
Naujausios
Istorija įpareigoja
Šeduvos mieste XIX amžiaus pabaigoje daugiau nei pusė miestelio gyventojų buvo žydai. Kaip ir daugelio Lietuvos miestų, Pirmojo pasaulinio karo pasekmės neaplenkė ir Šeduvos. Nors dėl apgriauto miestelio daugybei žydų teko palikti gimtinę, prieš Antrąjį pasaulinį karą Šeduvoje gyveno per 2 tūkstančių žydų.
Sergėjaus Kanovičiaus įsteigtas Šeduvos memorialinis žydų fondas „Dingęs štetlas“ ne tik inicijuoja miesto aplinkos pasikeitimus, tačiau išleido ir monografiją apie Šeduvos žydus bei inicijavo režisieriaus Sauliaus Beržinio dokumentinį filmą „Suakmenėjęs laikas“.
Pirmasis įgyvendintas žydų fondo projektas – 2014 metais atkurtos ir restauruotos senosios žydų kapinės. Šiose kapinėse žydų kilmės šeduviečiai buvo laidojami iki Antrojo pasaulinio karo, jų teritorijoje rasta apie 1,3 tūkstančių paminklų ar jų dalių.
Po kapinių restauravimo sutvarkytos masinių žydų žudynių vietos. Pakutenių ir Liaudiškių miškuose esančiose žudynių vietose sušaudyta beveik 700 žmonių. Dabar šiose vietose iškilo trys skulptoriaus Romo Kvinto paminklai: „Šviesios žvaigždės buveinė“, „Durys ir Spindulys“, „Žvaigždė“. 2015-aisiais Šeduvos centre restauruota aikštė bei atidengtas paminklas žydų kilmės šeduviečiams.
Pasaulinio lygio muziejus
2018-aisiais pradėtas statyti muziejus „Dingęs štetlas“. Pasak Radviliškio rajono savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjo Vytauto Simelio, muziejus statomas individualiomis Šeduvos žydų memorialinio fondo lėšomis. Savivaldybė finansiškai prie muziejaus statybų neprisideda.
Muziejuje bus atkurtas žydų miestelio (štetlo) gyvenimas. Bus pristatytos tipiškos Lietuvos žydų šeimos buitis ir tradicijos, litvakų mokslo reikšmė, kultūriniai, socialiniai ir politiniai judėjimai. Muziejaus lankytojai turės galimybę susipažinti su tragiška Lietuvos ir Šeduvos istorijos dalimi.
Muziejaus pastatą projektuoja architektai ir interjerą kuria pasaulyje gerai žinomos bendrovės: Suomijos kompanija „Lahdelma & Mahlamaki architects“, JAV „Ralph Appelbaum Associates“, o visam statybų procesui vadovauja Šveicarijos statybos audito įmonė ECAS AG. Bendras numatomas muziejaus plotas – 2,7 tūkstančių kvadratinių metrų.
Muziejaus duris buvo planuojama atverti 2020 metų rugpjūčio mėnesį, tačiau dėl užsitęsusių statybų preliminari atidarymo data nusikelia į 2021 metų vasarą.