
Naujausios
Po darbo stalu – 24 kg svarstis
37 metų Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėjas Artūras Talijūnas prieš gerus penkerius metus net minties neturėjo, kad taps sportininku, dalyvaujančiu varžybose ir net pelnančiu prizines vietas. Tokios netikėtos, bet malonios permainos Artūro gyvenime įvyko iš Jonavos persikėlus gyventi į Kuršėnus ir sutikus sporto klubo „Kristalas“ trenerį Antaną Gricių.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Virvės traukikas
Nors vaikystėje ir ankstyvoje jaunystėje Artūras pagainiodavo kamuolį kieme su draugais, bet rimčiau jokia sporto šaka niekada nebuvo užsiėmęs.
Prieš penkerius metus buvęs kolega Kuršėnų policijos nuovados viršininkas A. Talijūną pakvietė sudalyvauti Šiaulių miesto sukarintų padalinių sporto žaidynėse. Reikėjo surinkti virvės traukikų komandą.
„Kai sudalyvavau, sakiau, kad manęs čia daugiau nebus. Fiziškai buvo labai sunku, galvojau, kad neteksiu sąmonės“, – prisimena Artūras.
Tačiau jau po metų ir vėl sulaukė kvietimo dalyvauti žaidynėse. Sutiko, bet pasakė, kad nesitreniravęs nevažiuos. Taip keliai suvedė su kuršėniškiu Antanu Griciumi, virvės traukimo, svarsčių kilnojimo ir kitų sporto šakų treneriu. Jis ne tik parodė virvės traukimo pagrindus, pamokė technikos, bet ir pakvietė rimtai užsiimti šia sporto šaka.
Niekada anksčiau rimtai nesportavusiam ir jokių treniruočių nelankiusiam Artūrui nelengva buvo įsitraukti. Papirko trenerio charizma ir ypatinga atmosfera klube, o vėliau eiti pirmyn skatino ir iškovojamos pergalės.
„Tik atrodo, kad virvės traukimas – pramoga. Kai drūti vyrai pralaimi kovą gerokai už save menkesniems, nesupranta, kaip taip gali būti. Čia ne tik jėga, bet ir technika labai svarbi“, – sako A. Talijūnas.
Kuršėnų „Kristalo“ virvės traukimo komanda – viena stipriausių Lietuvoje. Pernai jie buvo čempionai, o šiemet – vicečempionai. Nusileido tik Jonavos „Gekono“ komandai, kuri jau šį mėnesį Lietuvos garbę gins pasaulio čempionate Pietų Afrikos Respublikoje.
Komanda su polėkiu
Kuršėniškiai, pasak Artūro, iš kitų mūsų šalies komandų išsiskiria ne tik puikiais rezultatais, bet ir savo „nerimtumu“. Kitos komandos į čempionatus, turnyrus atvyksta rimtai nusiteikusios, veiduose neišvysi šypsenų, vien rimtis ir susikaupimas, o kuršėniškiai visai kitokie, atrodo, kad jiems tik juokai galvoje.
Artūras kompiuterio ekrane rodo nuotraukas iš įvairių varžybų. Vienoje jų – visa kuršėniškių komanda su „auksiniais“ auliniais batais.
„Sugalvojom nusipurkšti batus auksiniais dažais, kad sėkmę atneštų. Varžovai, pamatę mus, juokėsi, kad atvažiavom su auksiniais batais tikėdamiesi pirmos vietos, bet taip ir buvo“, – šypsosi Artūras.
Kita nuotrauka dar įspūdingesnė – virvės traukikai iki pusės purve bet su baltais marškiniais ir žaliais kaklaraiščiais. Kad būtų įdomiau, smagiau. Nors ir purve, bet kaip džentelmenai.
Rengti virvės traukimo varžybas purve sumanė tauragiškiai. Iškasė maždaug 20 metrų ilgio ir apie metro gylio griovį, išklojo plėvele ir pripylė dumblo.
