
Naujausios
Nuo mirties bėgo į Sibirą
Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto Žmogaus ir socialinės aplinkos pažinimo fakulteto dekano dr. Edvardo Gribačiausko treji vaikystės metai prabėgo Sibire. Šeima, bijodama, kad tėvas vieną dieną nebeišlaikys tardymų, susikrovė mantą, sėdo į vagoną Radviliškyje ir išvyko į Irkutsko sritį, pas jau anksčiau ištremtus saviškius.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Lemtingas vakaras
Su E. Gribačiausku suvedė „Šiaulių krašte“ publikuota ciklo „Sibiro atgarsiai“ istorija „Tremtine tapo aštuonerių metų“. Vyras vylėsi, kad straipsnio herojė šiaulietė Marytė Jakubauskaitė-Kolegova, kurios šeima buvo ištremta į Zimą, prisimins ir jų šeimą.
E. Gribačiausko tėviškė – Radviliškio rajone, Šiaulėnų apylinkėje, Mantviliškių kaime. Čia gyveno seneliai Dovidaičiai, ūkininkai, turėję 35 hektarus žemės. E. Gribačiausko mama buvo kilusi iš gausios septynių vaikų šeimos. Tėvas gimęs, augęs Stelmokų kaime, šalia Šiaulėnų. Šeima susituokė 1946 metais. Augo du vaikai: Edvardas ir trejais metais vyresnis brolis Valentas.
„Tėvukas buvo mažažemis, iš tvarkingos šeimos, senelis iš tėvuko pusės buvo nagingas mūrininkas. Tėvukas 1944 metais buvo priverstinai paimtas į tarybinę armiją, nuėjo iki pat Berlyno. Buvo sužeistas gegužės 3 dieną“, – pasakoja E. Gribačiauskas.
1948 metais į Irkutsko sritį buvo ištremta E. Gribačiausko močiutė Emilija Dovidaitienė (vyras jau buvo miręs) ir jos sūnus Jonas Dovidaitis. Gribačiauskai liko Lietuvoje – išgelbėjo tėvo biografija.
Šeima ramiai negyveno: visą laiką buvo įtarinėjami padedantys partizanams. Netoliese – Sulinkių pelkė, miškeliuose slapstėsi kovotojai. Atėjusius nakčiai partizanus slapta pamaitindavo, vieną kitą rūbą duodavo.
Vienas atsitikimas lemtingai pakeitė šeimos likimą.
Gribačiauskai artimai bendravo su to paties kaimo ūkininku Juozu Labanausku, partizanų rėmėju, taip pat gyvenusiu šalia miško.
„1952 metų gegužės vakarą tėtis nuėjo pas jį sutarti į Šiaulėnų miestelio malūną vežti valciuoti miltus. Besitariant į sodybą atėjo partizanas pasiimti iškeptos duonos. Visiems trims pabendravus, partizanas, paėmęs duoną, išėjo laukan. Staiga visas kiemas nušvito enkavėdistų paleistomis raketomis. Kaimas jau buvo apsuptas“, – pasakoja E. Gribačiauskas.
Partizanas puolė bėgti miškan, bet raketų šviesoje buvo gerai matomas. Netoli kitos, to paties kaimo gyventojo P. Ivanovo sodybos, stovėjusios arčiau miško, bet buvo nušautas.
E. Gribačiauskas, studijuodamas Lietuvos partizanų archyvinę medžiagą apie laisvės kovas Prisikėlimo apygardoje, aptiko, kad 1952 m. gegužės 26 dieną Mantviliškių kaime buvo nušautas buvęs Maironio rinktinės, vėliau Kunigaikščio Žvelgaičio rinktinės Mindaugo tėvūnijos partizanų vadas Vytautas Sankauskas-Daukantas. Jis spėja, kad tai gali būti tas pats asmuo.
Enkavėdistai sugriuvo vidun pas Labanauską, suėmė namų šeimininką ir kartu buvusį kaimyną. Abu išvežė į Radviliškio NKVD būstinę tardyti. Tardymas buvo žiaurus.
„Tėvas neprisipažino. Enkavėdistai sugalvojo naują taktiką – dieną žiauriai tardo, vakare pėsčią 18 kilometrų paleidžia namo. Po kelių dienų vėl išsiveža ir vėl tardo. Ir taip kelias savaites. Mama pasakodavo, kad visas tėvo kūnas būdavo nusėtas mėlynėmis ir kraujosruvomis, tėvas vaitodavo, keletą dienų negalėdavo pajudėti nuo sumušimų. Jautė, kad vieną dieną gali būti mirtinai nukankintas. Tuo laiku žmogaus gyvybė neturėjo jokios reikšmės.“
Nusprendė bėgti ten, kur jau buvo mamos artimieji – į Sibirą. Gal ten baisumas bus mažesnis? Paskubomis susikrovė mantą, sėdo Radviliškyje į vagoną ir išvyko. Adresą žinojo, nes iš močiutės gaudavo laiškus.
