
Naujausios
Aukščiausi medaliai – už geležinę valią
Treneriui Arūnui Vandžiui ir jo auklėtinėms Ramonai Žiauberytei bei Sandrai Kazlauskienei pavasario kultūrizmo cezonas buvo itin sėkmingas – Europos čempionate iškovotos prizinės vietos, laimėjimai lydėjo ir Lietuvos bei užsienio turnyruose. Sportininkai sako, kad kelyje link medalių būna ir ašarų, ir pykčio, ir nuovargio, tačiau eiti iki galo verta.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Net duona – kaip pyragas
Svarbiausiose pavasario sezono varžybose – Europos čempionate, kuris vyko Ispanijoje, Sandra Kazlauskienė tapo čempione bikinio iki 158 centimetrų kategorijoje, Ramona Žiauberytė iškovojo trečiąją vietą bikinio iki 172 centimetrų kategorijoje, o treneris Arūnas Vandys buvo trečias vyrų veteranų kultūrizmo kategorijoje.
Su sportininkais susitikome jų sporto klube „Fit House“ prabėgus savaitei po paskutinių sezono varžybų Lenkijoje. Iš jų Sandra ir Ramona taip pat grįžo su medaliais.
Nors varžybų sezonas jau baigėsi ir galima atsipalaiduoti, tačiau merginos sako, kad iš režimo, kuris truko pusmetį, ne taip lengva išeiti.
„Nuėjau darbe nusipirkti kavos ir automatiškai paspaudžiau juodos kavos mygtuką, stoviu ir galvoju, ką aš čia padariau, juk jau galiu gerti latė“, – šypteli Sandra.
Po pusmetį trunkančio itin griežto mitybos režimo merginos sako labiausiai būna pasiilgusios vaisių, uogų, ledų. Viskas, ko buvo negalima, atrodo neįtikėtino skonio.
„Net paprasčiausia duona atrodo kaip skaniausias pyragas“, – šypsosi Ramona.
Pasibaigus sezonui sportininkai kurį laiką ilsisi, nevaikšto į treniruotes.
Sportas ir grožis
Per metus būna du kultūrizmo ir fitneso sezonai – pavasario ir rudens. Jeigu sportininkas nusprendžia dalyvauti rudens sezone, prabėgus mėnesiui po pavasario sezono vėl turi pradėti ruoštis.
Treniruočių skaičius palaipsniui auga nuo 2–3 iki 6 kartų per savaitę. Vienos treniruotės trukmė – apie pusantros valandos.
Kultūrizme ir fitnese svarbu ne tik gerai ištreniruoti raumenys, proporcijos, tačiau ir kaip visa tai pateikiama scenoje, tai yra pozavimas. Merginos mokytis pozavimo važiuoja į Vilnių pas fitneso profesionalę.
Sandra sako, kad Europoje ir pasaulyje fitneso madas diktuoja rusės, todėl verta mokytis iš jų. Moteris prisimena atvejį, kai prieš vieną čempionatą rusės pradėjo garbanotis plaukus, lietuvaitės nusprendė pasekti jų pavyzdžiu ir nesuklydo, nes į finalinį šešetą pateko vien garbanės.
Grožis ypač svarbus moterų fitnese. Čia vertinama viskas: kūnas, makiažas, šukuosena, apranga. Sandra sako, kad gali būti geriausiai pasiruošęs fiziškai, bet jeigu teisėjams nepatiks makiažas ar šukuosena, į prizinę vietą gali nepretenduoti.
„Taip, šiame sporte daug subjektyvumo. Čia ne bėgimas, kur laimi tas, kuris atbėga pirmas“, – sako Sandra, prisimindama paskutines varžybas Lenkijoje, kurias laimėjo lenkaitė, Europos čempionate užėmusi 14 vietą.
