
Naujausios
Odontologijos kabinete neįgaliesiems gydomi ir vaikai, ir suaugusieji
Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centre jau aštunti metai veikia odontologijos kabinetas neįgaliesiems. Kabinete dabar dirba trys odontologai, tad eilės žymiai sutrumpėjo ir pas specialistą galima patekti kur kas greičiau.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Labai reikalinga paslauga
Prie odontologijos kabineto laukia joniškietė Danutė Navickienė. Į kliniką moteris su vidutinę negalią turinčiu 21 metų sūnumi Domantu atvyko pirmą kartą.
„Iš mamų, turinčių neįgalius vaikus, sužinojau, kad čia, Moters ir vaiko klinikoje, yra atliekamos tokios operacijos, taikant bendrą nejautrą. Užsiregistravome rugpjūčio pabaigoje ir prieš Naujuosius metus gavome kvietimą atvykti. Belaukdama eilės pasiskaičiau komentarus, atsiliepimai geri. Atvykę šiandien pajutome didelį rūpestį mumis, į palatą atėjo gydytojai, apžiūrėjo, palinkėjo sėkmės“, – sakė moteris.
Mama pasakoja, kad Domanto negalia tokia, kad jis net jai neleidžia apžiūrėti jo dantų. Įprastame odontologo kabinete sūnus tik šiaip ne taip įkalbėtas leidžiasi, kad gydytoja patikrintų dantų būklę, tačiau jokių kitų procedūrų neleidžia atlikti. O taisyti reikia net šešis dantis.
Po gydymo Domantas dar kurį laiką praleis palatoje, kol atsigaus po narkozės ir, jeigu viskas bus gerai, galės vykti namo.
D. Navickienė sako, kad tokia paslauga neįgaliesiems ypač reikalinga. Moteris net neįsivaizduoja, kaip sūnui reikėtų sutaisyti dantis be narkozės.
Paslaugos vaikams ir suaugusiesiems
Pernai odontologijos kabinete neįgaliesiems gydyti 447 pacientai. Tačiau dar prieš kelerius metus čia patekdavo kur kas mažiau pacientų, nes ilgą laiką dirbo tik vienas odontologas, ir eilėje tekdavo laukti apie pusantrų metų.
Jau keletą mėnesių kabinete dirba trys odontologai ir per dieną gali priimti šešis pacientus, tad eilės gerokai sutrumpėjo. Dabar pacientams reikia laukti apie mėnesį. Šiek tiek ilgiau gali tekti laukti suaugusiems psichinės negalios neįgaliesiems.
„Gydytojas odontologas per savo darbo dieną dantų sanacijai taikant bendrinę nejautrą priima vieną suaugusį pacientą, turintį psichinę negalią, nes jiems dantų gydymo procedūra užtrunka žymiai ilgiau – valandą ar net iki dviejų valandų“, – aiškina Povilas Venckus, Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas.
Vienos procedūros metu dažniausiai sutvarkomi visi dantys. Jei reikia, procedūros metu nuvalomos dantų apnašos ir tik po to sanuojami dantys. Pasitaiko labai „užleistų“ atvejų, ir vieno apsilankymo odontologijos kabinete neužtenka.
Kabinetas įkurtas 2011 metais. Iki tol Šiauliuose tokios paslaugos nebuvo teikiamos. Pacientams tekdavo vykti į Vilnių arba Kauną.
„Tokio kabineto poreikis buvo didelis, jo prašė neįgaliųjų draugijos“, – sako Danutė Valodkienė, Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vyresnioji slaugos administratorė.
Šiame odontologijos kabinete paslaugos teikiamos ne tik neįgaliesiems (ir vaikams, ir suaugusiesiems), bet ir vaikams, kurie labai bijo odontologinių procedūrų, nepavyksta susitarti, o gydyti reikia nedelsiant.
„Svarbu, kad kuo daugiau žmonių žinotų, kad Šiauliuose teikiama tokia paslauga, nes netvarkant dantų, vystosi pūlingos komplikacijos“, – sako P. Venckus.
Ūmių ligų kol kas negydo
Ūmios odontologinės ligos Šiauliuose kol kas negydomos. Tokiais skubiais atvejais, kai pacientas negali laukti nė dienos, tenka vykti į Kauno, Vilniaus ar Klaipėdos ligonines, kur pagalba teikiama ištisą parą.
Ar Šiauliuose kada nors bus gydomos ūmios odontologinės ligos?
„Kartais pyksta ant mūsų pacientų tėvai, kad to nedarome. Šiuo metu vadovaujamės Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu, kad būtinoji odontologinė pagalba teikiama Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Jei bus pakeistas SAM įsakymas ir atsiras daugiau gydytojų odontologų, tada gal ir Šiauliuose bus tokia pagalba teikiama“, – sako P. Venckus.
Odontologijos kabinete paslaugos teikiamos planine tvarka. Planinėms konsultacijoms būtinas šeimos gydytojų arba kitų specialistų siuntimas. Skubi pagalba teikiama be siuntimų.
„Mūsų pacientai ir jų artimieji yra gana jautrūs. Kartais jiems nelengva būna suprasti, kodėl atvykus planinei procedūrai tenka palaukti. Eiliškumą sudarome atsižvelgdami į pacientų amžių, negalią. Pirmiausia sanavimo procedūros atliekamos mažiausiems ir neramiausiems pacientams“, – sako P. Venckus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Moters ir vaiko klinikoje esančiame odontologijos kabinete neįgaliesiems ir jautriems vaikams dantys sanuojami taikant bendrą nejautrą. Kabinete, įrengtame 2011 metais, yra visa būtina įranga tokioms procedūroms atlikti.
Joniškietė Danutė Navickienė apie odontologijos kabinetą neįgaliesiems sako sužinojusi iš kitų mamų, auginančių neįgalius vaikus.
Povilas Venckus, Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas, ragina ilgai nedelsti atsiradus skylutei dantyje, nes uždelsus ir sugedus danties kanalui gali prireikti ne vienos procedūros su narkoze arba dantį iš viso pašalinti.
Danutė Valodkienė, Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vyresnioji slaugos administratorė, sako, kad jau keli mėnesiai kaip nėra ilgų eilių, nes odontologijos kabinete neįgaliesiems šiuo metu dirba trys odontologai.