Antibiotikai dažnai skiriami be tyrimų

Antibiotikai dažnai skiriami be tyrimų

An­ti­bio­ti­kai daž­nai ski­ria­mi be ty­ri­mų

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je Lie­tu­vos kli­ni­ki­nės far­ma­ko­lo­gi­jos drau­gi­ja ir Šiau­lių te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa gy­dy­to­jams su­ren­gė kon­fe­ren­ci­ją „Ra­cio­na­lios an­ti­bio­ti­ko­te­ra­pi­jos ak­tua­li­jos“. Pa­sak pra­ne­šė­jų, an­ti­bio­ti­kai, ypač pla­taus spekt­ro, vis dar per daž­nai ski­ria­mi pa­cien­tams net neį­si­ti­ki­nus, ar jų tik­rai rei­kia.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Tes­tai priei­na­mi, bet ne­ski­ria­mi

Nuo 2016 me­tų Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­do lė­šo­mis yra kom­pen­suo­ja­mas grei­to­jo A gru­pės be­ta he­mo­li­zi­nio strep­to­ko­ko an­ti­ge­no nu­sta­ty­mo tes­to at­li­ki­mas 2–7 me­tų vai­kams, su­si­rgu­siems vir­šu­ti­nė­mis kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­nė­mis li­go­mis.

Strep­to­ko­ko bak­te­ri­jos su­ke­lia įvai­rias li­gas: ton­zi­li­tą, fa­rin­gi­tą, la­rin­gi­tą ir ki­tas, ga­lin­čias pa­si­reikš­ti sun­kio­mis for­mo­mis jų ne­gy­dant.

Tes­tas lei­džia vos per ke­lias mi­nu­tes tiks­liai iš­siaiš­kin­ti, ar li­gos su­kė­lė­jas strep­to­ko­kas, ir pa­de­da gy­dy­to­jui nu­spręs­ti, ar bū­ti­na skir­ti an­ti­bio­ti­kų, ar ga­li­ma ap­siei­ti ir be jų, jei­gu tes­tas nei­gia­mas.

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos (TLK) Kont­ro­lės sky­riaus ve­dė­ja Da­lia Ozo­lie­nė kon­fe­ren­ci­jo­je pri­sta­tė 2017 me­tų re­zul­ta­tus, kiek Šiau­lių ir Tel­šių ap­skri­čių gy­dy­mo įstai­go­se 2–7 me­tų vai­kams bu­vo iš­ra­šy­ta re­cep­tų an­ti­bio­ti­kams ir kiek bu­vo at­lik­ta grei­tų­jų strep­to­ko­ko an­ti­ge­no nu­sta­ty­mo tes­tų.

Re­zul­ta­tai ne­džiu­gi­na. Pa­vyz­džiui, Šiau­lių Dai­nų pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­re bu­vo iš­ra­šy­ti 1 144 re­cep­tai, o tes­tas at­lik­tas vos pen­kiems vai­kams. Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­ko­je bu­vo iš­ra­šy­ti 1 044 re­cep­tai, tes­tai at­lik­ti 90 vai­kų.

Iš Šiau­lių ap­skri­ties be­ne ra­cio­na­liau­siai ski­ria­mi an­ti­bio­ti­kai Kel­mės ra­jo­no pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­re. Be­je, pa­sak kon­fe­ren­ci­jos pra­ne­šė­jų, Kel­mės ra­jo­no po­lik­li­ni­kos ne­blo­gai at­ro­do ir Lie­tu­vos mas­tu (tre­čio­je vie­to­je). Dau­giau­siai grei­tų­jų strep­to­ko­ko an­ti­ge­no tes­tų at­lie­ka­ma Vi­sa­gi­ne, ant­ro­je vie­to­je – Birš­to­nas. Ki­tuo­se ša­lies mies­tuo­se ir ra­jo­nuo­se at­lie­ka­mų tes­tų skai­čius ypač ma­žas.