Lengvų kovų nebūna
Virvės traukimo varžybos lauke vyksta ant grunto, žolės, smėlio, rengiami ir uždarų patalpų čempionatai bei turnyrai, kur varžomasi ir ant parketo, ir ant guminės maniežų dangos.
Artūras pasakoja, kad Latvijoje jau teko matyti ir specialius sumontuojamus takelius su specialia danga šiai rungčiai, be to, sportininkai turi ir specialius batus. Į varžybų vietą dalyviai ateina užsimovę ant batų apsauginius maišelius, o nulipę nuo takelio vėl juos užsimauna, kad tik ant batų padų nepatektų jokių nešvarumų ir nepablogintų sukibimo su danga. Gali būti, kad jau greitai ir Lietuvoje bus galima išvysti virvės traukimo varžybas ant tokių specialių takelių.
Paklaustas, ant kokios dangos varžytis lengviausia, A. Talijūnas sako, kad niekur nėra lengva.
Kai dar buvo šios sporto šakos naujokas, Artūras stovėdavo gale, „inkaro“ pozicijoje. „Inkaras“ virvę būna apsivyniojęs aplink juosmenį ir persimetęs per petį. Jo pareiga – reguliuoti virvės įtempimą, kad varžovams atleidus virvę, jo komanda nenugriūtų.
Vėliau, pradėjus intensyviau sportuoti, pradėjo kristi Artūro svoris (per keletą metų nuo 130 kilogramų nukrito iki 93 kilogramų) ir teko pereiti į „drūžę“. Dabar paprastai stovi „drūžės“ viduryje. Anksčiau daugiau krūvio tekdavo visam kūno korpusui, tai dabar daugiausia dirba plaštakos ir dilbiai.
„Po pirmos treniruotės batų raištelių negalėjau užsirišti“, – prisimena Artūras.
Kuršėniškiai į virvės traukimo treniruotes renkasi du kartus per savaitę. Sporto bazėje turi šios sporto šakos senbuvių Edvardo Akučkos ir A. Griciaus sumontuotus treniruoklius. Apšilimas vyksta ant skersinio. Pririšus vieną virvės galą prie kokio medžio ar stulpo, mokomasi stabilios stovėsenos. Dar yra specialus padėklas, ant kurio uždedami svoriai (dažniausiai akmenys) ir pririšus virvę tempiama vis didinant svorį. Dar viena treniruotės dalis – „gyva“, kuomet į treniruotę susirinkę virvės traukikai pasiskirsto į dvi komandas ir traukia virvę.
Klube yra įvairaus amžiaus sportininkų, ir moterų, ir vyrų, nuo gimnazistų iki penkiasdešimtmečių. Profesijų spektras taip pat įvairus: kariškiai, policininkai, verslininkai, ūkininkai, paprasti darbininkai.
Lažybos nuvedė į dar vieną sporto šaką
Prieš trejus metus grįždami iš varžybų Tauragėje, kuršėniškiai pakeliui užsuko į vieną gyvenvietę, kurioje vyko sporto šventė, sudalyvauti virvės traukimo varžybose. Vienas iš „Kristalo“ narių sudalyvavo dar ir svarsčio kilnojimo rungtyje bei tapo nugalėtoju.
„Sakau, ir aš taip galėčiau, o jis sako, negalėtum. Užvirė toks sportinis pyktis, kad susilažinom. Tos lažybos man kainavo pusantrų metų juodo darbo, bet laimėjau“, – šypsosi Artūras.
O susilažino iš to, kad 32 kilogramų svarstį (dar vadinamą dvipūdę girą) pakilos daugiau kaip 50 kartų.
Šią vasarą A. Talijūnas sudalyvavo kol kas pačiose svarbiausiose savo varžybose – Kauno rajone Garliavoje vykusiame svarsčių kilnojimo Pasaulio taurės 4 etapo ir Grand Prix 4 etapo varžybose, kur ilgo ciklo rungtyje iškovojo pirmąją vietą.
