
Naujausios
Atsitraukti nežada
Vakar ryte dauguma Šiaulių Ragainės progimnazijos langų dar skendėjo tamsoje ir buvo neįprastai tylu: nuo 8 iki 10 valandos vyko įspėjamasis mokytojų streikas.
"Mokykloje nuotaikos geros. Nevadinkime to streiku – tai yra palaikymas, mokytojai prisideda ir palaiko iniciatyvą", – sakė Ragainės progimnazijos direktorė Dinara Vitkuvienė.
Ragainės progimnazijoje dirba 41 mokytojas, mokosi 420 mokinių. Nuo 8 valandos į mokyklą atėjo 15–20 moksleivių.
Pirmąsias dvi valandas aktų salėje jie žiūrėjo filmą.
Triukšmingiausias buvo mokytojų kambarys, jame rinkosi streikuojantieji.
"Sąraše dabar – 20 žmonių, – praėjus maždaug pusvalandžiui nuo streiko pradžios, sakė istorijos mokytoja metodininkė, profsąjungos narė Loreta Krasnickienė. – Yra tokių mokytojų, kurie neturi pirmų pamokų, dirba kitose mokyklose."
Iš ryto susirinkę mokytojai prisiminė reikalavimus, pasirašė susitarimą su direktore: atliko visus formalumus, kurie yra reikalingi streikui pradėti. Įsipareigojo pakoreguoti planus, vėliau be jokių trukdžių tęsti ugdymo procesą.
"Esame išmokę – ne pirmą kartą dalyvaujame streike, žinome, kaip koreguoti planus, ką daryti, kad mokiniai nenukentėtų, – sakė L. Krasnickienė. – Mūsų bendruomenė yra pilietiškai apsišvietusi, išprususi. Kartais keista klausyti (ir komentaruose po straipsniais rašo), kad mokytojai verkia dėl mažų atlyginimų. Iš tikro šitas sukiršinimas nenaudingas visai visuomenei."
Pradinių klasių mokytoja Neringa Viktoravičienė pasidžiaugė moksleivių tėvų parodytu supratimu ir parama.
"Trečiadienį progimnazijoje vyko atvirų durų diena, apsilankę tėvai sakė: "Mokytojai, jūs esate vedliai, rodykite ir toliau, kaip mūsų Lietuvoje reikia kovoti už savo teises", – citavo N. Viktoravičienė.
Ragainės progimnazijos mokytojai savaitę laiko streikavo užpraeitais metais. Tuomet streike dalyvavo ne visas kolektyvas, o atstovai. Kiti kolektyvo nariai tąkart parėmė moraliai.
Pernai Ragainės progimnazijos mokytojai nestreikavo.
"Ne mūsų profsąjunga streikavo ir mes prie to streiko nesijungėme. Šiemet palaikome savo profsąjungos iškeltus reikalavimus, jungiamės prie bendro streiko. Reikalavimas – laikytis susitarimų, kurie buvo iškelti. Gal dabar labiau kalbame net ne apie bendrojo lavinimo mokytojus, o apie ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo pedagogus, dėstytojus. Mums visi šitie reikalavimai svarbūs", – pabrėžė L. Krasnickienė.
"Labai skaudžia vieta" profsąjungietė įvardijo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos, vadovaujamos Andriaus Navicko, tebesitęsiantį atskilimą: "Natūralu, kad tai veikia visą mokytojų bendruomenę. Mes niekada nepasieksime nieko, kol netapsime vieningi. Jei tai yra mūsų profsąjungų lyderių bėda, tai iš tikrųjų ta bėda gula ant mūsų visų."
Ar pasikeitė mokytojų situacija nuo praėjusių metų? Pasak L. Krasnickienės, etatinio mokėjimo įvedimas mokykloje praėjo pakankamai sklandžiai.
Problema – mokytojų yra daugiau nei etatų: "Pradinių klasių mokytojos praktiškai etato neturi – vadinasi, finansavimas yra nepakankamas ir etatų skaičius, skiriamas mokykloms, yra nepakankamas. Tai – daugumos mokyklų problema."
Mokytojų atlyginimai, sako L. Krasnickienė, pakilo todėl, kad buvo nustatyta didesnė kaina už pasirengimą pamokoms: šis rodiklis kilstelėjo atlyginimus.
"Jei lygintume tą patį krūvį, kurį turėjome pernai, ir tą patį krūvį, kurį turime šiemet, pajautėme skirtumą. Man asmeniškai už pasiruošimą buvo skiriama 30 procentų, pagal naują tvarką – 50 procentų", – palygino L. Krasnickienė.
2018 metais iniciatyva "Idėja Lietuvai" paskelbė: "Mokytojas – prestižinė profesija iki 2025 m." Ar mokytojai jaučia, kad idėja įgyvendinama?
"Man atrodo, kad šitas lozungas virs anekdotu 2025 metais", – įvertino L. Krasnickienė, Ragainės progimnazijoje dirbanti 33 metus.
Jei po įspėjamojo streiko padėtis nepasikeis, profesinė sąjunga rengs ilgalaikį streiką gruodį. Nuolaidų daryti nežada.
