
Naujausios
„Į Lietuvą grįšim, bet vėliau“
Liepos antrojoje pusėje Pakruojyje padaugėja apynaujų automobilių su užsienio šalių registracijos numeriais. Atostogų sugrįžta jauni pakruojiškiai, dirbantys Norvegijoje, Anglijoje, Danijoje, kitose šalyse – ir pavieniui, ir ištisomis šeimomis. Gimtinės pasiilgstantys, tačiau grįžti į ją visam laikui planuojantys gal po dešimtmečių.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Vienas iš sugrįžtančiųjų, nepanoręs būti įvardytas, „Pakruojo kraštui“ sakė: savas kraštas oj, kaip traukia. Vyras, parvažiavęs su šeima, džiaugiasi susitikimais su mokyklos draugais, lanko giminaičius. Džiaugiasi tuo, kad gali kiekvieną sutiktą gatvėje žmogų lietuviškai pakalbinti. Kad jo vaikas kieme su bendraamžiais lietuviškai krykštauja.
Tačiau ši idilė baigsis po kelių savaičių – kartu su atostogomis. Vyras į automobilį vėl sodins šeimą ir išvažiuos į šalį, kurioje jau kelintus metus bėga jų gyvenimas. Šeimos galva kasdien rengsis statybininko drabužius, o mažylis eis į darželį, kuriame su bendraamžiais dalysis atostogų įspūdžiais. Tik jau ne lietuviškai... Šia kalba vaikas bendraus tik namuose ir dar – internetu su Pakruojo rajone gyvenančiais seneliais.
Kas išvarė iš savo šalies darbštų vyrą, besirūpinantį išsaugoti savo šaknis? Gyvenimas. Užgriuvus ekonominei krizei, jam ir jaunai žmonai teko palaidoti viltis bent už paskolą įsigyti savą būstą.
„Net apsidžiaugėme, kad nespėjom pinigų iš banko pasiskolinti. Algos sumažėjo taip, kad nebūtų iš ko paskolos grąžinti“.
Antras išbandymas šeimai tapo į pasaulį besiruošiantis kūdikis. Žmonės suskaičiavo, kad iš vieno vyro atlyginimo vargiai pragyvens. Net paklausią profesiją turintis, darbštus ir darbdavių nepeikiamas vyras, kiek besistengtų, teuždirbdavo tik minimalią algą.
„Nenorėjau, kad mano žmona ir vaikelis skurstų. Susiradau firmą, siūlančią darbą užsienyje statybose.“
Užsienyje pakruojiškiui darbas sekėsi – siuntė pinigų ne tik savo šeimai, bet ir kukliai uždirbantiems savo ir žmonos tėvams. Nuolat bendraudavo internetu. Vyrui atrodė, kad problemos išsisprendė.
Tačiau grįžusio atostogauti jo išsigando vaikutis.
Vyras prisipažino tą minutę buvęs sukrėstas – juk mažylis auga, nematydamas tėčio! Sprendimas buvo priimtas kone akimirksniu: šeima daugiau ilgam nebesiskirs.
Po atostogų į automobilį keliauti sėdo trys pakruojiečiai.
„Mes pasiilgstam Pakruojo, Lietuvos. Bet grįžti šiuo metu čia – reikštų grįžti garantuotai skursti. Iš pažįstamų žinome, kad abiem su žmona rasti geriau nei minimaliai apmokamus darbus praktiškai neįmanoma. Neturime nei įtakingų giminių, nei draugų, esame paprasti žmonės. Kokią ateitį galėtume pasiūlyti savo vaikui? Užsienyje šeimai užtenka mano uždirbamų pinigų. Žmona dirba dalį dienos – kad sukauptų įnašus būsimai pensijai. Esame tikri, kad galėsime vaiką išleisti į mokslus. Stengiamės, kad jis nepamirštų gimtosios kalbos – tada suaugęs ir įgijęs profesiją, panorėjęs galės ir Lietuvoje dirbti“, – dalijosi planais pakruojiškis.
Jiedu su žmona tvirtai apsisprendę į tėvynę grįžti. Tačiau pirmiausia užsienyje abu užsidirbs pensijas.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Sausio-birželio mėnesiais išvykimą iš Lietuvos deklaravo beveik 32 tūkstančiai asmenų. Tai yra 10 tūkstančių daugiau negu pernai per tą patį laikotarpį.