Atsispirti pagundoms verta
Ruošdamasis sezonui sportininkas turi laikytis griežtos dietos. Pasak A. Vandžio, ji individuali kiekvienam sportininkui – vienam reikia suvalgyti didesnius kiekius maisto, kitam mažesnius. Tačiau pagrindiniai principai bendri – daug baltyminio maisto (jautiena, vištiena, žuvis, kiaušinio baltymas, varškė) bei šiek tiek angliavandenių, kurie gaunami iš ryžių, grikių ir žalios spalvos daržovių.
Tenka visiškai atsisakyti cukraus, taigi, ir vaisių bei saldžių daržovių. Maistą galima gardinti druska, žolelėmis, pipirais, bet ne paruoštais prieskoniais, nes į juos dažniausiai būna pridėta cukraus.
Ar lengva atsispirti pagundoms?
Ramona sako, kad labai svarbus nusiteikimas, susikoncentravimas į tikslą, artimųjų palaikymas, tuomet viską įmanoma įveikti.
Žinoma, būna akimirkų, kai būna sunku ir net rieda ašaros. Pasak merginų, jas artimiesiems sunkiausia matyti, todėl kartais klausia, ar dėl medalio verta taip kankintis.
„Verta“, – įsitikinusi Ramona, su pertraukomis sportuojanti jau 12 metų.
Varžovės internete išmuša iš vėžių
Vienas iš psichologiškai sunkiausių momentų prieš varžybas – internete pamatytos varžovių nuotraukos.
„Logiškai supranti, kad tai pats geriausias jų kampas ir kad realybėje jos taip gerai neatrodo, bet tai išmuša iš vėžių“, – sako Sandra.
Europos čempionato išvakarėse buvo išplatinti dalyvių sąrašai, ir kaip čia atsispirsi moteriškam smalsumui, merginos socialiniuose tinkluose pradėjo ieškoti pavardžių iš sąrašo.
„25 merginos, daug rusių, visos gražios, tobulų formų, galvoju, už ką man taip, – Sandra prisimena apėmusį kartėlį ir šypteli: – Bet nieko, visas aplenkiau.“
Ramona sako, kad baimė ir nusiminimas gali labai pakenkti geram pasirodymui, todėl prieš lipant į sceną reikia mesti visas pašalines mintis į šoną, atsipalaiduoti ir šypsotis, net jeigu lūpos limpa prie dantų nuo troškulio (prieš varžybas negalima gerti vandens) ir nuo kaitrių scenos lempų.
Paskutinis sezonas
Dar balandį vykusiose Šiaulių kultūrizmo 41-osiose pirmenybėse ir 20-ajame tarptautiniame turnyre „Saulės taurė“ Arūnas Vandys, tąkart tapęs absoliučiu varžybų čempionu, paskelbė, kad baigia sportininko karjerą, kuri su pertraukomis tęsėsi 30 metų.
A. Vandžio tėtis – Valentinas Vandys, vienas iš kultūrizmo šakos pradininkų Lietuvoje. Atvykęs iš Kauno į Šiaulius čia atidarė vieną pirmųjų sporto klubų su treniruokliais, ruošdavo sportininkus jėgos trikovei ir kūno vertinimui (kultūrizmui). Nenuostabu, kad ir Arūnas pasuko tėvo pėdomis. Sulaukęs 15 metų pradėjo sportuoti, o dar po poros metų dalyvauti varžybose.
Tėvas ir sūnus Vandžiai užsiima ir treniruoklių tobulinimu, pritaiko juos, kad treniruojantis būtų pasiekiami kuo geresni rezultatai.
Sportininkus A. Vandys treniruoja jau beveik 20 metų. Pradžioje padėdavo draugams pasiruošti varžyboms, vėliau pradėjo rimtai užsiimti treniravimu. Yra paruošęs tris Europos čempionus (Vytautas Zylė, Deividas Dubinas ir S. Kazlauskienė), po vieną sidabro ir bronzos laimėtoją.
Kultūrizmas miršta?
Kaip keitėsi kultūrizmas per tuos 30 metų?
„Labai trūko žinių. Net dabar, atrodo, elementaraus dalyko, ką reikia valgyti, kad augtų raumuo, nežinojom. Pavalgydavai kotletų su bulvėmis ir eidavai sportuoti“, – pasakoja treneris.
