
Naujausios
– Kas lėmė didelį balsų atotrūkį tarp kandidatų?
– Ko gero, matematika, o ne argumentai. Tai reiškia, kad Gitanas Nausėda surinko ne tik tuos balsus, kurie yra už jį, bet ir protesto balsus, kurie buvo prieš Ingridą Šimonytę: priklausomai nuo to, kaip ji buvo asocijuojama arba su konservatoriais, arba su savo programa.
Tas didelis balsų skaičius, ir pačios I. Šimonytės nuomone, buvo veikiau protestas prieš ją, kaip asmenį, kuris simbolizuoja bendradarbiavimą su konservatorių partija, ir tą asmenį, kuris nepopulistiškai išsako kai kuriuos modernizacijos tikslus.
– Antrajame ture I. Šimonytė surinko mažiau balsų nei pirmajame – vadinasi, prarado ir dalį pirmojo turo rinkėjų?
– Buvo kalbama apie tai, kad jos pasisakymų kairėjimas ir liberalumas gali pritraukti daugiau jaunimo, ypač, kairiojo jaunimo, jiems galėjo būti patrauklus visuomenės liberalizavimo projektas. Veikiausiai taip ir atsitiko. Bet taip pat buvo pastebėta, kad jos šūkiai ir diskusija gali atgrasyti visą aibę konservatyvių žmonių, kurie nebebalsuos už ją, kaip už konservatorių pasiūlytą kandidatą.
Kai kurios kalbos galėjo išgąsdinti žmones, kurie susiję su tradicinėmis, krikščioniškomis, ilgą laiką Lietuvoje dominuojančiomis vertybėmis.
G. Nausėdos retorika buvo labai švelni, ji iš principo buvo priimtina plačiajai visuomenei – to, ko jis ir siekė, aprėpti kuo platesnius visuomenės sluoksnius neerzinant ar negąsdinant nė vieno iš jų. Veikiau, konservatyvusis rinkėjas jį pasirinko kaip mažesnį blogį.
– Kaip G. Nausėdai pavyko pakeisti įsišaknijusį banko atstovo įvaizdį į žmogaus, kuriam rūpi regiono, provincijos problemos?
– Sakyčiau, tai nebuvo labai didelis jo nuopelnas, veikiau – nesėkmingas I. Šimonytės kairėjimas ir bandymas sutelkti žmones su jaunų žmonių vertybėmis.
Dažniausiai rinkimus Lietuvoje vis dar lemia pensinio amžiaus žmonės. Legenda apie I. Šimonytės prisidėjimą prie pensijų sumažinimo buvo stipresnė nei bloga naujiena apie tai, kad G. Nausėda atstovauja didiesiems bankams.
– Kokius išskirtumėte išrinktojo Prezidento bruožus?
– Aš Gitaną Nausėdą asmeniškai pažįstu bent jau dvidešimt ar daugiau metų, visą laiką jį mačiau labai santūrų. Jį gana sunku išvesti iš kantrybės, yra analitiškai nuoseklus, labai pagalvoja prieš darydamas bet kokį sprendimą.
Šiuo žvilgsniu matau, kad jis labai nuosaikus, iš esmės supras visus aplink mus vykstančius prekybinius karus, kurie yra prasidėję tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos.
Neabejotinai, kad Lietuvai tai padės geriau susigaudyti, kokią vietą ir poziciją užimti kartu su Europos Sąjunga ar kai kuriomis Europos Sąjungos šalimis.
Aš neabejoju G. Nausėdos provakarietiška ir Europos Sąjungos orientacija, todėl net jokios kalbos negali būti apie tai, kad jis kreips žvilgsnį į Rytų kaimynus.
Bet ekonominiuose, finansiniuose karuose tokio analitiko protas tarptautiniuose santykiuose gali būti naudingas ir sėkmingas. Tai didelis pliusas G. Nausėdai. O minusas galėtų būti tai, kad jis yra tarptautiniuose politiniuose debatuose naujokas – politiniai santykiai nėra vien tik ekonominiai ir karai nėra vien ekonominiai. Kitose vietose mes dar pamatysime jo gebėjimus, iki šiol jis jų nėra parodęs.
– Kaip klostysis išrinktojo Prezidento santykiai su Vyriausybe, Seimu?
– G. Nausėda turi gerą bruožą – laukimą. Tai yra žmogus, kuris sugeba išlaukti situaciją. Tai įrodė rinkimai, ankstesnė jo veikla. Jis pakankamai tiksliai reaguoja, pasitardamas su ekspertais. Dar vienas jo tikrai teigiamas bruožas – jis visados tariasi su kompetentingais ekspertais ir geba tokių kompetencijų ekspertus surinkti. Matysime, kaip jam seksis formuoti komandą.
Grįžtant prie Seimo – prognozuoju, kad G. Nausėda tiesiog išlauks šiuo metu neaiškią situaciją Seime ir žiūrės, kokios gali įvykti griūtys.
Manau, kad G. Nausėdai šiuo metu valstiečių partijos krizė yra itin paranki, turint omenyje, kad jis nėra įpareigotas skirti S. Skvernelį dar kartą Premjeru ir gali kaip Prezidentas parodyti savo gebėjimus, galią ir tokiu būdu padidinti savo ir institucijos populiarumą Lietuvoje.
Sakyčiau, G. Nausėdai ši situacija gana palanki ir jam patogu, kad ne šiandien jis tampa veikiančiu Prezidentu: kol kas jis yra tik išrinktasis Prezidentas. Po Dalios Grybauskaitės atsistatydinimo, po daugiau nei mėnesio, jam bus dar palankesnė aplinka.
– Ar išduosite, už ką balsavote?
– Niekada neišduodu, už ką balsuoju.