
Naujausios
Monografija – gimtadienio dovana
Vasario 13 -ąją Užvenčio krašto muziejuje pristatyta humanitarinių mokslų daktaro Valdo Selenio monografija "Nepriklausomybės Akto signataras Jonas Smilgevičius".
Monografijos pristatymas beveik sutapo su Jono Smilgevičiaus gimtadieniu. Jis gimė 1870 metais vasario 12 dieną Telšių apskrityje, Alsėdžių valsčiuje, Šonių kaime. Vasario 12 -ąją ši monografija buvo pristatyta Vilniuje, Signatarų namuose.
Vienas svarbiausių J.Smilgevičiaus gyvenimo tarpsnių susijęs su Užvenčiu. 1909 metais būsimasis signataras įsigijo Užvenčio dvarą. Čia užveisė pieninių galvijų bandą, užsėjo tabako plantaciją, įrengė modernų vandens malūną, lentpjūvę, plytinę. Ūkininkavo iki pat savo gyvenimo pabaigos – 1942-ųjų metų. Ir amžino poilsio atgulė Užvenčio kapinėse.
Istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Valdas Selenis pristatyti savo monografijos į Užventį atvyko su kitais kolegomis istorikais humanitarinių mokslų daktarais Dangiru Mačiuliu iš Lietuvos istorijos instituto ir Aurelijum Gieda iš Vilniaus universiteto.
Jo knyga – tai pirmoji monografija apie vieną mažiausiai išgarsintų 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarą Joną Smilgevičių.
Rašoma dar viena knyga
Praėjusiais metais Užventyje lankėsi ir istorikas Algirdas Grigaravičius, taip pat rašęs monografiją apie J. Smilgevičių, dovanojęs Užvenčio kraštotyros muziejui daug straipsnių, nuotraukų ir kitos archyvinės medžiagos apie signatarą. Tačiau kol kas negavo finansavimo išleisti monografijos.
Kaip informavo užventiškė muziejininkė Milda Knyzelienė, istorikas A. Grigaravičius ir toliau palaiko ryšį su Užvenčio muziejumi, siunčia vis naujos informacijos apie J. Smilgevičiaus gyvenimą ir veiklą Užvenčio krašte. Gauta unikalia, niekur neskelbta medžiaga vis papildoma muziejaus ekspozicija. Iš jo atsiųstų retų dokumentų parengta ir paroda 150- osioms J. Smilgevičiaus gimimo metinėms.
A. Grigaravičius M. Knyzelienei minėjęs, jog jau pavyko gauti finansavimą, tad turėtų pasirodyti ir jo monografija apie J. Smilgevičių.
Lietuviškos pramonės pradininkas
V. Selenio monografijoje Vasario 16-osios Akto signataras ir Lietuvių mokslo draugijos narys Jonas Smilgevičius apibūdinamas kaip ūkiškas ir pragmatiškas žmogus, visada siekęs geriausio įmanomo rezultato ne tik sau, bet ir savo tautai bei valstybei.
Agronomijos mokslus jis studijavo Karaliaučiaus ir Berlyno universitetuose. Ten įgytas žinias ir naujoves taikė, keldamas tėvynės žemės ūkį ir pramonę.
Politinė J. Smilgevičiaus veikla truko neilgai. 1917 metais jis buvo vienas iš Lietuvių konferencijos Vilniuje organizatorių ir dalyvių. Buvo išrinktas į Lietuvos Tarybą. 1918 metais drauge su kitais Tarybos nariais pasirašė Lietuvos valstybės atkūrimo aktą. 1920 metais išrinktas į Steigiamąjį Seimą, kuriame dirbo finansų ir biudžeto komisijos pirmininku. 1921 metais įsteigė Lietuvos kredito banką, o 1925 metais išrinktas Lietuvos banko tarybos nariu.
Jis pasižymėjo kaip politikas praktikas, kuriam labiausiai rūpi savo krašto ūkis bei ekonomika. J. Smilgevičius buvo vienas pagrindinių akcinių bendrovių „Nemunas“, „Dubysa“, „Miškas“, „Neris“, „Sidabrinė lapė“ steigėjų ir akcininkų, „Vilijos“ bendrovės Vilniuje (1911 m.) kūrėjas. Parašė knygą „Pienininkystė Lietuvos ūkininkams“.
Tad pagrįstai laikomas lietuviško verslo ir pramonės pradininku.
Monografija sulipdyta iš fragmentų
Iki šiol Jonas Smilgevičius buvo vienas mažiausiai žinomų ir Lietuvos visuomenei pristatytų signatarų. Todėl V. Selenio monografija jo 150- ųjų gimimo metinių proga – puiki dovana. Monografiją išleido Lietuvos nacionalinis muziejus.
Galbūt anksčiau monografijų neparašyta dėl šaltinių apie J. Smilgevičių fragmentiškumo. Signataras nemėgo rašyti apie save, nepaliko nei dienoraščio, nei atsiminimų.
Istorikas V. Selenis žinių apie signataro gyvenimą ieškojo daugybėje šaltinių. Rėmėsi Berlyno universiteto archyvo dokumentais, ieškojo informacijos lietuvių spaudoje, archyvuose.
Eisena signataro garbei
Užvenčio krašto muziejuje veikia paroda „Jono Smilgevičiaus gyvenimo ir veiklos pėdsakais“, kurioje eksponuojamos retai kur matytos ar visai neeksponuotos dokumentų kopijos, nuotraukos ir laikraščių straipsniai.
Kaip ir kasmet ant signataro kapo Užvenčio kapinėse padėta iš Lietuvos prezidentūros parvežta gėlių puokštė. J. Smilgevičius pagerbtas ir užventiškių eisena.
Užvenčio kultūros centre surengtas šventinis minėjimas. Istorinius įvykius apžvelgė Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos mokytoja - metodininkė Jūratė Maziliauskienė ir jos mokiniai.
Koncertavo Užvenčio kultūros centro Vaiguvos skyriaus mišrus vokalinis ansamblis, vadovaujamas Jurgitos Mickevičienės.