Keitėsi ir treniruotės: jėgos trikovėje pratimas būdavo kartojamas iki 6 kartų, o kultūrizme – iki 15 kartų.
„Gaila, kad man tiek metų ir negaliu pritaikyti tų žinių sau. Jeigu kas grąžintų jaunus metus su tiek žinių, būtų įdomu pažiūrėti, ką būtų galima pasiekti“, – svarsto A. Vandys.
Ilgi ieškojimų ir atradimų metai užsiiminėjant kultūrizmu A. Vandžiui nenuėjo veltui. Pamatęs žmogų gali iš karto pasakyti jo stipriąsias ir silpnąsias puses, įvertinti, kokių pratimų reikės vieniems ar kitiems raumenims išvystyti.
Sportininkus, su kuriais tenka dirbti, A. Vandys skirsto į dvi kategorijas – „talentingus“ (su geru kūno sudėjimu) ir darbščius. „Talentingam“ sportininkui tereikia šiek tiek pastangų, valios ir noro dirbti, kad rezultatai greitai pasimatytų. Kiti sportininkai neturi tokių gerų duomenų iš gamtos, tačiau turi beprotišką užsispyrimą. Rezultatų taip pat pavyksta pasiekti labai gerų, bet tai užtrunka.
„Mūsų sportas miršta“, – netikėtai sako A. Vandys.
Pasak trenerio, dabar atsirado daugybė sporto salių su treniruokliais, tačiau tik retoje ruošiami sportininkai. Kai kuriose salėse net nesulauksi trenerio dėmesio, ir atėję žmonės sportuoja, kas kaip išmano. Sportuoti norinčių lyg ir netrūksta, tačiau norinčių tapti rimtais sportininkais – vienetai.
„Aš dirbu tik su tais, kurie nori dalyvauti varžybose“, – sako A. Vandys.
Taip pas trenerį pateko S. Kazlauskienė ir R. Žiauberytė, merginos, kurioms neužteko tik patobulinti kūno formas, bet norėjosi ir siekti rezultatų.
Moterų, kaip ir daugelyje kitų sričių, užsiiminėjančių kultūrizmu daugėja. Pasak A. Vandžio, taip yra dėl to, kad moterims atsirado daug naujų rungčių, kurių prieš 20 ir daugiau metų nebuvo. Be to, trenerio pastebėjimu, moterys yra labiau užsispyrusios, mažiau dejuoja, daugiau dirba.
Daugiau rungčių atsirado ir vyrams, kur nereikalaujama didelių raumenų, dėmesys skiriamas gražiam, treniruotam kūnui.
Kultūrizmas, A. Vandžio įsitikinimu, gyvuoja entuziastų dėka. Juolab kad šios sporto šakos rėmėjų beveik nėra.
„Nei mes rėmėjo vardą galim kur užsirašyti, nei kaip kitaip pareklamuoti savo varžybose, ne taip kaip krepšininkai ar futbolininkai, kur visi žaidėjų marškinėliai rėmėjų logotipais apklijuoti“, – sako treneris.
Jeigu kas nors paremia papildais, maisto produktais, jau ir gerai. Federacija į varžybas veža tik čempionus. Tiesa, jeigu pavyksta čempionate užimti aukštą vietą, kelionės išlaidos būna kompensuojamos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Europos čempionė Sandra Kazlauskienė, treneris Arūnas Vandys ir Europos čempionato trečios vietos laimėtoja Ramona Žiauberytė vieningi – norint pasiekti rezultatų, turi gyventi sportu.
Asmeninės nuotr.
Sandra Kazlauskienė sportuoja trečius metus ir sunkus darbas jau davė vaisių – ji tapo Europos čempione.
Matthias BUSSE nuotr.
Ramona Žiauberytė fitneso sportu užsiiminėja nuo 15 metų. Mergina sako, kad tai ir darbas, ir pomėgis, ir gyvenimo būdas.