
Naujausios
PAGAMINTA ŠIAULIŲ REGIONE
Šiauliečių kuriama įranga – ir atominei elektrinei, ir namams
Šiauliuose prieš 28-erius metus įkurta įmonė „Salda“ seniai peržengė ne tik Lietuvos, bet ir Europos ribas. Šiauliečių pagamintos vėdinimo sistemos veikia atominėse elektrinėse, oro uostuose, ekspozicijų centruose, ligoninėse, viešbučiuose, gyvenamosiose patalpose ir biuruose – nuo Norvegijos iki Jungtinių Arabų Emyratų, nuo Indijos iki Pietų Amerikos. Daugiau negu 400 darbuotojų turinti įmonė šiandien gyvena pokyčių laikotarpį.
Loreta KLICNER
loreta@ skrastas.lt
Pakeistas gamybos pobūdis padidino apimtis
UAB „Salda“ vykdantysis direktorius Aidas Šetikas palydi į gamybines patalpas. Gavę po ryškiaspalvę lankytojo liemenę, gauname ir progą pamatyti, kur kuriami vėdinimo įrenginiai namams, biurams ir unikalios vėdinimo sistemos didžiuliams objektams.
Praeiname įmonės valgyklą, kvepiančią pietumis, ne vieną kavos aparatą. Įmonėje dar yra sporto salė.
Gamybos procesas neišmanančiam atrodo kaip įvairių formų pjaustymas lazeriu ar iškirtimas, mažesnių ir didesnių dalių sujungimas į vieną. A. Šetikas šypsosi, paklaustas, ar gamyboje dirba daug moterų. Dauguma – vyrai, bet kai kuriuose gamybos etapuose daugėja moterų. Vadovas pagiria jų kruopštumą.
A. Šetikas rodo gamybos liniją, kurioje šiemet pakeitė gamybos principą ir tai leido padidinti pajėgumus 30–40 procentų. Gamybos linija veikia tarsi konvejeris, kai produktas gaminamas etapais, kol linijos pabaigoje pasiekia galutinį vaizdą. Anksčiau nuo pradžios iki pabaigos darbas būdavo atliekamas vienoje vietoje.
Gamybinės, sandėliavimo ir biuro patalpos užima apie 40 tūkstančių kvadratinių metrų. Neseniai įrengta tyrimų laboratorija, kurioje išbandomi gaminiai ypač ekstremaliomis sąlygomis – nuo 35 laipsnių šalčio iki 40 laipsnių karščio ir panašiomis.
A. Šetikas pravėrė storas, nuo išorinių garsų izoliuotos tylos kameros duris. Čia sustatyta garso fiksavimo įranga, mikrofonai, matuojamas įrenginių keliamas triukšmas. Uždarius kameros duris, absoliučioje tyloje gali išgirsti tik savo kvėpavimą.
„Laboratorija yra akreditavimo proceso viduryje, – paaiškina A. Šetikas. – Kitų metų pirmąjį ketvirtį planuojame, kad šis procesas bus baigtas ir laboratorija turės trečios šalies pripažintą nepriklausomos laboratorijos statusą, galės atlikti matavimus ir pateikti sertifikatus. Tada pasiūlysime šią paslaugą rinkoje plačiau.“
Laboratorijos veikla užsiima naujai įkurta įmonė, laboratorijai skirtas atskiras pastatas.
Koncentracija – į gamybą
„Saldos“ vykdantysis direktorius A. Šetikas sako, kad įmonei šie metai – pokyčių ir naujų atradimų laikotarpis:
– Norime susifokusuoti į tas veiklas, kurios mums sekasi gerai. Mūsų supratimu, fokusavimasis – žinojimas, ko tikrai nedarysime.
Mes dirbome su labai daug klientų – ir didmenininkais, ir mažmenininkais, ir privačiais asmenimis. Susidarė nepalanki terpė, kai patys konkuruodavome su savo pagrindiniais klientais – partneriais didmenininkais, kurie užsiima mūsų įrangos pardavimu, aptarnavimu, priežiūra ir konsultavimu.
