
Naujausios
Didžiulis dūzgiantis debesis
Pasak S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje butą su žmona ir kiek daugiau nei dvejų metukų atžala nuomojančio Deivido, į darbą atsikėlęs apie penktą valandą ryto. Į virtuvę užsuko arbatos. Uždegęs šviesą, vyras nustėro: iki tol tyli virtuvės patalpa ūžė tarsi didžiulis cechas. Užteko pakelti akis, kad pamatytų triukšmo priežastį: sienos, lubos, baldai ir net šviestuvas juodavo nuo viską užklojusių vabzdžių. Ir tai – daugiabutyje, daugiabučių rajone.
Pasimetęs vyras suskubo surinkti Skubios pagalbos centro telefoną 112. Trumpai papasakojęs problemą, Deividas sužinojo, kad nei gelbėtojai, nei kokia kita tarnyba padėti, vargu, ar galės: spiečiui išvaryti reikėtų specialių priemonių. Patarta kreiptis į bitininkus.
Šiaulietis surinko bent kelis internete nurodytus bitininkų mobiliųjų numerius, bet naivu ir tikėtis, kad kuris iš jų atsilieptų penktą valandą ryto.
"Visai pasimečiau. Tuoj į darbą, pilna virtuvė vabzdžių, o kambaryje miega mažas vaikas...", – apie savo nerimą pasakojo šiaulietis.
Pasinaudojo patarimu atsargiai prieiti prie lango, atverti jį kiek įmanoma plačiau, o tada pabandyti nekviestus svečius išprašyti purškiant buitinį patalpų gaiviklį.
Deividas pasakoja išpurškęs visą flakonėlį. Suveikė. Šimtai skraidūnių pasuko pro langą, palikdamos tik pavienes drauges, bet ir šios ilgiau neužsibuvo.
"Kažkoks kosmosas... Visus metus čia gyvename ir neteko girdėti net dūzgesio. O dabar didžiulis pulkas bičių. Labiausiai buvo baisu dėl vaiko", – sakė pašnekovas.
Vyrui neramu: o ką reikės daryti, jei vabzdžiai sugrįš?
Gelbėjo tik nuo širšių
"Šiaulių kraštas" pasidomėjo, ar iš tiesų ugniagesiai gelbėtojai neturi priemonių, kurios padėtų atsikratyti bičių.
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Zonis neslėpė nustebimo, kad į šiauliečių namus užsuko būtent bitės. Padėti jas išvaikyti Šiaulių ugniagesiams dar neteko, tad ir strategijos bei patirties nėra.
Kitas reikalas – širšės. Yra buvę atvejų, kai jų apspisti gyventojai prašė pagalbos. O pagalba čia tik tokia – buvo sunaikinti sunešti širšių namukai. Tai padarė kovinę aprangą vilkintys ir apsaugas ant veido užsidėję ugniagesiai.
Sunaikinus lizdą, vabzdžiai esą palieka vietovę, o gyventojams tereikia užtaisyti buveinę – dažniausiai atsitiktinę angą ar tarpą.
Greičiausiai tai ir buvo širšės
Šiaulių bitininkų draugijos "Spiečius" vadovas Remigijus Šemeklis gerokai nustebęs, kad butą galėjo atakuoti bitės. Anot patyrusio bitininko, rugpjūčio mėnesį bitės spiečiais jau nebeskraido – tai dažniau pasitaiko birželio mėnesį, nebent kokia išimtis.
Anot R. Šemeklio, kur kas labiau tikėtina, kad bute apsilankė širšės – dabar pats jų aktyvumo pikas.
Bitininkas spėja, kad širšės daugiabutyje galėjo gyventi jau seniau, tik apsireiškė šiuo metu. Galėjo jos į virtuvę patekti pro ventiliacijos angą, jeigu, pavyzdžiui, namelį "pasistatė" kažkur angoje. Galėjo ir pro langą įskristi – tuomet lizdo reikėtų ieškoti gal po balkonu, gal po palange, o gal šiaip atsiradusiame sienos plyšyje.
R. Šemeklis sako, kad, atsiradus tokiai problemai, panikuoti nereikėtų. Jis pataria sandariai uždaryti duris ir išpurkšti patalpą skraidantiems vabzdžiams naikinti skirtais nuodais, o paskui gerai išvėdinti.
Tačiau išnaikinti vabzdžius, anot jo, tik pusė darbo. Po to tiesiog būtina surasti lizdą, išpurkšti jį, išvalyti, o paskui užsandarinti visus plyšius ir plyšelius – tam reikalui, anot pašnekovo, puikiai tinka statybinis makrofleksas.
Nehumaniška? Anot bitininko, jei vabzdžiai trukdo arba kelia pavojų, apie humaniškumą neverta kalbėti – būtina nedelsiant imtis priemonių, – akcentavo R. Šemeklis.
Bitininkas prisimena ne vieną atvejį, kuomet jam žmonės pranešė apie sienoje gyvenančius vabzdžius, teiravosi, ką daryti.
"Visiems sakau: jei vabzdžiai trukdo gyventi, kelia diskomfortą ar net pavojų sveikatai, būtina imtis priemonių problemai šalinti, ir nėra čia jokio skirtumo – bitės, širšės ar dar kokie vabzdžiai gyvena toje sienoje. Bet jei jie žmogui netrukdo, kodėl reikėtų trukdyti jiems?" – sakė specialistas.
Galėjo jos į virtuvę patekti pro ventiliacijos angą, jeigu, pavyzdžiui, namelį "pasistatė" kažkur angoje. Galėjo ir pro langą įskristi.
