
Naujausios
Mieli rankdarbiai – atgaiva širdžiai
Pagarsėjusi rankdarbių meistrė Irena Cibulskienė iš Aukštelkės (Šiaulių rajonas) kukliai šypsosi, rodydama savo darbus – miniatiūrinių karoliukų spalvomis žaižaruojančius paveikslus, medžiaginius, plastilininius darbelius, karštais klijais iš makaronų suklijuotą žaliaskarę.
O už rankų darbo paveikslų 100-mečio Lietuvai sumanymą poniai Irenai padėkojo ne tik Aukštelkės kaimo bendruomenė „Aukštarūžė“, bet ir tokios dovanos sulaukusi Šiaulių rajono neįgaliųjų draugija.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Personalinė paroda
Kaimo bendruomenės „Aukštarūžė“ patalpose prieš kelias savaites atidaryta personalinė I. Cibulskienės rankdarbių paroda „Kai širdis myli grožį, stiprių rankų nereikia“.
Labiausiai lankytojų dėmesį prikausto ant sienos sukabinti blizgūs paveikslai su vasaros, rudens spalvomis, gyvūnais, gėlėmis – visi iš dešimčių tūkstančių miniatiūrinių karoliukų. Kūrėjai užvis gražiausias – su aguonomis. Gražus todėl, kad jai labai patinka sodriai raudona aguonų žiedų spalva.
O ant stalo žaliuoja didžiųjų švenčių simbolis – eglutė. Medelis ne bet koks: šakelės – iš žaliai padažytų makaronų, viršūnė – iš makaronų, iš makaronų ir papuošimai.
„Aukštarūžės“ kolektyvas kaimynę vadina auksaranke: tiek idėjų ji turi! Kai kuriuos sumanymus I. Cibulskienė įgyvendina pati, kitais pasidalija su kaimo bendruomenės kolektyvu du kartus per savaitę vykstančiuose bendruose užsiėmimuose.
Dovana „užkrėtė“
Rankdarbiais I. Cibulskienė susidomėjo dar visai vaikas. Mama ir teta išmokė marginti velykinius kiaušinius. Užsiėmimas toks smagus, kad ir dabar moteris jo neužmeta ir prieš kiekvienas Velykas pamalonina dailiai išmargintais kiaušiniais.
Tačiau „senasis“ aukštelkiškės pomėgis dabar nublankęs prieš tą, kuriuo užsikrėtė lygiai prieš metus – tai paveikslų kūrimas iš karoliukų.
Pirmą tokiam darbui reikalingą rinkinį poniai Irenai padovanojo giminaitė, pasiūliusi pabandyti – o gal patiks. Veikla nebuvo tokia paprasta, kaip galėtų pasirodyti – miniatiūrinius karoliukus suklijuoti ant tam paruošto ir specialiais klijais ištepto trafareto.
Palinkusi prie to paveikslo Irena plušėjo ne dieną ir ne dvi, rinko karoliukus, taikė juos, derino vieną prie kito. Procesas užtruko: karoliukų klijavimas – išskirtinio atidumo ir puikios regos reikalaujantis užsiėmimas. Tačiau rezultatas smarkiai nustebino pamačius, kokio gražumo bijūnai pražydo paveiksle!
Užbaigusi pirmą darbą, ilgai nelaukė – netrukus gražiadarbės namuose atsirado naujas rinkinys naujam paveikslui.
O mėgstamą atvaizdą su ryškiai raudonomis aguonomis rankdarbių meistrei iš Norvegijos parvežė anūkė – suklijuoti karoliukai tiesiog pražydo.
Savikaina riboja norus
Vieną paveikslą moteris suklijuoja per septynias ar aštuonias dienas, plušant nuo ryto iki vakaro.
Kūrybinio darbo procesas štai koks. Reikia nuplėšti ant trafareto užklijuotą plėvelę, tiksliau, tik dalį jos – tokią dalį, kiek laiko numatyta vienu metu padaryti. Jei plėvelės Irena nuplėštų daugiau, po ja esantys klijai tiesiog sudžiūtų ir karoliukai nebepriliptų.
