
Naujausios
Istorijas pasakoja lėlės
Šiaulietė menininkė Violeta Karlinskienė papjė mašė technika miniatiūrines lėles-seges kuria pincetais per didinamąjį stiklą. Kiekviena lėlė pasakoja savo istoriją. Šiaulių „G“ galerijoje ketvirtąją parodą pristatanti menininkė šiemet kolekciją papildė naujove – didelėmis lėlėmis ir lėlėmis rėmeliuose.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Ieško naujų tipažų
Iki vasario 28 dienos veiksiančioje parodoje „Lėlių istorijos“ eksponuojamos 23 mažos, trys didelės bei kelios lėlės rėmeliuose.
„Mes, moterys, mėgstame viską pritaikyti. Lėlę rėmeliuose gali statyti ant komodos, kabinti ant sienos arba išimti ir nešioti atlape“, – paaiškina V. Karlinskienė.
Mažosios lėlės yra 7–8 centimetrų. Kurdama V. Karlinskienė kas kartą ieško naujų lėlių tipažų. Lėlės apsirengusios skirtingų fasonų, spalvų rūbais, jų plaukų spalva ir šukuosenos – vis kitokios.
Tipažą V. Karlinskienei pasufleruoja išlankstytas karkasas. Kūrėja siekia, kad kiekviena lėlė turėtų savo istoriją. Todėl ir parodą pavadino „Lėlių istorijos“.
„Nenoriu statiškos lėlės, kaip paso nuotraukos. Žiūri į lėlę ir supranti, kad ji, pavyzdžiui, eidama rado gėlę. Kita apsirengė žaliai, nes jos akys žalios“, – lėlių istorijas atskleidžia ponia Violeta.
Viena lėlė rankose laiko kūdikį, kita – rankinuką, knygą ar žirkles.
„Net mažyčio drugelio viduje yra karkasas, folija ir tik tada jis padengiamas popieriumi“, – rodo V. Karlinskienė. Tokią smulkią detalę ji kuria pincetu, dantų krapštuku.
Menininkė stengiasi pirktų detalių nenaudoti, viską kuria pati. Visos detalės – iš popieriaus. Tik kartais puošdama lėles panaudoja „Swarovski“ kristalų.
Kruopštus, smulkmeniškas darbas kūrėjos nevargina – atvirkščiai, teikia malonumą, poilsį.
Charakterį išduoda spalva
Lėlės gimimas prasideda nuo laisvo laiko, idėjos ir paprastos vielutės – karkaso. Paskui dedama folija, klijuojamas popierius.
„Kelionėse iš manęs visi juokiasi, nes visada įsidedu reples, metalo ir folijos“, – šypsosi kūrėja. Namuose ji palinksta prie smulkiųjų detalių.
Veidus kuria po padidinamuoju stiklu. Siekdama atkartoti veido struktūrą, šlifuoja.
Veidą piešia plonyčiu teptuku, kuriame – 3–4 plaukai. Toks teptukas – brangus ir trumpaamžis, jo pakanka maždaug mėnesiui darbo. Imdamasi kruopštaus darbo, V. Karlinskienė net kavos negeria – kad nedrebėtų rankos.
Ponia Violeta paima didelę lėlę, jos suknios ažūras išpieštas rankomis be jokio trafareto.
Puošdama lėles kūrėja naudoja akrilą, kartais – pastelę. V. Karlinskienė yra baigusi spalvų psichologijos kursus, šiomis žiniomis naudojasi kurdama. Mėgsta ryškias spalvas, bet nemėgsta juodos.
Pakėlusi raudona suknia vilkinčią lėlę, moteris teiraujasi: „Ar pagalvosite, kad čia – rami moteris? Ne, nes ją išduoda raudona spalva.“
Suteikia vardus
V. Karlinskienė pakelia ant kėdės sėdinčią lėlę. „Šį kūrinį pavadinčiau darbo su popieriumi aukštuoju pilotažu. Ažūras sukurtas šlapiuoju būdu. Viduje nėra jokio karkaso – nei metalo, nei folijos“, – paaiškina.
Didžiosioms lėlėms šiaulietė davė vardus. Viena – Svajonė, kita – Skarlet. Šią lėlę įkvėpė frazė: „Pagalvosiu rytoj“. Trečiosios, dar bevardės, lėlės rankose – patrumpintas teptukas, kuriuo dirbo V. Karlinskienė.
„Džiaugiuosi, jei kažkam mano lėlės patinka. Tai – menininko įvertinimas“, – sako V. Karlinskienė.
Pradėjo nuo dovanos
Pirmąją lėlę V. Karlinskienė sukūrė draugei, kuri vis sakydavo, kad praeitame gyvenime greičiausiai buvo princesė su skėčiu.
Mėgstanti draugiškai pasijuokti, V. Karlinskienė draugei sukūrė lėlę pūsta suknele. Ši lėlė-segė buvo visa galva didesnė už dabartines.
Vienos lėlės V. Karlinskienė yra nusprendusi niekam nedovanoti. Tai – berniukas su šuniuku, jis būna įsegtas palte.
V. Karlinskienė su lėlių kūrėjais iš viso pasaulio bendrauja socialiniame tinkle. Jos teigimu, papjė mašė technika kuriančiųjų nėra daug. Daugiausiai kuriama iš tekstilės.
„Popierius tinkamas ne tik vynioti. Namuose sėdėti man neišeina, turiu kažką rankose laikyti, – sako V. Karlinskienė. – Žinoma, būna, kad nėra nuotaikos, įkvėpimo. Nes yra namai, šeima, įsipareigojimai, darbai.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KŪRĖJA: Violetos Karlinskienės rankose – lėlė Skarlet.
ĮGŪDŽIAI: Violeta Karlinskienė šį kūrinį vadina darbo su popieriumi aukštuoju pilotažu. Ažūras sukurtas šlapiuoju būdu, viduje nėra jokio karkaso.
LĖLĖS: Violetos Karlinskienės lėlės-segės – skirtingų spalvų, charakterių, kiekviena jų pasakoja savo istoriją.
SVAJONĖ: Svajinga lėlė Svajonė.
PAKUOTĖ: Kiekviena lėlė turi savo dėžutę – saugų namelį. Dėžutę apipavidalina pati kūrėja.