Paminėtas olimpinio judėjimo jubiliejus

Paminėtas olimpinio judėjimo jubiliejus

Pa­mi­nė­tas olim­pi­nio ju­dė­ji­mo ju­bi­lie­jus

Kovo 23 dieną sukako 30 me­tų, kai bu­vo įkur­ta Šiau­lių olim­pi­nė ta­ry­ba, gy­va­vu­si be­veik 25 me­tus. Penktadienį ši pro­ga pa­mi­nė­ta Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je, pa­dė­kos raš­tais ap­do­va­no­ti olim­pi­nio ju­dė­ji­mo at­kū­ri­mo Šiau­lių mies­te ini­cia­to­riai gy­dy­to­jas Al­gir­das Brie­dis ir tre­ne­ris Jo­nas Kar­bo­čius.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Spor­to en­tu­zias­tai su­si­ti­ki­me pa­sa­ko­jo, kad sti­mu­lą įkur­ti Šiau­lių olim­pi­nę ta­ry­bą da­vė Lie­tu­vos tau­ti­nio olim­pi­nio ko­mi­te­to (LTOK) at­kū­ri­mas 1988 me­tų gruo­dį. Jau vyk­da­mi iš Vil­niu­je vy­ku­sio at­ku­ria­mo­jo su­va­žia­vi­mo šiau­lie­čiai su­sto­jo Šir­vin­to­se ir vien­bal­siai nu­ta­rė, kad rei­kia kur­ti Šiau­lių olim­pi­nę ta­ry­bą, ku­ri sa­vo veik­la pa­rem­tų ir pa­lai­ky­tų LTOK.

Už tri­jų mė­ne­sių Šiau­lių kul­tū­ros rū­muo­se įvy­ku­sio stei­gia­mo­jo po­sė­džio me­tu A. Brie­dis ta­po Šiau­lių olim­pi­nės ta­ry­bos pir­mi­nin­ku, irk­la­vi­mo tre­ne­ris J. Kar­bo­čius bu­vo ta­ry­bos na­rys.

Pra­si­dė­jus at­gi­mi­mui Šiau­liuo­se nu­trū­ko „Žal­gi­rio“ ir ki­tų spor­to drau­gi­jų veik­la, o kar­tu ir vi­suo­me­ni­nių spor­to ren­gi­nių, va­di­na­mų spar­ta­kia­dų, or­ga­ni­za­vi­mas.

A. Brie­dis sa­ko, kad spor­tuo­ti, var­žy­tis žmo­nėms vi­sa­da bu­vo po­rei­kis, o nu­sto­jus eg­zis­tuo­ti pro­fsą­jun­gų spor­to drau­gi­joms ir ne­spė­jus įsi­kur­ti spor­to klu­bams, Šiau­lių olim­pi­nė ta­ry­ba sa­vo or­ga­ni­zuo­ja­mais spor­to ren­gi­niais už­pil­dė at­si­ra­du­sią spra­gą, pa­lai­kė spor­to są­jū­dį.

Vos po dvie­jų mė­ne­sių nuo įsi­kū­ri­mo Šiau­lių olim­pi­nė ta­ry­ba su­ren­gė Šiau­lių olim­pi­nę die­ną, į ku­rios pro­gra­mą bu­vo įtrauk­ta apie 20 spor­to ša­kų. Vie­na iš svar­biau­sių Olim­pi­nės die­nos rung­čių bu­vo olim­pi­nės my­lios (1988 met­rų) bė­gi­mas, ku­rios su­ma­ny­to­jas – šiau­lie­tis gy­dy­to­jas Alek­sand­ras Ron­kus.

Olim­pi­nė die­na ta­po tra­di­ci­niu Šiau­lių, vė­liau, at­si­ra­dus ap­skri­tims, – Šiau­lių ap­skri­ties ren­gi­niu, ir ren­gia­ma iki šiol. Da­bar tai – „Šiau­lių mies­to spor­to fes­ti­va­lis“.

Vė­liau pra­dė­ti reng­ti to­kie spor­to ren­gi­niai, į ku­riuos bu­vo sie­kia­ma įtrauk­ti vi­sus: dir­ban­čius, mo­ki­nius, dar­že­li­nu­kus, ve­te­ra­nus, neį­ga­liuo­sius, su­ka­rin­tų struk­tū­rų (po­li­ci­ja, prieš­gais­ri­nė tar­ny­ba, ka­riš­kiai) or­ga­ni­za­ci­jas.

Be jau mi­nė­tos „Olim­pi­nės die­nos“ Šiau­lių olim­pi­nė ta­ry­ba gar­si­no mies­tą ir ap­skri­tį to­kiais spor­to ren­gi­niais kaip „Olim­pi­nis ru­duo“, „Ma­ža­sis olim­pie­tis“, Šiau­lių ap­skri­ties su­ka­rin­tų struk­tū­rų es­ta­fe­tės mies­to gat­vė­mis ir ki­tais.