Buvo kilusi dilema, kuo būti – gamybine ar prekybine organizacija? Nusprendėme, kad mes norime fokusuotis į gamybą, nes tai geriausiai mokame ir tame matome didžiausią pridėtinę vertę.
Šiemet atsisakinėjome savo prekybinių organizacijų arba jas mažinome, gryninome partnerių tinklą. Mezgame naujus naujus santykius su įmonėmis, kurios gali parduoti mūsų produkciją.
Atrandame daug naujų dalykų ir nustembame, kiek dar nežinojome šiame versle. Pažinimo džiaugsmas yra labai įdomus.
– Ką atradote?
– Yra toks kalambūras: kliento patirtis – tai ne Vyriausybės pokalbių įrašas, taip lengvai neištrinsi.
Žmonės, nusipirkę daiktą, tikisi, kad jis gerai veiks, ir visi stengiasi, kad taip būtų, bet gamtoje 100 procentų neegzistuoja. Kai nutinka bėda, kur kreiptis? Jeigu pardavei daiktą kitame mieste, o tavo žmonės – Šiauliuose, kol jie nuvyks apžiūrėti, įvertinti, praeis daugiau laiko. Ši patirtis klientams nemaloni, todėl keičiamės ir serviso srityje. Turime partnerius, kurie atlieka garantinį aptarnavimą, vykdo priežiūrą visoje Lietuvoje ir reaguoja per 24 valandas.
– Jaučiate išaugusį jūsų gaminių poreikį?
– Mes turime du gaminių tipus. Vieni – standartiniai, kurie naudojami mažose ir vidutinėse patalpose. Jų gamybos pajėgumai išaugę labiau negu gebame parduoti.
Kiti – dideli projektiniai gaminiai pagal užsakymą oro uostams, gamykloms, dideliems prekybos centrams ar koncertų salėms. Šioje srityje turime didesnę paklausą negu gebame įgyvendinti. Mūsų noras – susibalansuoti šias gamybines dalis.
– Kaip atrodo jūsų gaminių kūrybos procesas?
– Kūryba – klaidų darymas ir mokymasis ir jų. Per 28-erius metus jau sukaupta patirties.
Tarkime, yra projektas statyti tam tikro dydžio fabriką. Įvertini, kokio oro srauto reikės, kokios yra klimatinės sąlygos, triukšmo lygis ir taip toliau. Konkrečios specifikacijos virsta dokumentacija, brėžiniais detalių, kurias reikia išpjauti lazeriu ar iškirsti kirtimo staklėmis. Vėdinimo sistema pagaminama ir patenka į objektą.
Tipinių daiktų kūrimo procesas panašus, tik turi įvertinti rinkas, kad standartizuotą gaminį galėtum parduoti ir Lenkijoje, ir Prancūzijoje, ir Skandinavijoje.
Nenori motyvacijos per baimę
– Ar jūs, kaip kitos įmonės, susiduriate su darbuotojų trūkumu, jų kvalifikacijos stoka?
– Rasti darbuotojų – viena, rasti tinkamų – kita, rasti tinkamų ir gerų – trečia. Norime gerų darbuotojų, kurie norėtų ir gebėtų atlikti sutartas funkcijas. Labai svarbu, kad būtų laikomasi savo žodžio, įsipareigojimo ir kad būtų padaryta gerai, kokybiškai. Pageidautina – iš pirmo karto.
Kai randi tokius žmones, gyvenimas iš karto palengvėja.
– Šiemet Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai įteikė „Saldai“ pirmos vietos apdovanojimą už didžiausią mokamą vidutinį atlyginimą didelių įmonių grupėje. Gal turite ir darbuotojų motyvavimo sistemą?
– Sutarėme su žmogumi, kokį darbą jis dirbs, sutarėme atlygį, o jis nedirba, nes reikia papildomai motyvuoti? Kas yra motyvacija? Noras kažko siekti arba baimė kažko netekti. Mes labai nenorėtume, kad motyvacija būtų per baimę: neduosiu premijos, nemokėsiu dalies atlyginimo. Tai – bloga motyvacija.
