Dopingas gali slėptis ir kepsnyje

Dopingas gali slėptis ir kepsnyje

Do­pin­gas ga­li slėp­tis ir keps­ny­je

„Jei vie­ną kar­tą kaž­ką paė­mė­te iš or­ga­niz­mo re­zer­vo, ant­rą – kaž­ka­da rei­kės ati­duo­ti. Kaip ir ban­ko sko­lą“, – sa­ko Lie­tu­vos an­ti­do­pin­go agen­tū­ros at­sto­vė Ri­ma Va­len­tie­nė. Po­sa­kis „no­rė­ti re­zul­ta­to mir­ti­nai“ spor­to pa­sau­ly­je tu­ri ir tie­sio­gi­nę pra­smę.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Ga­lio­ja vie­no­dos tai­syk­lės

Du de­šimt­me­čius pro­fe­sio­na­liai krep­ši­nį žai­du­si, ke­tu­rio­li­ka me­tų Lie­tu­vos rink­ti­nei at­sto­va­vu­si R. Va­len­tie­nė an­ti­do­pin­go švie­ti­mo ir pre­ven­ci­jos pa­skai­tą skai­tė Šiau­lių spor­to gim­na­zi­jo­je.

Pa­sak R. Va­len­tie­nės, anks­čiau kiek­vie­na vals­ty­bė tu­rė­jo sa­vo įsta­ty­mi­nę ba­zę, ja re­mian­tis tik­rin­da­vo, baus­da­vo sa­vo spor­ti­nin­kus. Nuo 2004 me­tų įsi­ga­lio­jo Pa­sau­li­nis an­ti­do­pin­go ko­dek­sas – vi­so­se vals­ty­bė­se tai­syk­lės ta­po vie­no­dos. Pa­sau­li­nės an­ti­do­pin­go agen­tū­ros (WA­DA) skel­bia­mas drau­džia­mų me­džia­gų ir me­to­dų są­ra­šas ga­lio­ja vi­siems spor­ti­nin­kams.

„Ku­riai spor­to ša­kai šie įsta­ty­mai ne­ga­lio­ja, jos fe­de­ra­ci­ja ne­pa­si­ra­šiu­si jo­kių su­tar­čių ir spor­ti­nin­kai ga­li nau­do­ti, val­gy­ti vis­ką?“ – au­di­to­ri­jos klau­sė R. Va­len­tie­nė. „Šach­ma­tai, šaš­kės“, – pa­si­gir­do pir­mie­ji spė­ji­mai. Tei­sin­gas at­sa­ky­mas – ga­liū­nų spor­tas. „Ga­liū­nai tie­sio­giai bend­rau­ja su pa­pil­dų bend­ro­vė­mis ir ri­zi­kuo­ja sa­vo gy­vy­bė­mis, – sa­kė pra­ne­šė­ja. – Ga­liū­nai nuo ma­ka­ro­nų ir viš­tie­nos to­kiais ne­tam­pa.“

Pa­gal WA­DA nuo­sta­tą, čem­pio­na­tai ne­ga­li vyk­ti be an­ti­do­pin­go kont­ro­lės. Kiek­vie­na­me čem­pio­na­te pai­ma­mas nu­sta­ty­tas kie­kis mė­gi­nių.

R. Va­len­tie­nė do­mė­jo­si, ar sa­lė­je yra tes­tuo­tų spor­ti­nin­kų. Pa­ki­lo trys ran­kos.

Lie­tu­vo­je nė­ra ak­re­di­tuo­tos la­bo­ra­to­ri­jos, ku­ri at­lik­tų mė­gi­nių ty­ri­mus. Pa­sak R. Va­len­tie­nės, mė­gi­nio at­li­ki­mas kai­nuo­ja ma­žiau­siai 600 eu­rų. Lie­tu­vos an­ti­do­pin­go agen­tū­ra per me­tus pai­ma apie 400 mė­gi­nių.

La­bo­ra­to­ri­jos, at­lie­kan­čios ty­ri­mą, ne­ži­no, ko­kio žmo­gaus mė­gi­nys ti­ria­mas, duo­me­nys yra sau­go­mi. As­me­ny­bė pa­vie­ši­na­ma tik ta­da, jei at­sa­ky­mas tei­gia­mas.

