
Naujausios
Stiprybės ir išminties sėmėsi iš knygų
Kelmiškis šviesuolis, buvęs tremtinys, Žibuoklių dvaro savininko Henriko Urbonavičiaus sūnus, vertėjo ir pedagogo Jono Vadeikio sūnėnas Vainius Urbonavičius į redakciją atnešė 1938 metų vasario 15 dienos „Lietuvos aidą“. Jame apžvelgiami Lietuvos pasiekimai per 20 nepriklausomybės metų – nuo 1918 iki 1938-ųjų, o vienoje publikacijoje svarstoma, kaip Lietuva paminės valstybės šimtmetį.
Du didžiulius kambarius savo bibliotekai paskyręs Vainius Urbonavičius sukaupė per dešimt tūkstančių knygų, daug retų leidinių.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Iš namų – į namus
Vainius Urbonavičius saugo tarpukario „Lietuvos aido“ laikraščio komplektus, turi ir kitų senų ano meto leidinių. Dalis jų – buvusio Kelmės pirmosios vidurinės mokyklos istorijos mokytojo Stasiulaičio palikimas. Smetonos laikais jis dirbo Šiauliuose teisėju. Sovietiniais laikais baigė pedagoginį institutą ir pradėjo dirbti mokytoju.
Jo bendradarbė mokykloje buvo V. Urbonavičiaus žmona Irena, taip pat dėsčiusi istoriją. Kartu dirbti su tuo metu jau garbaus amžiaus mokytoju teko neilgai.
Vyresni kelmiškiai prisimena keistoką šio mokytojo būdą. Jis gyveno be elektros. Labai nemėgo viešumos, ir kad jį kas nors fotografuotų. Tačiau visi pripažįsta, jog tai buvęs labai aukštos erudicijos žmogus. Tai žinojo ir V. Urbonavičius, kartais mieste sutikęs šviesuolį išsikalbėdavęs su juo daugiau kaip po valandą.
Mokytojas Stasiulaitis mirė praėjusio amžiaus aštuntąjį dešimtmetį, taip ir nesulaukęs Nepriklausomybės.
V. Urbonavičius su kitu Kelmės šviesuoliu mokytoju Vytautu Urbiku nuvažiavo į buvusius jo namus pirkti knygų. Žinojo, kad mokytojas turėjo turtingą retų leidinių biblioteką.
Nuvažiavę pamatė, jog į arklio traukiamą vežimą kraunami seni tarpukario Lietuvos laikraščių komplektai. Juos ketinta išvežti kaip makulatūrą, nes už popierių žmonės gaudavo dangtelių konservuoti.
„Paprašėm vežiko, kad parduotų mums tuos laikraščius. Sakėm, mokėsim, kiek tik paprašysi. Bet atidavė veltui“, – „Lietuvos aido“ kelionės į jo namus istoriją mena V. Urbonavičius.
Laikraščiai buvę susukti į kūlius pagal metus – nuo 1933 iki 1944 metų. V. Urbonavičius, parsivežęs juos į namus, tvarkingai susegė į komplektus pagal metus. Iki šiol džiaugiasi skaitydamas įdomias, niekur kitur neskelbtas publikacijas apie S. Darių ir S. Girėną, kalbintus Kražių skerdynių liudininkus, po tragedijos praėjus keturiasdešimčiai metų.
Vėliau V. Urbonavičius savo biblioteką papildė perimdamas dalį savo dėdės vertėjo ir pedagogo Jono Vadeikio bibliotekos. Mirus jo bendraminčiui, Sąjūdžio laikų bendražygiui mokytojui V. Urbikui, dalis bibliotekos taip pat parkeliavo į V. Urbonavičiaus namus.
Spausdintas žodis tarsi šventenybė
Meilę knygai ponas Vainius paveldėjo iš savo tėvų. Jo tėvas Henrikas Urbonavičius turėjo dvarelį Kelmės rajone šiandieninės Kražių seniūnijos Žibuoklių kaime. Jis buvo agronomas. Kalbėjo anglų, vokiečių, prancūzų, rusų kalbomis, mokėsi italų kalbos.
Brangiausias jo turtas buvo knygos. Didžiulę biblioteką nuolat papildydavo iš užsienio parsisiųstais leidiniais.
Kai trėmė į Sibirą, vietoj duonos pasiėmė skrynelę knygų. Vėliau tame pačiame barake Zimos mieste gyvenusi poetė Ramutė Skučaitė su dėkingumu rašė, jog tos knygos sušildė šąlančią jos sielą.
