
Naujausios
Kartu įveikti skausmingą ligą lengviau
Spalio 12 dieną buvo minima Pasaulinė artrito diena. Šešioliktus metus skaičiuojančios Šiaulių artrito draugijos „Artis“ nariai šią dieną paminėjo dalyvaudami respublikinėje konferencijoje Vilniuje, Inovatyviosios medicinos centre. Draugijos pirmininkė Irena Gaidamavičienė sako, kad buvimas su likimo draugais padeda įveikti negandas, skausmą, vienatvę, plečia akiratį.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Bendravimas gydo
Šiandien „Artis“ Pasaulinę artrito dieną paminės ir savame jaukiame būryje su muzika, dainomis, nuoširdžiais pašnekesiais, šokiais.
I. Gaidamavičienė – draugijos narė beveik nuo pat jos įsikūrimo pradžios, penktus metus – pirmininkė. Ne vienos lėtinės ligos, tarp jų ir artrozės, kamuojama moteris nepasiduoda likimui: pati domisi įvairiomis veiklomis ir į jas įtraukia draugijos narius, rašo projektus, veda rankdarbių užsiėmimus, savanoriauja. Ne mažiau aktyvios ir dauguma draugijos narių.
Moteris pasakoja, kad artritas dažniausiai pažeidžia plaštakų ir pėdų sąnarius, tačiau gali apimti ir klubų, kelių bei alkūnių sąnarius. Pradžioje liga pasireiškia sąnarių skausmais ir tinimu, o vėlesnėse stadijose sukelia sąnarių deformacijas, vystosi aplinkinių raumenų atrofija. Ilgainiui progresuodama liga sukelia ne tik įvairius sveikatos pokyčius, bet ir turi rimtų socialinių pasekmių: apsunkina bendravimą, sukelia depresiją.
Reumatoidiniu artritu dažniausiai suserga 40–70 metų žmonės, dažniau – moterys.
„Liga užklumpa netikėtai. Sąnarių ligos gali apriboti galimybes, bet neturėtų užvaldyti mūsų gyvenimo. Reikia nemažai laiko išmokti susigyventi su liga. Tam labai padeda teigiamos emocijos, bendravimas su panašaus likimo žmonėmis“, – sako I. Gaidamavičienė.
Šiaulių miesto artrito draugija „Artis“ vienija 97 narius, sergančius reumatinėmis sąnarių ligomis, ir yra viena gausiausių draugijų Lietuvoje. Narių amžius nuo 40 iki 90 metų, dauguma perkopę 70-metį. Draugija kasmet pasipildo naujais nariais.
I. Gaidamavičienė sako, kad būti draugijos nariu verta, nes įvairios veiklos padeda užsimiršti, drauge lengviau pakelti negandas, o aktyvios veiklos (mankštos, baseinas) dar ir naudingos sveikatai.
„Į draugiją susibūrę daugiau vyresnio amžiaus žmonių, todėl stengiamės kurti įvairesnį gyvenimą, darome dalykus, kurie teiktų džiaugsmą ir pilnatvę. Aktyviai dalyvaujame miesto kultūriniame gyvenime, bendraujame su Šiaulių miesto nevyriausybinėmis organizacijomis, su šalies artrito draugijomis“, – pasakoja draugijos pirmininkė.
Įvairiapusė veikla
Praėjusiais metais draugija „Artis“ atšventė 15 metų sukaktį. Šiaulių „Polifonijos“ koncertų salėje surengė gražų renginį, į kurį sukvietė likimo draugus iš visos Lietuvos.
Draugija kasmet parašo po 2–3 projektus, pagal kuriuos ir vykdo savo veiklas: veda savipagalbos grupės užsiėmimus, rankdarbių būrelį, mokosi šokių, repetuoja ir koncertuoja ansamblis „Artis“, lanko mankštas pas geriausius miesto trenerius, mankštinasi ir plaukioja baseine, organizuoja keliones, žinių apie sveikatą semiasi iš lektorių ir medicinos darbuotojų.
Moterų ypač mėgstamas du kartus per savaitę vykstantis rankdarbių būrelis, kuriame dekoruojami puodeliai, šaukšteliai, lipdoma iš polimerinio molio, tekstilės dažais puošiami drabužiai, gaminami veltinukai, marginami margučiai, mokomasi įvairių darbelių. Prieš užsiėmimus atliekama mankštelė rankoms ir imamasi darbų. Skaudami ir susukti pirštų sąnariai – ne kliūtis gimti gražiausiems darbams.
Taip pat labai mėgstami kartą per savaitę vykstantys savipagalbos užsiėmimai, kuriuose kalbama apie sveikatą, mitybą, vaistažoles ir kitomis temomis.
