
Naujausios
Medžio meistras vejasi svajonę
Žagarėje (Joniškio rajonas) gyvenantis medžio meistras Dalius Udrakis artėjant Kalėdoms surengė savo trečiąją personalinę parodą. Jau penkiolika metų aktyviai kuriantis, pleneruose dalyvaujantis vyras, šiemet konkurse dėl svarbiausio tautodailininkų apdovanojimo „Aukso vainiko“ Šiaulių regione pelnęs pirmą vietą, sako pagaliau pasirinkęs ištikimybę kūrybai – prieš gerą pusmetį jis išėjo iš pastovias pajamas teikusio darbo ir nusprendė atsidėti drožybai. Gal tai rizikingas žingsnis, pripažįsta tautodailininkas, tačiau jau darbuose atpažįstamą braižą turintis kūrėjas vejasi savo svajonę.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Rankšluostinę įsigijo dailės muziejus
Dalius Udrakis veda per Žagarės dvaro rūmų menes link mažesnio kabineto, šiek tiek primenančio mokyklos klasę su eilėmis išrikiuotomis kėdėmis. Vos prieš kelias savaites, sutaręs su regioninio parko direkcija, jis čia pradėjo vesti atvykstančioms ekskursijoms medžio drožimo edukacijas.
Ekspozicinėje vitrinoje guli aukštyn kopiančiais gyvūnais ir vijokliais apsivijusi lazda, rikiuojasi šventieji Petras ir Povilas, šv. Barbora, žemesnėje lentynoje – muzikantas su armonika, ant muzikinėmis natomis virtusių kojų pasistiebęs paukštis, straublį užrietęs dramblys, teatrų festivalį galinti papuošti kaukių kompozicija.
Atėjusiems pakėlus galvas aukštyn visu grožiu atsiveria rankšluostinės su giedančiais paukščiais, gėlėmis, saulutėmis. Ant vienos – į skirtingas puses žvelgiančių pakinkytų žirgų galvos, atsuktos į du bokštelius, stebėtinai primenančius puošiančiuosius Žagarės žirgyno kompleksą. Vėliau medžio meistras sakys, kad kiti kolegos jau atpažįsta jo braižą, nebereiktų net klijuoti lapelio su vardu ir pavarde. D. Udrakio pagamintą rankšluostinę yra įsigijęs ir Lietuvos dailės muziejus. Kita rankšluostinė su žirgeliais iškeliavo pas tuometinį Seimo pirmininką Česlovą Juršėną.
Kareivis nori būti generolu
Viename kabineto kampe – pasirėmęs ranka Rūpintojėlis, kitame – obeliskas su paukščiais. Ant sienų kabo daug nuotraukų, kuriose užfiksuoti nupirkti ir į kitus miestus, rajonus ar šalis iškeliavę kūriniai bei stambūs darbai, kurių į jokią patalpą nesuneštum: kryžiai, koplytstulpiai, stogastulpiai. Tautodailininkas džiaugiasi, kad parodose–konkursuose galima dalyvauti pateikiant vien tokių darbų fotografijas, tik būtina užfiksuoti kūrinį skirtingais rakursais, iš visų pusių, kad matytųsi detalės ir būtų galima objektyviai vertinti. Šiuo metu Dalius Udrakis gyvena laukimu – jo darbai dalyvauja respublikiniame medžio meistrų kūrybos konkurse Rokiškyje. Laukti rezultatų liko nebeilgai – iki Trijų Karalių.
„Blogas kareivis, kuris nenori būti generolu, – atsako žagarietis meistras, paklaustas, ar kaskart dalyvaudamas konkursuose tikisi laimėjimų. – Kažkaip ypatingai prizų nesiekiu, tačiau po žingsnelį tobulėju, einu į priekį. Pats tai jaučiu“.
Daliaus Udrakio kūriniai puošia ne tik Lietuvos sodybas, šventorius, kaimus, bet ir keliauja į užsienį: Vokietiją, JAV, Prancūziją, Kiniją, Japoniją. Japonai, kinai mėgsta Užgavėnių kaukes, Latvijoje Duobelėje vykusioje mugėje svečiai iš Turkijos įsigijo drožtą bareljefą su žuvimi virtuvei papuošti, užsieniečių perkami Rūpintojėliai.
Nuogą Ievą teko pridengti
O pirmosios skulptūrėlės su įrėžtais meistro inicialais bei žodžiais „Lithuania“ ir „Žagarė“ dar 2005-aisiais išvažiavo į Didžiąją Britaniją. Žagarės vyšnių festivalyje tą vasarą viešėję anglai užsakė prakartėlės figūrėles vienai savo šalies bažnyčiai.
Būta ir juokingų nutikimų. Pakviestas į vieną pirmųjų parodų D. Udrakis sugalvojo išdrožti Adomo ir Ievos skulptūrėles. Tačiau Adomo „įveikti“ nespėjo, pristatė tik Ievą – nuogą, kaip ką tik gimusią. Organizatoriai nepriėmė: esą, negalima, žmonės tokio dyvo nesupras. Jei dar būtų kartu su Adomu...
