
Naujausios
O gal mama iš tiesų neteko kantrybės ir sugriebusi už rankos vaiką papurtė taip, kad liko mėlynė? Gal pakėlė balsą?
Ar tikrai šis faktas vertas to, kad du vaikai beveik dvejus metus būtų atskirti nuo mamos ir vienas nuo kito?
Ar mama kalta, nuspręs teismas – tai šios institucijos reikalas. Metus truko ikiteisminis tyrimas, nuo gegužės tęsiasi teismai. Teisinės sistemos atstovai niekur neskuba. Jie grįžę namo apkabina savo vaikus, o už jų namų durų – likęs dviejų berniukų likimas.
Vaikų teisių gynėjai sako iki tol šios mamos nepažinoję ir nieko apie jos vaikus nebuvo girdėję. Jokių netinkamo elgesio su vaikais signalų nebuvo. Tačiau dabar jie viską daro pagal įstatymo raidę. Tik tos raidės tokios kreivos...
Šiandien jau 12 sulaukęs berniukas, priekaištingai mamai sako: jau pernai žadėjot, kad po Kalėdų aš grįšiu namo, o jau antros Kalėdos atėjo pas svetimą globėją. Ir Kalėdų senis jo noro – sugrįžti į namus – neišpildė.
Mama pasisamdė advokatą ir bando kovoti už savo vaikus. Bet jos priešininkas – kieta sistema, kuri traiško viską, kas jai neįtinka. Mamai pasakė atviru tekstu – kuo daugiau skųsiesi, tuo bus blogiau.
Kuo mama labiau kovoja, tuo labiau erzina vaikų teisių gynėjus ir globotojus. O ar ne jiems turėtų labiausiai rūpėti pažeista vaikų teisė augti savo namuose su mama ir broliu. Ir nesvarbu, kad vaikų tėčiai skirtingi, bet berniukai visada augo kartu. Jie buvo viena šeima.
Mūsų teisinėje sistemoje mama palikta gintis pati viena. Štai kaunietei Eglei Kručinskienei pasisekė labiau – viešumas smogė taip, kad ne tik vaikus po kelių mėnesių atgavo, baudžiamosios bylos už smurtą išvengė, bet ir į Seimo narius susiruošė. Ir kodėl ne? Argi ji blogesnė už tuos, kurie priima tokius įstatymus, kurie pamina prigimtinę vaiko teisę augti savo šeimoje? O gal tai būtų vienintelė įstatymų leidėja, kuri už tų kreivų įstatymo raidžių įžvelgtų laužomus vaikų likimus?
E. Kručinskienė ne kartą viešai kalbėjo, kokius emociškai pažeistus vaikus iš laikinųjų globėjų atgavo. O kokie grįš du berniukai po beveik dvejų metų į savo namus? Kas "atpirks" tą iš vaikų atimtą laiką? Kas sustyguos jų išgyventas emocijas?
Mažylis, nuo penkerių metų gyvenantis pas tėtį Vilniuje, pyksta ant jo, nes galvoja, kad tai tėtis jam neleidžia sugrįžti pas mamą. Mamai jį aplankius, veržiasi į automobilį ir prašo vežtis namo. Po to mokykloje kelias dienas negali suvaldyti emocijų. Mokytojai prašo mamos pasaugoti vaiką ir jį lankyti rečiau. Ar tikrai visiems tinka, kai mažas berniukas mėnuo po mėnesio auga pyktyje ir nuoskaudose, jaučiasi išduotas artimiausių žmonių? Kur jūs, vaikų gynėjai, ar jums čia viskas normalu?
Vyresnėlis gyvena Šiauliuose pas laikinąją globėją, kuri jau kelis kartus buvo paguldžiusi jį į psichiatrijos ligoninę, o pastaruoju metu apskritai atsisako šį vaiką globoti. Baigėsi ir laikinos globos laikas – 1,5 metų. Vaiką greičiausiai iškraustys į dar kitus svetimus namus. Vaiko teisių gynėjai pagal įstatymo raidę nusprendė apriboti mamai motinystės teises ir priteisti išlaikymą. Tik va antradienį teismo posėdyje ėmė ir persigalvojo. Prašo stabdyti šį procesą. Vadinasi, tos raidės ne tokios jau nepajudinamos. Nors visai net ne mamos kaltė, kad beveik dvejus metus teisinė mėsmalė nesugeba priimti taip laukiamų sprendimų.
