Lietuvos ir Latvijos ministrai atnaujino sutartį

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Sveikatos apsaugos ministrai Arūnas Dulkys (dešinėje) ir Latvijos sveikatos apsaugos ministras Hosamas Abu Meri pabrėžė, kad susitarimo pakeitimo protokolas dėl greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo šalių pasienyje ypač tai aktualus esant dabartinei geopolitinei situacijai, daugėjant krizinių ir ekstremalių situacijų.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusį ketvirtadienį Joniškyje su Latvijos kolega Sveikatos apsaugos ministru Hosamu Abu Meri pasirašė dvišalį susitarimo pakeitimo protokolą dėl greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo šalių pasienyje. Toks susitarimas jau galiojo nuo 2019 metų, tačiau po greitosios medicinos pagalbos sistemos pertvarkos Lietuvoje prireikė jį atnaujinti.
Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, laimei, kol kas nebuvo ekstremalių situacijų mūsų pasienio su Latvija zonose, tad didesnio masto greitosios medikų pagalbos per tuos kelerius metus neprireikė.

 

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba, valstybės tokį dvišalį susitarimą dėl greitosios medicinos pagalbos teikimo pasirašė ir ratifikavo dar 2019-aisiais, tačiau Lietuvai praėjusiais metais įgyvendinus greitosios medicinos pagalbos sistemos reorganizaciją, atsirado poreikis atnaujinti susitarimus.

„Lietuvoje buvo 48 greitosios tarnybos rajonuose ir sutartyje jos buvo įvardintos. Dabar fiksuojame naują juridinį asmenį Nacionalinę greitosios medicinos pagalbos tarnybą. Labai simboliška, bet Latvija, su kuria pasirašome dvišalį susitarimo pakeitimo protokolą, mums yra gražus pavyzdys: kaimynai visas greitosios medicinos pagalbos tarnybas į vieną sujungė jau beveik prieš penkerius metus. Lietuva, kaip tie „paskutinieji pagonys“, laikėsi iki 2023 metų, kada Seimui priėmus atiktinkamus įstatymus pagaliau galėjome sukurti vieną tarnybą ir ji rodo gerus rezultatus. Po tų sprendimų reikėjo sutartį su Latvija atnaujinti“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Sutartis numato abiejų kaimyninių šalių greitosios medicinos pagalbos tarnybų bendradarbiavimą krizinių, ekstermalių situacijų metu, esant masinėms nelaimėms, kai skubiai didesniu mastu reikia padėti žmonėms, juos galbėti.

„Aišku, mes linkime vieni kitiems, kad tarnybų paslaugomis nereikėtų naudotis, tačiau žinome, kokioje geopolitinėje padėtyje esame, o krizės ir ekstremalios situacijos tapo realiomis gyvenime, tai ne tik popieriniai dalykai“, – sakė Lietuvos sveikatos apsaugos ministras.

Kad atnaujintas susitarimas įsigaliotų, reikalingas Seimo ratifikavimas. Planuojama, kad tai bus padaryta artimiausioje rudens Seimo sesijoje. Ratifikavus susitarimą, abiejų šalių greitosios medicinos pagalbos tarnybos sudarys papildomą susitarimą, kuriame bus nurodytos tikslios pagalbos prašymo ir teikimo procedūros, iš pasienio teritorijos gautų iškvietimų registravimo ir peradresavimo tvarka.

Lietuvos ir Latvijos sveikatos apsaugos ministrai vizito metu aplankė Joniškio ligoninę bei Pirminės sveikatos priežiūros centrą, aptarė sveikatos reformos įgyvendinimą. Latvijos sveikatos apsaugos ministrui buvo įdomu susipažinti, kaip veikia mažos rajonų ligoninės Lietuvoje.