Už ką bau­džia­ma

R. Va­len­tie­nė iš­var­di­jo an­ti­do­pin­go tai­syk­lių pa­žei­di­mų de­šim­tu­ką.

Pir­mas pa­žei­di­mas – bu­vi­mas mė­gi­ny­je. „Tai – ne­gin­či­ja­mas įro­dy­mas, jei la­bo­ra­to­ri­ja at­siun­tė iš­klo­ti­nę, ko­kie pre­pa­ra­tai bu­vo nau­do­ja­mi, spor­ti­nin­kui už­gin­čy­ti yra la­bai sun­ku.“

Ant­ras – var­to­ji­mas ar ban­dy­mas var­to­ti. R. Va­len­tie­nė pa­tei­kė Ki­ni­jos plau­ki­mo rink­ti­nės, ke­lia­vu­sios į Sid­nė­jaus olim­pi­nes žai­dy­nes, pa­vyz­dį. Oro uos­te pa­tik­ri­nus ba­ga­žą, bu­vo ras­ta švirkš­tų, au­gi­mo hor­mo­nų, ana­bo­li­nių ste­roi­dų. Rink­ti­nė bu­vo su­lai­ky­ta ir nu­baus­ta.

Tre­čias pa­žei­di­mas – ven­gi­mas ar at­si­sa­ky­mas. R. Va­len­tie­nei ten­ka pa­dis­ku­tuo­ti: ar ne­ga­lė­tų spor­ti­nin­kas, ma­ty­da­mas, kad atei­na do­pin­go kont­ro­lės pa­rei­gū­nas, pa­bėg­ti pro du­ris, šok­ti pro lan­gą ir taip „iš­si­gel­bė­ti“?

„To­kių da­ly­kų nu­tin­ka. Bet jei nu­spręs­ta, kad žmo­gus tu­ri bū­ti pa­tik­rin­tas, pa­bė­gi­mas tik ap­sun­ki­na ap­lin­ky­bes.“

Ket­vir­tas – su bu­vi­mo vie­ta su­si­ję pa­žei­di­mai. Lie­tu­va tu­ri 32 aukš­to ly­gio spor­ti­nin­kus, ku­rie pri­va­lo pa­teik­ti bu­vi­mo vie­tą bei ki­tą bū­ti­ną as­me­ni­nę in­for­ma­ci­ją elekt­ro­ni­nė­je ADAMS sis­te­mo­je. „Jei spor­ti­nin­kas pa­žy­mė­jo, kad mie­ga Šiau­liuo­se nu­ro­dy­tu ad­re­su, o at­vy­kus pa­rei­gū­nams jo ten nė­ra, tai yra pa­žei­di­mas. Trys pa­žei­di­mai per 12 mė­ne­sių reiš­kia tei­gia­mą tes­tą. Neat­sa­kin­gu­mas ga­li su­žlug­dy­ti kar­je­rą.“

Penk­tas – kliu­dy­mas. R. Va­len­tie­nė pa­vyz­džiu pa­tei­kė Ru­si­jos spor­ti­nin­kę, ku­ri, pa­kvies­ta pro­ce­dū­rai, įjun­gė „vi­są teat­rą": griu­vo, su­si­mu­šė, vai­di­no kan­ki­nę. Ak­to­ri­nė meist­rys­tė kont­ro­lie­rių ne­vei­kia.

Šeš­tas – tu­rė­ji­mas. Pa­vyz­dys – Ita­li­jo­je gy­ve­nan­ti Rum­šų šei­ma. Tė­vas Rai­mon­das Rum­šas bu­vo disk­va­li­fi­kuo­tas už do­pin­go var­to­ji­mą, ma­ma Edi­ta bu­vo pa­te­ku­si į ka­lė­ji­mą už pre­pa­ra­tų ga­be­ni­mą, ne­se­niai mi­rė jų sū­nus Li­nas, dėl mir­ties ap­lin­ky­bių vyks­ta ty­ri­mas. Ki­tas sū­nus bu­vo pa­tik­rin­tas po var­žy­bų, skir­tų jau­nes­nio­jo bro­lio gar­bei. Tes­tas – tei­gia­mas.

Sep­tin­tas – pre­ky­ba ar ban­dy­mas pre­kiau­ti. Šiems as­me­nims nu­ma­ty­ta bau­džia­mo­ji at­sa­ko­my­bė.