Kai žmogus padaro daugiau negu buvo sutarta, taip, mes jį galime paskatinti, bet papildomai motyvuoti, kad jis atlieka savo sutartą darbą...
Stengiamės padaryti aiškią apmokėjimo sistemą. Ir visiems vienodą, nes nenorime didelio atotrūkio įmonėje.
Yra dvi apmokėjimo sistemos: laikinė (valandinė) ir pareiginė. Žmonės, kurie dirba gamyboje, kurių darbas yra atlikti užduotis, skirtas meistrų, suplanuotas planuotojų, gauna atlygį už valandas, kurias dirba. Jų galimybės pasikelti atlygį priklauso nuo kategorijų: pradedu kaip mokinys, pameistrys, išmokstu daugiau ir galiu naudoti daugiau įrankių – valandinis atlygis keičiasi, išmokstu dar daugiau – galiu tapti operatoriumi, kuris valdo sudėtingus mechanizmus ir taip toliau.
Administracijoje yra pareiginis atlyginimas. Bet jeigu darbuotojas turi idėjų, kaip pagerinti procesą, sukurti papildomą naudą, vertę, mes pasiryžę jį paskatinti.
Iš valstybės reikia stabilumo
– Įmonė daugiausia dirba su užsienio partneriais?
– Ačiū Dievui, kad užsienyje. Kai turi gerus partnerius, yra lengviau, bet pati Lietuvos rinka labai sunki, daug statybų vėluoja, turbūt vėluoja atsiskaitymai. Mes toje grandinėje esame tik maža dalis.
– Gal kalta lietuviška verslo kultūra? Ar rinka per maža?
– Yra ir mažesnių ar panašaus dydžio rinkų, kuriose gebama tvarkytis. Manau, kad yra mentaliteto ir kultūros klausimas. Žmonės nėra linkę laikytis duoto žodžio ir įsipareigojimo.
Žydai, išvesti Mozės, klaidžiojo po dykumą 40 metų ne dėl to, kad pasiklydo, o dėl to, kad reikėjo pasikeisti dviem kartoms, kad trečia karta neprisimintų buvusi vergais. Manau, pas mus vyksta tas pats procesas. Kai sovietmečiu žmonės vogė dešras iš mėsos kombinato, tai buvo kaip rezistencija. Apgauti, vogti buvo normalu, net didvyriškas poelgis.
Kai ateis jaunoji karta, bus kitokia verslo logika ir verslo etiketas. Ir duotas žodis bus svarbesnis už tavo finansinę gerovę.
– Gal valstybės požiūris į verslą taip pat turi įtakos verslo kultūrai?
– Aš net nežinau, koks dabar yra valstybės požiūris. Sunku suprasti.
Mes esame Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos nariai, dažnai su kolegomis diskutuojame šia tema. Atsakymas dažnai anekdotinis – jums padėti ar netrukdyti? Pagalbos nesitikime jau daugelį metų, mums užtektų, kad bent netrukdytų. Netrukdymas yra susijęs su stabilumu. Reikia, kad būtų stabilūs ir suprantami įstatymai.
Mes dirbame projektinėje aplinkoje, kuri pasižymi savo nestabilumu. Yra posakis: užbaigti projektą laiku, tai tas pats, kas vaikščioti vandeniu – abu objektai turi būti užšaldyti. Kai vanduo užšaldytas, gali juo vaikščioti, kiek nori. Kai projektas užšaldytas, jį gali baigti laiku.
Jeigu Lietuvos įstatyminė bazė būtų užšaldyta bent 10–15 metų, verslas galėtų prisitaikyti ir gauti naudą. O kai nuo kadencijos iki kadencijos... Kai kiekvienas atėjęs turi vis geresnę idėją, suveikia santechniko sindromas. Žinot, ką tai reiškia? Ateina santechnikas keisti vamzdžių: „Jėzus, Marija, kas čia taip padarė? Visiška nesąmonė!“. Visi kurie darė prieš mane – darė blogai, aš vienintelis žinau, kaip.