"Lietuvoje visa mūsų politika yra paremta išlygų sistema. Jei yra reikalavimai, jų turi būti laikomasi. Dėl jų buvo derimasi, tariamasi. Negalime sakyti, kad mes dabar kas antrą ar kas trečią stengsimės išsireikalauti įgyvendinti. Natūralu, kad yra sąrašas reikalavimų, ir, mūsų akimis žiūrint, jis yra įgyvendinimas. Mums atsibodo būti apgaudinėjamiems valdžios ir valstybės, kuri iš tikrųjų prioritetinę sritį kažkodėl padeda į politikos apačią. Todėl ir nežinome, iš kokios pusės tie prestižiniai tapsime: ar iš viršaus, ar iš apačios", – svarstė L. Krasickienė.
Nuo 10 valandos Ragainės progimnazijoje prasidėjo įprasta darbo diena.
Vakar iš ryto nevykdyti savo pareigų, o susirinkti į bendruomenės (dėstytojų, studentų ir darbuotojų) susitikimą su laikinai Šiaulių universiteto rektoriaus pareigas einančiu profesoriumi Dariumi Šiaučiūnu ir Šiaulių universiteto darbuotojų profesinės sąjungos pirmininke Angele Kavaliauskiene buvo pakviesti ir Šiaulių universiteto darbuotojai ir dėstytojai.
Akcija įvyko ir pavyko
Šiaulių švietimo PS susivienijimo vadovė Rasa Jasmontienė informavo, kad streike dalyvavo 22 Šiaulių miesto ir rajono įstaigos.
"Man įdomiausias faktas, kad, pavyzdžiui, didelėje "Romuvos" progimnazijoje yra tik penki profsąjungos nariai, pirminė nedidelė organizacijėlė, o streike dalyvavo 34 žmones – vadinasi, prisijungė visi mokytojai. Tas pats Ragainės progimnazijoje. Labai nedidelės organizacijos, nedaug profsąjungos narių, o mokytojai prisijungia, palaikymas didžiulis, pasiruošė ir atributikos."
Streikavusių įstaigų sąraše: Šiaulių Dainų, Ragainės, Vinco Kudirkos, Gytarių, Gegužių, "Romuvos" progimnazijos, Simono Daukanto, Sporto, "Romuvos" gimnazijos, lopšeliai/darželiai "Voveraitė", "Varpelis", "Klevelis", "Kregždutė", "Eglutė", Ringuvos specialioji mokykla, Šiaulių rajono Kuršėnų lopšelis/darželis "Eglutė", Meškuičių gimnazija, Voveriškių mokykla.
Preliminariais duomenimis, Šiaulių mieste ir rajone į streiką įsijungė per 300 žmonių.
"Mūsų darželiuose nebuvo drastiško užsidarymo, pavyzdžiui, Mažeikiuose net vartai darželio buvo uždaryti. Mes pasitarėme, kad pagrindinė streiko priemonė – ugdymo veiklų nevedimas. Pavyzdžiui, "Klevelyje" administracija prižiūrėjo kai kurias grupes, "Voveraitėje" irgi. Nustebino, kad bent jau profsąjunginėse įstaigose buvo didžiulis administracijos palaikymas, sudarytos sąlygos, žmonės galėjo dalyvauti", – pasidžiaugė R. Jasmontienė. Jos žiniomis, problemų dėl streiko organizavimo turėjo Gegužių gimnazijos atstovai.
Lietuvoje akcija, pasak R. Jasmontienės, "įvykusi ir pavykusi", įspėjamajame streike dalyvavo per kelis šimtus organizacijų iš Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos.
"Mūsų profsąjungos savitumas yra tai, kad jungiame ir ikimokyklines, ir aukštąsias mokyklas, vieni kitus visais būdais palaikome. Lėšų trūkumas yra ne tiek mokytojų reikalams: buvo numatytas ikimokyklinukų atlyginimų kėlimas, specialistų – logopedų, spec. pedagogų algoms, dėstytojų algoms. Čia buvo solidarumo akcija."
Pasak R. Jasmontienės, pagal kolektyvinės 2017 metų sutarties nuostatas, kasmet sėdama prie derybų stalo ir kitiems metams suderimi konkretūs žingsniai ir konkretūs skaičiai.
"Visą vasarą mūsų žmonės sėdėjo, derėjosi ir išsiderėjo. Iš kur tas beveik 118 milijonų atsirado? Tai yra suderėti skaičiai kuriuos mes po vasaros derybų paskelbėme viešai. Kai gavome projektą, pamatėme, kad liko tik 55 milijonai. Tai yra įžūlu. Net per pusę nurėžtos lėšos, visiškai net neinformavus. Mes protingai deramės – visada turi būti rezultatai, įmanomi valstybei ant pečių panešti. Buvo suskaičiuota, sutarta, pasverta, bet įvyko žiauri kiaulystė, tuo labiau deklaruojant, kad mokytojas bus prestižinė profesija", – sakė R. Jasmontienė.
Apsilankę tėvai sakė: "Mokytojai, jūs esate vedliai, rodykite ir toliau, kaip mūsų Lietuvoje reikia kovoti už savo teises.