Aš­tun­tas – pa­sky­ri­mas (iš­ra­šy­mas). Tai – dak­ta­ro pre­ro­ga­ty­va. Jei me­di­kas pa­ski­ria, len­kia var­to­ti tam tik­rus pre­pa­ra­tus, ku­rie ne­lei­džia­mi, li­cen­ci­jos, lei­di­mai dirb­ti ati­ma­mi net il­ges­niam lai­ko­tar­piui nei trun­ka spor­ti­nin­ko disk­va­li­fi­ka­ci­ja – iki 6 me­tų.

De­vin­tas ir de­šim­tas – tar­pi­nin­ka­vi­mas, drau­džia­mi ry­šiai. „Jei su­si­dur­si­te su žmo­gu­mi, ku­ris bu­vo baus­tas, tai­ky­tos san­kci­jos, ir jis jums siū­lys „ypa­č ge­rą pro­gra­mą“, ne­si­gun­dy­ki­te – bend­ra­vi­mas su to­kius žmo­gu­mi už­trau­kia at­sa­ko­my­bę.“

R. Va­len­tie­nė įspė­jo: vie­nas su­kly­di­mas gal­būt ir at­lei­džia­mas, bet gar­bės ne­be­su­sig­rą­žin­si. Po tre­čio kar­to spor­ti­nin­kas disk­va­li­fi­kuo­ja­mas vi­sam gy­ve­ni­mui.

Ma­ra­to­ni­nin­kė Ži­vi­lė Bal­čiū­nai­tė yra du kar­tus baus­ta, o šiuo me­tu už neat­sa­kin­gu­mą, ADAMS sis­te­mos ne­pil­dy­mą, jai gre­sia tre­čias kar­tas.

Drau­džia­mos me­džia­gos ir me­to­dai

Pa­sak R. Va­len­tie­nės, vi­są lai­ką yra drau­džia­ma var­to­ti ne­pat­vir­tin­tas me­džia­gas, ana­bo­li­nius agen­tus, hor­mo­nus ir gi­mi­nin­gas me­džia­gas, BE­TA-2 ago­nis­tus, agen­tus, tu­rin­čius an­tiest­ro­ge­ni­nį po­vei­kį, diu­re­ti­kus ir ki­tus mas­kuo­jan­čius agen­tus.

Iš ne­pat­vir­tin­tų me­džia­gų ji iš­sky­rė „siau­bū­ną“ AOD-9604 – rie­ba­lų de­gin­to­ją, ža­dan­tį la­bai gra­žų ir stip­rų kū­ną per trum­pą lai­ką.

Drau­džia­mi me­to­dai – de­guo­nies per­ne­šė­jų pa­di­di­ni­mas, che­mi­nės ir fi­zi­nės ma­ni­pu­lia­ci­jos (pa­vyz­džiui, do­pin­go kont­ro­lei su­rink­tų mė­gi­nių klas­to­ji­mas), ge­nų do­pin­gas.

„Kaip dvi­ra­ti­nin­kas Len­sas Armst­ron­gas tiek me­tų ga­lė­jo va­žiuo­ti ir bū­ti ne­pa­gau­tas? – re­to­riš­kai klau­sė R. Va­len­tie­nė. – Jis tre­ni­ruo­da­vo­si kal­nuo­se, gy­dy­to­jai nu­leis­da­vo jo krau­jo, pa­dė­da­vo į šal­dy­tu­vą, o po ku­rio lai­ko krau­ją su pa­pil­do­mu de­guo­nies kie­kiu su­leis­da­vo at­gal. Tech­no­lo­gi­jos dar ne­bu­vo pa­žen­gu­sios, kad bū­tų ga­li­ma tai nu­sta­ty­ti. Vė­liau jis pa­ts pri­si­pa­ži­no, kaip ap­gau­di­nė­jo.“

Pa­sak R. Va­len­tie­nės, ir da­bar dis­ku­tuo­ja­ma, ar po 5–10 me­tų ne­paaiš­kės pa­na­ši į L. Armst­ron­go is­to­ri­ja: „Ty­ri­mai at­si­lie­ka ke­le­riais me­tais nuo pre­pa­ra­tų ga­mi­ni­mo, to­bu­lė­ji­mo.“

Spor­ti­nin­kams drau­džia­mi sti­mu­lia­to­riai, nar­ko­ti­kai, ka­na­bi­noi­dai, gliu­ko­kor­ti­kos­te­roi­dai (vais­tai, pa­ša­li­nan­tys už­de­gi­mus).

