
Naujausios
PO TO, KAI RAŠĖME
Laiškas iš praeities: kosmonautu netapo, bet kosmoso neišsižada
„Aš esu Saulius Pauliukonis, kuris norėjo būti kosmonautu“, – po publikacijos „Netikėtas radinys: vaikų svajonės atrastos po 47 metų“ atsiliepė buvęs Šiaulių vaikų lopšelio-darželio Nr. 7 auklėtinis. Jis – vienas iš tų vaikų, kurių laiškelius su svajonėmis prieš Kalėdas atkasė vamzdyną keitę darbininkai.
Saulius Pauliukonis žinutę nuo savęs gavo iš 1970 metų rugsėjo 1-osios. „Tai buvo netikėta, labai...“ – žvelgdamas į raštelį sako 54-erių vyriškis. Jis nuleidžia akis, susigraudina: „Po tiek laiko gauni žinutę iš savęs... Juk nesitikėjome, kad kažkas atras...“
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
„Kosmonautu netapau“, – šypsosi Saulius Pauliukonis, kai susitikome Radviliškyje.
Tądien, 1970 metų rugsėjo 1-ąją, buvę darželinukai tapo pirmokais. Jų svajones apie ateitį užrašė tėvai, sudėjo į butelį ir užkasė šalia pasodinto medelio darželio kieme.
Prieš Kalėdas, kasdami vamzdynus tarp Trakų ir Pakalnės gatvių, butelį su rašteliais aptiko AB „Panevėžio statybos trestas“ filialo „Gerbusta“ darbininkai. Rūpestingai suklijavo kiekvieną lapelį ant popieriaus ir patikėjo neįprastą lobį „Šiaulių krašto“ redakcijai. Darbuotojai vylėsi – gal kažkas atras save?
Vienas raštelis apie svajonę tapti gydytoju chirurgu nuvedė pas šiaulietį kardiologą Robertą Mažutavičių (apie tai rašėme „Šiaulių krašte“ 2017 12 23 dienos numeryje „Netikėtas radinys: vaikų svajonės atrastos po 47 metų"). Po pirmosios publikacijos atsiliepė S. Pauliukonis.
„Aš noriu būti kosmonautu. Pauliukonis Saulius“ – tokią sūnaus svajonę prieš 47-erius metus užrašė Sauliaus mama.
Jis prisimena, kad pirmąją klasę lankė pradinėje mokykloje netoli senosios pirties, šalia senojo viaduko. Pastačius 12-ąją vidurinę mokyklą (dabar „Juventos“ progimnazija), jį perkėlė ten. Po keturių klasių keliai pasuko iš Šiaulių. Į miestą grįžo jau baigęs aštuonias klases.
„Mokykloje mokytis tingėjau, – kritiškai vertina savo vaikiškas pastangas S. Pauliukonis. – 12-oje vidurinėje mokykloje buvo sustiprinta muzika, bet aš mokiausi ne muzikinėje klasėje. Bandžiau eiti į Muzikos mokyklą, smuiku pagroti. Bet trumpai – man, tokiai meškai, groti sunku.“
Augalotas vyras išvyko mokytis į Žeimelio profesinę mokyklą. Ją baigęs, gavo teisę vairuoti beveik „visą antžeminę techniką, kuri tuo metu tik buvo“. Išmoko ją remontuoti.
„Net tankus ardyti reikėjo. Galėjau dirbti ir su karine technika“, – pasakoja Saulius.
Pradėjęs dirbti Šiaulių įmonėje „Vairas“, gamykloje sutiko ir buvusią darželio auklėtoją, tiksliai nepamena, berods, ji dirbo bibliotekoje.
Po tarnybos armijoje pasuko į sanitarinę tarnybą, vėliau grįžo į „Vairą“ dirbti vairuotoju. Ir taip visą gyvenimą – su technika ir šalia technikos. Turi automobilių servisą, šiuo metu jį yra išnuomojęs.
„Vaikystėje viskas atrodė kitaip – daug kas galbūt norėjo būti kosmonautais, – šypsosi S. Pauliukonis. – Bet žmona ir dabar keikia, nes jeigu per televiziją rodoma kas nors apie kosmosą, aš būtinai turiu žiūrėti. Kodėl kosmosas? Sunku pasakyti, man tiesiog įdomu.“
Saulius norėtų remontuoti lėktuvus, tik kvalifikacijos neturi: „Jau per senas persikvalifikuoti, pavasarį bus 55 metai. O taip būtų įdomu pamatyti, kokia jų konstrukcija, kaip jie pakyla į kosmosą!“
Kokią svajonę jis užrašytų dabar, jeigu turėtų antrą progą?
