
Naujausios
Pasigenda argumentų
Į "Šiaulių kraštą" kreipęsi Ramučių gimnazijos moksleivių tėvai piktinosi numatoma mokyklų tinklo pertvarka Naujojoje Akmenėje, kuomet minėta gimnazija būtų sujungta su "Saulėtekio" progimnazija.
"Esame kategoriškai prieš mokyklų sujungimą", – sakė pašnekovai.
Tėvai įsitikinę, kad puikiais mokslo rezultatais garsėjanti gimnazija po reorganizacijos nukristų iki "vidutiniokų" lygio, nes pedagogai esą būtų priversti blaškytis tarp dviejų vienas nuo kito per kilometrą esančių pastatų.
Esą turėdami tikslą sumažinti administravimo aparatą, švietimo reformos iniciatoriai išblaškytų ir susiformavusius mokyklų branduolius, įneštų nemenko chaoso bendruomenių gyvenime, taip pat mokymo procese ir popamokinėje veikloje, vykdomuose projektuose.
"Pranešimas, kad Ramučių išgryninta gimnazija bus reorganizuojama, trenkė lyg iš giedro dangaus. Niekas nepaaiškinta. Niekas tėvų negirdi ir nesiklauso, nepateikia svarių argumentų", – piktinosi tėvai.
Negavę argumentų, tėvai ir toliau reorganizacijai sako "ne".
Anot pašnekovų, mokyklos taryba Savivaldybei artimiausiu metu turi duoti atsakymą, ar ji pritaria numatomai reformai.
"Kodėl einama buldozeriu? Kodėl neįdomi nei tėvų, nei vaikų, nei eilinių mokytojų nuomonė?", – piktinosi tėvai.
Ramučių direktorė – prieš
Ramučių gimnazijos direktorė Helena Daugmaudienė patvirtino, kad gimnazija vasario 4 dieną gavo Akmenės rajono savivaldybės pranešimą apie parengtą švietimo tinklo pertvarkos projektą. Per 7 dienas gimnazijos Taryba turi pateikti atsakymą, ar pritaria jungimuisi.
"Informacija tėvams, vaikams, visai mokyklos bendruomenei bus suteikta. Tuo klausimu dirba sudaryta darbo grupė, ji turi surinkti visus duomenis ir atiduoti gimnazijos Tarybai, kuri priims galutinį sprendimą", – sakė gimnazijos vadovė.
Pasak jos, administracija ir mokytojai jungimuisi nepritaria. Pagrindė, kodėl. Pirma, Ramučių gimnazija yra vienintelė išgryninta (čia mokosi tik 9–12 klasių mokiniai) gimnazija rajone. Gimnazijoje šiuo metu mokosi 264 mokiniai, tai pakankamas skaičius, kad mokykla sėkmingai gyvuotų. Antra, gimnazija buvo pirma pilotinė išgryninta gimnazija Lietuvoje, tam pritaikytas visas inventorius, užtikrinama aukšta 9–12 klasių mokinių ugdymo kokybė. Trečia, "Saulėtekio" progimnazija yra viena didžiausių mokymo įstaigų rajone, joje mokosi daugiau nei 600 mokinių, taigi sujungus įstaigas, mokinių skaičius šoktų kone iki 1 000.
"Niekaip negaliu suprasti, kodėl reikia sujungti didžiausią rajono mokyklą ir aukštais mokslo pasiekimais visoje Lietuvoje garsėjančią gimnaziją. Nėra finansinio paskaičiavimo. Jokios analizės... Tačiau jau dabar aišku, kad bus atleidimų", – sakė direktorė.
Progimnazija: nei "už", nei "prieš"
" Gyvename gerai: turime mokinių, kol kas visi telpa, iš mokinio krepšelio išgyvename. Kas gali norėti pertvarkų, kai gyvena gerai?", – "Šiaulių kraštui" sakė "Saulėtekio" progimnazijos direktorė Violeta Karalienė.
Tačiau ji susilaiko nuo kategoriško "ne" mokslo įstaigų sujungimui: jei toks sprendimas bus priimtas ir įstaigos bus sujungtos, bus sėkmingai dirbama toliau.