Nu­lis pro­mi­lių al­ko­ho­lio pri­va­lo­ma orei­vys­tė­je, šau­dy­me iš lan­ko, au­to­mo­bi­lių spor­te, mo­tor­lai­vių lenk­ty­nė­se.

Ža­la ir grės­mės

Drau­džia­mų pre­pa­ra­tų ža­lą or­ga­niz­mui R. Va­len­tie­nė iliust­ra­vo nuo­trau­ko­mis. Var­to­jan­tys ana­bo­li­nius ste­roi­dus neį­ver­ti­na pa­ša­li­nio efek­to: plau­kų slin­ki­mo ir au­gi­mo ne­pa­gei­dau­ja­mo­se vie­to­se, ly­ti­nių liau­kų su­tri­ki­mų, bė­ri­mų. Vy­riš­ka spor­ti­nin­ko pu­sė kei­čia­si į mo­te­riš­ką­, mo­te­riš­ka – į vy­riš­ką. R. Va­len­tie­nė pri­mi­nė vo­kie­čių spor­ti­nin­kės Hai­di Kri­ger is­to­ri­ją: dėl tre­ne­rio kal­tės mo­te­ris vir­to vy­ru.

„Au­gi­mo hor­mo­nas – la­bai ap­gau­lin­gas da­ly­kas. Nuo tė­čio ir ma­mos kū­nus ga­vo­te to­kius, ko­kius ga­vo­te. Nau­do­jant au­gi­mo hor­mo­no in­jek­ci­jas, kū­nas ga­li au­gin­ti vie­ną da­lį: žan­di­kau­lį, au­sį, ran­ką, ga­li su­si­for­muo­ti aug­liai. Išo­rė – dar ne pa­ts blo­giau­sias va­rian­tas. Au­gi­mo hor­mo­no var­to­ji­mas le­mia dau­gy­bę li­gų.“

Bai­siau­siu dvi­ra­ti­nin­kų prie­šu R. Va­len­tie­nė įvar­di­jo erit­ro­poe­ti­ną, ska­ti­nan­tį rau­do­nų­jų krau­jo kū­ne­lių ga­my­bą or­ga­niz­me. Erit­ro­poe­ti­nas krau­ją ga­li pa­vers­ti tirš­tą ir lip­nų tar­si me­dų, jau­nam žmo­gui gre­sia mir­tis nuo šir­dies smū­gio. „Dau­giau­siai mir­čių yra tarp dvi­ra­ti­nin­kų. Pats di­džiau­sias mir­tin­gu­mas bu­vo apie 1960 me­tus“, – sa­kė R. Va­len­tie­nė.

Fut­bo­las „iš­gar­sė­jo“ klen­bu­te­ro­liu. Vais­tas nau­do­tas gy­vu­lių kvė­pa­vi­mo ta­kų su­tri­ki­mams gy­dy­ti. Pas­te­bė­ta, kad gy­vu­liai priau­go rau­me­nų ma­sės, ta­po stip­rūs, iš­tver­min­gi. Klen­bu­te­ro­lis drau­džia­mas vi­so­je Eu­ro­pos Są­jun­go­je, JAV, Aust­ra­li­jo­je, ne­drau­džia­mas Ki­ni­jo­je ir Mek­si­ko­je. „Jei ten ato­sto­gau­si­te, di­de­lė ti­ki­my­bė, kad val­gy­da­mi mė­sos keps­nį su­val­gy­si­te ir klen­bu­te­ro­lio“, – įspė­jo R. Va­len­tie­nė.

Spor­ti­nin­kams yra ir dau­giau grės­mių ne­ty­čia pa­var­to­ti drau­džia­mų me­džia­gų, pa­vyz­džiui, su­si­rgus gri­pu ar per­ša­li­mu. Pa­si­tik­rin­ti, ar vais­tas tin­ka­mas spor­ti­nin­kui, ji ra­gi­no par­si­siun­tus pro­gra­mė­lę „An­ti­do­pin­gas“.

