
Naujausios
TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI
Savivaldybė skolinga mokinių tėvams
500 litų. Tiek pinigų Šiaulių miesto savivaldybė per pusę metų įsiskolino Šilėnų (Šiaulių rajonas) soduose gyvenančiai šeimai, kurios vienuolikametė duktė mokosi miesto Dubijos pagrindinėje mokykloje.
Nuo pat praėjusių metų balandžio už moksleivių atvažiavimą į miesto mokyklas įsipareigojusi apmokėti Savivaldybė su šeimomis atsiskaitė tiktai šių metų sausį ir kovą. Sumokėta iki vasario.
Į skolas klampinami tėvai neturi tokių galių pagrasinti valdininkams delspinigiais, kaip dabar grasinama dėl nesumokėto privalomojo sveikatos draudimo mokesčio.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Mokiniams tenka pirkti bilietus
Šilėnų sodų gyventoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, jog į Šiaulių Dubijos pagrindinę mokyklą važinėja jos penktokė dukra. Mergaitė važiuoja maršrutiniais autobusais, kartais — traukiniu, kai gali, į mokyklą nuveža tėvai.
Šilėnų, Šilėnų sodų, Žadžiūnų, Lukšių, Noreikių ir kitų Šiaulių rajono vietovių moksleiviai į miesto mokyklas priversti važinėti viešuoju transportu, nes mokykliniu autobusu jų niekas neveža. Miesto Savivaldybė turi vieną mokyklinį autobusą, kuris vaikus į Šiaulių mokyklas vežioja iš kitos miesto pusės — Lieporių, Sauginių ir kitų kaimiškųjų vietovių.
Nors pagal Švietimo įstatymą visi vaikai iki aštuntos klasės turėtų būti atvežami į mokyklas, dukters kelionei į mokyklą ir atgal šeimai kasdien tenka skirti 4 litus 60 centų. Jeigu tėvai ar kaimynai nepaveža, per mėnesį susidaro apie 100 litų.
Keturių asmenų šeimos pajamos yra 1100 litų per mėnesį, šeima yra paėmusi banko paskolą.
„Negana, kad mažųjų kelionės viešuoju transportu nėra saugios, jie priversti labai anksti keltis, tai dabar nebežinome, kada atgausime ir ar apskritai atgausime pinigus už bilietus? Norėtųsi, kad greičiau tuos pinigus grąžintų, ne po pusės metų“, — sakė mama.
Šeimose kilo įtampa
Su kelionės bilietais į Dubijos pagrindinę mokyklą važiuoja aštuoni vaikai, iš jų trys — socialiai remtini. 20 vaikų važinėja su mėnesiniais bilietais, mat bilietų kompensavimas yra dvejopas.
Mokiniai, turintys galimybę važiuoti „Busturo“ autobusais, iš bendrovės gauna mėnesinius bilietus. Savivaldybė su bendrove yra sudariusi sutartį ir moka tiesiogiai vežėjams. Šiuo atveju tėvams finansinių problemų nekyla.
Dėl įvairių aplinkybių važiuojantys kitu viešuoju transportu mokiniai privalo pirkti bilietus, kuriuos iki kiekvieno mėnesio 5 dienos pristato mokyklos pedagogams.
„Perskaičiuojame sumas ir mėnesio pradžioje tuos bilietus pristatome Savivaldybei, ši perveda pinigus mokyklai, o mokykla — tėvams“, — apie bilietų kompensavimo tvarką aiškino Elona Jasinauskienė, Šiaulių Dubijos pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė.
Mokyklos direktorė Dainė Bagdonaitė neslėpė: tėvai labai pyko, dažnai skambindavo į mokyklą, klausinėjo, kada bus pinigai.
„Ypač daug problemų kilo socialiai remtinoms šeimoms, juk ne kiekviena kasdien gali įduoti tris ar penkis litus vaiko kelionei“, — mokyklos vadovė neatmetė, kad dėl pinigų stygiaus galėjo vaikai ir praleisti pamokų.
Biudžete pritrūko pinigų
Šiaulių savivaldybės valdininkai situaciją aiškina tradiciškai: įsiskolinta, nes miesto biudžete pritrūko pinigų.
Vaikų kelionės į mokyklą kompensuojamos iš savivaldybių biudžeto, valstybė tam pinigų neskiria.
Praėjusių metų gruodžio 31-ąją Šiaulių savivaldybės skola mokinių šeimoms, įskaitant „Busturą“, buvo 350 tūkstančių litų.
„Pinigai už 2009 metų balandį ir gegužę šeimoms pervesti šių metų sausio mėnesį. Kovo pradžioje pervesta skola už šių mokslo metų rugsėjį, spalį, lapkritį ir gruodį. Už vasarį dar liko skola, kurią turėtume sumokėti šią savaitę. Deja, miesto biudžetas pernai buvo rinktas labai blogai,“ — priežastis, kaip susidarė skolos, “Šiaulių kraštui“ aiškino Irena Mirončikienė, miesto savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėja.
Vladas Damulevičius, miesto Savivaldybės administracijos direktorius taip pat teisinosi pernai prasčiausiai šalyje renkamu biudžetu. Šiemet negautai daliai pajamų paskirta per 17 milijonų litų Vyriausybės kompensacija. Pinigai, sakė direktorius, bus paskirstyti skoloms padengti. Beje, lėšos į miesto biudžetą dar nepervestos.
Rajone — kitokia tvarka
Tuo tarpu Šiaulių rajono rajono mokyklų mokinių tėvai, išskyrus vieną kitą atvejį, neturi rūpesčių dėl vaikų bilietėlių. Šiaulių rajono savivaldybė atsiskaito tiesiogiai su vežėjais.
Pasak Ingridos Klupšaitės, Šiaulių rajono savivaldybės buhalterijos vedėjos, toks sprendimas priimtas, nes pinigų kompensavimo mechanizmas, kai bilietai renkami mokykloje, o pinigai, kol pasiekia šeimas, vaikšto iš kontoros į kontorą, buvo gana griozdiškas, kelionės pinigų tėvams tekdavo laukti beveik du mėnesius. Tokia tvarka rajono Savivaldybėje galiojo maždaug prieš pusantrų metų.
„Problemą išsprendėme taip: mokame tiesiai vežėjams, o mokinių, nepataikančių į reisus ir važiuojančių į rajono mokyklas su bilietais, yra labai nedaug,“ — “Šiaulių kraštui“ sakė I. Klupšaitė ir pažymėjo, kad sąskaitos vežėjams, su kuriais sudarytos sutartys, apmokamos laiku.
BILIETAI: Mokiniai kas mėnesį pristato mokyklai bilietėlius kaip įrodymą, kiek išleista kelionei į mokyklą.
KAINA: Dubijos pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Elona Jasinauskienė surenka vaikų bilietus už kelionę ir juos pristato Savivaldybei.
PROBLEMA: Dubijos pagrindinės mokyklos vadovė Dainė Bagdonaitė neatmetė, kad dėl pinigų stygiaus galėjo vaikai ir praleisti pamokų.
Jono TAMULIO nuotr.