
Naujausios
„Su gydytoju reikia kalbėtis“
Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir slaugos skyriaus vedėjai, vaikų ligų gydytojai Liudai Gražinai Bekerienei šiemet suteiktas nusipelniusios Lietuvos gydytojos vardas. 40 metų ligoninėje dirbanti gydytoja sako, kad keičiasi ir medicina, ir ligos, ir žmonės.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Senelių pėdomis žengia anūkas
L. Bekerienė augo, mokėsi ir studijavo mediciną gimtajame Kaune. Atitekėjo į Šiaulius. Kartu su vyru urologu Tonaru Bekeriu, Respublikinės Šiaulių ligoninės Urologijos skyriaus vedėju, užaugino sūnų Roką ir dukrą Liną. Turi keturis anūkus: Adomą, Gustą (Linos vaikai) ir Skaistę bei Vilių (Roko atžalos).
Tėvų pėdomis nepasuko nei sūnus, nei dukra. Sūnus – humanitaras, kalbininkas, dukra – choreografė. O štai vyriausią anūką Adomą traukia medicina. Šiuo metu jis dirba ligoninės Priėmimo skyriuje slaugytojo padėjėju.
„Adomo nenervina netvarkingi žmonės, kai mes, gydytojai, kartais paburbam, kai ateina koks nesiprausęs, apsileidęs. Mane žavi, kaip jis ramiai priima žmones“, – anūką giria močiutė.
Šeimos gydytojas – ne siuntėjas
Atvykusi į Šiaulius L. Bekerienė iš pradžių dirbo vaikų gydytoja poliklinikoje. Lankydavo mažylius namuose, gerai pažinodavo ir tėvus, ir senelius, ir net giminaičius. Žmonės gydytoju labiau pasitikėdavo, daug ką pasipasakodavo: ir apie ligas, ir apie šeimos problemas.
„Dabar truputį blogiau, nes mažiau bendravimo tarp žmonių, o tuo laiku ir šeimas tekdavo sutaikyti, kurios buvo ant skyrybų slenksčio“, – prisimena gydytoja.
L. Bekerienė sako, kad šeimos gydytojas daug geriau pažįsta savo pacientą, greičiau gali suteikti pagalbą, nustatyti diagnozę, negu ligoninėje dirbantis gydytojas, kuris galbūt pirmą kartą mato šį žmogų.
„Girdėjau tokį negražų posakį, kad šeimos daktaras – siuntėjas. Jokiu būdu! Šeimos gydytojas – ne siuntėjas, jis kaip tik žinotojas“, – įsitikinusi gydytoja.
Būna situacijų, kai su vaiku tenka skubėti į ligoninės priimamąjį. Kiti gydytojai apžiūrėję ligoniuką ir neradę rimtos ligos pabamba, kam čia be reikalo važinėja. Tačiau L. Bekerienė įsitikinusi, kad geriau be reikalo, negu vėliau gailėtis.
„Dar buvau jauna gydytoja, dirbau apylinkėje, po savaitgalio šeima atnešė visiškai nusivėmusį ir nusividuriavusį vaiką. Klausiu tėvų, kodėl taip delsė, o jie sako, kad ankstesnė gydytoja liepusi be reikalo nevažinėti“, – vos ne vaiko mirtimi pasibaigusį atvejį prisimena L. Bekerienė.
Gydytojams rūpi
L. Bekerienė įsitikinusi, į mediciną eina žmonės, kurie tikrai galvoja apie pagalbą kitam, ir kiekvienam gydytojui rūpi, kad jo pacientai pasveiktų.
„Labai skaudu, kai pasako: „Jiems (gydytojams) tas pats“. Mums visiškai ne tas pats. Gydytojas jaudinasi dėl savo ligonio. Manau, kad daug kas iš medikų ir neištveria šito nerimo, ne visi moka su juo susitvarkyti. Man gal lengviau, nes esu tikinti ir žinau, kad Dievas su manimi, padės man ir mano ligoniui“, – sako vaikų gydytoja.
Dirbant ligoninėje labai svarbus komandinis darbas: ir gydytojas, ir seselė, ir valytoja labai daug reiškia. „Kartais gera seselė, jos malonus bendravimas, prisilietimas, ligoniui net daugiau reiškia negu daktaras, kuris tik retkarčiais užeina į palatą.“
Būnant skyriaus vedėja L. Bekerienei su savo komanda kartais tenka kalbėtis ir apie nemalonius dalykus.
„Niekada nenoriu nieko įskaudinti, įžeisti, visada stengiuosi susilaikyti nuo blogo žodžio. Jeigu tenka kalbėtis, pasikviečiu žmogų po darbo, be pašalinių. Žinoma, visada, kai tau sako kažką negero, kad padarei kažką blogai, būna nemalonu. Man taip pat. Tai yra natūralus išgyvenimas“, – patirtimi dalijasi gydytoja.
