Endokrinologė ragina neignoruoti lėtinių ligų

Endokrinologė ragina neignoruoti lėtinių ligų

En­dok­ri­no­lo­gė ra­gi­na neig­no­ruo­ti lė­ti­nių li­gų

Į Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Kon­sul­ta­ci­jų po­lik­li­ni­kos en­dok­ri­no­lo­gi­jos ka­bi­ne­tą pa­cien­tai sku­ba ne tik ta­da, kai sun­kiai ser­ga. Gy­dy­to­jo en­dok­ri­no­lo­go kon­sul­ta­ci­jos bū­ti­nos, nes diag­no­za­vus lė­ti­nę li­gą, daž­niau­siai rei­kia ste­bė­ti pa­cien­tą, jei skir­tas gy­dy­mas, rei­kia įver­tin­ti ar gy­dy­mo ne­rei­kia ko­re­guo­ti. Jei lė­ti­nė en­dok­ri­no­lo­gi­nė li­ga ig­no­ruo­ja­ma, pa­sek­mės ga­li bū­ti rim­tos.

Zi­ta KAT­KIE­NĖ

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės vie­šų­jų ry­šių spe­cia­lis­tė

En­dok­ri­ni­nės liau­kos – en­dok­ri­no­lo­go rū­pes­tis

Kon­sul­ta­ci­jų po­lik­li­ni­kos gy­dy­to­jai en­dok­ri­no­lo­gei Vi­li­jai Gun­tai­tei kar­tais ten­ka su­si­dur­ti su si­tua­ci­ja, kai žmo­gus ne­ži­no, ką da­ro ir ko­kias li­gas gy­do gy­dy­to­jas en­dok­ri­no­lo­gas.

Daž­niau­siai pas en­dok­ri­no­lo­gą atei­na pa­cien­tai, ser­gan­tys skyd­liau­kės li­go­mis ir cuk­ri­niu dia­be­tu. Daug re­čiau gy­dy­to­jai ten­ka kon­sul­tuo­ti pa­cien­tus, ku­riems įta­ria­mos ar nu­sta­ty­tos an­tinks­čių, pa­ras­ky­di­nių liau­kų, hi­po­fi­zės, ly­ti­nių liau­kų ir ki­ti, dar re­tes­ni, su­tri­ki­mai.

Sut­ri­kus skyd­liau­kės veik­lai, kai ši liau­ka hor­mo­nų pa­ga­mi­na per ma­žai ar­ba per daug, pa­si­reiš­kia tam tik­ri simp­to­mai. Hi­po­ti­ro­zė – būk­lė, kai or­ga­niz­me skyd­liau­kės hor­mo­nų trūks­ta, pa­si­reiš­kia di­des­niu nuo­var­giu, mie­guis­tu­mu, šal­čio ne­to­le­ra­vi­mu, ga­li pa­tin­ti vei­das, plaš­ta­kos ar ko­jos, pri­kim­ti bal­sas, iš­sau­sė­ti oda, slink­ti plau­kai, di­dė­ti kū­no svo­ris, pa­si­reikš­ti vi­du­rių už­kie­tė­ji­mas.

Prie­šin­ga hi­po­ti­ro­zei būk­lė – hi­per­ti­ro­zė, kai skyd­liau­kė hor­mo­nų pa­ga­mi­na per daug. Li­ga pa­si­reiš­kia di­des­niu jaut­ru­mu, nuo­tai­kių kai­ta, ne­mi­ga, ši­lu­mos ne­to­le­ra­vi­mu, suin­ten­sy­vė­ju­siu pra­kai­ta­vi­mu, ga­li jaus­tis daž­nas šir­dies pla­ki­mas, ran­kų ar vi­so kū­no dre­bu­lys, nuo­var­gis, pa­daž­nė­ti tuš­ti­ni­ma­sis, slink­ti plau­kai, ma­žė­ti kū­no svo­ris.

En­dok­ri­no­lo­gė V. Gun­tai­tė sa­ko, jog mi­nė­ti simp­to­mai bū­din­gi ir dau­ge­liui ki­tų li­gų, ta­čiau jei yra simp­to­mų vi­su­ma, ver­ta at­lik­ti skyd­liau­kės hor­mo­nų (la­bo­ra­to­ri­nius krau­jo) ty­ri­mus ir įver­tin­ti, ar nė­ra skyd­liau­kės veik­los su­tri­ki­mo. Vy­res­nio am­žiaus žmo­nėms mi­nė­ti simp­to­mai daž­nai bū­na ne to­kie ryš­kūs, to­dėl me­di­kė jiems re­ko­men­duo­ja pro­fi­lak­ti­nį skyd­liau­kės hor­mo­nų ty­ri­mą at­lik­ti kar­tą per me­tus.

Taip pat esant tam tik­roms skyd­liau­kės li­goms, skyd­liau­kė la­bai pa­di­dė­ja, daž­nai ga­li ma­ty­tis tie­siog pa­žvel­gus į pa­cien­to kak­lą – ta­da žmo­gus ga­li jaus­ti ir dis­kom­for­tą kak­lo srityje, ga­li bū­ti sun­ku ry­ti mais­tą ar kvė­puo­ti.

Pa­cien­tai ir gy­do­mi, ir ste­bi­mi

Ko­kios pa­gal­bos ga­li su­lauk­ti pa­cien­tas, ku­riam nu­sta­ty­tas skyd­liau­kės veik­los su­tri­ki­mas?