„Sugudravau. Iš to paties medžio skiedrų padariau menką rūbelį krūtinei ir sijonėlį, tokia pridengta mergelė jau tiko. O vėliau tą pačią Ievos skulptūrėlę žemės ūkio pasiekimų mugėje Kaune nupirko pagyvenusių žmonių pora“, – mena drožėjas.
„Aukso vainiko“ regioninio turo laureatas
Kasmet žagarietis dalyvauja rajono, apskrities tautodailininkų darbų parodose, iš Šiaulių jo drožiniai po atrankos įprastai patenka tarp geriausiųjų, keliaujančių į respublikines parodas Vilniuje. Medžio meistras yra dalyvavęs pleneruose Estijoje, Suomijoje, aštuonerius metus skulptūras Joniškio rajonui puošti kuria Joniškio žemės ūkio mokykloje organizuojamame plenere „Gamta – gėrio versmė“. Ten jis semiasi patirties iš žinomų skulptorių – Sauliaus Lampicko, Adolfo Teresiaus ir kitų – kuriuos vadina savo mokytojais.
Dvejus metus iš eilės – 2013-aisiais ir 2014-aisiais – Dalius Udrakis tapo „Aukso vainiko“ Šiaulių regiono trečios vietos laureatu, o šiais metais buvo pripažintas geriausiu apskrityje ir įvertintas pirmąja vieta.
2012 metais gavo sertifikatą, kuriuo jo kuriami kryžiai, skulptūros, rankšluostinės, lazdos, kočėlai pripažinti tautinio paveldo produktu. Dabar siekia meno kūrėjo statuso, kuris suteiktų tam tikras socialines garantijas.
„Žadu drožti rimtai“, – netikėtu pareiškimu nustebina medžio meistras. Nejau iki šiolei buvo kitaip?..
Išėjo iš darbo
„Visą laiką trūko laiko. Beveik 14 metų dirbau Jurdaičių socialinės globos namuose socialinio darbuotojo padėjėju. Man priklausydavo tik vakarai po darbo ir savaitgaliai. Negalėdavau išvykti, kada panorėjęs, į skulptorių plenerus, net Vilniaus Kaziuko mugėje nesu dalyvavęs. Žiemą grįžęs šaldavau savo dirbtuvėse, nes nespėdavau jų prikūrenti. Dabar patalpas šiltinu, kuriu sau kūrybinio komforto sąlygas ir lieku ištikimas tik medžio drožybai. Iš darbo išėjau gegužės mėnesį“, – paaiškina Dalius Udrakis.
Žagarietis pripažįsta, kad toks žingsnis iš šalies gali atrodyti neapgalvotas, tačiau tik jis pats žino, kiek laiko galvota, pasverta. Vaikai jau užaugo, plečiasi ryšiai, užsakymai. Kūrėjo duona gali būti rupi, tačiau suteikia laisvę, o sėkmės atveju gali gauti ir pyrago.
Medieną rinko seniai
Kad turi geras rankas, Dalius Udrakis suprato paauglystėje, droždamas bareljefus šviesaus atminimo mokytojo ir tautodailininko Vinco Maižiaus pamokose. Tačiau baigęs mokyklą medį ilgam pamiršo. Baigė zootechniko specialybę, grįžo dirbti į Žagarės žirgyną, kur ir fermoms vadovavo, ir trumpai direktoriaus pavaduotoju buvo, o ilgiausiai dirbo žirgų treneriu. Konkūruose jėgų beveik nebandė, išskyrus vieną sėkmingą pasirodymą Šiaulių gamtininkų stotyje organizuotame turnyre, tačiau dalyvaudavo visasąjunginėse žirgų paruošimo varžybose. Žirgai būdavo išjodinėjami ir atliekami bandomieji jojimai, po kurių jie paskirstomi sportui, reprodukcijai. Žagarietis tokiose varžybose yra pelnęs pirmą vietą.
Dar dirbdamas žirgyne jis pradėjo rinkti medieną, tarsi nesąmoningai, nujausdamas, kad ateityje su ja bus susijęs kūrybinis kelias. Išsaugojo ir dalį kaltų, kaltelių iš 5–6 tėvų bei giminaičių dovanotų įrankių rinkinių, kurie dabar labai praverčia.
Autorės nuotr.
Daliaus Udrakio rankose – gigantiškas jo drožtas delnas.
Ekspozicinėje vitrinoje guli aukštyn kopiančiais gyvūnais ir vijokliais apsivijusi lazda, muzikantas su armonika, ant muzikinėmis natomis virtusių kojų pasistiebęs paukštis, straublį užrietęs dramblys.
Medžio meistras Dalius Udrakis šiais metais tapo „Aukso vainiko“ regioninio turo nugalėtoju, o artėjant šventėms surengė trečią personalinę parodą.
Medinė gitara ir kaukė puikiai tiktų muzikinių ir teatrinių renginių apdovanojimams.
Iš darbo išėjęs ir kūrybai atsidėjęs Dalius Udrakis jaučiasi laisvas, kaip tas išdrožtas paukštis.
Daug darbų parduota, tad likę tik nuotraukose.
Medžio drožėjo išskobtas šv. Povilas.
Daliaus Udrakio rankšluostinės jau atpažįstamos pagal braižą.