „Iškilnojo augalus“. Dėl temperatūrų skirtumų dirvožemis pasikelia, todėl reikia žemę prispausti“, – pataria R. Vainorienė.
Pasak Botanikos sodo darbuotojos, rožių priežiūra priklauso nuo to, kaip jos uždengtos. Jei rožės rudenį užmulčiuotos, užpiltos aukštesniu durpių sluoksniu, mulčiavimas tegul dar lieka. Bet jei rožės labai „apmūturiuotos“, uždėtos dėžėmis, verta „kailinius“ nuimti, palikti krūmelius po agroplėvele.
Nutirpus sniegui, laikas nukarpyti ir senus augalų stiebus, išpjaustyti ligotas šakeles.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
BUDIMAS: Šiaulių universiteto Botanikos sodo jaunesnioji mokslo darbuotoja Rimanta Vainorienė sako, kad Botanikos sode dygsta pavasarinės svogūninės gėlės: ankstyvieji vilkdalgiai, krokai, bet žydi tik snieguolės.
ĮTAKA: Juozas Daunys, VĮ Šiaulių miškų urėdijos Miško želdinimo ir apsaugos inžinierius, sako, kad staigus atšilimas medžiams nepavojingas. Bet prognozuojamas trumpas pavasaris sutrumpins želdinimo sezoną.
LAUKIMAS: Tulpės į saulę lapus kelia iš sniego pusnies.
SNIEGUOLĖS: Pirmasis pavasario pranašas – žydinčios snieguolės.