Grįžti iš emigracijos įmanoma

Grįžti iš emigracijos įmanoma

Grįž­ti iš emig­ra­ci­jos įma­no­ma

Šiau­lie­tė Lo­re­ta Kark­le­ly­tė, praė­ju­sią va­sa­rą bai­gu­si Šiau­lių „Sau­lė­te­kio“ gim­na­zi­ją ir tie­siai iš mo­kyk­li­nio suo­lo pus­me­čiui iš­vy­ku­si pa­dir­bė­ti į Bos­to­no mies­tą Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je, pri­si­pa­ži­no, jog il­ges­niam lai­kui iš­si­skir­ti su Lie­tu­va ir čia esan­čiais ar­ti­mais žmo­nė­mis, ko ge­ro, ne­ga­lė­tų.

Prieš me­tus redak­ci­jai Lo­re­ta sa­kė, kad jos sau­lė švie­čia ne kaž­kur Ai­ri­jo­je ar Skan­di­na­vi­jo­je, o Lie­tu­vo­je. Pa­sak emig­ran­tės da­lią iš­ban­džiu­sios šiau­lie­tės, grei­čiau­siai ly­giai tą pa­tį pa­sa­ky­tų ir di­džio­ji da­lis to­li nuo na­mų jos su­tik­tų lie­tu­vių, daž­nai pa­sva­jo­jan­čių apie su­grį­ži­mą į Lie­tu­vą. Tik ar iš­si­pil­dys ka­da ši jų sva­jo­nė?

Si­das AK­SO­MAI­TIS

„Res­pub­li­kos“ žur­na­lis­tas

– Ko­kie ke­liai jus at­ve­dė į Bos­to­ną?

– Iš­va­žiuo­ti pa­dir­bė­ti į už­sie­nį iš­kart po mo­kyk­los bai­gi­mo ne­pla­na­vau. Ta­čiau nu­ti­ko taip, kad ke­lios ge­ros drau­gės, nu­spren­du­sios iš­vyk­ti į už­sie­nį už­si­dirb­ti, kar­tu va­žiuo­ti pa­kvie­tė ir ma­ne. Aps­vars­čiu­si pa­siū­ly­mą pa­ma­niau – o ko­dėl gi ne­pa­ban­džius? Lie­tu­vo­je ko­ne kas­dien gir­di­me apie tau­tie­čius, iš­vyks­tan­čius „ar­ti“ į fab­ri­kus, dir­ban­čius ten juo­dą, sun­kų dar­bą. Aš ži­no­jau, kad ir ma­nęs lau­kia dar­bas fab­ri­ke, to­dėl bu­vo la­bai smal­su pa­ma­ty­ti pa­čiai, koks tas dar­bas ir gy­ve­ni­mas emig­ra­ci­jo­je. Taip pat ti­kė­jau, kad ši ke­lio­nė man bus pui­ki pro­ga ge­riau pa­žin­ti sa­ve, už­si­dirb­ti stu­di­joms, ap­mąs­ty­ti, ką la­biau­siai no­rė­siu stu­di­juo­ti, su­vok­ti, ko trokš­tu iš gy­ve­ni­mo. Be to, no­rė­jau pa­to­bu­lin­ti ir ang­lų kal­bos ži­nias.

– Į Ang­li­ją at­vy­ko­te nak­tį po „Bre­xit“ re­fe­ren­du­mo, ku­ria­me Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės gy­ven­to­jai pa­si­sa­kė dėl iš­sto­ji­mo iš ES. Ne­bau­gi­no po šio re­fe­ren­du­mo dau­ge­lį apė­mu­si ne­ži­nia?

