
Naujausios
Į vasarišką kruizą – su „Romantika“
Kai sulauki netikėto kvietimo į kruizą „Ryga–Stokholmas–Ryga“, atsispirti sunku. Pats vasaros įkarštis ir kelionė jūra labai vilioja. Įsimintiną kruizą žada ir laivo pavadinimas „Romantika“. Daugiau kaip 40 valandų nuotykis prasideda.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Laive
Artėjant link Rygos uosto iš tolo pamatome baltą lyg gulbė didingą laivą. „Romantika“ – vienas iš vienuolikos „Tallink“ kompanijos laivų, šiuo metu plaukiojančių Baltijos jūra. 2002 metais statytas laivas yra beveik 193 metrų ilgio ir 29 metrų pločio, 12-os denių.
Uosto laukimo salėje pasitinka „Tallink Latvija“ pardavimų vadybininkė Kotryna Lužeckienė, vėliau lydėsianti mus beveik visos kelionės metu. Trumpas instruktažas, ir netrukus mes jau laive.
Kylame į aštuntą aukštą ieškoti savo kajutės. Laive jų 727. Yra dviviečių, keturviečių ir liukso kajučių. Mūsiškės dvivietės ir su langu. Bendrakeleiviai džiūgauja, kad bus ne tik natūralios šviesos, bet ir galima gėrėtis jūra.
Oras neblogas, tad susitariame su Kotryna susitikti denyje, devintame aukšte. Sutartą valandą pradeda smarkiai lyti, keleiviai palieka staliukus atvirame denyje ir skuba slėptis po stogeliu. Besislepiančiųjų daug, bet nesunkiai atrandame bendrakeleivius, nors daugelis vieni kitus matome pirmą kartą. Mūsų grupėje 10 žmonių ir Kotryna.
Lietus liaujasi, tačiau sėdėti ant šlapių kėdžių nesinori, tad Kotryna pasiūlo aprodyti laivą.
Kiekviename aukšte kabo laivo schema, tad galima nesunkiai surasti tai, kas reikalinga: informacijos biuras, kajutės, maitinimo įstaigos, parduotuvės, vaikų žaidimo kambarys, sauna ir kita.
Koridoriais zuja žmonės. Aplink girdėti kalbant latviškai, švediškai, rusiškai, lietuviškai. Kotryna sako, kad laivu iš viso gali plaukti 2 500 keleivių, šiuo metu užpildyta apie 70 procentų kajučių. Vasarą keliautojų nestinga: kas keliasi į kitą krantą, kas keliauja pramogai.
Po trumpos ekskursijos po laivą keliaujame į švediško stalo restoraną „Grande Buffet“. Mums rezervuotas didelis apskritas stalas prie lango. Užkandžių, karštų patiekalų, desertų, gėrimų pasirinkimas nemažas, net sunku išsirinkti. Kadangi esame jūroje, daugelis nusprendžia, kad geriausias pasirinkimas bus jūros gėrybės.
Skanaujame išsirinktus patiekalus, kalbamės pamažu artėdami prie Rygos uosto molų, kurie tarsi praverti vartai išlydi ir pasitinka laivus. Jūra visiškai rami lyg ežeras ir po kojomis jaučiasi tik neįkyrus variklių vibravimas.
Vakaro pramogos
Vakare prasideda šou programa „Starlight Palace“ klube. Kotryna rekomenduoja pamatyti šokėjų pasirodymą, pasiklausyti grupės pasirodymo ir sudalyvauti loterijoje. Keletas bendrakeleivių jau spėjo įsigyti bilietų, kainuojančių po 3 eurus.
Vasarą keliauja nemažai šeimų su vaikais, tad pirmi šokių grupės pasirodymai skirti mažiesiems keleiviams. Po jų laive dirbančios auklėtojos pakviečia vaikus į žaidimų kambarį „Lotte Land“, kur jų laukia daug įvairių užsiėmimų, žaidimų, varžybų, ypatingų dirbtuvių ir kitų staigmenų. Bene labiausiai mažylius vilioja kamuoliukų baseinas.
Prasidėjus muzikinės grupės koncertui, pirmieji į šokių aikštelę veržiasi vaikai, tempiasi ir tėvus. Netrukus smagi muzika išjudina ir suaugusiuosius, aikštelėje greitai daugėja įvairaus amžiaus žmonių, smagiai sukasi ir pagyvenusios poros, ir jaunimas.
Kotryna pasakoja, kad kiekvieną rugsėjį yra rengiamas ypatingas kruizas – senjorams. Kainos į šį kruizą ypač patrauklios, tad susirenka net keli šimtai senjorų iš Lietuvos. Specialiai jiems koncertuoja lietuviška grupė „Nešpėtni bernai“ ir vakarėlis būna ypač smagus.
Šiais metais toks kruizas taip pat bus – rugsėjo 30 dieną. Keliautojai pramogaus ne tik laive, bet ir turės galimybę aplankyti seniausią Švedijos miestą Sigtuną, esantį 40 minučių kelio autobusu nuo Stokholmo. Ekskursiją veda rusakalbis gidas. Visi norintys jau gali registruotis į šį kruizą.
