
Naujausios
50 rudų atspalvių
Nesibaigiantys paplūdimiai. Vandenyno purslai. Vėjas plaukuose ir galvoje. Uolos. Marso kanjonai, raibuliuojantys penkiasdešimčia rudų atspalvių. Tokia laukinė Fuerteventura – Ispanijai priklausanti Kanarų salyno sala Atlanto vandenyne. Norint pabėgti nuo lietuviškos žiemos, tai tobuli vasaros konservai su tropinių vaisių ir jūrų gėrybių skoniu.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Atsipūtusio ispano pamokos
Keistas teleportacijos jausmas: temperatūros minusą pakeitė pliusas, sniego pusnis – smėlio pusnys, nuo šalčio pašiurpusius medžius – vėjo šiurenamos palmės.
Europoje Kanarų salyno salos bene geriausia vieta pabėgti nuo žiemos. Daugelio girdėta Tenerifė ar Gran Kanarija – gerokai žalesnės, civilizuotesnės ir turististiškesnės, Fuerteventura – laukinė ir vėjuota.
„Hola!“ – sveikinasi su mumis ispanas Guillermo, iš kurio savaitei nuomavomės atostogų butą. Iškart pasisiūlo aprodyti vietines apylinkes. „Čia šios salos uniforma!“ – parodo į save, vilkintį šortus ir marškinėlius trumpomis rankovėmis. Pasimuistau džinsuose. Arčiausiai Afrikos esančioje saloje temperatūra retai kada nukrenta žemiau 18-20 laipsnių net žiemą.
Iš žemyninės dalies į Fuerteventurą su šeima ispanas atsikraustė prieš ketverius metus. „Ir visiškai nesigailiu. Vi-si-škai! Čia visada geras oras, gyvenu atsipūtęs“, – sako. Su žmona Maria vyras įsigijo šešis butus, kuriuos nuomoja turistams – toks jo darbas. Sako, šioje saloje išlikusi senosios Ispanijos dvasia, kai žmonės pasitikėjo vieni kitais ir net nerakindavo durų.
Fuerteventuroje skaičiuojama daugiau nei 150 paplūdimių, jie kaip magnetas traukia banglentininkus, burlentininkus, nardytojus, jėgos aitvarų mėgėjus. Paplūdimiai juodo vulkaninio smėlio, ar geltono – kaip nori. Daugelis jų, ypač žiemos sezonu, pustuščiai.
„Galite eiti ir nesutikti nė vieno žmogaus. Praktiškai kiekvienam žmogui po paplūdimį. Čia galite degintis ir maudytis nuogi“, – akį mirkteli Guillermo.
„Ar jūs surfinate?“ – klausiu kanariečio. Jis purto galvą: „Neee, visai negundo. Mačiau ne kartą, kaip turistai ant kranto guli kaip išmestos žuvys ir mataruoja rankomis į šonus, neva mokosi. Jau seniai būčiau išmokęs, jei norėčiau“.
Pradedantieji bangų gaudytojai, banglentę matantys pirmą kartą gyvenime, turi iš ko rinktis – buriavimo mokyklų saloje daug. Ne vandens sporto entuziastai gali grožėtis „surfinimo“ dievais ant bangų nuo kranto. Vienos mokyklos plakatas skelbia – „Work sucks, go surfing“ (angl. „Darbas užknisa, eik plaukioti banglente").
Marso kanjonai
Keliauti po salą automobiliu nesudėtinga, nes jos ilgis – apie 100 km, plotis – 31 km. Keliai – neįtikėtinai puikūs. Galima salą skersai išilgai išmaišyti per porą dienų, bet daug maloniau tai daryti iš lėto.
Marsas – bene dažniausias palyginimas kyla mintyse stebint iš visų pusių supančias uolėtas vulkanines dykras be medžių ir augalų. Kur ne kur styro kaktusai. Pietuose esančiame nacionaliniame parke Jandia plyti daugiau kaip 2600 ha uolingomis kalvomis nusėta dykuma.