"Svarbiausia mūsų vertybė – mokinys ir mokytojas", – akcentavo V. Karalienė.
Viskas – dėl mokinių ir mokytojų
Pasak Akmenės rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo, visi priimami sprendimai yra orientuoti į ilgalaikes perspektyvas, įvertinant pedagoginį personalą, kaip mokytojams dėliojasi valandų, kaip kinta vaikų skaičiai.
"Norisi Naujosios Akmenės nepadalyti. Deja, matau, kad didelė konkurencija tarp vienos ir kitos mokyklos... Gal net ne konkurencija, o atsakomybės permetimas už vienokius ar kitokius rezultatus kelia įtampą", – sakė rajono meras.
V. Mitrofanovo žiniomis, esant puikiems gimnazistų pasiekimams, laurai, taisyklė, atitenka gimnazijai, o esant prastiems – progimnazijai.
"Toks pasidalijimas ir vienu ir kitu atveju yra nesąžiningas. Juk pradinių klasių mokytojai ugdymo procese labai svarbūs", – įsitikinęs jis.
Dabar apie išgrynintą Ramučių gimnaziją. Esmė ta, anot mero, kad į išgrynintą gimnaziją turėtų patekti tik tie mokiniai, kurie sėkmingai praėjo atranką ir besiruošiantys universitetinėms studijoms. Mažose savivaldybėse toks modelis esą nepasitvirtino. Tokiu atveju esą iš esmės reikėtų pertvarkyti visas rajono mokyklas, paverčiant jas dešimtmetėmis, o į vieną išgrynintą gimnaziją iš viso rajono suvažiuotų tik atranką atlikę mokiniai.
"Perdėtai didelės ir valdymui sunaudojamos lėšos, nes dviem mokykloms reikia daugiau buhalterių, daugiau ūkvedžių, daugiau pavaduotojų. Sutaupius tas lėšas, jos atitektų mokytojų atlyginimams", – teigė meras.
Sujungus mokyklas, anot V. Mitrofanovo, išsispręstų ir mokyklų patalpų klausimas. Šešiamečiams (jei toks įstatymas būtų priimtas) atėjus į pirmą klasę, dabar per 600 vaikų turinti "Saulėtekio" progimnazija tiesiog pritrūktų patalpų. Jų trūkumo problemą esą išspręstų šiuo metu tik per 260 vaikų turinti dabartinė Ramučių gimnazija – kai esi viena įstaiga juridiniai dalykai išsisprendžia.
"Po reformos išsispręstų ir mokytojo apmokėjimo už darbą reikalai, nes viename tos pačios mokyklos pastate dirbantis mokytojas į kitą pastatą ateitų jau ne kaip antraeilininkas, nuo kurio darbo užmokesčio atskaitomi didesni mokesčiai", – sakė rajono vadovas.
Be to, moksleiviams atsivertų platesnės neformaliojo ugdymo pasirinkimo galimybės.
"Nei vaikų saugumas nei ugdymo kokybė, nei socialinės garantijos tikrai nenukentėtų. Visos sutaupytos lėšos liktų naujajai gimnazijai – ugdymo procesui ir mokytojų atlyginimams. Pabrėžiu: nei tėvams, nei vaikams niekas nesikeistų. Kaip įtikinti žmones, kad aš tikrai nesu savo miesto priešas!", – akcentavo meras.
Procesas ilgas
Vasario 17 dieną Akmenės rajono tarybos posėdyje numatyta atlikti 2015–2020 metų švietimo tinklo plano korekciją, kurios esmė Naujosios Akmenės gimnazijos sukūrimas 2020 metų rugsėjo 1 dieną.
Po šios korekcijos kovo mėnesį Taryboje turėtų būti priimtas sprendimas dėl mokyklų jungimo. Tai planas, kuris gali ir nebūti priimtas. Vis tik priėmus, turėtų būti sudaryta darbo grupė, sudarysianti įstaigų sujungimo planą: kaip bus jungiama, kaip pasiskirstys etatai, kaip bus užtikrinami socialiniai dalykai, kokia struktūra.
Kai viskas bus išdiskutuota ir išsiaiškinta, galutinis apsisprendimas dėl sujungimo įvyktų balandžio mėnesį.