Nus­ta­čius skyd­liau­kės veik­los su­tri­ki­mą, en­dok­ri­no­lo­gas, daž­niau­siai at­li­kęs dar ke­le­tą pa­pil­do­mų ty­ri­mų, pa­cien­tui ski­ria gy­dy­mą. Jei nu­sta­to­ma, kad skyd­liau­kė pa­ga­mi­na ne­pa­kan­ka­mai hor­mo­nų, ski­ria­ma pa­kai­ti­nė te­ra­pi­ja skyd­liau­kės hor­mo­nais. Jei nu­sta­to­ma, kad skyd­liau­kės hor­mo­nų or­ga­niz­me yra per daug, ski­ria­mi vais­tai, slo­pi­nan­tys skyd­liau­kės veik­lą. Kai vais­tais ne­pa­vyks­ta skyd­liau­kės hor­mo­nų ga­my­bos nu­slo­pin­ti, pa­cien­tas nu­krei­pia­mas gy­dy­mui ra­dioak­ty­viuo­ju jo­du ar skyd­liau­kės ope­ra­ci­jai.

„Pas­ky­rus me­di­ka­men­ti­nį gy­dy­mą, tiek hi­po­ti­ro­zės, tiek hi­per­ti­ro­zės at­ve­ju, rei­kia ste­bė­ti krau­jo ty­ri­mų di­na­mi­ką, ko­re­guo­ti vais­tų do­zes“, – tei­gia spe­cia­lis­tė.

Gy­dy­to­ja sa­ko, jog bū­na ir taip, kad žmo­gus ser­ga skyd­liau­kės li­ga, ta­čiau nie­ko ne­jau­čia. Mat skyd­liau­kės li­gų simp­to­mai at­si­ran­da tik ta­da, kai bū­na su­tri­ku­si skyd­liau­kės veik­la. Ta­čiau yra skyd­liau­kės li­gų, kai skyd­liau­kė­je ste­bi­ma struk­tū­ri­nių pa­ki­ti­mų, ta­čiau skyd­liau­kė funk­cio­nuo­ja ge­rai. Anot en­dok­ri­no­lo­gės, ta­da mi­nė­tų simp­to­mų pa­cien­tas ne­tu­rė­tų jaus­ti, o jei­gu ko­kių nors svei­ka­tos su­tri­ki­mų ir yra, ne­ga­li­ma jų tie­sio­giai su­sie­ti su skyd­liau­kės pa­to­lo­gi­ja.

Daž­niau­sios skyd­liau­kės li­gos, ku­rių me­tu pa­cien­tas nie­ko ne­jau­čia: maz­gi­nė stru­ma ir lė­ti­nis ti­roi­di­tas be skyd­liau­kės veik­los su­tri­ki­mo. Esant šioms li­goms skyd­liau­kė­je yra struk­tū­ri­nių pa­ki­ti­mų, ku­rie įver­ti­na­mi skyd­liau­kę čiuo­piant bei ti­riant ult­ra­gar­su.

„Nus­ta­čius to­kius pa­ki­ti­mus skyd­liau­kė­je, jie tu­ri bū­ti ste­bi­mi. Ste­bė­ji­mas yra rei­ka­lin­gas tam, kad bū­tų ga­li­ma įver­tin­ti, ar esan­tys pa­ki­ti­mai ei­go­je ne­si­kei­čia, ar neat­si­ran­da po­žy­mių, ku­rie bū­din­gi on­ko­lo­gi­nėms skyd­liau­kės li­goms“, – sa­ko en­dok­ri­no­lo­gė.

Ult­ra­gar­su ap­ti­kus po­žy­mių, ku­rie bū­din­gi on­ko­lo­gi­nėms skyd­liau­kės li­goms, at­lie­ka­ma as­pi­ra­ci­nė punk­ci­ja – pro­ce­dū­ra, ku­rios me­tu ada­ta įdu­ria­ma į įtar­ti­ną pa­ki­ti­mą (daž­niau­siai maz­gą) skyd­liau­kė­je ir taip pai­ma­ma ti­ria­mo­sios me­džia­gos – skyd­liau­kės ląs­te­lių – ku­rios vė­liau žiū­rint mik­ros­ko­pu įver­ti­na­mos, ar ne­tu­ri pik­ty­bi­nėms ląs­te­lėms bū­din­gų pa­ki­ti­mų.

Ta­čiau, kai žmo­gus nie­ko ne­jau­čia, daž­nai ir už­mirš­ta pa­si­tik­rin­ti, to­dėl gy­dy­to­ja V. Gun­tai­tė įspė­ja, jog jei ka­da nors yra bu­vę ko­kių nors pa­ki­ti­mų skyd­liau­kė­je, tik­rai ne­de­rė­tų apie juos pa­mirš­ti ar ig­no­ruo­ti. Juo la­biau kad pa­sau­ly­je ste­bi­ma skyd­liau­kės on­ko­lo­gi­nių li­gų dau­gė­ji­mo ten­den­ci­ja.

Vie­na ver­tus, to­kia si­tua­ci­ja yra dėl ge­res­nių diag­nos­ti­nių ga­li­my­bių, nes ir li­go­ni­nė­je en­dok­ri­no­lo­gai ga­li nau­do­tis mo­der­nia diag­nos­ti­ne įran­ga, dir­ba pro­fe­sio­na­lūs spe­cia­lis­tai. Ypač svar­būs me­di­ci­nos bio­lo­gai, ge­ban­tys tiks­liai diag­no­zuo­ti pa­ki­ti­mus.

Zi­tos KAT­KIE­NĖS nuo­tr.

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Kon­sul­ta­ci­jų po­lik­li­ni­kos gy­dy­to­ja en­dok­ri­no­lo­gė Vi­li­ja Gun­tai­tė ra­gi­na neig­no­ruo­ti lė­ti­nių en­dok­ri­ni­nių li­gų ir lan­ky­tis pas spe­cia­lis­tą.