Tūkstančiams ištremtų Lietuvos inteligentų: ūkininkų, mokytojų, kunigų, iš kurių buvo atimta viskas: Tėvynė, namai, artimiausi žmonės, knyga buvo tokia pat svarbi kaip duona. Tik duona gelbėjo nuo bado kūną, o knyga tapo sielos priebėga, atsvara paniekinimui.
Tuomet Sibire buvo ištisos giminės. Tėvo pusbroliai išvežti iš Pašiaušės, nes turėjo Minginčių dvarelį. Mamos brolis penkerius metus praleido šachtose. Tragiškas likimas ištiko tėvo seserį Eleną Urbonavičiūtę-Putvinskienę. Tremtyje mirė ji pati ir du maži jos vaikai, buvo sušaudytas vyras, mirties bausme nuteista anyta.
Henrikas Urbonavičius dirbo medžio apdirbimo fabrike. Vėliau gavo mokytojo darbo mokykloje. Lietuvių tremtinių vaikams dėstė užsienio kalbas, zoologiją ir lietuvių kalbą. Po to dirbo agronomu kolūkyje.
Iš Sibiro H. Urbonavičius grįžo vilkėdamas vatinuku, tačiau parsivežė visą konteinerį knygų. Tai buvo jo užgyventas turtas. Tremtyje sukurti jo eilėraščiai publikuojami knygoje „Tremtinio Lietuva“.
Iš Gagarino – į Lietuvą
Zimos mieste, tarsi atskiras miestas, užtvertas tvoromis ir apstatytas apsauga, buvo tremtinių stovykla. Zimoje gyveno ir poeto Jevgenijaus Jevtušenkos tėvai, dirbę geologais.
Iš ten kilęs ir Jurijus Gagarinas. Jo tėvas žuvo per Berlyno šturmą, o mama dirbo kasininke geležinkelio stotyje. Bet ir ji anksti mirė. Būsimą kosmonautą priglaudė dėdė. Pas jį gyveno, kol įstojo į karininkų mokyklą.
Po Stalino mirties V. Urbonavičių tėvai išsiuntė į Lietuvą. Trylikametis berniukas parvežė ir dar pulkelį mažesnių lietuvių tremtinių vaikų. Pats prisiglaudė pas dėdę – pirmąjį K. Majaus kūrinių vertėją į lietuvių kalbą ir pedagogą Joną Vadeikį.
„Dėl sunkios materialinės padėties negalėjau pasiekti didelių mokslų, – apgailestauja Vainius Urbonavičius. – Baigiau profesinę mokyklą, paskui technikumą. Dirbau inžinieriumi-energetiku. Tačiau knyga man visuomet buvo šventas dalykas.“
Naktinius universitetus kelmiškis šviesuolis išėjo Irkutske, kai pas tėvą sueidavo intelektualai tremtiniai ir visą naktį diskutuodavo, o vaikai, gulėdami ant narų, klausydavosi. Diskusijos tęsdavosi iki šešių ryto, kai mama grįždavo iš naktinės pamainos.
„Kai vaikystė — lengva, vaikų interesai — vaikiški. O mes augome prispausti bado, šalčio. Matydavome, kaip, neatlaikę sunkios buities, miršta žmonės. Tokie vaikai protauja kaip suaugusieji.“
Vaikystėje jis mokėsi iš daugybės ištremtų šviesuolių, gebėjusių oriai ir kultūringai išgyventi savo lemtį, o visą likusį gyvenimą mokosi iš knygų.
Autorės nuotr.
Kelmiškis Vainius Urbonavičius daugiausia laiko praleidžia savo namuose įkurtoje turtingoje bibliotekoje.
FAKTŲ DĖŽUTĖ
Valstybės 20 -metis
Redakcijai atnešęs „Lietuvos aido“ laikraštį ponas Vainius siūlo skaitytojams susipažinti su Nepriklausomybę atgavusios tarpukario Lietuvos pasiekimais per dvidešimtmetį. Faktus parengėme pagal „Lietuvos aidą“, 1938.02.15.
Moderni valstybė iš nieko
Taip 1938 metų vasario 15 dienos „Lietuvos aido“ vedamajame straipsnyje apibendrinami tarpukario nepriklausomos Lietuvos pasiekimai per jos gyvavimo dvidešimtmetį nuo 1918 iki 1938 metų. „Per tą dvidešimtmetį mes sukūrėme administracinį aparatą, suorganizavome kariuomenę, sutvarkėme susisiekimą, suorganizavome mūsų krašto sąlygoms pritaikytą švietimą, pakėlėme žemės ūkio kultūrą, pramonę ir prekybą, pasistūmėjome socialinių klausimų sprendime, žymios pažangos padarė menas, mokslas ir lietuvių kalbos kultūra, teisingumo sritis buvo pritaikyta mūsų kraštui. Žodžiu, galima sakyti iš nieko mes sukūrėme modernią valstybę, tvirtai atsistodami ant savo kojų.“
Pramonė ir prekyba
Pramonės gamyba vertinama 300 milijonų litų. Iš pramonės gyvena140 tūkstančių Lietuvos žmonių. Pramonės įmonėse dirbančių žmonių per dvidešimtmetį padaugėjo 40 procentų. Tūkstančiai žmonių dirba maisto, tekstilės, medžio, popieriaus, metalo apdirbimo įmonėse. Į cukraus pramonės sukūrimą įdėta 15 milijonų litų. Visame krašte daugybė modernių pieninių.