1991 me­tais lie­pos 27–rugpjūčio 4 die­no­mis dvy­li­ko­je Lie­tu­vos mies­tų, tarp jų – ir Šiau­liuo­se, vy­ko IV Pa­sau­lio lie­tu­vių žai­dy­nės. Jos bu­vo ypač įsi­min­ti­nos Šiau­lių olim­pi­nei ta­ry­bai.

A. Brie­dis pa­sa­ko­jo, kad žai­dy­nėms Šiau­liuo­se bu­vo skir­ta 100 tūks­tan­čių rub­lių, o iš­leis­ta 600 tūks­tan­čių rub­lių. Te­ko su­ktis iš ne­leng­vos si­tua­ci­jos, bu­vo or­ga­ni­zuo­ja­ma ir lo­te­ri­ja, ir net žai­dy­nių pi­ni­gai iš­leis­ti, ir dau­gy­bė su­ve­ny­rų, ku­riuos par­da­vus bu­vo ti­ki­ma­si bent iš da­lies pa­deng­ti iš­lai­das.

30 tūks­tan­čių rub­lių bu­vo iš­leis­ta BMX tra­sai pie­ti­nė­je mies­to da­ly­je įreng­ti, nes ten tu­rė­jo vyk­ti žai­dy­nių pa­ro­do­mo­sios BMX var­žy­bos. To­kia pat su­ma iš­leis­ta ir cent­ri­nio sta­dio­no dan­gai at­nau­jin­ti.

Vė­liau gre­ta Šiau­lių olim­pi­nės ta­ry­bos at­si­ra­do Šiau­lių olim­pi­nė aka­de­mi­ja. Į Šiau­lių olim­pi­nės aka­de­mi­jos or­ga­ni­zuo­ja­mus se­mi­na­rus bu­vo kvie­čia­mi aukš­tos kva­li­fi­ka­ci­jos tre­ne­riai, spor­to me­di­kai, ku­rie da­li­jo­si sa­vo dar­bo pa­tir­ti­mi, vyk­da­vo ir spor­to is­to­ri­jos pa­skai­tos.

2012 m. Šiau­lių olim­pi­nei ta­ry­bai bai­gus veik­lą, jos dar­bus tę­sė Kū­no kul­tū­ros mo­kyk­la (di­rek­to­rius J. Kar­bo­čius), da­bar tę­sia Leng­vo­sios at­le­ti­kos ir svei­ka­tin­gu­mo cent­ro Spor­to vi­siems sky­rius.

„Prieš 30 me­tų ki­lu­si olim­pi­nio ju­dė­ji­mo ban­ga nu­si­ri­to per Lie­tu­vą ir Šiau­lius ini­ci­juo­da­ma nau­jų da­ly­kų, nau­jų ren­gi­nių at­si­ra­di­mą“, – sa­kė J. Kar­bo­čius.

Su­si­ti­ki­mo pa­bai­go­je A. Brie­dis vi­siems lin­kė­jo įsi­trauk­ti į spor­to ren­gi­nius, vyks­tan­čius mies­te ir už jo ri­bų, o or­ga­ni­za­to­rius neap­si­ri­bo­ti vien ka­len­do­ri­niais ren­gi­niais.

J. Kar­bo­čius lin­kė­jo įvai­res­nių spor­to ren­gi­nių, o tiems ren­gi­niams, ku­rie jau yra, kad neiš­sik­vėp­tų, gy­vuo­tų ir plės­tų­si.

„Spor­ti­nis gy­ve­ni­mas Šiau­liuo­se tik­rai nė­ra mi­ręs, at­si­ra­do daug spor­to klu­bų, vyks­ta ne­ma­žai ren­gi­nių, ku­rie iš­ju­di­na ir jau­nus, ir vy­res­nius“, – sa­kė J. Kar­bo­čius.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

(Iš kairės) Al­gir­das Brie­dis ir Jo­nas Kar­bo­čius da­li­jo­si pri­si­mi­ni­mais apie Šiau­lių olim­pi­nę ta­ry­bą.

Šiau­lių olim­pi­nės ta­ry­bos ini­cia­to­rius gy­dy­to­ją Al­gir­dą Brie­dį (ant­ras iš kai­rės) ir tre­ne­rį Jo­ną Kar­bo­čių (ša­lia) su ta­ry­bos įkū­ri­mo 30-me­čiu svei­ki­no vi­ce­me­ras Jus­ti­nas Sar­taus­kas (kai­rė­je) ir me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas.

IV Pa­sau­lio lie­tu­vių žai­dy­nėms šiau­lie­čiai bu­vo iš­lei­dę spe­cia­lius pi­ni­gus – li­tau­rus ir cen­tau­rus.