23 valandą į šokių aikštelę tempdamos tris dideles dėžes ant ratukų ateina dvi charizmatiškos loterijos vedėjos. Prasideda azartiškoji vakaro dalis. Dėžėse – begalė prizų. Jie nupirkti už pinigus, surinktus parduodant loterijos bilietus. Kai kuriems laimė šypsosi ir ne vieną kartą, o kiti taip ir lieka be prizų, tačiau nuotaika vis tiek gera.
Pasibaigus loterijai vieni laimės eina ieškoti prie azartinių lošimų stalų ar automatų, kiti patraukia į denį, barus ar kajutes, treti, nusiteikę dar pašėlti, – į diskoteką ar karaokės barą.
Trumpam išeiname į denį. Rygos pusėje kabo juodi lietaus debesys, pamažu paliekame juos užnugaryje ir plaukiame į giedrą.
Naktis, žadanti linksmybes, dar tik prasideda. Karaokės bare iš ilgo dainų sąrašo renkamės, ką galėtume padainuoti, tačiau nuomonės išsiskiria, tad pritariame tiems, kurie jau dainuoja scenoje.
Netoliese esančioje diskotekoje didžėjus leidžia šiuolaikinę šokių muziką. Įpusėjus nakčiai aikštelė pilna šokėjų. Pažįstami ir nepažįstami visi juda vienu ritmu ir šypsosi vieni kitiems, persimeta vienu kitu žodžiu: „Iš kur jūs? Kur plaukiat? Ką dirbat?“ Ukrainiečiai, graikai, latviai, lietuviai – šėlsta kartu lyg geriausi seniai nesimatę draugai.
Karštis Stokholme
Ryte mūsų laukia ne kiekvienam kruizo keleiviui prieinama pramoga – viešnagė kapitono tiltelyje. Mus pasitinka viena iš kapitono padėjėjų ir įsiveda į tiltelį. Tai – erdvi patalpa su dideliais langais ir įvairiais prietaisais. Patalpos centre prie pulto sėdi kapitonas ir jo padėjėjas. Dar vienas padėjėjas sėdi prie lango ir rankoje laiko žiūronus. Mus lydinti moteris prašo elgtis kuo tyliau, kad netrukdytume kapitonui.
Pasižvalgę po tiltelį, pamojavę didele plastikine plaštaka pro šalį praplaukiančiam laivui ir pasidarę bendrą nuotrauką, keliaujame pusryčių.
Šį kartą patiekalus ragausime „Grill House“ restorane. Prie įėjimo pasitinka besišypsanti darbuotoja ir siūlo taurę putojančio vyno. Gal kiek neįprasta pusryčiams, todėl atsisakome. Ant stalo išrikiuotas didelis sulčių ir kitų gaiviųjų gėrimų pasirinkimas, padavėja siūlo kavos ir arbatos. Pusryčių patiekalų pasirinkimas ne ką mažesnis nei vakarienės. Stengiamės nelaužyti tradicijų ir daugelis renkamės kiaušinienę, kiti – sumuštinius ar dešreles, desertui – įvairių kepinių.
Stokholmo uostas artėja ir einame ruoštis ekskursijai. Orų programėlė rodo, kad Švedijos sostinėje bus karšta diena: beveik 30 laipsnių ir giedra.
Uoste ekskursijos dalyvių laukia didelis autobusas. Prie vairo sėdi vairuotoja Marina, pasitinka rusiškai kalbantis gidas Olegas. Vos pajudėjus autobusui, gidas ima pasakoti apie Stokholmą, pradeda nuo ledynmečio. Slenkantys ledynai suspaudė žemę ir ji atsidūrė po vandeniu, žemė pamažu „atsigauna“, todėl aplink Stokholmą atsiranda vis naujų salelių, o jau esančios kas kelis šimtus metų „paūgėja“ keliais centimetrais.
Važiuojame Stokholmo gatvėmis, vos spėjame sekti gido pasakojimą žvalgydamiesi tai kairėn, tai dešinėn. Trumpam stabtelime ir išlipame vietoje, iš kurios atsiveria beveik viso Stokholmo panorama. Per beveik dviejų valandų ekskursiją autobusu pamatome ambasadų rajoną ir kitas Stokholmo miesto vietas, sužinome apie švedų gyvenimo būdą, švietimo sistemą, įžymius Švedijos žmones ir kitų įdomių dalykų.
Kelionė autobusu baigiasi miesto centrinėje dalyje. Turime valandą pasivaikščioti Stokholmo gatvelėmis, užsukti išgerti kavos ar įsigyti lauktuvių artimiesiems. Kepina saulė, todėl turistai spiečiasi pavėsyje prie geriamojo vandens fontano, šlakstosi vandeniu veidus, pildosi buteliukus.