Tikėjimas gydo
„Ligoninėje dirbu labai seniai ir atkreipiau dėmesį, kad ligoniuko savijauta labai priklauso nuo žmogaus, kuris yra šalia, emocijos, nusiteikimo. Vaiko sveikata niekada nepagerės, jeigu tėvai netiki. Žinoma, yra mirtinų ligų, bet tėvų tikėjimas yra labai svarbus“, – pažymi L. Bekerienė.
Sunegalavus vaikui kai kurie tėvai labai jautriai reaguoja, nepasitiki šalia esančiais gydytojais, apipila priekaištais. Tenka padaryti ne vieną „šokėjišką judesiuką“, kol susikalba su tėvais.
„Atsimenu, atvežė vaiką su laringitu, kurį mes tikrai mokame gydyti. Matau, kad mama nerimauja, tiesiog kunkuliuoja, nori vežti vaiką į kitą ligoninę. Sakau: „Ponia, į kokią ligoninę norite važiuoti? Į Kauną, Vilnių? Paskambinsiu, išrašysiu siuntimą ir išsiųsime, bet jeigu leisite gydyti mums, žinosime, ką daryti. Pagalvokite 5 minutes.“ Pagalvojusi mama nurimo, leido gydyti. Jau po kelių valandų vaikas pasijuto geriau“, – pasakoja gydytoja.
Visų pirma, pasak L. Bekerienės, tėvai turėtų kalbėtis – nepiktai – su gydytoju, klausytis ir pasistengti išgirsti, ką jis nori pasakyti.
„Man šaukia: „Pažiūrėk, ar čia ne meningitas!“ O aš jau būnu du kartus patikrinusi. Kai pasakai: „Jau pažiūrėjau. Ką dar liepsite?“, sutrinka“, – šypteli gydytoja.
Keičiasi tėvai, keičiasi vaikai
Dauguma tėvų, pasak L. Bekerienės, yra labai rūpestingi, geri, tačiau yra ir tokių, kurie nejaučia tėvystės džiaugsmo, kuriems turėti vaiką yra tik prestižo reikalas. Tokie vaiką rengia kaip lėlę, o vaiko savijauta nesvarbu. „Gal dėl to, kad vaikystėje jau žaidė ne su paprastom lėlėm, o su barbėm? „ – svarsto gydytoja.
Vaikai taip pat keičiasi. „Man vyras sako, kad senstu, todėl taip atrodo. Bet žiūrėjau laidą, kur sakė, kad anksčiau žmonija, jos mityba, gyvenimo būdas, charakteriai, ligos keisdavosi kas 100 metų, o dabar kas 10 metų. Ir tam pritarčiau visu šimtu procentų. Vaikai tapo aktyvesni, judresni, ryškesnių charakterių. Jie įdomesni“, – sako gydytoja.
Labiausiai gydytoją liūdina, kai mato, kad tėvelis atėjęs aplankyti vaiko beveik visą laiką neatitraukia akių nuo telefono. Į ekranus sulindę ir vaikas su mama.
„Tai koks čia aplankymas? Technologijos yra gerai, bet jos neturi būti mažam vaikui. Net kūdikėliui, dar neturinčiam metų, pakiša mirgantį ekraną. Jis visiškai nenaudingas. Vaikui turi būti žaislai, knygelė, pasaka, daina. Vaiko neturi užliūliuoti aparatas“, – įsitikinusi L. Bekerienė.
Medicinos šuoliai
Pasak gydytojos, bėgant laikui šiek tiek keičiasi ir ligos. Pavyzdžiui, jau nebėra tymų epidemijų, vėjaraupiai retesni, bet sunkesnė ligos eiga.
„Dabar daug kalbama ir rašoma apie meningokokinę infekciją. Ši liga visada buvo. Būdavo, kad išgydydavom, būdavo, kad išlydėdavom... Labai džiugu, kad atsirado naujų skiepų. Ir kai manęs klausia, ar skiepytis nuo meningokoko, sakau, kaip nesiskiepyti, jeigu atsirado vakcina“, – sako L. Bekerienė.
„Kai mokiausi, persodindavo tik inkstus, dabar – ir širdį, kepenis, plaučius, rageną. Į priekį žengia laboratorijos, reabilitacija, imunologija. Ilgėja gyvenimo trukmė. Labai sunkiai žiūrėdavome į vaikus su cerebriniu paralyžiumi, dabar jie reabilituojami, socializuojami ir daug geriau gyvena“, – permainas vardija gydytoja.
Nusipelniusi Lietuvos gydytoja šypsosi, kad medicinoje nėra vienodos dienos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vaikų ligų gydytoja Liuda Gražina Bekerienė, su mažaisiais pacientais dirbanti 40 metų, sako, kad vaikai keičiasi: jie judresni, turintys ryškesnius charakterius, įdomesni.
L. Bekerienė viliasi, kad Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir slaugos skyriaus patalpos kada nors bus suremontuotos ir nebus gėda klausytis ir skaityti atsiliepimų apie „baisias palatas“. „Juk grožis irgi gydo“, – įsitikinusi vaikų gydytoja.