Marsą salos paviršius primena ir filmų kūrėjams. Guillermo didžiuojasi – čia buvo filmuotos istorinės dramos apie legendinį pranašą Mozę „Exodus: Gods and Kings“ (liet. „Egzodas. Dievai ir karaliai") scenos. Skelbiama, jog šiemet šioje saloje bus filmuojamas naujo „Star Wars“ (liet. „Žvaigždžių karai") scenos. Fuerteventura vaizduos Tatuino planetą, kur jaunasis Hanas Solo sutinka Luką Skaivokerį.
Sukant vingiuotu, duobėtu, akmenuotu šunkeliu nuo Morro Jable verta nuvažiuoti iki Punta Jandia iškyšulio švyturio pačiame vakariausiame salos taške. 19 metrų švyturys pastatytas 1864 m. yra pats seniausias visame Kanarų salyne. Ten galima pamatyti, kaip skiriasi atviro Atlanto vandenyno bangos skirtingose pusėse.
Malonus atradimas šioje salos dalyje – nedidukas vietinis miestelis prie vandenyno Pozo Negro, su apytikriai dešimčia namų, keliomis valtimis, dviem kavinėmis ir pora gigantiškų gulbių formos vandens dviračių. Vienoje kavinių žvelgiant į bangas galima suvalgyti tobuliausią paeliją.
Ožkos ir voverės – koketės
Kai kurie juokauja, kad Fuerteventuroje ožką lengviau sutikti nei žmogų – jų saloje auginama apie 140 tūkstančių, o gyventojų populiacija – apie 106 tūkstančius.
Vienas tradicinių skanėstų saloje – iš ožkų pieno gaminamas Majorero sūris. Pavadinimas „majorero“ yra senųjų Kanarų salų vietos gyventojų čiabuvių guančių žodis, išlikęs iki šių dienų, naudojamas apibūdinti vietos gyventojus.
Iš ožkų pieno sūrio su paprikomis, alyvuogių aliejumi, kukurūzų ir kviečių pasta gaminama ir tradicinė užtepėlė gofio, įprastai tepama ant duonos. Ožkų pienas taip pat yra pagrindinė tradicinio gėrimo – ožkų pieno likerio – sudedamoji dalis.
Nors Kanarų salos yra visai šalia Afrikos, gyvūnais, priešingai nei kaimynė, negali pasigirti. Barbary voverės tikriausiai nepatektų į gyvūnų topus, bet pamačius šiuos mažus padarėlius laukinėje gamtoje galima suspurdėti iš džiaugsmo. Iš Maroko atkeliavusių burundukų Fuerteventuroje daug, ypač kalnuose vidinėje salos dalyje, netoli senovinio Betancuria miestelio.
Voverytės vikriai strikinėja nuo uolos ant uolos ir savo meilumu užkariauja visą dėmesį – ruda, oranžine, raudona spalva raibuliuojantis vulkaninis kraštovaizdis nejučia pasitraukia į antrą planą.
Jų maivymasis atitraukia turistus ir nuo perspėjančių ženklų: „Maitinti ar duoti vandens faunai draudžiama, nes tai gali paveikti jų kolonijas“. Tą daryti draudžiama siekiant nedidinti ir taip gausios invazinių gyvūnėlių populiacijos.
Lankytinų vietų kokteilis
Jūrų gėrybių mėgėjai užsuka į šiaurės vakaruose įsikūrusį autentiką išsaugojusį nedidelį žvejų kaimelį El Cotillo. Čia galima rasti vienus geriausių salos restoranų, galinčių pasiūlyti čia pat vandenyne sugautos šviežios žuvies, moliuskų, krevečių. Valgytojai laižosi pirštus.
Senojo uosto pakrantėje stovi netikėta marinistinė kalėdinė eglė iš žvejybinio tinklo, nebenaudojamų plūdurų, puošta simboline gaublio ir švyturio imitacijos viršūne. Ant eglės pakabinti buteliai su meilės žinutėmis viduje. Vienas pro stiklą nužiūrėtas raštelis skelbia: „El amor venza el miedo“ (isp. „Meilė nugali baimę").
