
Naujausios
„Lokiai“ kelyje jau daugiau kaip 20 metų
„Tik prašau neklausti, kas yra baikeriai ir ar motociklai mums brangesni už žmonas“, – pokalbį pradeda baikeris Tomas Raudys, pravarde Šulcas. Baikeriai apie save prisiklausę įvairiausių gandų ir mitų, kurie neretai jiems kelia šypseną. Šulcas sako, kad per daugiau kaip dvidešimt metų, kiek gyvuoja baikerių klubas „Road Bears“, keitėsi ir požiūris į baikerius, ir patys baikeriai.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nebežiūri kaip į siaubūnus
„Anksčiau įsivaizduodavo, kad esame kažkokie utėlėti vaikiai ilgais plaukais, juodais motociklais ir odiniais drabužiais, ir vienintelis dalykas, kurį darom, tai gainiojam motociklus iš vieno galo į kitą ir maukiam alų. Vėliau prisidėjo dar vienas – kad ne tik geriam alų, bet dar ir narkotikus vartojam. Praktiškai turėjome visus „geriausius“ bruožus“, – pasakoja Šulcas.
Tačiau požiūris keičiasi. Į baikerių šventes žmonės renkasi su vaikais, tai dar prieš keliolika metų buvo tiesiog neįsivaizduojama.
„Jeigu prieš 15 metų svetima moteris šventėje būtų manęs paprašiusi pažiūrėti vaiką, tai būtų buvę tas pats, kaip pasakyti: „Neškis mano vaiką ir išgerk jo kraują“, – sako baikeris.
Keičiasi ir patys baikeriai – tampa brandesni. Anksčiau Lietuvos klubuose dominuodavo jaunimas, o dabar – vyresnio amžiaus baikeriai. Pamažu jų bendruomenė tampa tokia pat brandi, kokia nuo seno yra Amerikoje ar kitose Europos šalyse.
„Ir ne todėl, kad tie, kurie buvo jauni, dabar paseno, o todėl, kad vis daugiau naujų žmonių, kurie prisijungia, yra vyresnio amžiaus, neretai užimantys rimtas pareigas, ir nėra taip, kad čia žmogus ant senatvės pablūdo. Anksčiau tie, kurie turėjo daugiau pinigų, verslininkai, jie galbūt daugiau žiūrėjo į prabangius automobilius, turėti motociklą nebuvo prestižo reikalas. Dabar motociklai yra ant bangos“, – sako baikeris.
„Road Bears“ klube nėra tokių baikerių, kurie pirktųsi tik tokius, o ne kitokius motociklus ir būtinai už kelis tūkstančius o ne pigesnius. Labiausiai vertinami „iš vargo“ surinkti motociklai, tokie labiausiai atspindi patį motociklo šeimininką.
„Tačiau metams bėgant tas dalykas truputėlį išsigimsta, – su liūdesiu pastebi Šulcas. – Šioje vartotojiškoje visuomenėje visi viską perka, parduoda, nieko nenori tobulinti, daryti. Užsienyje rankų darbas vertinamas didžiuliais pinigais, o lietuviai nenori mokėti. Nors galbūt ir neįperka.“
Pasak pašnekovo, Lietuvoje netrūksta auksarankių tituluotų meistrų, kurie perdirbinėja motociklus, tačiau pagrindiniai jų užsakovai – užsieniečiai.
Kaip ir kitų sričių, motociklų neaplenkia mados vėjai. Tačiau Šulcas pastebi, kad lietuviams dar labai būdingas bandos jausmas. Jeigu atsirado įdomesnis motociklas, ir kitiems tokio reikia. Tik pastaruoju metu atsiranda noras išsiskirti, būti kitokiam.
Keičiasi ir baikerių mados. Anksčiau vienas kitas baikeris turėjo kokią tatuiruotę, tai dabar būti netatuiruotam yra tas pats kaip būti balta varna.
„Aš esu balta varna“, – šypteli Šulcas, nepasidavęs tatuiruočių madai.
