
Naujausios
Darbo prasmė padėti žmonėms
Kelmės bendrosios praktikos gydytojų centro slaugytoja Roma Kuorienė, jau 25 metus važinėjanti dirbti į Šaltenių kaimo medicinos punktą, sako, jog kaimai keičiasi į gerąją pusę, gražėja, žmonės vis labiau rūpinasi savo sveikata, po truputį daugėja jaunų šeimų ir gimstančių kūdikių.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gydo ir galimybė išsikalbėti
Šaltenių medicinos punktas įsikūręs buvusioje Šaltenių pagrindinėje mokykloje, kuri buvo uždaryta prieš kelerius metus. Darbo sąlygos geros. Patalpos suremontuotos. Galima kurti krosnį arba pasišildyti elektriniu šildytuvu.
Bendruomenės slaugytoja Roma Kuorienė čia kasdien praleidžia pusę darbo dienos – nuo aštuonių ryto iki vidurdienio. Medicinos punkte slaugytoja priima vidutiniškai po šešis pacientus.
Dažniausia pasikonsultuoti arba nusipirkti vaistų į medicinos punktą ateina vyresnio amžiaus žmonės. Jie šiandieniniuose kaimuose dominuoja. Daugelį kankina hipertoninė liga, aukštas kraujospūdis.
Ne vienam aiškiai matomi depresijos požymiai. Žmonės skundžiasi nemiga, padidėjusiu jautrumu. Ypač dabar, kai taip trūksta šviesos ir pačios trumpiausios dienos. Medikė pataria pavartoti lengvų žolelių preparatų.
Kartais pacientui padeda ir pokalbis su felčere – taip kaimo gyventojai dar tebevadina kaimo daktarėles. Nes vieniši, vaikus į emigraciją išleidę, o antrąsias puses Anapilin jau išlydėję žmonės neturi su kuo išsišnekėti. Dabar ir kaime daugelis gyvena uždarai, mieliau bendrauja su televizoriumi negu su kaimynais. O žmonėms reikia, kad kas nors bent išklausytų, patartų kitaip pažvelgti į situaciją.
Ateina ir jaunesnių žmonių susileisti vaistų, persirišti žaizdų, pasikonsultuoti dėl jų pačių arba vaikų negalavimų.
Nuo Švilpiškės iki Ūbesiukų
R. Kuorienės aptarnaujama teritorija – plati. Nuo Švilpiškės kalno, kuris yra Kelmės apylinkių seniūnijos teritorijoje, iki Ūbesiukų kaimo, kuris priklauso jau kitai – Šaukėnų seniūnijai.
Į šią teritoriją įeina apie 30 kaimų. Kai prieš 25 metus medikė pradėjo dirbti, beveik kiekviename kaime ir kiekvienais metais būdavo naujagimių. Per metus gimdavo bent po 20 kūdikių. Vėliau situacija blogėjo ir blogėjo, kol naujagimių, palyginti su darbo pradžia, sumažėjo net dešimt kartų.
Dabar, pasak ponios Romos, kaimas šiek tiek atsigauna. Šalteniai – priemiestis, vos dešimt kilometrų nuo Kelmės. Be to, prie gero kelio. Todėl čia daugėja jaunų šeimų. Jos perka ištuštėjusias sodybas, jas renovuoja, paverčia moderniais gyvenamaisiais namais, čia kuriasi ir gimdo vaikus.
Šiuo metu kaime – apie 30 ikimokyklinukų. Nemažai ir mokyklinio amžiaus vaikų. Kaip tyčia jų pradėjo daugėti tuomet, kai uždarė mokyklą.
„Mano aptarnaujamame krašte viskas keičiasi į gerąją pusę, – pasakoja medikė. – Anksčiau kaimuose matydavau daugiau skurdo, girtavimo, apsileidimo. Nepasakyčiau, jog šie dalykai dabar visiškai išnyko. Pasitaiko visko: ir blusų, ir utėlių, ir glindų, ir apsileidimo bei netvarkos. Tačiau tai tik pavieniai atvejai.“
Iki vidurdienio bendruomenės slaugytoja dirba medicinos punkte. Popietinis laikas skirtas patronažui. Ji lanko šeimas, kuriose ką tik gimė kūdikiai, kurios augina mažus vaikus. Kaimo medikės pareiga – kartkartėmis aplankyti neįgaliuosius, namuose slaugomus ligonius, grįžusius iš ligoninės žmones, tad darbo netrūksta.
Anksčiau kaimo medikėms skirdavo dviračius. Tačiau jais apsukti plačias teritorijas nebuvo lengva. Dabar ponia Roma pas ligonius važiuoja automobiliu.
Iš teismo – į medicinos punktą
R. Kuorienė džiaugiasi turėdama visą bendruomenės slaugytojos etatą. Tad dar apsimoka važinėti darbuotis iš Kelmės į kaimą. Medikę žavi ir kita jos darbo pusė – galimybė padėti žmonėms.
Apie tokį darbą svajojo nuo pat vaikytės. Tačiau puikiais pažymiais baigusi vidurinę mokyklą suabejojo – gal studijuoti teisę. Kad suprastų, ko iš tikrųjų nori, metus padirbėjo posėdžių sekretore teisme. Po šios patirties vis dėlto nusprendė, jog jos pašaukimas medicina.
Baigė Šiaulių medicinos mokyklą. O vėliau, jau dirbdama, sukūrusi šeimą ir augindama vaikus, baigė visuomenės sveikatos specialybę Klaipėdos universitete.
Moteris pasakoja, jog buvo labai sunku auginti dukras, dirbti ir dar mokytis. Tačiau svajonė tobulėti pačiai, daugiau žinoti ir daugiau patarti žmonėms suteikė stiprybės.
„Man labiausiai patinka profilaktika. Noriu padėti žmonėms nesusirgti, kuo ilgesnį savo gyvenimo laiką praleisti sveikiems, nekamuojamiems skausmų ar kitokių negalavimų. Svajoju kada nors gauti darbo Visuomenės sveikatos biure“, – viliasi medikė.
Ji džiaugiasi, kad Šalteniuose yra cukraus ir cholesterolio kraujyje matavimo aparatai. Vietos gyventojai, niekur nevažiuodami, gali pasitikrinti, ar cukrus ir cholesterolis neviršija leistinos normos.
Autorės nuotr.
Jau 25 metus Šaltenių medicinos punkte dirbanti Roma Kuorienė priprato prie šio krašto žmonių, kiek galėdama stengiasi jiems kasdien padėti.