Mūsų kelionės vadovė Kotryna jau daugiau kaip metus gyvena Stokholme, tad nusiveda į mėgstamą kepyklėlę, iš kurios sklinda pasakiški kvapai. Čia galima paragauti tradicinių švediškų cinamoninių ar kitokių bandelių, naminės picos, kitų kepinių. Viena bandelė ar gabalėlis picos kainuoja apie 3 eurus.
Kotryna pasakoja, kad maisto kainos Švedijoje nemažos, tačiau drabužių, batų, ypač per išpardavimus, galima nusipirkti daug žemesnėmis kainomis nei Lietuvoje. Netrukus ir patys tuo įsitikiname užsukę į „Zara“ parduotuvę.
Lauktuvių pirkti Kotryna vedasi į nediduką prekybos centrą, sako, kad čia rasime daugiau vietinių prekių ir produktų nei laive. Rekomenduoja įsigyti maltos kavos, įvairaus sūrio tūbelėse (kaip dantų pasta), švediškų saldainių. Dairomės ir kitų pas mus nematytų skanėstų.
Artėja laikas grįžti į laivą. Galima keliauti pėsčiomis, autobusu arba metro (daugelis bilietus, kainuojančius po 4 eurus, įsigijome dar laive). Bendrakeleiviai vyrai meta sau iššūkį laivą pasiekti pėsčiomis. Moterims Kotryna siūlo metro – bus įdomiau, kiekvienos stoties sienos dailininkų išpieštos vis kitais motyvais. Įeiname į stotį, prie vartų nuskaitome savo bilietus ir leidžiamės ilgu eskalatoriumi žemyn. Oras pamažu vėsta. Tikra atgaiva po kaitros viršuje.
Gana greitai pasiekiame reikalingą stotelę ir vėl išnyrame iš vėsių požemių į kaitrą. Keliaujame ilgais įkaitusiais koridoriais iki uosto laukimo salės. Čia Kotryna su mumis atsisveikina linkėdama ne mažiau smagios kelionės atgal. Ji lieka namuose, Stokholme.
Salos, salelės
Grįžę į laivą visa kompanija įsitaisome denyje. Malonu ištiesti kojas po kelionės. Denyje karšta, bet pajudėjus laivui ima pūsti gaivus vėjelis. Gera, kad nereikia niekur skubėti, galima šnekučiuotis, dalintis įspūdžiais ir grožėtis žaliomis salomis, salelėmis su jaukiais mediniais namukais.
Po pasivaikščiojimo po Stokholmą kūnas maloniai pavargęs, todėl vilioja mintis apsilankyti pirtyje ir pagulėti sūkurinėje vonioje. Tokias paslaugas siūlo laive esantis Saunos centras.
Jaučiamės gerokai praalkę, tad visi kartu patraukiame į „Grand Buffet“ vakarienės. Šį kartą aplinkui girdisi jau daugiau lietuviškai kalbant. Ne tik pavieniai „fūristai“ ar darbininkai keliauja, bet ir nemažai lietuvių šeimų: galbūt grįžta namo po viešnagės Švedijoje ar Norvegijoje, galbūt keliauja aplankyti artimųjų Lietuvoje.
Po vakarienės privaloma dalis apsilankyti laivo parduotuvėse. Žmonių jose netrūksta. Daugelis žvalgosi į suvenyrus, kosmetiką, saldumynus. Stipriųjų gėrimų skyrius kol kas uždarytas. Jis veiks vos porą valandų, kai laivas bus neutraliuose vandenyse.
Išaušus rytui esame netoli Latvijos krantų. Nebėra salelių, danguje daugiau debesų, bet rytas šiltas, jūra vis tokia pat rami.
„Grįžtame į realybę“, – pašmaikštauja bendrakeleivis. Liūdna, kad kelionė taip greitai baigėsi, bet gera, kad ji dovanojo ne tik daug įspūdžių, bet ir naujų draugų.
Marko STAMPEHL ("Tallink") nuotr.
„Romantika“ – vienas iš 11 „Tallink“ laivų, plaukiojančių Baltijos jūra.
„Tallink“ nuotr.
Saulėtomis dienomis atviras denis pilnas žmonių.
Petro SKUTULO nuotr.
Išskirtinė galimybė – pasižvalgyti po „Romantikos“ kapitono tiltelį.
Autorės nuotr.
Su didele ryškia plaštaka pamojama pro šalį praplaukiantiems laivams.
Signalinės jūrų ir šalių vėliavos tvarkingai sudėtos specialioje spintoje kapitono tiltelyje.
Petro SKUTULO nuotr.
Laive vakarais koncertuoja grupė, kurios repertuare įvairiausiam skoniui įtinkančios populiarios dainos.
„Tallink“ nuotr.
Stokholmas – miestas įsikūręs ant daugybės salų ir pusiasalių.
Jaukios Stokholmo senamiesčio siauros gatvelės.
Autorės nuotr.
Didžiausią įspūdį keliautojams laivu palieka jaukios žalios Švedijos salelės.