Visai kitoks yra Šulco bendraklubis Denis Piatych. Jis ne tik pats turi tatuiruočių, bet ir yra tatuiruočių meistras. Vyriškio rankas puošia ir kelios apyrankės.
„Vyrams dabar puoštis labiau priimtina, anksčiau būtum atrodęs kaip papūga, o dabar viskas normaliai. Jeigu prieš kokius 15 metų į šventę būtum atvažiavęs su „firminiais kedašiais“, visi būtų žiūrėję su siaubu, kaip tave žemė tokį nešioja, o dabar į mane pirštais bado – „žiūrėk su kokiais kerzais, kaip jam kojos nekaista?“ – per du dešimtmečius pasikeitusias madas lygina Šulcas.
Unikali tradicija
„Mes turbūt vieninteliai Lietuvoje, o galbūt ir pasaulyje turime unikalią tradiciją – motociklo aukojimą. Darome tai jau daug metų. Vieniems atrodo, kad „ot durniai, sudegino gerą motociklą, galėjau dar posūkius pasiimti“, o kitiems gražu. Mūsų klubo prezidentas Bokštinis yra labai teisingai pasakęs, kad tai yra auka greičio dievams“, – pasakoja Šulcas.
Motociklas – sena „Java“ – deginamas ne kasmet, tik didelių švenčių metu. Motociklas būtinai turi būti važiuojantis. Prieš paaukojimą juo dar paskutinį kartą pasivažinėjama, kol „užkala“ variklis. Daromas net totalizatorius, kiek laiko atlaikys variklis.
Tačiau „Javos“ jau tampa antikvariniais motociklais ir klubo nariai pajuokauja, kad jau greitai reikės pereiti prie kitų motociklų aukojimo.
Kiekvienais metais per sezono atidarymą „Road Bears“ važiuoja ant Šatrijos kalno įšventinti naujų klubo narių ar pakilusių hierarchijos laipteliais. Kalno viršūnėje įšventintiesiems užvelkamos liemenės su specialiais antsiuvais.
„Anksčiau važiuodavome labai anksti rytą ir užvažiuodavome motociklais į patį viršų. Bet tos tradicijos jau nebesilaikome. Ne dėl to, kad mums jau daug metų, bet dėl to, kad motociklai pasikeitė, ir nenorime draskyti kalno. Anksčiau buvome jaunesni ir kvailesni, darydavome nesąmones“, – sako Šulcas.
Likus 3–4 valandoms iki ceremonijos naujieji nariai dar gauna užduotį. Nuvažiuoti į atokų kaimą, surasti jame parduotuvę ir nupirkti butelį alaus.
Net navigacijose sunkiai surandamų Žemaitijos kaimų ieško „Road captain“ pareigas klube einantis Šulcas. Naujokai išsitraukia lapelius su kaimų pavadinimais ir leidžiasi į žygį.
„Šiais metais buvo toks nutikimas, įrodymas, kaip nyksta Lietuvos gyvenvietės ir kaimai. Nuvažiuoja žmogus į kaimelį, o ten parduotuvė uždaryta... prieš trejus metus“, – pasakoja baikeris.
Buvo padarytas palengvinimas, užteko nufotografuoti parduotuvę, o alaus nupirkti pakeliui link Šatrijos.
Jeigu žmogus, kuris pasiūlo į klubą kitą žmogų ar net kelis, kai vyksta įšventinimas, pats po savo liemene turi užsivilkti naujokų liemenes ir pūškuoti į kalno viršūnę.
„Taigi, prieš siūlant naujus narius reikėtų gerai pagalvoti“, – šypsosi Šulcas.
„Road Bears“ turi gralį, iš kurio geriama ypatingomis progomis. Tai – „Javos“ posūkio žibintas. Tik kaip ir tikrasis gralis klubo gralis pradingo. Šiemet lankydamiesi Ukrainoje baikeriai įsigijo naują gralį.