– Pa­me­nu, gal­vo­jau – ką tik iš­va­žia­vau iš Lie­tu­vos ir da­bar ma­nęs nie­kas ne­beį­leis į Ang­li­ją, tu­rė­siu su vi­so­mis sa­vo ran­ki­nė­mis grįž­ti na­mo. Ta­čiau ma­ne pa­si­ti­kę lie­tu­viai bu­vo vi­siš­kai ra­mūs – jie Ang­li­jo­je gy­ve­na ir dir­ba jau daug me­tų, to­dėl ne­bi­jo, kad juos kas nors de­por­tuos. Pir­mą mė­ne­sį bu­vo daug kal­bų ir daug dis­ku­si­jų, o po to vi­sos bai­mės iš­ny­ko. Vie­nas ang­las man sa­kė, kad dir­ban­tys emig­ran­tai jiems ne­truk­do, ang­lams pik­ta dėl to­kių emig­ran­tų, ku­rie į ša­lį at­vyks­ta tik dėl pa­šal­pų, ku­rie ne­dir­ba ir pa­ra­zi­tuo­ja.

– Ko iš­mo­ko­te šio­je ke­lio­nė­je?

– Ang­li­ja man pa­dė­jo su­vok­ti tai, kad rei­kia bran­gin­ti kiek­vie­ną aki­mir­ką ir ja džiaug­tis, nes dau­giau to­kios ga­li ir ne­be­bū­ti. Da­bar, kai pus­me­tis sa­va­ran­kiš­ko gy­ve­ni­mo to­li nuo na­mų ir ar­ti­mų­jų jau praei­ty­je, ga­liu pa­sa­ky­ti, kad ši to­li­ma ke­lio­nė man bu­vo pui­ki pro­ga pa­si­sem­ti įvai­ria­pu­sės pa­tir­ties. Ūg­te­lė­jau daug kur – pra­de­dant bui­ti­niais da­ly­kais, ku­li­na­ri­niais su­ge­bė­ji­mais, ang­lų kal­bos ži­nio­mis, bai­giant ge­bė­ji­mu priim­ti vi­sus spren­di­mus sa­va­ran­kiš­kai. Lie­tu­vo­je iš­ki­lus men­kiau­siai pro­ble­mai vi­suo­met ga­lė­da­vau ti­kė­tis ar­ti­mų­jų pa­gal­bos, o už­sie­ny­je vi­sus rū­pes­čius tu­rė­jau spręs­ti pa­ti. Iš pra­džių vi­sa tai kė­lė siau­bą: aš ką tik bai­gu­si mo­kyk­lą, gy­ve­nu sve­ti­mo­je ša­ly­je, o dar ir bend­rau­ti įvai­rio­se įstai­go­se, aiš­kin­tis iš­ky­lan­čius klau­si­mus tu­riu sve­ti­ma kal­ba! Iš­vyk­da­ma gal­vo­jau, kad ang­liš­kai kal­bu ge­rai, bet, kai pri­rei­kė pa­si­kal­bė­ti su tik­rais ang­lais, su­pra­tau, kad ma­no ang­lų kal­bos ži­nios – kuk­lios. To­dėl, fab­ri­ke iš­dir­bu­si po dvy­li­ka va­lan­dų, grįž­da­vau ir sės­da­vau mo­ky­tis ang­lų kal­bos.

– Ar sun­kus bu­vo  dar­bas fab­ri­ke?

– Dirb­ti dar­žo­vių fab­ri­ke pra­dė­jau praė­jus trims die­noms nuo at­vy­ki­mo. Vie­na drau­gė, su ku­ria kar­tu at­vy­kau į Bos­to­ną, jau anks­čiau bu­vo dir­bu­si pa­na­šų dar­bą fab­ri­ke, tad ži­no­jau, kad tu­rė­siu pa­kuo­ti ža­lią­sias dar­žo­ves, kli­juo­ti ant pa­kuo­čių lip­du­kus. Dar­bas fab­ri­ke bu­vo or­ga­ni­zuo­ja­mas dve­jo­mis pa­mai­no­mis po dvy­li­ka va­lan­dų, aš dir­bau nak­ti­nė­je pa­mai­no­je. Die­no­mis fab­ri­ke bū­da­vo dau­giau įtam­pos: dau­giau val­džios, dau­giau kont­ro­lės, o kar­tas nuo kar­to pa­tik­rin­ti dar­bi­nin­kus at­vyk­da­vo ir įvai­rių ins­pek­ci­jų at­sto­vai. Iš pra­džių ma­niau, kad nak­ti­nį dar­bą bus ne­leng­va iš­tver­ti fi­ziš­kai, bet greit adap­ta­vau­si. Kur kas la­biau tas dar­bas ir jo mo­no­to­ni­ja var­gin­da­vo psi­cho­lo­giš­kai. Ki­ta ver­tus, ak­ty­vi veik­la ir nuo­var­gis su­teik­da­vo ga­li­my­bę už­si­mirš­ti bei ne­pri­si­leis­ti jo­kių liūd­nų min­čių. Pa­laips­niui Bos­to­ne at­si­ra­do ir drau­gų, dėl to ir tas mies­tas ta­po ar­ti­mes­nis. Pa­vyz­džiui, ei­ni per Bos­to­ną ir su­si­tin­ki sa­vo bend­ra­dar­bį – ko­kį nors len­ką ar bul­ga­rą, o jis tau mo­ja ran­ka ir tei­rau­ja­si, kaip se­ka­si.