Kiekvienas narys renkasi tas veiklas, kurios jam patinka. Vieniems užtenka vienos, kiti spėja ir trijose sudalyvauti.
„Įvairūs užsiėmimai, išvykos, rankdarbiai – ir mūsų negalia tarsi pasitraukia į šalį“, – sako I. Gaidamavičienė.
Šiemet rugsėjo pirmomis dienomis šiauliečiai dalyvavo Sostinės dienų renginiuose. Savo dainas vilniečiams ir miesto svečiams Bernardinų sode dovanojo ansamblis „Artis“, gražiadarbės draugijos narės savo darbus pristatė Katedros aikštėje vykusiame renginyje. Po šventinių renginių aplankė Kernavės piliakalnį, neogotikinę Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčią.
Liepos pabaigoje „Artis“ nariai Kuršėnų amatų centre lipdė iš molio. Pasak draugijos pirmininkės, šis užsiėmimas buvo visapusiškai naudingas, senjorai ne tik pasigamino gražių darbelių, bet ir mankštino skaudamus sąnarius, nes molis – puiki ergoterapinė priemonė.
Vyko susitikimas ir su plungiške žolininke Janina Daniliene, turinčia nacionalinio paveldo sertifikatą ir skaitančia paskaitas daugelyje pasaulio šalių.
„Sužinojome ne tik apie įvairių žolelių galias bei jų paruošimo būdus, bet ir kupoliavome, mokėmės pažinti žoleles, augančias laukinėje gamtoje. Paskanavome įvairių arbatų“, – įspūdžiais dalijasi I. Gaidamavičienė.
Draugijos nariai labai mėgsta keliones. Šiemet apkeliavo Žemaitiją, plaukiojo Nemunu, grožėjosi Kauno pilimis, Raudondvario dvaru, Vilniaus apylinkėmis. Pernai metus palydėjo Jaunpilio pilyje, kaimyninėje Latvijoje, su teatrine programa ir pietumis pilies tavernoje pagal viduramžių papročius, grožėjosi kalėdine Ryga.
„Gražiai draugaujame su Šiaulių universiteto Botanikos sodu, lankomės įvairiose jo šventėse, džiaugiamės nuostabia augmenija, rugsėjį talkininkavome: grėbėme lapus, rinkome floristinę medžiagą“, – pasakoja „Artis“ pirmininkė.
Užsiėmimų metu dėmesio skiriama ne tik fizinei, bet ir dvasinei sveikatai. Daug vertingų žinių sąnarių ligomis sergantys žmonės išgirdo pernai psichologės Virginijos Servutienės seminare: žodžio ir minties terapija, emocinio imuniteto stiprinimas, kaip tapti emocionaliai stabiliu, turint vieną ar kitą negalią, kaip emociškai padėti sau, įgyti daugiau optimizmo ir noro džiaugtis gyvenimu tokiu, kokį turime.
Šventiniai draugijos susiėjimai visada būna smagūs: su muzika, šokiais, dainomis, viktorinomis, linksmais pokalbiais. Šiuos metus draugija pradėjo su duona ir druska. Lauždami po gabalėlį duonos vienas kitam linkėjo sveikatos, stiprybės, laimės, optimizmo, pozityvių minčių, dvasinės palaimos, santarvės, ištvermės, draugiškumo, pakantumo, nuoširdumo, meilės, šypsenos, ramybės, vienybės, skalsos, nepasiduoti senatvei.
„Įvairūs užsiėmimai, išvykos, rankdarbiai – ir mūsų negalia tarsi pasitraukia į šalį.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių artrito draugijos „Artis“ pirmininkė Irena Gaidamavičienė sako, kad rankdarbiai iš molio – puikus būdas mankštinti rankų sąnarius, tuo pačiu sukuriami nuostabūs darbai.
Draugijos „Artis“ moterų rankomis išpuošti puodeliai ir šaukšteliai eksponuojami parodose.
Draugijos „Artis“ nuotr.
Stasei Merkienei pakeisti trys sąnariai, bet moteris mėgaujasi gyvenimu ir darbu sode.
Ansamblis „Artis“ šį rugsėjį koncertavo Sostinės dienose.
„Artis“ narės talkina Šiaulių universiteto Botanikos sode.
Rankdarbių būrelyje moterys pasigamina įvairių papuošimų namams, šventėms.
Susitikimas ir su plungiške žolininke Janina Daniliene.
Būrelis „Artis“ narių lanko šokius. Šokio judesiai ne tik stiprina kūną, daro lankstesnius sąnarius, bet ir teikia didelį džiaugsmą.