
Naujausios
Kaip Sibiro medžiotojai sėkmę gaudo
Kurtuvėnuose (Šiaulių r.) vykusioje mokslinėje konferencijoje didelio susidomėjimo sulaukė Vilniaus universiteto docento, antropologo Donato Brandišausko paskaita apie Rytų Sibiro čiabuvių šiuolaikinės medžioklės ypatumus. Mokslininkas, 15 mėnesių gyvenęs su sibiriečiais elnių augintojais ir medžiotojais, parsivežė daugybę įspūdžių, nuotraukų ir išleido knygą.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Antropologas, Šiaurės tautų tyrinėtojas Donatas Brandišauskas, Rytų Sibire su elnių augintojais ir medžiotojais gyvenęs 15 mėnesių, drąsiai tvirtino, jog medžioklė tolimajame krašte – gyvenimo būdas.
„Man teko garbė ir džiaugsmas pagyventi su labai skirtingomis elnių augintojų ir medžiotojų bendruomenėmis“, – pasakojo D. Brandišauskas.
Tyrimus mokslininkas pradėjo Užbaikalėje, vėliau juos tęsė Jakutijoje ir Amūro krašte. Bendravimas su sibiriečiais sugulė į užrašus, kurie kartu su piešiniais, nuotraukomis, interpretacijomis sudarė mokslo veikalą. Pernai D. Brandišauskas publikavo knygą anglų kalba.
Sibire gyvena 40 didesnių ir mažesnių tautų, kiekviena turi savo kalbą. Vienas iš svarbiausių Sibiro tautų bruožų – didžiulis priklausymas nuo elnių ganymo, medžioklės. Ypač medžioklė Sibire tapo svarbi sugriuvus Sovietų Sąjungai, subyrėjus infrastruktūrai. Vienintelis sibiriečių pragyvenimo šaltinis tapo gyvūnai ir taiga. Sovietmečiu, pasak pranešėjo, Sibiro tautelės buvo persekiojamos, kolektyvizuojamos, verčiamos gyventi sėsliai.
Sibire kaimai atkirsti nuo išorinio pasaulio, tapo autonomiški. „Viskas priklauso nuo konkretaus žmogaus išgyvenimo strategijos“, – pažymėjo D. Brandišauskas. Labai svarbios pasidarė antžeminės transporto priemonės. Sibiriečiai jiems reikalingos technikos įsigyja iš įvairių šaltinių, pavyzdžiui, kariškių. Seni, pritaikyti Sibirui tankai, sėkmingai kursuoja tarp kaimų.
Kaimelių gyventojai yra visiškai priklausomi nuo taigos. Labai svarbūs, kaip transporto priemonė, tapo ir elniai, kažkada evenkų privatizuoti iš kolūkių. Žmogus, auginantis elnius, tuo pačiu gali būti ir sėkmingas medžiotojas. Elniai gabena mantą, sumedžiotus gyvūnus, gali eiti per pelkes, kopti į kalnus, brautis per brūzgynus. Ant elnio galima ir joti. „Sibiriečiui elnias – kaip lietuviui žirgas“, – sakė mokslininkas. 30 elnių banda, iš kurių septyni – raitiniai, leidžia šeimininkui puikiausiai išgyventi konkrečioje teritorijoje.
Kita transporto priemonė – arkliai jakutai, sugebantys patys žiemą išgyventi taigoje. Bet elniai – kur kas ištvermingesni už arklius. Žiemą arkliai medžioklėms nenaudojami.
Sibire mokslininką žavėjo neaprėpiami gamtos toliai, didžiulės teritorijos. Sibiro šiaurėje sutelkta labai daug, maždaug 80 procentų, iškasenų.
„Tikriausiai niekuomet anksčiau Sibire nebuvo taip intensyviai vystoma pramonė. Sibiro šiaurėje vargiai surasi žmogaus negyventą ar industrijos įtakos nepaliestą vietą. Tai vienur, tai kitur vyksta kasybos, dažnai ir dėl žmogaus kaltės įsiplieskia gaisrai“, – sakė D. Brandišauskas.
Mokslininkas išskyrė keletą sibiriečių medžioklės taisyklių. Rytų Sibiro čiabuviai tvirtina, jog sėkmės laikotarpiai pasibaigia: duoda – imk ir nesidžiauk, neduoda – nenusimink. Nemedžiok daugiau, negu reikia. Sužeistą žvėrį sek ir surask.