Smagiausia, kai iš karoliukų pamažėle pradeda ryškėti vaizdas. Tada azartas, juokiasi, tik išauga: galėtų, sako, nevalgyti, negerti ir nebemiegoti, tik klijuoti ir klijuoti.
Paskutiniai – kūrinio įstiklinimo ir įrėminimo darbai, kurie tikrai nėra pigūs.
Kol kas visi I. Cibulskienės suklijuoti paveikslai naujų namų nesuradę – iki gruodžio pabaigos pakabės parodoje ir sugrįš namo. Moteris vieną kitą galvoja padovanoti artimiems žmonėms Kalėdų proga.
O parduoti? Labai abejoja, ar kas pirktų, juk vien rinkinys kainuoja keliasdešimt eurų, dar paveikslo rėmas, stiklas... Suskaičiavusi, kad savikaina, neskaičiuojant jos darbo, siekia 50 ir dar daugiau eurų.
Tik truputį didesnę negu dviejų šimtų eurų pensiją gaunančiai gražiadarbei tokie pinigai – nemaži, todėl kaskart turi pataupyti, norėdama naujo rinkinio.
Mąsto, galbūt didelė savikaina ir apriboja tokio pomėgio, kaip karoliukų klijavimas, paplitimą – nieko panašaus moteris nematė nei Kelmėje vykusioje „Menų šventėje“, nei „Šiaulių dienose“.
„Gal žmonės taip užsiėmę, kad rankdarbiams tiesiog neturi nei laiko, nei kantrybės?“ – sako garbaus amžiaus pašnekovė.
O pati iki šiol apsiribodavusi paveikslais iš 32 tūkstančių karoliukų ir kiek didesniais, dabar ponia Irena turi išsikėlusi užduoti suklijuoti 50–70 tūkstančių karoliukų paveikslą. Iki švenčių aukštelkiškės namuose turėtų sužibėti žiemos vaizdas.
Lietuvos jubiliejui
Tačiau ne vien karoliniai paveikslai šiuo metu užkabinę I. Cibulskienę. Aukštelkės kaimo bendruomenės „Aukštarūžė“ narius moteris dažnai sudomina naujomis technikomis, idėjomis.
Tik su į bendruomenines patalpas susirenkančiais kaimynais Irena kuria paprastesnius darbelius, nereikalaujančius išskirtinio atidumo. Sudėtingesnius sumanymus įgyvendina būdama viena savo namuose, kad galėtų susikaupti.
Vis dėlto vieną darbą, galima sakyti, patriotišką, skirtą Lietuvos 100-mečiui paminėti, I. Cibulskienė paragino daryti visą keliolikos aukštelkiškių kolektyvą. Taip gimė bendromis jėgomis sukurti du jubiliejiniai Lietuvai skirti paveikslai iš popieriaus, plastiko ir kitų medžiagų. Vienas papuošė kaimo bendruomenės patalpas, kitą padovanojo Šiaulių rajono neįgaliųjų draugijai.
I. Cibulskienė sako idėjų pasisemianti iš interneto – kaskart naršydama stebisi, kokį grožį žmogaus rankos gali sukurti.
„Kiekvienas žmogus turėtų turėti mielą užsiėmimą – tai geriausias poilsis rankoms ir mintims, – įsitikinusi gražiadarbė. – O dabar tik įsipareigojimai, rūpesčiai, įtampa...“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Žaliaskarė eglutė ir makaronų prieš pat Kalėdas – vienas iš Irenos Cibulskienės kūrinių.
Aukštelkės kaimo gyventoja, buvusi ilgametė kaimo bendruomenės „Aukštarūžė“ pirmininkė Irena Cibulskienė surengė pirmą personalinę savo rankdarbių parodą. Moters rankose – paveikslas „Bijūnai“, nuo jų viskas ir prasidėjo.
Mylimiausias ponios Irenos paveikslas iš karoliukų „Aguonos“.
„100 metų atkurtai Lietuvai“ – ši Irenos Cibulskienės idėja sulaukė išskirtinio dėmesio.