Dėl ko iškelia žmonės verslus iš Lietuvos? Dėl to, kad yra nestabilu ir nesuprantama, tu negali prognozuoti. Pavyzdžiui, Olandijoje mokestinė įstatyminė bazė nesikeičia nuo „East India“ laikų, kai buvo sukurta pirmoji pasaulyje akcinė bendrovė. Ten priimti įstatymai vis dar veikia ir galioja, aplinka yra aiški ir suprantama. Mes norėtume bent jau tiek.
Nespėjome pasikeisti visų verslo valdymo sistemų pereinant nuo lito prie euro, pakeisto PVM, dabar laukia atlyginimų perskaičiavimas. Mes turime ne galvoti, kaip daryti verslą, o sekti pokyčius ir bandyti prie jų prisitaikyti, kad nenusižengtume, nes institucijų – kontroliuojančių ir baudžiančių – turbūt neužtektų nė metų su kiekviena pasišnekėti.
Inžinieriams reikia iššūkių
– Ar tai, kad esate įsikūrę Šiauliuose – minusas ar privalumas?
– Didžioji dalis įmonių Šiauliuose nekuria savo produkto, jos atlieka paslaugas: apdirba, apdoroja, surenka. Jeigu ateini į kompaniją, kuri gamina daiktą kitam, inžinieriaus darbas labai primityvus – prižiūrėti, kurti nebereikia. Tiems, kurie turi inžinerinę gyslelę, tai neįdomu, jie bėga į Kauną ar Vilnių.
Šiauliuose trūksta inžinerinio potencialo, todėl rasti žmogų su inžineriniu išsilavinimu ir gebėjimu, sudėtinga. Deklaruojama, kad jų reikia, bet negebame jų išlaikyti.
Mes stengiamės, kad „Saldoje“ inžinieriai turėtų iššūkių ir galėtų save realizuoti.
– Ar jus neramina tai, kad Šiaulių universitete neliks inžinerinių studijų?
– Aš esu skeptiškas dėl universitetų ar jų filialų Šiauliuose, Panevėžyje. Geriau vienas geras universitetas, negu dešimt nevykusių. Kai turi geriausius specialistus, geriausius resursus ir gali parengti kvalifikuotus darbuotojus, tai daug geriau, negu turėti vidutinybes, išmėtytas po Lietuvą.
Žmonės išvažiuoja iš Šiaulių, pasimoko, jiems niekas netrukdo grįžti.
– Kaip įsivaizduojate įmonę, tarkim, po dešimties metų? Kaip verslą palies globalizacija?
– Būsime paliesti industrializacijos, Ketvirtosios pramonės revoliucijos. Lietuvoje tai dar tik madingi žodžiai, bet ji neišvengiama.
Lietuva sensta, žmonių mažėja. Jeigu atsivėrusios demografinės skylės neužpildysime imigrantais, kitas kelias – robotai. Kuriuo keliu nueis Lietuva? Manau, kad bus ir vieno, ir kito.
Mes gauname visokių pasiūlymų, bet neturime noro kažkam parsiduoti ar į kažką įsilieti, žiūrime kaip į verslą, kuris buvo sukurtas Šiauliuose ir turėtų gyvuoti Šiauliuose.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vėdinimo įrangą – nuo standartinių iki sudėtingų unikalių sistemų – šiauliečiai eksportuoja daugiau negu į 30 pasaulio šalių.
UAB „Salda“ vykdantysis direktorius Aidas Šetikas sako, jeigu Lietuvos įstatyminė bazė būtų užšaldyta bent 10–15 metų, verslas galėtų prisitaikyti, nes dabar tenka nuolat sekti pokyčius, kad nenusižengtum.
UAB „Salda“ gamybos, sandėliavimo ir biuro patalpos užima apie 40 tūkstančių kvadratinių metrų ploto.
Įmonėje dirba per 400 darbuotojų.
Šalia gamybinių patalpų – poilsio zona.
Prieš 28-erius metus įkurtai įmonei „Salda“ šie metai – didžiulių pokyčių metai.