„Nu­si­pirk­ti šių tes­tų pro­ble­mų nė­ra, ap­mo­ka­ma iš li­go­nių ka­sų vi­sa­da, ko­dėl neat­lie­ka­ma, sun­ku pa­sa­ky­ti“, – sa­kė D. Ozo­lie­nė.

Pa­sak pra­ne­šė­jų, tik apie 30 pro­cen­tų ton­zi­li­tų yra bak­te­ri­nės kil­mės, ta­čiau, ne­tai­ky­da­mi pa­gal­bi­nių prie­mo­nių, kaip tai nu­sta­ty­ti, gy­dy­to­jai spren­džia iš akies ir daž­nai be rei­ka­lo ski­ria stip­rių vais­tų.

Vis­gi D. Ozo­lie­nė pa­si­džiau­gė, kad pa­sta­rai­siais me­tais an­ti­bio­ti­kų sky­ri­mo mas­tas vai­kams pra­dė­jo žy­miai ma­žė­ti (per ke­le­rius me­tus su­ma­žė­jo pen­kis kar­tus). Vis­gi Šiau­lių ap­skri­tis dar at­si­lie­ka nuo Klai­pė­dos, Vil­niaus ir ypač Kau­no, kur an­ti­bio­ti­kų vai­kams iš­ra­šo­ma ma­žiau­siai Lie­tu­vo­je.

Prob­le­ma – pla­taus spekt­ro an­ti­bio­ti­kai

Per­nai Šiau­lių TLK įkur­tas Vais­tų ko­mi­te­tas at­li­ko ty­ri­mą – per­žiū­rė­jo 180 kū­di­kių ir ma­žų vai­kų me­di­ci­ni­nes kor­te­les. Ste­bė­ta, ka­da, ko­kiu at­ve­ju ir ko­kie an­ti­bio­ti­kai bu­vo skir­ti pir­mą kar­tą jų gy­ve­ni­me, ko­kią įta­ką svei­ka­tai tai tu­rė­jo vė­les­niais me­tais. Tik 34 kvė­pa­vi­mo ta­kų li­go­mis su­si­rgu­siems vai­kams an­ti­bio­ti­kai ne­bu­vo skir­ti (iš­ra­šy­ti žo­li­niai pre­pa­ra­tai, ar­ba­tos), 77 vai­kams skir­ti siauro ar vidutinio spekt­ro an­ti­bio­ti­kai, 69 vai­kams – pla­taus spekt­ro an­ti­bio­ti­kai.

Ty­ri­mo re­zul­ta­tus pri­sta­tęs Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius, Vais­tų ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Ro­mal­das Ma­čiu­lai­tis sa­kė, kad pla­taus spekt­ro an­ti­bio­ti­kų sky­ri­mas ra­cio­na­lus bu­vo tik 2,9 pro­cen­to at­ve­jų.

„Tai bu­vo pir­mi kar­tai tų li­go­niu­kų gy­ve­ni­me, kai skir­ti an­ti­bio­ti­kai. Jei skir­ti pla­taus spekt­ro, tai anks­čiau ar vė­liau at­si­lieps“, – ti­ki­no pro­fe­so­rius.

Pa­sak kon­fe­ren­ci­jos pra­ne­šė­jų, bū­tent pla­taus spekt­ro an­ti­bio­ti­kų ne­ra­cio­na­lus var­to­ji­mas pri­si­de­da prie mik­ro­bų „pro­tin­gė­ji­mo“. Dėl an­ti­bio­ti­kams at­spa­rių bak­te­ri­jų ma­žė­ja an­ti­bio­ti­kų vei­ki­mo efek­ty­vu­mas ir tai ga­li bū­ti di­dė­jan­čio žmo­nių ser­ga­mu­mo, ne­sėk­min­go gy­dy­mo bei mir­ties prie­žas­ti­mi.

