
Naujausios
Regbininką per atostogas išgarsino daina
Šios vasaros atostogos gimtuosiuose Šiauliuose profesionaliam regbininkui Karoliui Navickui buvo įsimintinos – kartu su pusbroliu Arnu Mazurevičiumi tapo feisbuko žvaigždėmis. Sugrįžtuvių proga sudainuota ir į internetą įkelta daina „Šiauliai. Čia mūsų namai“ buvo perklausyta pusę milijono kartų ir išplito kaip virusas, suvirpindama ne vieno šiauliečio širdį.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Atgimusi daina
Dainai „Šiauliai. Čia mūsų namai“ yra 10 metų. Tuometinis Šiaulių meras Genadijus Mikšys sugalvojo, kad reikia sukurti miestą pristatantį filmą, kuriame skambėtų daina apie Šiaulius. Muziką dainai kūrė Rolandas Janušas, žodžius parašė Marius Budraitis ir Gerda Diniutė, aranžavo Paulius Jasiūnas. Sudainavo R. Janušas, Pranas Trijonis, Edmundas Čivinskas, Laimontas Dinius-Lainius, Dovilė Pipiraitė-Dove, „Saulė“, Saulius Urbonavičius-Samas ir berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“. Filmą „susuko“ Šiaulių regiono televizija „Splius“, Sigita Gylienė ir Kęstutis Gylys.
Kai šį birželį į tėviškę grįžo K. Navickas, giminaičiai kaip įprastai surengė sutiktuves. Šiemet gimnazijos trečią klasę baigęs pusbrolis A. Mazurevičius, „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos ir R. Janušo mokinys, sudainavo dainą apie Šiaulius.
K. Navickas pasakoja, kad nusprendė padaryti „live“ ir įkelti vaizdelį į feisbuką. Įžymybėmis tapti tikrai nesitikėję, tiesiog norėję pasidalinti su draugais gera nuotaika. Įrašą netruko pastebėti ne tik draugai, bet ir „Music+Music“, kurie įrašą išplatino su prierašu „Šaunuoliai bičiukai!!! Nu belekaip gerai sudainuota apie gimtą miestą Šiaulius. Užtagink žmogų, kuris iš Šiaulių. Tegul plinta šis video kaip virusas. Galiu klausyt ir klausyt. Iš mano pusės jums didžiausias respectas“ (kalba netaisyta).
Ir daina išplito kaip virusas. Karolis juokiasi, kad vos ne per naktį tapo įžymybėmis. Prieš porą savaičių mieste regbininkas nerado kur pasistatyti automobilio, sustojo prie vienos įmonės ir lauke stovinčių darbuotojų paklausė, ar gali čia trumpam palikti mašiną, vyrai ir sako: „Gali, jeigu dar tokią dainą sudainuosi.“
Pusbroliai net sulaukė Šiaulių mero kvietimo su šia daina sudalyvauti „Šiaulių dienų“ koncerte. „Man kažin ar išeis, nes jau prasideda sezonas, bet pusbrolis, manau, sudalyvaus“, – sako Prancūzijos USBPA klubui atstovaujantis regbininkas.
Klubas su gera atmosfera
K. Navickas antri metai rungtyniauja Prancūzijos Burgenbreso (pranc. Bourg-en-Bresse) miesto regbio klube. Prancūzijoje regbis labai populiarus, antras po futbolo, o kai kuriuose miestuose net lenkia populiarumu sporto karalių.
Šiemet regbininkas turėjo vos tris savaites atostogų, nes komanda nukeliavo iki finalo, triumfavo „Federale 1“ divizione ir pateko į aukštesnį, „Pro D2“, divizioną. Ateinantis sezonas laukia kur kas įtemptesnis, nes teks kovoti su stipresnėmis komandomis.
Karolis pasakoja, kad šiemet treneriams pavyko suburti ypač gerą komandą, kurią sudaro beveik vien jauni prancūzai. Legionierių komandoje vos du – lietuvis ir afrikietis. Balandį 28 metų gimtadienį atšventęs Karolis – vienas vyriausių žaidėjų. Komandos amžiaus vidurkis – 23–24 metai. Beje, treneriai taip pat jauni, neturintys nė 40 metų.