R. Va­len­tie­nė įspė­jo kri­tiš­kai ver­tin­ti in­for­ma­ci­ją apie in­ter­ne­te par­duo­da­mus pre­pa­ra­tus, ne­pirk­ti jų tur­gu­je. Iš­ty­rus Lie­tu­vos irk­luo­to­jo mė­gi­nį iš Var­šu­vos la­bo­ra­to­ri­jos at­ke­lia­vo ra­gi­ni­mas grei­čiau ieš­ko­ti šio vai­ki­no, nes jis ga­li nu­mir­ti: spor­ti­nin­kas pre­pa­ra­tų bu­vo įsi­gi­jęs tur­gu­je.

„Sko­las gy­ve­ni­me rei­kia ati­duo­ti. Jei vie­ną kar­tą paė­mė­te iš or­ga­niz­mo re­zer­vo, ant­rą – kaž­ka­da rei­kės ati­duo­ti. Kaip ir ban­ko sko­lą. Spor­ti­nin­kai daž­nai ne­sup­ran­ta šio da­ly­ko“, – apie sti­mu­lian­tus sa­kė R. Va­len­tie­nė.

Do­pin­go kont­ro­lės pro­ce­dū­ra

Do­pin­go kont­ro­lė ga­li bū­ti at­lie­ka­ma vi­siems spor­ti­nin­kams per tre­ni­ruo­tes, var­žy­bo­se, gy­ve­na­mo­je vie­to­je bet ku­riuo me­tu be išanks­ti­nio įspė­ji­mo. Spor­ti­nin­ko pa­si­rin­ki­mą le­mia var­žy­bo­se užim­tos vie­tos, at­si­tik­ti­nė at­ran­ka, tiks­li­nis tes­ta­vi­mas.

Spor­ti­nin­kas pri­va­lo iš kar­to ei­ti į do­pin­go kont­ro­lės vie­tą, ati­dė­ti at­vy­ki­mą ga­li­ma tik dėl sva­rių prie­žas­čių, ta­čiau do­pin­go kont­ro­lės at­sto­vas spor­ti­nin­ką ly­di vi­są lai­ką.

Do­pin­go kont­ro­lės vie­tą su­da­ro trys at­ski­ros pa­tal­pos: lau­kia­ma­sis, pro­ce­dū­rų kam­ba­rys, tua­le­tas.

Pa­si­ruo­šęs duo­ti mė­gi­nį spor­ti­nin­kas yra pa­kvie­čia­mas į pro­ce­dū­rų kam­ba­rį, pa­si­ren­ka in­de­lį mė­gi­niui pa­teik­ti. Prieš pa­teik­da­mas šla­pi­mo mė­gi­nį spor­ti­nin­kas pri­va­lo nu­si­plau­ti ran­kas be mui­lo. Kar­tu su spor­ti­nin­ku bū­na tos pa­čios ly­ties do­pin­go pa­rei­gū­nas – jis tu­ri ma­ty­ti, kaip pa­tei­kia­mas mė­gi­nys, to­dėl spor­ti­nin­kas pri­va­lo nu­si­reng­ti nuo pil­vo iki ke­lių ir ati­deng­ti ran­kas iki al­kū­nių. Spor­ti­nin­kas tu­ri pa­teik­ti ma­žiau­siai 90 mi­li­lit­rų šla­pi­mo.

Sug­rį­žęs į pro­ce­dū­rų kam­ba­rį, spor­ti­nin­kas tu­ri iš­si­rink­ti do­pin­go kont­ro­lės pa­kuo­tę. Iši­ma du bu­te­liu­kus: A ir B mė­gi­niams. Šla­pi­mą į bu­te­liu­kus pils­to pa­ts spor­ti­nin­kas: ma­žiau­siai 30 mi­li­lit­rų – į B bu­te­liu­ką ir ma­žiau­siai 60 mi­li­lit­rų – į A bu­te­liu­ką.

Jei spor­ti­nin­kas ne­su­ge­bė­jo pa­teik­ti rei­ka­lau­ja­mo šla­pi­mo kie­kio vie­nu kar­tu, da­lis yra už­da­ro­ma san­da­rio­je pa­kuo­tė­je spe­cia­lia­me kon­tei­ne­ry­je. Spor­ti­nin­kas vi­są lai­ką ste­bi­mas ir kai yra pa­si­ren­gęs duo­ti pa­pil­do­mą mė­gi­nį, kar­to­ja­ma pa­tei­ki­mo pro­ce­dū­ra.