Ne­ra­cio­na­lus an­ti­bio­ti­kų var­to­ji­mas – tai ir ne­tin­ka­mas vais­tų pa­rin­ki­mas, ir sa­vi­gy­da, ir vi­ru­si­nių li­gų gy­dy­mas an­ti­bio­ti­kais, ir gy­dy­mo truk­mės bei do­zių ne­si­lai­ky­mas.

„Jei no­ri­me pa­skir­ti an­ti­bio­ti­ką, tu­ri­me bū­ti tik­ri, kad jų rei­kia. Kai ren­ka­mas an­ti­bio­ti­kas – gal­vo­ja­me apie spekt­rą. Siau­ro spekt­ro an­ti­bio­ti­kai – sau­giau­si“, – sa­kė dar vie­nas kon­fe­ren­ci­jos pra­ne­šė­jas gy­dy­to­jas re­zi­den­tas Vai­do­tas Ga­lau­nė.

Ar rei­ka­lin­gi an­ti­bio­ti­kai ir ko­kie, pa­de­da nu­sta­ty­ti ne tik jau mi­nė­tas grei­ta­sis strep­to­ko­ko an­ti­ge­no nu­sta­ty­mo tes­tas, bet ir C reak­ty­vaus bal­ty­mo (CRB) ty­ri­mas ir mik­ro­bio­lo­gi­nis ty­ri­mas (pa­sė­lio paė­mi­mas). Tie­sa, CRB ty­ri­mas bū­na in­for­ma­ty­viau­sias praė­jus 24 va­lan­doms po su­si­rgi­mo, o mik­ro­bio­lo­gi­nio ty­ri­mo re­zul­ta­tų ten­ka lauk­ti apie pa­rą.

„Vie­na gar­si mū­sų ša­lies gy­dy­to­ja yra pa­sa­kiu­si, kad jei­gu yra ka­ta­ro reiš­ki­niai, slo­ga ir ko­su­lys, tes­to net ne­rei­kia da­ry­ti, nes aiš­ku, kad tai vi­ru­si­nis su­si­rgi­mas. In­fek­ci­ją ro­do aukš­tas (dau­giau kaip 38 laips­nių) karš­čia­vi­mas, pū­lin­gos ton­zi­lės, ko­su­lio ne­bu­vi­mas“, – sa­kė D. Ozo­lie­nė.

Bu­vęs Šiau­lių TLK va­do­vas, o da­bar Šiau­lių li­go­ni­nės di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka pa­ste­bė­jo, kad mū­sų vi­suo­me­nė­je vyks­ta lū­žis, vis dau­giau tė­vų, au­gi­nan­čių ma­žus vai­kus, klau­sia, ar tik­rai jų vai­kui rei­ka­lin­gas an­ti­bio­ti­kas, ir prieš pa­ski­riant jį pra­šo at­lik­ti ty­ri­mą.

„Dviem treč­da­liams ma­no pa­cien­tų pa­de­da ati­dė­to re­cep­to me­to­das. Iš­ra­šau re­cep­tą, bet sa­kau, jei­gu ma­ty­sit, kad svei­ka­ta blo­gė­ja, nu­si­pir­kit. Jei­gu ne­rei­kės, ne­pir­kit, nes an­ti­bio­ti­kas yra bom­ba“, – sa­vo pa­tir­ti­mi da­li­jo­si pro­fe­so­rius R. Ma­čiu­lai­tis.

Rei­kia mik­ro­bio­lo­gi­nių ty­ri­mų ba­zės

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės me­di­ci­nos di­rek­to­rė Vai­va Makš­tu­tie­nė ma­no, kad rei­kė­tų dau­giau dė­me­sio ir lė­šų skir­ti ne CRB ty­ri­mams, ku­rie daž­niau­siai bū­na ma­žai in­for­ma­ty­vūs, o mik­ro­bio­lo­gi­niams (pa­sė­lių) ty­ri­mams.