Tai buvo pirmas tarptautinis renginys, kuriame dalyvavo kuršėniškis ir per 10 minučių du svarsčius (kiekvienoje rankoje po 24 kg) iškėlė 66 kartus. Tai ir asmeninis Artūro rekordas.
„Mano rezultatas kyla, nes esu dar naujokas, dar tik trejus metus sportuoju“, – sako sportininkas.
Ilgo ciklo rungtyje svarsčiai yra nuleidžiami iki žemės, po to užsimetami ant krūtinės ir vėl keliami į viršų.
Dažnai tenka rungtis dvikovėje: svarsčio stūmimo ir rovimo rungtyse. Stūmimo rungtyje dirbama su dviem svarsčiais, rovimo – su vienu vis pakeičiant ranką. Šioje rungtyje pasiekė asmeninį rekordą – įrankį pakėlė daugiau kaip 100 kartų.
Pirmais metais varžybų rezultatais A. Talijūnas negalėjo pasigirti, likdavo tarp paskutinių, tačiau blogiausia būdavo vėliau, kai rezultatai pradėjo kilti, tačiau iki prizininkų pakylos pritrūkdavo vieno žingsnio. Tačiau trenerio palaikymas ir darbas davė rezultatų – dabar beveik visada būna tarp prizininkų.
Netikėtai Artūras iš po darbo stalo ištraukia ir padeda 24 kg svarstį.
„Kai nuo popierinio darbo ima skaudėti rankas, išsitrauki įrankiuką ir prasimankštini“, – šypsosi pašnekovas.
Treniruojasi A. Talijūnas individualiai, treneris tik pradžioje pamokė technikos. Kai tik turi laiko, kai nėra pavargęs po varžybų, kiloja svarstį.
„Svarstis labai universalus įrankis, ir pats šią vasarą naudojau, kai buvo karšta, – durims paremti, kad nuo skersvėjo nesitrankytų“, – šmaikštauja Artūras.
O šią vasarą Šiauliuose matė ir dar vieną „dvipūdės giros“ panaudojimo būdą – prie jos pririštą pripučiamą batutą, kad vėjas nenuneštų.
A. Talijūnas rodo pastaruoju metu iškovotus medalius virvės traukimo ir svarsčių kilnojimo varžybose ir sako, kad visgi geriausias apdovanojimas – tai prisiminimai ir gera nuotaika, parsivežami iš sporto renginių. Ir, be abejo, sveikata, kurią stiprina sportas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Kai nuo popierinio darbo ima skaudėti rankas, išsitrauki įrankiuką ir prasimankštini“, – ant stalo padėdamas 24 kg svarstį šypsosi Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėjas Artūras Talijūnas.
Vos prieš penkerius metus pradėjęs sportuoti 37 metų Artūras Talijūnas sako, kad didžiausias apdovanojimas yra ne tiek medaliai, kiek prisiminimai ir gera nuotaika.
„Aktyvi Tauragė“ nuotr.
Baltais marškiniais ir kaklaraiščiais pasipuošę Kuršėnų džentelmenai Tauragės purvo „vonioje“.
Asmeninės nuotr.
A. Talijūno rovimo rungties rekordas.
Artūras Talijūnas varžosi svarsčių stūmimo rungtyje.
Šią vasarą Kauno rajone Garliavoje vykusiame svarsčių kilnojimo Pasaulio taurės 4 etapo ir Grand Prix 4 etapo varžybose A. Talijūnui (trečias iš kairės) teko garbė sudalyvauti svarsčio stūmimo estafetės rungtyje su stipriausiais šalies svarsčių kilnotojais.
Artūras Talijūnas – Pasaulio taurės 4 etapo ir Grand Prix 4 etapo varžybų ilgo ciklo čempionas.
Aukso spalvos dažais apipurkšti batai – ir sėkmei pritraukti, ir išsiskirti iš kitų.