„Kiekvienam medžiotojui svarbu ne tik sėkmę pagauti, bet ir ją išlaikyti“, – pažymėjo D. Brandišauskas. Gyvūnas suvokiamas kaip galintis suprasti žmonių kalbą, turintis atgimti galinčią sielą.
Elnių žmonėmis vadinami evenkai-eročėnai vis dar gyvena taigoje, jiems reikalingos didelės teritorijos. Elnius evenkai naudoja visus metus vykstančioje medžioklėje. Gyvena medžiotojai stovyklavietėse, palapinėse, šildosi krosnelėmis, įrengia patalpas maistui laikyti ir apsaugoti nuo plėšrūnų. Viena šeima gali medžioti ir gyventi Lietuvos dydžio teritorijoje.
Laukinius elnius evenkai jaukinasi, prisikviečia įvairiais būdais. Vasarą uždegami laužai, kad elniai galėtų dūmais gintis nuo uodų, žiemą stovyklavietėse padedama elnių skanėsto – druskos.
Sibiriečiai niekuomet nekalba apie medžioklę, apie tai, kokio grobio norėtų. Visas grobis yra geras, net ir mažiausias pritraukia kitą, didesnį. Medžiojama su šunimis, tykojant, statomos kilpos, įrengiami savišaudžiai šautuvai. Sibiro medžioklėse nėra plėšrūniškumo, medžiotojas niekuomet nepasakys, jog susekė žvėrį ir jį „nudėjo“.
Medžioklė prasideda jai dar neprasidėjus, pavyzdžiui, susapnavus ar išvydus tam tikrus ženklus. Šermenys gali uždaryti medžioklės sėkmės kelią. Jei medžiotojas elgiasi nederamai, gyvūnas gali bet kada pradėti medžioti medžiotoją.
Sibire nieko keista medžiojančios moterys. Net ir garbaus amžiaus moterys yra puikios medžiotojos vaikščiotojos.
„Vaikščiojimas apskritai Sibire yra labai svarbus. Būti geru medžiotoju reiškia nuolatinį vaikščiojimą, sutampantį su medžiotojo vidine galia, energija. Retas sibirietis medžiotojas atsigula į lovą ir laukia mirties, dažniausiai stengiasi bent kiek pajudėti ir garbingo amžiaus sulaukęs“, – pažymėjo Donatas Brandišauskas.
Vaikščioti po taigą – kaip laikraštį skaityti. Pasak mokslininko, nueini 20-30 kilometrų, ir žinai, kas taigoje vyksta, kokie gyvūnai gyvena. Vietiniai spėja orus.
Pagrindinis žiemos medžioklės tikslas – sukaupti kailių. Medžiojami sabalai (pats vertingiausias – tamsios spalvos sabalas su specialiu povilniu), jei sugaunama sėkmė – sumedžiojama lūšis. Voverės pastaraisiais metais neteko savo vertės. Sabalų kailiai – pagrindinis medžiotojų grynųjų pinigų šaltinis. Sumedžioto lokio kailis naudojamas kaip paklotas. Iš briedžio kanopų siuvamas apavas.
„Teisybės dėlei reikia patikslinti, jog medžiotojas medžioja ne sabalą, lūšį ar voverę, bet konkretų, individualų gyvūną. Kiekviena medžioklė – varžytuvės, nes ne visi gyvūnai skirti medžiotojui. Be to, taigoje medžiotojas gali pasikliauti tik savo žiniomis“, – pasakojo mokslininkas.
Medžioklė – pagrindinis maisto šaltinis. Pirmiausia valgomos sumedžioto žvėries žalios kepenys. Stengiamasi sunaudoti visas žvėries kūno dalis. Didelis delikatesas – briedžio lūpa.
Donato BRANDIŠAUSKO nuotr.
Sibiriečiai žino, kaip pagauti medžioklės sėkmę.
Autorės nuotr.
Sibire, su čiabuviais elnių augintojais ir medžiotojais Vilniaus universiteto docentas, antropologas Donatas Brandišauskas gyveno ilgiau negu metus.
Donato BRANDIŠAUSKO nuotr.
Medžioklė Sibire – gyvenimo būdas.
Vienos iš nerašytų taisyklių – nemedžioti daugiau, negu reikia, nemedžioti dėl pinigų.