Tvarka kaip kariuomenėje
Dar vienas „Road Bears“ išskirtinumas – Kadaginio virtuvė. Klubo narys Saulius švenčių metu ant laužo gamina įvairiausius patiekalus. Šią vasarą Kruopiuose (Akmenės r.) vykusioje šventėje išvirė 150 litrų troškinio, kuris beregint dingo.
Baikeriai susimeistravo ir tris nemažas orkaites, statomas ant laužo, kuriose galima kepti kugelį. Šios rankų darbo orkaitės pagamintos ypač profesionaliai, turi net temperatūros matuoklius, o pažvelgus į jas nekyla abejonių, kad tai baikerių technika. Visi Kadaginio virtuvės puodai, katilai ir kiti prietaisai yra išskirtinio dizaino.
Gaminti patiekalus Sauliui padeda visi klubo nariai: kas skuta bulves, kas pjausto daržoves, o kas – mėsą.
„Tokį žmogų ir gerai klube turėti, ir blogai. Nebūtų jo, nereikėtų bulvių skusti“, – juokauja Šulcas.
„Per visą savo gyvenimą nebuvau tiek bulvių skutęs, kiek teko per vieną vasarą“, – sako Denis, klubo narys penkerius metus.
Visai kaip kariuomenėje! „Šis pastebėjimas gana taiklus, nes kariuomenėje kiekvieno laipsnio turi nusipelnyti, taip ir čia“, – sako Šulcas. „Vienais metais gal svogūnus pjaustysi, o kitais metais gal jau mėsą patikės“, – priduria Denis.
Tačiau ne tik virtuvėje tvarka kaip kariuomenėje, bet ir visame klube. Beje, visi Lietuvos baikerių klubai turi gana griežtas taisykles. Kiekvienas baikeris MC kategorijos klube turi tam tikrą statusą.
Yra žmonių, kurie galbūt norėtų tapti baikeriais, bet iš pradžių nori „apsiuostyti“. Šie motociklų mėgėjai vadinami „Support“. „Road Bears“ „suportai“ yra klubas „Lokiai“, jo nariai dalyvauja ir talkina renginiuose, tačiau turi mažiau įsipareigojimų, yra lyg stebėtojai.
„Apsišlifavę“ „Lokiuose“ ir pareiškę norą tapti tikrojo klubo nariais, baikeriai gauna „Hang around“ (besisukantis aplink) statusą. Tai lyg kandidatas į kandidatus tapti tikruoju klubo nariu.
„Su tuo statusu žmogus gali būti kad ir dešimt metų. Priklausys nuo to, kiek ir kur jis dalyvaus, kiek rodys iniciatyvos. Kiekvienais metais žiūrime, ar tas žmogus gali kilti į viršų ar ne, tai sprendžia klubo narių susirinkimas“, – sako Šulcas.
Kitas laiptelis – „Prospect“, kandidatas į tikruosius narius. Ir tik galiausiai tampama nariu ("Member") su pareigomis ir atsakomybėmis. O pareigybių yra nemažai: prezidentas, viceprezidentas, iždininkas, sekretorius, seržantas, „Road captain“ ir kitos.
Kiekvieno statuso baikerį skiria ant liemenės siuvamos emblemos. Nuo jų susidėvėjimo lygio galima spręsti apie baikerio „stažą“.
Pagal MC klubų taisykles moterys negali būti narėmis, tačiau baikerių žmonos, draugės mielai nešioja džemperius ar marškinėlius su užrašu „Properties of Road Bears“. Pasak Šulco, tai kaip gerai matomas sutuoktuvių žiedas.
Oficiali sukaktis – 20 metų
Metų pradžioje „Road Bears“ atšventė 20 metų sukaktį. Tačiau klubas gimė kiek anksčiau nedideliame Telšių rajono miestelyje Tryškiuose ir iš pradžių vadinosi „Monsters from Hell“.