Kar­tu su šla­pi­mo mė­gi­niu ga­li bū­ti ima­mas ir krau­jo do­pin­go mė­gi­nys – spor­ti­nin­kų bio­lo­gi­nių pa­sų pro­gra­mai ar do­pin­go kont­ro­lės tiks­lais.

Mė­gi­niai yra itin sau­go­mi, lai­ko­mi vė­sio­je vie­to­je, už­plom­buo­to­se kon­tei­ne­riuo­se siun­čia­mi į ak­re­di­tuo­tą la­bo­ra­to­ri­ją.

Jei­gu A mė­gi­nio ty­ri­mas yra nei­gia­mas, duo­me­nis apie tes­to re­zul­ta­tus la­bo­ra­to­ri­ja pa­tei­kia tes­tą vyk­džiu­siai or­ga­ni­za­ci­jai, ku­ri in­for­muo­ja spor­to ša­kos fe­de­ra­ci­ją, o ši pra­ne­ša spor­ti­nin­kui.

Jei A mė­gi­nio ty­ri­mas tei­gia­mas, at­lie­ka­mas B mė­gi­nio ty­ri­mas. Kol ne­bus iš­tir­tas B mė­gi­nys, spor­ti­nin­kui ne­lei­džia­ma da­ly­vau­ti var­žy­bo­se. Tes­to re­zul­ta­tai yra tei­gia­mi tik tuo­met, kai A ir B mė­gi­nių re­zul­ta­tai yra tei­gia­mi. Ta­da prii­ma­mas spren­di­mas dėl nuo­bau­dos. Kiek­vie­nas spor­ti­nin­kas tu­ri tei­sę bū­ti iš­klau­sy­tas, ga­li pa­si­nau­do­ti ga­li­my­be skųs­ti spren­di­mą.

Pa­reng­ta pa­gal http://www.an­ti­do­pin­gas.lt/

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių spor­to gim­na­zi­jo­je vie­šė­ju­sios Lie­tu­vos an­ti­do­pin­go agen­tū­ros at­sto­vės Ri­mos Va­len­tie­nės pa­skai­tos tiks­las bu­vo „ap­sau­go­ti šva­rius spor­ti­nin­kus nuo ne­lai­min­gų at­si­ti­ki­mų“.

„Į ko­kias aukš­tes­nio ran­go var­žy­bas be­vyk­tu­mė­te, do­pin­go kont­ro­lė tik­rai bus. Tik klau­si­mas, ar bū­si­te pa­tik­rin­ti ar ne“, – sa­kė Lie­tu­vos an­ti­do­pin­go agen­tū­ros at­sto­vė Ri­ma Va­len­tie­nė.

EPA-EL­TA nuo­tr.

2012 me­tais JAV dvi­ra­ti­nin­kas Len­sas Armst­ron­gas ne­te­ko vi­sų sep­ty­nių dau­gia­die­nių dvi­ra­čių lenk­ty­nių „Tour de Fran­ce“ nu­ga­lė­to­jo ti­tu­lų. Jis taip pat bu­vo pa­ša­lin­tas iš dvi­ra­čių spor­to vi­sam gy­ve­ni­mui. Tarp­tau­ti­nė dvi­ra­čių spor­to są­jun­ga pa­tvir­ti­no JAV an­ti­do­pin­go agen­tū­ros skir­tas san­kci­jas bu­vu­siam dvi­ra­ti­nin­kui. Agen­tū­ros duo­me­ni­mis, L. Armst­ron­gas var­to­jo erit­ro­poe­ti­ną (EPO), ste­roi­dus, jam bu­vo at­lie­ka­mas krau­jo per­py­li­mas. L. Ar­most­ron­gas pres­ti­žiš­kiau­sias dau­gia­die­nes dvi­ra­čių lenk­ty­nes lai­mė­jo 1999-2005 me­tais. Spor­ti­nin­kui 1996 me­tais bu­vo diag­no­zuo­tas sėk­li­džių vė­žys. Ko­vą su šia klas­tin­ga li­ga L. Armst­ron­gas lai­mė­jo ir vėl sė­dęs ant dvi­ra­čio sky­nė per­ga­les.