Iš maisto produktų ir pramonės prekių eksporto Lietuva kasmet uždirba milijonus svetimos valiutos. 1922 metais iš eksporto gauta tik 55 milijonai litų, tuo tarpu 1930 metais jau siekė 333 milijonus.
Išsiplėtė ir vidaus prekyba.
Šalies vystymuisi daug įtakos turėjo privati inciatyva, tačiau ekonomikos augimu rūpinosi ir valstybė. Valstybės iniciatyva įkurtos centrinės ūkinės organizacijos – „Maistas“, „Pieno centras“, „Lietūkis“, „Lietuvos cukrus“, „Prekybos , Pramonės ir Amatų rūmai“.
Žemės ūkis
Nepriklausomybės pradžioje dominavo smulkūs ūkiai. 40 tūkstančių kaimo gyventojų buvo mažažemiai, 60 tūkstančių – bežemiai. Įvykdžius žemės reformą ir baigus dvarų parceliavimą, į viensėdžius išskirstyti 6096 kaimai, sudaryti 190 067 ūkiai.
Žvejyba
1934 metais Finansų ministerija įsteigė „Žuvies bendrovę“. 1933 metais bendrovė supirko 33 788 kilogramus žuvies už 15 177 litus. 1936 metais – jau 136 340 kilogramų už 75 127 litų. 1
937 metais perdirbta 309 599 kilogramai žuvies. Žuvis pirkta iš jūros bei iš vidaus vandenų – marių, upių, ežerų žvejų.
Švietimas
Paveldėtos tik 322 mokyklos. Nepriklausomybės laikotarpiu kasmet buvo pastatyta po 90 naujų mokyklų. 1938 metais Lietuvoje buvo 962 mokyklos su 4500 klasių komplektų. Švietimui per metus išleidžiama apie 6 milijonai litų.
Susisiekimas
Savivaldybės iš okupantų paveldėjo 250 tiltų, kurių dauguma buvo mediniai. 1938 metais tiltų jau buvo 2000. Žymi jų dalis – gelžbetoniniai.
Nutiesta 170 kilometrų plentų, pravesta daug naujų vieškelių. Tam reikalui savivaldybės išleido apie 30 milijonų litų.
Savivaldybių biudžetas
Savivaldybių biudžetas 1923 metais sudarė tik 15 milijonų litų, 1938 metais jau siekė 40 milijonų litų.
„...sveikatos reikalai daug pagerėjo“
Dar 1920 metais Lietuvoje siautė raupai, beriamoji šiltinė, grįžtamoji šiltinė, dizenterija. Mirė daugiau kaip tūkstantis žmonių. Ne visose apskrityse buvo ligoninės. Iš viso Lietuvoje buvo tik 27 ligoninės. Gydytojų buvo vos 200.
1938 metais ligoninių skaičius Lietuvoje išaugo iki 67. Apskrityse pastatytos naujos ligoninės. Baigiama statyti Marijampolės ligoninė, pasirengta statyti ligonines Šiauliuose ir Seinuose.
Įsteigta specialių ligoninių ir sanatorijų sergantiems džiova bei kitomis užkrečiamomis ligomis.
Universitete įkurtas medicinos fakultetas, pradėjo veikti gailestingųjų seserų ir akušerijos kursai.
Gydytojų skaičius išaugo keturis kartus – iki 807, parengta per 500 dantų gydytojų, po kelis šimtus felčerių, akušerių gailestingųjų seserų.
Gyventojai
Per Nepriklausomybės dvidešimtmetį Lietuvoje gyventojų padaugėjo 27 tūkstančiais."
1938 metų vasario 15 dienos „Lietuvos aido“ laikraštyje apžvelgiami Lietuvos pasiekimai per nepriklausomybės dvidešimtmetį ir svarstoma, kaip Lietuva pasikeis per šimtmetį.
1918 metų vasario 19 dienos „Lietuvos aidą“, kur informuojama apie Nepriklausomybės paskelbimą, Vainius Urbonavičius paskolino Kelmės krašto muziejui.