– Ar daž­nai min­ti­mis grįž­da­vo­te į Lie­tu­vą?

– Per sky­pe pro­gra­mą ko­ne kas­dien su­si­siek­da­vau su ar­ti­mai­siais, ži­nių apie įvy­kius Lie­tu­vo­je ras­da­vau ir in­ter­ne­te, to­dėl ne­si­jau­čiau ati­trū­ku­si nuo mū­sų ša­lies. La­bai stip­rų na­mų il­ge­sį pra­dė­jau jaus­ti prieš­ka­lė­di­niu lai­ko­tar­piu, o žmo­nės Ang­li­jo­je Ka­lė­doms ruoš­tis pra­de­da la­bai anks­ti. Il­ge­sys į šir­dį tie­siog skverb­da­vo­si, kai pa­ry­čiais po dar­bo ei­da­vau Bos­to­no gat­vė­mis – ap­link skam­bė­da­vo ka­lė­di­nė mu­zi­ka, aš su­tik­da­vau šven­tiš­kai nu­si­tei­ku­sius žmo­nes ir su­vok­da­vau, kad ma­no ar­ti­mie­ji ne čia, o to­li Lie­tu­vo­je. Jei dar už­per­nai Ka­lė­dos man vi­sų pir­ma aso­ci­ja­vo­si su do­va­no­mis, lauk­da­ma praė­ju­sių Ka­lė­dų aš su­pra­tau, kad svar­biau­sias šios šven­tės ak­cen­tas – tai bu­vi­mas su sa­vo šei­ma. Ko­ne vi­si lie­tu­viai iš tos ap­lin­kos, ku­rio­je gy­ve­nau Bos­to­ne, la­bai no­ri grįž­ti į Lie­tu­vą, la­bai jos il­gi­si. Bos­to­ne ar­ti­mai su­si­drau­ga­vau su vie­na mo­te­ri­mi, ku­ri ma­ne ten glo­bo­jo lyg ma­ma. Ši mo­te­ris Bos­to­ne gy­ve­na jau sep­ty­ne­rius me­tus, bet ir­gi sva­jo­ja vie­ną die­ną grįž­ti į Lie­tu­vą, at­si­da­ry­ti čia siu­vyk­lą.

– Ar su­grįš ka­da į Lie­tu­vą mū­sų išei­viai?

– La­biau­siai ir pa­ti bi­jo­jau, kad man Ang­li­jo­je pa­tiks, to­dėl aš, net ne­bai­gu­si jo­kių moks­lų, taip ir lik­siu dirb­ti ta­me fab­ri­ke. Jei ver­tin­ti iš ma­te­ria­lio­sios pu­sės, dir­bant fab­ri­ke už­si­dirb­ti iš­gy­ve­ni­mui Ang­li­jo­je nė­ra sun­ku. Ta­čiau aš la­bai no­rė­čiau, kad į Lie­tu­vą su­grįž­tų vi­si to no­rin­tys mū­sų emig­ran­tai. Jei­gu jie no­rės – jie tik­rai grįš.

– Kiek Lie­tu­vo­je tu­rė­tų už­dirb­ti žmo­gus, kad ne­si­žval­gy­tų į už­sie­nius?