Judant į pietus nuo uosto pūpso apvalios formos fortas „Fortalenza del Toston“, pastatytas 1970 metų pabaigoje, kadaise jis buvo apsauga nuo piratų invazijos. Netoli miestelio, salos šiaurėje, verta pamatyti dryžuotą El Toston švyturį, kurį supa kosminės uolos. Jų plyšiuose – balti druskos kristalai.
Salos šiaurėje yra Corralejo vietovėje susiformavusios įspūdingos smėlio kopos, dengiančios 2600 ha treritoriją. Vaikštant po jas pasijunti lyg bekraštėje Sacharos dykumoje. Priešingoje kelio pusėje – nesibaigiantys paplūdimiai.
Salos centre – Tindaya kalnas, kurio papėdėje išsidėstęs tokio pat pavadinimo kaimelis. Dėl daugybės žmogaus pėdas primenančių raižinių akmenyje šis vulkaninio akmens gūbrys dar vadinamas „raganų kalnu“. Visos pėdos nukreiptos Vakarų kryptimi – tikėta, jog Vakaruose gyvena piktosios jėgos.
Sako, šią vietą vietiniai gyventojai laiko šventa, nes tikėjo, kad tai akmenyje įspausti senųjų dievų pėdsakai. Iki šiol nežinoma kokia buvo šių raižinių paskirtis: religinė, dekoratyvinė ar astronominė.
„Ši savaitė buvo žiauriai šalta, net šiek tiek lijo, asfaltas sušlapo. Todėl dabar prie šortų įsispyriau į batus... Neee, juokauju. Sandalus tiesiog suplėšiau“, – atsiimdamas atostogų buto raktelius plepa Guillermo. – Ir kaip jums sala? Ar pajutote iš Maroko pusės atpučiantį laisvės vėją?“
Simonos SIMONAVIČĖS nuotr.
Fuerteventuros salos kraštovaizdis mirguliuoja įvairiausiais rudos spalvos atspalviais.
Kitą planetą primenantis salos paviršius gundo filmų kūrėjus – čia filmuotas ne vienas fantastinis, istorinis filmas. Šiemet čia planuojama kurti naujausią „Žvaigždžių karų“ dalį.
Netoli salos šiaurėje esančio žvejų kaimelio El Cotillo verta pamatyti El Toston švyturį ir jį supančias uolas bei vandenyną.
Net pačiuose populiariausiuose paplūdimiuose, kurie įsikūrę turistiniuose miesteliuose, žmonių būna nedaug. Poilsiautojus žavi visad geras oras ir šiltas vanduo.
Puikiais keliais nuomuotu automobiliu galima aplankyti, ištyrinėti visą salą –jos ilgis apie 100 km, plotis – 31 km.
Surferių ir kaituotojų pamėgtą lagūną šalia Costa Calma miesto periodiškai užsemia potvynis. Po kelių dienų šioje vietoje jau būna sausa.
Gamtos didybė alsuoja mažuose miesteliuose prie vandenyno, užsikabarojus ant uolų.
Visiškai vienas gamtoje gali pasijusti pasukus į bekelę, kur aplink po akmenis laigo tik ožkos.
Mažo Pozo Negro miestelio kavinėje galima paragauti dieviškų jūros gėrybių patiekalų žvelgiant į vandenyno bangas.
Žvejų miestelio El Cotillio senajame uoste stovi kalėdinė eglutė puošta buteliais iš jūros su meilės laiškais viduje.
Corralejo vietovėje susiformavusios įspūdingos smėlio kopos – vaikštant po jas pasijunti lyg bekraštėje dykumoje.
Nors vietos valdžia rekomenduoja voveryčių nešerti, turistai dažnai neatsilaiko prieš mažų gyvūnėlių mielumą – vaišina juos sausainiais ar riešutais, fotografuoja ir filmuoja iš visų pusių.
Vulkaninės kilmės salos smėlis daugelyje paplūdimių yra juodas, juos supa kvapą gniaužiančios uolos.