Vicemeras: K. Korsako gatvės pavadinimui keisti – ne laikas

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių miesto vicemeras Justinas Švėgžda teigė, kad jo vadovaujama komisija dar nebaigė nagrinėti K. Korsako gatvės pavadinimo keitimo situacijos.

Šiaulių miesto savivaldybės vicemeras Justinas Švėgžda, viešėdamas Danijoje, nuotoliu prisijungė prie spaudos konferencijos miesto Savivaldybėje. Jis pakomentavo sprendimo projektą dėl K. Korsako gatvės pavadinimo keitimo į A. Ramanausko-Vanago pavadinimą, kurį ketvirtadienį svarstys Šiaulių miesto taryba. Pakeisti K. Korsako gatvės pavadinimą nurodė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC).

Sprendimo projektą parengė ir komitetuose pristatė Tarybos narys, opozicijos atstovas Zakiras Medžidovas.

Vicemeras J. Švėgžda apkaltino Tarybos narį, kad politikams pateikė ne visą informaciją. Pirmiausia – apie praėjusiais metais vykdytą gyventojų apklausą, kurioje dalyvavo 893 gyventojai. 76,5 procento apklausos dalyvių pasisakė prieš pavadinimo keitimą.

Kiek anksčiau socialiniuose tinkluose Seimo narys Domas Griškevičius klausė vicemero, ar tinkamai buvo organizuota apklausa, kai buvo pateiktas klausimas, ar gyventojai pritaria pavadinimo keitimui. Žmonėms nebuvo paaiškinta, nei kodėl pavadinimą siūloma keisti, nei kokios bus pasekmės, nei kokias su tuo galimai susijusias išlaidas padengs Savivaldybė, nei į kokį pavadinimą siūloma keisti. Buvęs Šiaulių vicemeras D. Griškevičius priminė, kad kai buvo keičiami P. Cvirkos, L. Giros ir V. Montvilos gatvių pavadinimai gyventojų apklausos nebuvo vykdomos, tačiau jiems buvo teikiama daug informacijos.

J. Švėgžda tikino, kad tik 2022 metais atsirado „įrankis“ apklausoms rengti – elektroninė platforma, susieta su Registrų centru, kad balsavime galėtų dalyvauti tik šiauliečiai ir balsuotų tik vieną kartą.

Reikia pažymėti, kad Z. Medžidovas, pristatydamas klausimą komitetuose, paminėdavo gyventojų apklausą ir jos rezultatus.

J. Švėgžda akcentavo, kad Kosto Korsako veikla sovietmečiu vertinama nevienareikšmiškai. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas pateikė dvi išvadas, kurios ne visai dera viena su kita. Šiaulių miesto garbės pilietis ir menotyrininkas Vytenis Rimkus yra pabrėžęs, kad K. Korsakas niekada nebuvo komunistų partijos narys, nors ir jautė didelį spaudimą juo tapti.

Vicemeras J. Švėgžda vadovauja Šiaulių miesto savivaldybės Gatvių bei visuomeninių objektų, esančių Šiaulių mieste, pavadinimų parinkimo komisijai. Jis teigė, kad komisija šiuo klausimu darbo dar nebaigė.

Kadangi komisiją ir LGGRTC pasiekė dvi skirtingos Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išvados, taip pat atsirado papildomų aplinkybių (gyventojų apklausos rezultatai), komisija pakartotinai kreipėsi į LGGRTC ir šiuo metu laukiama atsakymo.

Be to, kai asmens, kurio vardu pavadinta gatvė, veikla yra vertinama nevienareikšmiškai, komisija paprastai nerekomenduoja keisti gatvės pavadinimo.

Vicemeras taip pat rėmėsi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) rekomendacijomis gatvių pavadinimus sieti su vietovardžiais. Ir dar, pavadinimai turi būti trumpi bei patogūs vartoti.

„Trumpai tariant, jei Taryba visgi nuspręstų keisti Kosto Korsako gatvės pavadinimą, pavyzdžiui, Partizanų gatvės pavadinimas būtų laikomas tinkamesniu nei Adolfo Ramanausko-Vanago pagal VLKK rekomendacijas“, – aiškino vicemeras, buvusio šalies vadovo ir partizanų vado A. Ramanausko-Vanago vado nuopelnų neakcentavęs.

Komisija šiuo klausimu dar tęsia darbus ir nėra baigusi išvadų bei parengusi rekomendacijų, tad manoma, kad siūlomam sprendimo projektui dar ne laikas.

Miesto Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetas pritarė K. Korsako gatvės pavadinimo keitimui į A. Ramanausko-Vanago pavadinimą.