Pa­sak me­di­kės ša­ly­je tu­rė­tų bū­ti konk­re­tūs taš­kai – la­bo­ra­to­ri­jos, ku­rio­se bū­tų at­lie­ka­mi mik­ro­bio­lo­gi­niai ty­ri­mai ir sis­te­mi­na­mi jų re­zul­ta­tai. Jau po tre­jų me­tų tai leis­tų ma­ty­ti rea­lų mū­sų, „lie­tu­viš­kų“, mik­ro­bų vaiz­dą ir efek­ty­viau su jais ko­vo­ti.

„Kli­ni­ki­nis vaiz­das nor­ma­liam šei­mos gy­dy­to­jui la­bai daž­nai ir taip yra aiš­kus, be ty­ri­mų, bet pa­sė­lio ty­ri­mas bū­tų įdir­bis į atei­tį“, – sa­ko V. Makš­tu­tie­nė.

Pa­sak D. Ozo­lie­nės, mū­sų ša­ly­je pro­ble­ma ne tiek ty­ri­mų, kiek gy­dy­mo me­to­di­kų, al­go­rit­mų trū­ku­mas – kaip ko­kią li­gą gy­dy­ti.

„Mes sa­ko­me, kad esa­me iš­si­vys­čiu­si ša­lis, bet jei pa­žiū­rė­tu­me, tai tu­ri­me pneu­mo­ni­jos gy­dy­mo me­to­di­ką ir karš­čiuo­jan­čio vai­ko al­go­rit­mą, o dau­giau vi­sų la­biau­siai am­bu­la­to­ri­nė­je gran­dy­je pa­pli­tu­sių gy­do­mų in­fek­ci­jų mes nei al­go­rit­mų, nei me­to­di­kų kol kas ne­tu­ri­me“, – sa­ko Šiau­lių TLK at­sto­vė.

R. Ma­žei­ka pri­si­mi­nė, kad prieš ke­le­tą me­tų už di­de­lius pi­ni­gus bu­vo pa­reng­ta dau­giau kaip 20 me­to­di­kų, bet jos bu­vo skir­tos la­bai re­toms li­goms, ku­rių at­ve­jai pa­vie­niai ša­ly­je.

Pro­fe­so­rius R. Ma­čiu­lai­tis sa­kė, kad bū­tent dėl al­go­rit­mų ir me­to­di­kų ne­bu­vi­mo daž­niau­siai pa­si­tai­kan­čioms li­goms gy­dy­to­jai ap­si­draus­da­mi ir ski­ria pla­taus spekt­ro an­ti­bio­ti­kus.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius, Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos Vais­tų ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Ro­mal­das Ma­čiu­lai­tis, per­žvel­gęs be­veik 200 ma­žų­jų pa­cien­tų li­gos is­to­ri­jų sa­kė, kad pla­taus spekt­ro an­ti­bio­ti­kų sky­ri­mas ra­cio­na­lus bu­vo tik 2,9 pro­cen­to at­ve­jų.

„Li­gų su­kė­lė­jai Lie­tu­vo­je ga­li la­bai skir­tis nuo su­kė­lė­jų JAV ar net Len­ki­jo­je, ir tai, kas ra­cio­na­lu gy­dant li­gą JAV ne­bus ra­cio­na­lu pas mus“, – ak­cen­ta­vo gy­dy­to­jas re­zi­den­tas Vai­do­tas Ga­lau­nė.

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos (TLK) Kont­ro­lės sky­riaus ve­dė­ja Da­lia Ozo­lie­nė: „Nu­si­pirk­ti šių (grei­to­jo strep­to­ko­ko an­ti­ge­no nu­sta­ty­mo – aut. pa­sta­ba) tes­tų pro­ble­mų nė­ra, ap­mo­ka­ma iš li­go­nių ka­sų vi­sa­da, ko­dėl neat­lie­ka­ma, sun­ku pa­sa­ky­ti.“

Šiau­lių li­go­ni­nės di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka sa­ko, kad vis dau­giau tė­vų, au­gi­nan­čių ma­žus vai­kus, prieš pa­ski­riant an­ti­bio­ti­ką pra­šo at­lik­ti ty­ri­mą.