Buvo 1952-ieji. Edvardas ėjo antrus metus, jo broliui buvo penkeri.
Prisiminimų nuotrupos
Nuvykę į Irkutsko srities Zimos rajoną, apsistojo pas senelę E. Dovidaitienę ir mamos brolį J. Dovidaitį, prisidavė vietos valdžiai.
Tėvas kartu su tremtiniais dirbo miškų ūkyje, kirto vadinamus „lisvekais“ medžius ir plukdė Okos upe į medienos perdirbimo įmones. Kur reikėjo dirbti, į tuos kaimus ir buvo kilnojami.
Viena žiema vos nepražudė tėvo. Kertant medžius, šalčiui spaudžiant apie 40 laipsnių, virstančio medžio atskilusi šaka nuskalpavo vyro galvą, suskaldydama kaukolės pamatą.
Kartu buvę lietuviai merdintį tėvą vežėčiomis gabeno į artimiausią Zimos miestą. Felčerė vis pažiūrėdavo į vyzdžius: dar gyvas, ar ne. Vyras išgyveno po savaitę trukusios komos.
E. Gribačiausko prisiminimai – epizodiški, persipynę su vėliau išgirstais pasakojimais. Atmintin įstrigo lietuvių Sibire švęstos Užgavėnės: išsigandęs persirengėlių, vaikas skuosdavo slėptis į kambarį.
„Labai graži pavasario gamta. Kai gėlės sužydi, atrodo, kad pas mus darželiuose nėra taip gražu, kaip ten, kai natūraliai pievos pasidengdavo gėlynais. Man, vaikui, atrodydavo neišpasakytai gražu! Gėlynų fone matydavosi Sajanų kalnai. Jei saulėta, atrodo, gali iki jų nubėgti, viršūnės baltos, snieguotos, atrodo, čia pat.“
Upėje buvo tiršta žuvų. E. Gribačiauskas matydavo, kaip suaugę vyrai traukia laimikį.
Iš tėvo pasakojimų įstrigo simpatiški gyvūnėliai – burundukai. Vienas kaimelio gyventojas buvo įvaldęs burundukų garsus. Kai vyrai pjaudavo medžius, jis paragindavo susėsti. Kai pradėdavo mėgdžioti, iš visur subėgdavo burundukai, sutūpdavo – kirtėjai grožėdavosi vaizdu.
Dar viena iš tėvo girdėta istorija – kaip rusai miške vertė ir mokė lietuvius tinginiauti.
„Lietuviai, ypač ūkininkai, pripratę dirbti. Nuveža į mišką, mes pjauname, rusai sėdi, rūko. Mes per dieną dešimt normų supjauname. Ateina mėnesio galas, moka algas, paskaičiuoja, kad reikia mokėti didelius pinigus. Tada sako – padidinsime normas. Rusai sukilo: arba sėdėkite, kaip mes, arba gausite lupti! O mes nepratę tinginiauti visą dieną!“ – tėvo istoriją perpasakoja E. Gribačiauskas.
Parvežė tremtinių vaikus
1953 metais mirė Stalinas – ėmė didėti viltis grįžti namo. „Mums, kaip priverstinai save ištrėmusiems, ta viltis atsirado anksčiau“, – sako E. Gribačiauskas.
Viltis išsipildė 1955 metais.
„Kokie buvo šilti santykiai tarp tėvų ir vaikų! Mūsų ir babytės kaimą tuo metu skyrė 100 kilometrų. Mama sakė: kaip aš neatsisveikinusi išvažiuosiu į Lietuvą, gal nebepamatysiu gyvenime! Ji 100 kilometrų ėjo pėsčiomis vien dėl to, kad atsisveikintų.“
Gribačiauskų šeima iš Sibiro išvyko pasipildžiusi – tremtiniai, kurie dar negalėjo grįžti, jiems patikėjo parvežti penkis vaikus. Tarp jų buvo ir Jakubauskų atžalos – brolis ir sesuo.
„Jakubausko pavardę įsidėmėjau, ko gero, dėl to, kad buvo nepaprastai judrus. Maskvoje žmonių pilna, pasisuki – jo vėl nėra. Mama pasakojo: „Juk įsipareigojau parvežti visus sveikus gyvus! Lyg sutariam, o jis vėl pamato kažką įdomaus, vėl jo nėra, vėl lakstau po peroną, kol pagaunu.“
Kelionė Maskvoje vos nesibaigė tragiškai. Tuo metu Maskvoje siautėjo banditizmas – nusikaltėliai žinojo, kad išduodami pirmieji leidimai grįžti, kad grįžtantieji turi kažkiek turto.