„Klube labai gera atmosfera, jaučiamės kaip šeima, rengiame bendras vakarienes, keliaujame, daug ką kartu veikiame, dėl to ir laimime pergales“, – pasakoja K. Navickas.
Nors Prancūzijoje Karolis jau ketveri metai, tačiau sako tik visai neseniai išmokęs kalbėti prancūziškai, tam prireikė trijų mėnesių. Ankstesniame klube, „Provance“, buvo daug užsieniečių ir užteko anglų kalbos žinių, šiame tenka bendrauti prancūziškai.
Šiaulietis sako, kad užsienio kalbų – anglų, rusų, prancūzų – išmoko ne mokykloje ar pamokose, kurias organizuodavo klubai savo legionieriams, o bendraudamas su žmonėmis. Lengviausiai sekėsi išmokti rusų kalbos. „Vietiniai sakydavo, kad kalbu be akcento“, – šypteli šiaulietis.
Ne vienam užsienio (Rusijos, Anglijos, PAR, Prancūzijos) klubui atstovavęs regbininkas pastebi, kad ne visada iš įžymių regbininkų sudarytos komandos būna sėkmingos, ypač jei tos įžymybės baiginėja karjerą ir tai būna paskutinė jų „stotelė“. „Jie jau viską pasiekę ir žaidžia tik dėl algos, be užsidegimo. Jaunimas dar nori kilti ir žaidžia visai kitaip“, – sako Karolis.
Svajoja apie trenerio karjerą
K. Navickas – Lietuvos regbio rinktinės narys. Tik šį pavasarį negalėjo atstovauti Lietuvai, nes tuo metu klube buvo įtemptas varžybų grafikas. Šiaulietis tikisi rinktinei padėti rudenį Šveicarijoje, juolab kad ir kelionė nuo Prancūzijos miesto, kuriame gyvena, netolima. „Noriu žaisti už rinktinę. Įdomu. Susitinki senus draugus. Visai kitaip negu klube“, – sako Karolis.
Baigęs karjerą K. Navickas norėtų dirbti treneriu, perduoti savo žinias jaunimui. „Pažiūrėsiu, ar Lietuvoje, ar kur kitur. Čia trenerių irgi nemažai. Reikėtų žiūrėti, kokios sąlygos. Jeigu turi verslų, gali grįžti treniruoti dėl malonumo, o jeigu ne, reikia žiūrėti, kad iš to galėtum pragyventi“, – svarsto regbininkas.
Karoliui gaila, kad Lietuva regbiui neskiria tiek pinigų, kad treneriai galėtų stažuotis užsienyje arba pasikviesti aukšto lygio trenerių, kurie vestų mokymus Lietuvoje. Regbininkas pastebi daug trūkumų rengiant vaikus, jaunimą, trūksta pagrindų mokymo, vieningos, nuoseklios regbininkų rengimo sistemos.
K. Navickas įsitikinęs, kad norint būti geru treneriu neužtenka gerai išmanyti strateginius, techninius dalykus, dar reikia ir psichologinių žinių, kaip suburti gerą, vieningą komandą, kaip uždegti ją kovai. Visada stebi sėkmingų komandų, ne tik regbio, bet ir futbolo, krepšinio trenerius, kaip jie kalba su savo auklėtiniais, kaip „sulipina“ skirtingų charakterių žaidėjus.
„Svarbu bendrauti, „nenumesti“ žmogaus, jeigu jis yra atsargoje, kad ir jis turėtų stimulą. Reikia duoti šansą pasirodyti, nes iš atsarginių irgi gali rasti, kuris sužibės“, – apie trenerio darbą sako Karolis.
Kiek dar žais, Karolis nesiima spėlioti. Kol viskas gerai, nėra traumų, tol žaidžia. Anksčiau sakydavo, kad regbis – brandžių, 25–35 metų, vyrų žaidimas, dabar jų amžius jaunėja, tad ir karjerą žaidėjai neretai baigia apie 30 metus.
„Turiu gerą draugą rumuną Silvijų Florea, jis man kaip vyresnysis brolis, davęs daug naudingų patarimų, mokęs prancūzų kalbos. Paklausiau jo, kaip žinoti, kada baigti karjerą. Jis man sako: „Kai po varžybų ar treniruotės sėdi ir galvoji, ką aš čia darau, tada laikas baigti“, – pasakoja K. Navickas.
