
Naujausios
Jokių išimčių nebus. Išimtys - per sunkios
Sidas Aksomaitis
Sidas AKSOMAITIS,“Respublikos” žurnalistas
Lietuvos mokesčių mokėtojas, nuėjęs miegoti tiesut tiesutėlis, rytą gali pabusti kuprotas. Su skolų kupra. Neseniai toks rytas išaušo šimtams tūkstančių bedarbių, pensininkų ir studentų - jie sužinojo, kad yra skolingi valstybei už Privalomąjį sveikatos draudimą (PSD).
Žmones pribloškė žinia, kad PSD mokestį - po 72 litus už mėnesį - privalo sumokėti visi, pernai bent mėnesį neturėję darbo, bet jo ieškoję patys, o ne per darbo biržą.
Pagal mokesčių rinkėjų logiką tautietis, mėginantis darbą susirasti savo jėgomis ir nelaukiantis jokių pašalpų iš darbo biržos, privalo susimokėti už tokį įžūlumą. Susimokės ir žinos, kad jo pareiga - būti sistemos dalimi, o ne atskiru sraigteliu.
Valstybės skolininkais staiga tapo ir didelė dalis emigrantų, kurie pernai dirbo, mokėsi bei draudėsi sveikatą ne ES šalyje, nors Lietuvoje nesilankė ir čia nesigydė nė dienos. Tegul susimoka už tai, kad pamiršo kelią į tėvų žemę...
Net patys mokesčių rengėjai pripažįsta, kad kaulyti PSD mokestį iš Lietuvoje seniai nebesigydančių emigrantų būtų šiek tiek nekorektiška. Tačiau naujai iškeptų skolininkų iliuzijos subliūkšta išgirdus sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio žodžius - išimčių niekam nebus daroma. Tad ką jau padarysi - valstybė geriau degs iš gėdos, bet emigrantus ir kitus nedėkinguosius nuskalpuos. Kaip sakoma, vis į namus, o ne iš namų...
Akivaizdu, kad PSD mokesčio lazda, kaip ir kiekvienas kitas pagalys, turi daugiau nei du galus, nes dalis emigrantų išties kartkartėmis trumpam grįžta į Lietuvą ne tik aplankyti savo artimųjų, atsipūsti nuo darbų, bet ir pasinaudoti pigesnėmis medicinos paslaugomis. Bet ramūs gali būti ir jie - PSD mokestį valdžia nuplėš net ir tuo atveju, jei žmogus gydymo įstaigoje susimokėjo ir jokių nemokamų paslaugų negavo.
Dar didesnė skolų našta prislėgė Lietuvoje išgyventi bandančius tautiečius, kurie pernai turėjo darbą, bet, atėjus sunkmečiui, staiga jį prarado. Ką savo vaikams turi pasakyti tėvas, praradęs darbą ir mainais į tai dovanų netikėtai gavęs dar vieną skolų akmenį po kaklu? Kad jis turi susimokėti už tai, jog buvo atleistas iš bankrutuojančios bendrovės?
Valdžia atsakymą žino - jokių išimčių nebus. Net jei žmonėms teks imti paskolas mokesčiams sumokėti. Ir šitaip bent trumpam atitolinti susitikimą su skolų išieškoti atėjusiais antstoliais.
Geros žinios sulaukė ir pensininkai, gavę pinigų iš individualios veiklos ar iš darbo pagal verslo liudijimą - jie taip pat turės garbę prisidėti prie skylėto šalies biudžeto lopymo. Ir susimokėti už tai, kad drįso taip ilgai išgyventi. Kad sugebėjo, surėmę pečius, atlaikyti gyvenimo sąlygas, kurios ir daugeliui jaunų žmonių atrodo nepakeliamos.
Valstybinio reketo gniaužtuose atsidūrę tautiečiai vis garsiau keiksnoja valdžią, mėginančią numauti jiems paskutines kelnes.
Bet jokių išimčių nebus. Išimtis daryti valstybei per sunku. Nes prieš darant išimtis reikia nuoširdžiai pasidomėti, kas puikiai gyvendamas ir Lietuvai mokesčių nemokėdamas nori nemokamai gydytis visų kitų sąskaita. Nuoširdus pasidomėjimas - sunkus darbas. Sunkiai dirbti valstybė savo žmonėms... neįpratusi.