
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPĖSI
Pažadai dėl darbo suviliojo, bet nepasitvirtino
Į „Šiaulių kraštą“ kreipėsi moteris, kurios brolis, jos žodžiais, buvo apgautas įdarbinimo agentūros UAB “Centrum dina“.
Pateko į baisias sąlygas
Moters brolis susiruošė į Angliją skinti narcizų. Šiauliuose Tilžės gatvėje įsikūrusiai įdarbinimo agentūrai „Centrum dina“ turėjo sumokėti 300 litų už paslaugas, kelionei turėti 400 litų, o pragyvenimui 100 svarų. Atvykėliai iš Lietuvos gyveno nepavydėtinomis sąlygomis. Neturėjo kur išsidžiovinti drabužių ir batų. Kadangi narcizai dar nežydėjo, nebuvo uždarbio, teko pusbadžiauti. Vaikinas tokiomis sąlygomis išsilaikė mėnesį. Pradėjo ieškotis kito darbo, todėl jaučiasi apgautas.
Redakcijai laišką parašiusi moteris pasakojo, kadpati jau turi 15 įdarbinimo agentūrų pasiūlymų dirbti, nors tik trys agentūros licencijuotos. Ji stebisi, kaip taip galima ir klausia, kur gali ieškoti teisybės?
Užrakinta
Internete UAB „Centrum dina“ skelbiasi, jog konsultuoja įmones, ieško darbo vietų personalui, vertina jį bei atrenka. Dirba Norvegijoje, Didžiojoje Britanijoje, Airijoje. Tačiau paskambinus nurodytu telefonu, angliškai pranešama, jog toks numeris nenaudojamas.
Šiaulių darbo biržos specialistė Janina Šiaulienė gerokai nustebo, iš „Šiaulių krašto“ sužinojusi, jog minėta bendrovė galėjo užsiimti įdarbinimu. Biržos duomenų bazėje nurodoma kitokia veikla — statyba.
Panaršius po internetą, apie šią bendrovę teko perskaityti nemažai prastų atsiliepimų. Beveik jie visi panašūs į minėto vaikino patirtį: blogos buities sąlygos, darbo ir uždarbio stoka viename Anglijos mieste, nors buvo žadama daug. Internautai irgi rašo, kad neprisiskambina ir randa nuolat užrakintas kontoros duris. Žmonės šiauliečiams pataria nesikreipti į šią bendrovę, nes „turės ilgo galvos skausmo“.
„Šiaulių kraštas“ du kartus beldėsi į Tilžės gatvės 170-ojo pastato 42 kabinetą, kaip nurodyta internete. Durys buvo užrakintos.
Šio pastato vestibiulyje yra daug lentelių su čia dirbančių firmų pavadinimais, bet užrašo apie bendrovę „Centrum dina“ neradome.
Patariama saugotis apsišaukėlių
„Šiaulių kraštas“ konsultacijos kreipėsi į Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyrių. Vedėjas Zenonas Griguola sako, jog galima kreiptis į Darbo inspekciją, bet tik tais atvejais, jeigu klientas ir įdarbinimo agentūra yra pasirašę atitinkamą sutartį. Darbo inspekcijai galima skųstis, jeigu įdarbintojas nesilaiko sutartyje numatytų sąlygų.
Kitais atvejais dėl apgavystės, kol nėra pasirašyta sutartis, reikėtų kreiptis į policiją ar teismą.
Z. Griguola pataria pradžioje atidžiai išsiaiškinti, ar neturima reikalo su apsišaukėliais, nes jų pasitaiko ir Lietuvoje, ir užsienyje.
Tikrina, bet nekontroliuoja
Nuo šių metų pradžios įdarbinimo agentūroms gyvenimas palengvėjo, nes nebereikia gauti licencijų, kurias išduodavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Pakanka ir verslo liudijimo. Sąlygos suvienodintos su ES teise. Bet šios agentūros nebegali imti mokesčio iš piliečio už jo įdarbinimą. Tačiau dažnai agentūros gudrauja ir ima mokestį už dokumentų įforminimą.
Genovaitė Kuprevičienė, Šiaulių darbo biržos direktorė, sakė, jog anksčiau buvo galima skųstis veiklos licenciją išdavusiai pačiai ministerijai. O kai licencijos nebebūtinos, žmonės gali būti stumdomi.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ryšių su visuomene vyriausioji specialistė Lina Burbaitė teigė, jog iki naujųjų metų ministerija užsiėmė skundų tyrimu, buvo sprendžiama, kokiai institucijai perduoti skundą. Dabar to nebeatlieka.
Dabar darbo biržos yra įpareigotos iš įdarbintojų kas ketvirtį tik surinkti ataskaitas apie suteiktas paslaugas, bet kontroliuoti, o juo labiau bausti šių agentūrų jos negali.
Šiaulių darbo birža balandį gavo aštuonias ataskaitas. Anksčiau Šiauliuose buvo 10 įdarbinimo agentūrų, bet dvi sustabdė savo veiklą. „Centrum dina“ ataskaitos negauta.
Dabar klientas, įtaręs, kad įdarbintojas elgiasi neteisėtai, piktnaudžiauja žmonių patiklumu, gali kreiptis į teisėsaugos institucijas. Tokiems „įdarbintojams“ gresia bauda nuo 1 iki 3 tūkstančių litų.
Kaip ir anksčiau, įdarbinimo agentūrų veiklą kontroliuoja Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Valstybinė mokesčių inspekcija, Valstybinė darbo inspekcija, Policijos departamentas, „Sodra“, todėl galima kreiptis ir į šias įstaigas.
KABINETAS: Ant internete nurodomo kabineto durų nėra jokio užrašo, kas čia dirba, — tik kabineto numeris.
KREIPIMASIS: Genovaitė Kuprevičienė sako, kad anksčiau įdarbintojų apgautam žmogui buvę lengviau, jis tiesiai galėjo kreiptis į licenciją išdavusią Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Dabar gali tekti vaikščioti į policiją ar po teismus.
Jono TAMULIO nuotr.