Vienas pirmųjų profesionalų
K. Navickas – vienas pirmųjų Lietuvos regbininkų, pradėjusių profesionalo karjerą ir išvykusių atstovauti užsienio klubams.
Tik tokia garbė Karolį mažai guodžia: „Gaila, kad buvau pats pirmas, nebuvo kam patarti, nebuvo, kas gerai pažinotų tą regbio virtuvę. Keletą klaidų esu padaręs, gal būčiau visada aukščiausioje lygoje žaidęs... Dabar jaunimui galėčiau daug ką patarti.“
K. Navickas visada su šiokiu tokiu pavydu žiūrėjęs į gruzinus, kurių tarp profesionalų užsienyje yra daug ir jie vienas kitam kaip broliai – pataria, padeda, palaiko vienas kitą.
Karolis turi nemažai draugų gruzinų, rusų, moldavų ir sako, kad šių tautų žmonės draugiškiausi, su jais šiauliečiui lengviausia sutarti, rasti bendrą kalbą.
Kaip ir daugelį užsienyje gyvenančių ir dirbančių žmonių, Karolį kamuoja namų ilgesys. Pasiilgsta tėvų, dukrytės, draugų, pusbrolių, todėl grįžęs į Šiaulius daugiausiai laiko skiria bendravimui su jais. Tik apgailestauja, kad grįžęs vasarą vis mažiau besutinka savo draugų – dauguma išsivažinėję po užsienius. Daugiau galimybių susitikti per Kalėdas.
Vaikystės aistra – futbolas
Karolio tėtis Algirdas Navickas taip pat žaidė regbį ir vesdavosi sūnų į treniruotes nuo pat mažens, tačiau pirmoji sporto šaka ir didžiausia Karolio aistra buvo futbolas. Su nedidelėmis pertraukomis futbolą žaidė nuo 5 iki 15 metų, net perėjo mokytis į Šiaulių „Šventupio“ mokyklą, kurioje buvo įsikūręs „Napolio“ klubas ir surinkta stipri futbolininkų klasė.
Kai nebūdavo futbolo rungtynių ir treniruočių, K. Navickas kartais pažaisdavo ir regbį, nes taisykles žinojo nuo vaikystės. Lūžis įvyko, kai „Vairo“ treneris Sigitas Kukulskis paprašė Karolio sužaisti už jaunučius rungtynėse Plungėje. Tada šiauliečiams buvo labai reikalinga pergalė norint užimti pirmąją vietą.
„Tose rungtynėse man taip gerai sekėsi, kad grįžęs namo pagalvojau, reikia keisti sporto šaką“, – apsisprendimo momentą prisimena Karolis.
Nedaug trūko, kad K. Navickas būtų tapęs disko metiku. 17-metį daugiau kaip 2 metrų ūgio vaikiną pastebėjo Virgilijaus Aleknos treneris. Jis atkreipė dėmesį, kad šiauliečio ne tik ūgis, bet ir rankų ilgis kaip V. Aleknos. Karolis rimtai svarstė tapti disko metiku, tačiau, kol atsirado vieta Kauno sporto mokykloje, „perdegė“ ir liko prie regbio.
Visgi futbolas buvo ir yra mėgstamas K. Navicko sportas. Jis serga už Vokietijos Miuncheno „Bayern“ klubą, o pasaulio futbolo čempionate palaiko Vokietijos rinktinę. Karolis – aistringas gerbėjas. Kartais taip įsikarščiuojantis, jog nedaug trūksta, kad televizorius pro langą išskristų.
„Turbūt reikės nebežiūrėti, per daug nervų“, – šypsosi regbininkas.
Asmeninės nuotr.
Vasarą atostogų į Šiaulius grįžtantis regbininkas Karolis Navickas daugiausiai laiko skiria bendrauti su artimaisiais ir draugais.
Arno Mazurevičiaus (priekyje) pusbroliui Karoliui Navickui (stovi antras iš dešinės) sugrįžtuvių proga atlikta daina apie Šiaulius „Facebook'e“ užkariavo šiauliečių širdis.
Karolis Navickas nuo 2017 metų atstovauja Prancūzijos USBPA klubui. Šis sezonas regbininkui buvo sėkmingas, jo komanda pateko į aukštesnį divizioną.