„Kai klubas susikūrė, niekam nerūpėjo pulti ir jo užregistruoti, mums buvo svarbu susikurti kažkokią emblemą, užsikabinti ją ant nugaros ir važinėti“, – sako Šulcas.
Tryškiai gyventojų skaičiumi negali lygintis net su Kuršėnais, ką jau kalbėti apie didžiuosius miestus, tačiau taip jau atsitiko, kad būtent Tryškiuose atsirado grupė jaunuolių, pamilusių motociklus ir turėjusių drąsių svajonių.
„Vos susikūrę išgyvenome visokiausių situacijų. Tada dar buvo milicija, susiburti didesnei kaip trijų žmonių grupei ir važiuoti motociklais būdavo draudžiama, gaudavome ir „bananų“, ir būdavome persekiojami. Nepriklausomybės pradžia irgi nebuvo patys geriausi laikai. Milicininkai tapo policininkais, bet jų darbo metodai nepasikeitė. Bet mes išgyvenome. Miestelis į mus niekada nežiūrėjo priešiškai, kaip tik palaikė, beveik visas susirinkdavo į mūsų šventes. Taip kartu su nepriklausoma Lietuva ir mes užaugom, buvo visko: ir nuosmukių, ir pakilimų“, – pasakoja klubo senbuvis Šulcas.
Klubas dabar vienija baikerius iš įvairių Lietuvos vietovių ir net užsienio, tačiau „Road Bears“ „klubhauzas“, senas, dar 1824 metais statytas dvaro sandėlis, stovi būtent Tryškiuose.
„Road Bears“ kartu su dar dviem dideliais klubais priklauso Žemaitijos baikerių brolijai, dauguma Lietuvos klubų yra Lietuvos baikerių kongreso nariai.
Meilė motociklams ir baikeriškam gyvenimo būdui klube suvienijo įvairiausių profesijų ir pomėgių žmones. Vieni klubo nariai mėgsta tolimas keliones, kiti motociklais važinėjasi pramogai, tretiems labiau patinka konstruoti, dar kitiems – organizuoti ir dalyvauti šventėse.
„Daug kas stebėdavosi, kad mūsų yra nedaug (klube yra iki 30 narių – aut. past.), bet sugebame surengti dideles, geras šventes, kuriose groja pakankamai rimtos grupės. Mes niekada ir nenorėjome, kad mūsų būtų daug, bet kad būtume visi kaip kumštis, kad galėtume vieni kitais pasitikėti“, – sako Šulcas.
Ramunės BERNOTAITĖS nuotr.
Tomas Raudys, pravarde Šulcas, ant motociklo nuo 13 metų. Meilę jiems įskiepijo senelis, pats turėjęs ne vieną motociklą.
Ingos JANKEVIČIENĖS nuotr.
„Road Bears“ emblemos. Trys antsiuvai siuvami vienas po kito – kiekvieną tenka užsitarnauti arba išlaukti. Paskutinis užsiuvamas antsiuvas, vaizduojantis skydą su lokiu.
Šiaulietis tatuiruočių meistras Denis Piatych klubo „Road Bears“ nariu tapo prieš penkerius metus praėjęs visus žemesnius hierarchijos laiptelius.
Sigito MIKUČIO nuotr.
„Road Bears“ klubo Kadaginio virtuvės šefo Sauliaus patiekalai iš puodų ir keptuvių dingsta akimirksniu.
Žanetos BYTAUTIENĖS nuotr.
„Javos“ aukojimas. Šiemet „Java“ buvo paaukota po penkerių metų pertraukos.
Agnės MALINAUSKAITĖS nuotr.
Baikeriai vyksta į šventę.
Klubo archyvo nuotr.
Naujų narių ir pakilusių hierarchijos laipteliais įšventinimo šventė ant Šatrijos kalno. Iš antsiuvų ant liemenių galima matyti, kurie nariai yra „Hang around“ (su vienu antsiuvu), „Prospect“ (su dviem), o kurie – „Members“ (su trimis antsiuvais).