– Grį­žus į Lie­tu­vą man bu­vo la­bai įdo­mu nuei­ti į par­duo­tu­vę ir pa­si­žiū­rė­ti, kaip per pu­sę me­tų čia pa­ki­to kai­nos, ar man čia vis­kas at­ro­dys bran­gu. Pa­ly­gi­nu­si kai­nas mū­sų ša­lies ir Ang­li­jos par­duo­tu­vė­se ga­liu pa­sa­ky­ti, kad jos yra pa­na­šios. Skir­tin­gi tik at­ly­gi­ni­mai ir žmo­nių per­ka­mo­ji ga­lia. Tai ir yra di­džiau­sia pro­ble­ma, dėl ku­rios žmo­nės iš­va­žiuo­ja iš Lie­tu­vos. Ar nor­ma­lu, kad Ang­li­jos fab­ri­ke ne­kva­li­fi­kuo­tą dar­bą dir­ban­tis žmo­gus per sa­vai­tę už­dir­ba tiek, kiek aukš­tuo­sius moks­lus bai­gęs ir pro­ti­nį dar­bą Lie­tu­vo­je dir­ban­tis žmo­gus per mė­ne­sį? Jei lie­tu­viš­ki at­ly­gi­ni­mai pa­si­vy­tų ang­liš­kus, ta­da ir į Ang­li­ją emig­ruo­ti ne­bū­tų pra­smės. Man pa­ti­ko tai, kad at­ly­gi­ni­mas Ang­li­jo­je mo­ka­mas kas sa­vai­tę. Taip yra la­bai pa­to­gu su­si­pla­nuo­ti sa­vai­tės iš­lai­das nuo­mai, mais­tui, o li­ku­sią da­lį at­si­dė­ti. Su­sip­la­nuo­ti ana­lo­giš­kas iš­lai­das vi­sam mė­ne­siui, ma­no ma­ny­mu, yra sun­kiau.

– Iš emig­ra­ci­jos grį­žę lie­tu­viai ne­re­tai sa­ko, kad už­sie­ny­je lie­tu­vis lie­tu­viui yra vil­kas. Ar ir jūs tai pa­ju­to­te?

– Nors ir esu gir­dė­ju­si pa­na­šių pa­ly­gi­ni­mų, nei fab­ri­ke, nei mies­te ne­su­si­dū­riau su lie­tu­viais, ku­rie man ban­dy­tų pa­kenk­ti ar lin­kė­tų blo­go. Nuo­mo­jau­si kam­ba­rį na­me, ku­ria­me gy­ve­no, ro­dos, pen­kios lie­tu­vių šei­mos, ir mes vi­si la­bai šau­niai bi­čiu­lia­vo­mės. Su kai­my­nais kar­tu ga­min­da­vo­me lie­tu­viš­kus pa­tie­ka­lus, leis­da­vo­me lais­va­lai­kį. Bos­to­ne už­si­mez­gę drau­giš­ki san­ty­kiai su ten su­tik­tais lie­tu­viais iš­li­ko ir man grį­žus į Lie­tu­vą: su­si­ra­ši­nė­ja­me, bend­rau­ja­me so­cia­li­niuo­se tink­luo­se.

– Ar leng­va emig­ran­tams už­sie­ny­je iš­lai­ky­ti lie­tu­viš­ką ta­pa­ty­bę?

– Bos­to­ne daž­nai skam­ba lie­tu­vių kal­ba, nes ten gy­ve­na la­bai daug lie­tu­vių. Žmo­nės ga­mi­na­si lie­tu­viš­ką mais­tą, bend­rau­ja lie­tu­viš­kai, do­mi­si, kas vyks­ta Lie­tu­vo­je. Ir ypač džiau­gia­si, kai pas juos kon­cer­tuo­ti at­va­žiuo­ja ko­kia nors gru­pė iš Lie­tu­vos.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Ar nor­ma­lu, kad Ang­li­jos fab­ri­ke ne­kva­li­fi­kuo­tą dar­bą dir­ban­tis žmo­gus per sa­vai­tę už­dir­ba tiek, kiek aukš­tuo­sius moks­lus bai­gęs ir pro­ti­nį dar­bą Lie­tu­vo­je dir­ban­tis žmo­gus per mė­ne­sį?