Po Kalėdų mama su vyresniuoju nebesusitiko, ją perspėjo, kad vaikas ligoninėje. Mamai jo aplankyti neleidžiama, jį lankė močiutė ir teta. Mamai paklausus, kodėl vaikas neatvežamas į susitikimą, buvo paaiškinta, kad daromi tyrimai. Mama nieko nelaukusi nuvyko pas gydytoją. Tyrimų jokių nėra. Mamai diagnozė ir vaiko gydymas nepranešamas, dėl to turi kreiptis jos advokatas. Mamos prašymu daktarai išdavė pažymą, kad ji su vaiku susitikti gali. Vaikas iš ligoninės atvežamas į Šiaulių globos namus į valandos susitikimą su mama. Vaiko teisių gynėjai į ligoninę stebėti susitikimo nevažiuoja.
Sūnus mamos priekaištingai klausia: "Mama, kodėl tu neatvažiuoji manęs aplankyti? Močiutė, teta atvažiuoja, o tu ne?" Kai mama paaiškina, kad jai neleidžiama, berniukas atsisako suprasti, kas mamai gali neleisti aplankyti ligoninėje gydomo savo vaiko?
Visa teisinė sistema mamai sako: prisipažink, kad vaikus mušei, teismai įvyks greičiau ir vaikus atgausi greičiau. Jos advokatas liūdnai konstatuoja – dažnai tėvai geria raminamuosius, depresuoja, tačiau priima sprendimą – pripažinti nusikaltus, jei net to ir nebuvo. Dažniausiai po to sumoka baudą ir susigrąžina vaikus.
Kovoti su teisine sistema reikia daug drąsos ir stiprybės. Mama sako, jog vis atrodydavo, kad tuoj viskas baigsis, juk turi pagaliau sveikas protas paimti viršų. Deja... Bėga dienos, mėnesiai, metai, o du berniukai be teismo vykdo jiems paskirtą sunkią bausmę – auga be savo šeimos ir namų.
Didžiulė teisinė mašina šalyje sukurta tam, kad nepasikartotų kėdainiškio Matuko istorija. Bet ar ne tam dirba didžiulė vaikų gynėjų armija? O kur situacijos stebėsena, prevencija, grėsmės lygio nustatymas, kiti gražūs šiuolaikiški skambūs žodžiai? Ar tikrai teisingą sistemą sukūrėme, jei vaikas, galimai apkalbėjęs mamą dėl negauto daikto, gali pats to nesuprasdamas išardyti šeimą ir ne vieniems metams pasmerkti save svetimuose namuose priglobto globotinio likimui? Nors teismo skirta bausmė net ir mamos ar tėvo kaltės nustatymo atveju dažniausiai būna tik piniginė bauda.
Prisiminkime, ar daugelis iš mūsų užaugome be nusuktos ausies arba kitokių bausmių iš mylinčių tėvų rankų. Vaizduodami visuomenės teisuolius, prisipažinkime sau, ar būtume sutikę išmainyti tą bausmės akimirką į ilgus metus svetimuose namuose be mamos meilės ir rūpesčio? Ar dėl to mes užaugome blogesni, ar tapome prastesniais tėvais? Taip, vaikų skriausti negalima, dėl to tikriausiai nesiginčytų niekas. Tik neadekvačiai ilgai nepriimti galias turinčių žmonių sprendimai vaikus labiausiai ir skriaudžia.
Vaizduodami visuomenės teisuolius, prisipažinkime sau, ar būtume sutikę išmainyti bausmės akimirką į ilgus metus svetimuose namuose be mamos meilės ir rūpesčio?