„Reikėtų pagalvoti", – susimąsto Saulius. O apie ką svajojo jo vaikai? "Dukros baigė mokslus Londone: viena – bankininkė, kita – policijos psichologė, bet abi dirba kitus darbus, ne pagal profesiją.“
Dukros liko užsienyje. Ir pats S. Pauliukonis gyveno Anglijoje, Airijoje. Nusišypso: vaikystėje apie galimybę mokytis ar gyventi užsienyje jis net neįsivaizdavęs.
Skaitydamas ant popieriaus suklijuotus lapelius, kuriuose surašytos išsipildžiusios ir neišpildžiusios vaikiškos svajonės, S. Pauliukonis prisipažįsta, kad susidomėjimas kosmosu nepaleidžia – seniai planuoja nusipirkti teleskopą. Net ir draugai paklausia, gal jam teleskopą padovanoti, kad rimčiau į dangų pasižiūrėtų?
Saulius turi planą: kai išeis į pensiją ir turės daugiau laiko, teleskopą pasistatys senelio sodyboje, atokiau nuo miesto šviesų. „Labai įdomu būtų patyrinėti Mėnulį. Kaip atrodo Mėnulio antroji pusė?“ – svarsto Saulius.
P.S. Vakar redakcija susisiekė su buvusia šios vaikų grupės auklėtoja Danute Šidlauskiene. Būtent ją kelios mergaitės minėjo savo svajonėse: „Noriu būti tokia auklėtoja, kaip auklėtoja Danutė“. Ši grupė buvo pirmoji jaunos ir talentingos pedagogės gyvenime. Taigi, istorija turės tęsinį.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Skaitydamas savo ir kitų grupės draugų laiškelius su jų svajonėmis, Saulius Pauliukonis prisiminė Rimvydą, su kuriuo ėjo į tą pačią mokyklą. Rimvydas norėjo būti mechaniku.
„Prisimenu, už darželio buvo mokykla. Palei mokyklos tvorą buvo sodas, kuriame žaisdavome futbolą. Ten rinkdavome ir žolę vėžliams. darželyje buvo gyvasis kampelis“, – į vaikystę nuveda prisiminimai Saulių Pauliukonį.
Netikėtas radinys – tarsi lobis iš vaikystės
Šiauliuose tarp Trakų ir Pakalnės gatvių vamzdynus keičiantys darbininkai prieš Kalėdas atkasė spalvotame stiklo butelyje ant popieriaus lapelių surašytas vaikų svajones.
17-ka užrašytų popieriaus lapelių. Visur data – 1970 metai, rugsėjo 1-oji. Sigutis Avižėnas užrašė, kuo norėtų būti: „traukiniuo vairotoju“. „Aš noriu būti daktare arba pardavėja. Audronė“, „Labai norėčiau po kurio laiko pakeisti auklėtoją Danutę, Rasa Jušk.“, „Aš noriu būti tokia auklėtoja, kaip auklėtoja Danutė, Jolanta G.“, „Aš užaugęs būsiu lakūnas. Skraidysiu tik reaktyviniu. 6 metų Vaicekauskas Aidas.“
„Užaugęs noriu būti vairuotoju, vairuoti autoinspekcijos valdišką „Volgą“. Draugams linkiu sėkmės moksle. Gintaras Gaurilčikas“, „Rasa Pivoraitė nori būti ūkininke“, „Dabulskis Artūras (nurodytas adresas). Noriu būti kariškiu“, „Norėčiau būti kirpėja arba gydytoja, bet geriau kirpėja... Dainelė G.“, „Noriu būti dailininku. Egidijus G.“, „Ela nori būti muzikante“, „Rimvydo svajonė būti mechaniku“. Du tėvelių linkėjimai skirti Violetai Palujanskaitei. Viename popieriaus lapelyje užrašyta „Diana Vileikytė, auklėtoja“.
Gal čia esate ir jūs, o gal jūsų mama, tėtis, draugai? Ar jūsų svajonės išsipildė? Pasidalykite savo prisiminimais.
Parašykite mums (loreta@skrastas.lt) arba paskambinkite tel. (8 41 591562).