Šiaudiniai sodai papuoš namus

Šiaudiniai sodai papuoš namus

Šiau­di­niai so­dai pa­puoš na­mus

Ant­ra­die­nio po­pie­tę į Šal­te­nių (Kel­mės r.) bib­lio­te­ką rin­ko­si mo­te­rys ir vai­kai, ke­ti­nan­tys iš­mok­ti riš­ti šiau­di­nius so­dus.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Šau­kė­nų kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro vy­riau­sio­ji et­ni­nės kul­tū­ros spe­cia­lis­tė Gi­ta­na Ur­mo­nie­nė su­si­rin­ku­sie­siems pa­sa­ko­jo šiau­di­nių so­dų is­to­ri­ją, jų pra­smę ir pa­skir­tį.

Šiau­di­niai so­dai Že­mai­ti­jo­je nė­ra la­bai po­pu­lia­rūs, juos nuo se­no pa­mė­gu­sios riš­ti dau­giau­sia aukš­tai­tės, dzū­kės. Aukš­tai­ti­jo­je šis pa­pro­tys iš­si­lai­kė iki XX am­žiaus pra­džios, nors se­nes­niais lai­kais dau­giau ar ma­žiau so­dus riš­da­vo vi­so­je Lie­tu­vo­je, va­din­da­vo juos lik­to­riu­mi, vo­ru, ža­ron­de­liais ir ki­taip.

Vi­sus so­dus su­da­ro tri­kam­piai ir kvad­ra­tai, sim­bo­li­zuo­jan­tys dva­sios ir ma­te­ri­jos der­mę. Pap­ras­čiau­sias so­das su­da­ro­mas iš dvie­jų pi­ra­mi­džių bend­ru pa­grin­du, bet ir jam rei­kia ma­žiau­siai šim­to šiau­de­lių. Kaip so­das at­ro­dys, ko­kio bus dy­džio, su ko­kiais pa­puo­ši­mais – ri­šė­jos fan­ta­zi­jos rei­ka­las.

Riš­ti so­dus be­si­mo­kan­čios mo­te­rys su­lau­kė G. Ur­mo­nie­nės pa­ta­ri­mų, kaip pa­si­da­ry­ti įdo­mes­nį, puoš­nes­nį, iš­skir­ti­nį so­dą, tin­ka­mą Ka­lė­dų šven­tėms. So­dams riš­ti ne­tin­ka nei mie­žių, nei kvie­čių šiau­dai, tik ru­gių, nes jie tuš­čia­vi­du­riai. Šiau­dų rei­kia pri­si­ruoš­ti iki Jo­ni­nių, kol per daug ne­su­kie­tė­ja. No­rint, kad so­das su­ktų­si, rei­kia jį pa­ka­bin­ti ant vaš­kuo­to siū­lo, ašu­to. Pa­puoš­ti so­dą tin­ka iš šiau­de­lių su­riš­to­mis snai­gė­mis.

So­dus mo­te­rys ri­šo il­gai ir kant­riai. Mo­te­rys sa­kė, jog so­dus ri­ša pir­mą kar­tą, dau­ge­lis jų ti­kė­jo­si, kad bus leng­viau ir pa­pras­čiau. Ne­pai­sant ne­ma­žų pa­stan­gų ir lai­ko, vi­sos bu­vo la­bai pa­ten­kin­tos pir­mai­siais sa­vo so­dais.

Per­nai šal­te­niš­kės prieš Ka­lė­das mo­kė­si pin­ti Ad­ven­to vai­ni­ką.

Au­to­rės nuo­tr.

Mo­te­rys sa­kė, jog šis už­siė­mi­mas pa­rei­ka­la­vo daug lai­ko, kant­ry­bės, bet re­zul­ta­tas la­bai pra­džiu­gi­no.

Ne­leng­vos so­dų ri­ši­mo tech­ni­kos Šal­te­nių mo­te­ris ir vai­kus mo­kė, apie šiau­di­nių so­dų ri­ši­mo is­to­ri­ją, pra­smę pa­sa­ko­jo Šau­kė­nų kul­tū­ros ir ama­tų cent­ro vy­riau­sio­ji et­ni­nės kul­tū­ros spe­cia­lis­tė Gi­ta­na Ur­mo­nie­nė.

Gi­ta­nos Ur­mo­nie­nės nuo­tr.

Už­siė­mi­muo­se da­ly­va­vę vai­kai ir­gi pa­si­ga­mi­no mie­lų šiau­di­nių pa­puo­ši­mų eg­lei.