Traukiniu iš Sibiro atvykusiems Gribačiauskams reikėjo pervažiuoti į kitą, Lietuvos krypties stotį.
„Tik mums išlipus, prilėkė rusiškai paklausti, iš kur atvykome, pasiūlė pervežti į stotį, jau norėjo čiupti už lagaminų – mašina stovi. Gerai, kad milicija pamatė įtartinus asmenis, pribėgo, sulaikė. Sakė: gerai, kad pamatėme, būtų jus nuvežę už Maskvos ir nužudę dėl turto.“
Gribačiauskai į Lietuvą grįžo per Jonines. Visus parvežtus vaikus pasiėmė Šiaulėnų apylinkės kaimuose gyvenę giminės.
E. Dovidauskienė su sūnumi Jonu į tėvynę parsirado po trejų metų – 1958-aisiais.
Grįžo namo
Gribačiauskai grįžo į Mantviliškių kaimą, iš kurio ir buvo išbėgę.
Namus rado nugyventus: į jų dviejų galų trobą buvo įkelta moteris, gyvulius auginusi ne tvarte, o gyvenamose patalpose.
Kolūkio pirmininkas buvo palankus sugrįžusiems, iškeldino moteriškę, šeimą įleido į prigimtinius namus. Tėvai vargo, kol iškopė mėšlą.
Įsidarbino kolūkyje, bet ilgai kolūkiečiais nebuvo: gavo pasiūlymą dirbti pradėtame eksploatuoti durpyne.
E. Gribačiauskas sako, kad pokalbiai su tėvais apie pokario metus, laiką Sibire buvo epizodiški, kalba sunki. Dabar gailisi, kad neišsikalbėjo, nes prisiminimai trūkinėja.
„Tėvai buvo labai kantrūs, sakydavo, darbščiam žmogui visada visur gerai“, – prisimena šiaulietis.
Sibiro faktas E. Gribačiausko biografijoje sovietmečiu neužkliuvo. Dirbo mokyklose, vadovavo Šiaulių kultūros rūmams, nuo 1983 metų perėjo dirbti į Šiaulių pedagoginį institutą (dabar – Šiaulių universitetas).
Nors baigė tuometinės LTSR valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetą, disertaciją nusprendė apsiginti ne muzikinę, o socialinių mokslų.
Nuo šių mokslo metų – senjoras, Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto Žmogaus ir socialinės aplinkos pažinimo fakulteto dekanas.
Laukia susitikimo
E. Gribačiauskas parodo dvi vaikystės nuotraukas, jose įamžintas Sibire. Šias fotografijas pamatė neseniai. Jas atsiuntė atmintyje įstrigęs judrusis Bronius Jakubauskas.
Iš „Šiaulių krašto“ gavęs kontaktus, praėjusį rudenį E. Gribačiauskas susisiekė su M. Jakubauskaite-Kolegova, moteris davė savo brolio numerį.
„Nespėjau nė prisistatyti! Sako, žinau iš sesers nupasakoto balso, kad čia skambina Edvardas Gribačiauskas, – juokiasi išskirtinio sodraus tembro šiaulietis. – Kai pajuokavau, kad mamai savo judrumu vaikystėje sukėlei problemų, jis nusijuokė. Bet iš balso supratau, kad žmogus dabar yra ramus, nebe toks, koks buvo vaikystėje.“
Dabar vyrai susiskambina, su šventėmis pasisveikina, maloniai bendrauja. B. Jakubauskas – dvejais metais vyresnis, prisimena daugiau Sibiro epizodų.
Gribačiauskų sodybą Mantviliškių kaime nugriovė melioracija. Senoji Jakubauskų sodyba Paežerių kaime iki šiol išlikusi.
„Su Broniumi sakėme: ateis pavasaris, sušils, susitiksime jų sodyboje, pasišnekėsime mūsų artimiausioje širdžiai aplinkoje. Dabar laukiame pavasario“, – sako E. Gribačiauskas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Edvardui Gribačiauskui pavyko susirasti žmones, su kuriais kartu augo Sibire.
Edvardo Gribačiausko šeima, bijodama, kad tėvas vieną dieną nebeišlaikys tardymų, 1952 metais išvyko į Irkutsko sritį, pas jau anksčiau ištremtus saviškius.
Asmeninės nuotr.
Edvardas Gribačiauskas (pirmas iš kairės) Sibire. Už jo nugaros – brolis Valentas. Dešinėje – Bronius, Marytė Jakubauskai.
Kairėje – Edvardo Gribačiausko mama, šalia jos sūnūs Edvardas ir Valentas, dešinėje pusėje – Jakubauskų šeima.