Ankstukams daugėja dėmesio ir pagalbos

Ankstukams daugėja dėmesio ir pagalbos

Anks­tu­kams dau­gė­ja dė­me­sio ir pa­gal­bos

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je pir­mą kar­tą pa­mi­nė­ta Pa­sau­li­nė neiš­ne­šio­tų nau­ja­gi­mių die­na. Su­si­rin­ko ne tik me­di­kai, bet ir Neiš­ne­šio­tų nau­ja­gi­mių aso­cia­ci­jos na­riai, tė­vai, se­ne­liai, pa­tys per anks­ti gi­mę vai­kai ir jų bend­raam­žiai, sve­čiai.

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je per me­tus gims­ta per 100 neiš­ne­šio­tų nau­ja­gi­mių. Kli­ni­kos aku­še­riai-gi­ne­ko­lo­gai bei neo­na­to­lo­gai – nau­ja­gi­mių gy­dy­to­jai, ku­riems ten­ka rū­pin­tis anks­tu­kų svei­ka­ta, drau­ge su aso­cia­ci­ja „Neiš­ne­šio­tu­kas“ su­ren­gė šven­tę, ku­rio­je ne­sti­go jaut­rių žo­džių, svei­ki­ni­mų, pa­dė­kų ir do­va­nų.

Šven­tės or­ga­ni­za­to­rė ir ve­dėja aku­še­rė-gi­ne­ko­lo­gė Emi­li­ja Bo­gu­žie­nė į sce­ną, pa­da­bin­tą pur­pu­ri­nės spal­vos or­chi­dė­jo­mis, ba­lio­nais, eks­po­zi­ci­jos „Gi­mę su ge­ni­jaus žy­me“ nuo­trau­ko­mis, kvie­tė šven­tės sve­čius. Bu­vo per­skai­ty­tas ir Pre­zi­den­tės Da­lios Gry­baus­kai­tės svei­ki­ni­mas aso­cia­ci­jos na­riams, tė­ve­liams, vai­kams, mi­nin­tiems Pa­sau­li­nę neiš­ne­šio­tu­kų die­ną.

Aso­cia­ci­ja „Neiš­ne­šio­tu­kas“ kli­ni­kai pa­do­va­no­jo dirb­ti­nį plau­čių ven­ti­lia­ci­jos apa­ra­tą, skir­tą trans­por­ti­niam in­ku­ba­to­riui, ku­riuo neiš­ne­šio­tu­kai ir ser­gan­tys nau­ja­gi­miai ve­ža­mi į Vil­niaus ir Kau­no kli­ni­kas.

Šios šven­tės or­ga­ni­za­to­rei neo­na­to­lo­gei Vai­dai Alek­sand­ra­vi­čie­nei aso­cia­ci­jos „Neiš­ne­šio­tu­kas“ pre­zi­den­tė A. Ra­dze­vi­čie­nė įtei­kė pa­dė­ką ir su­tei­kė aso­cia­ci­jos gar­bės na­rės var­dą.

Su­si­rin­ku­sius smui­ko me­lo­di­ja pra­džiu­gi­no Sau­liaus Son­dec­kio me­nų gim­na­zi­jos tre­čios kla­sės moks­lei­vis Pau­lius Ubar­tas, va­do­vau­ja­mas smui­ko mo­ky­to­jos Ni­jo­lės Pras­ce­vi­čie­nės.

Anks­tu­kų šven­tės neap­len­kė ir mu­zi­kan­tas Vir­gis Sta­kė­nas, su­kū­ręs anks­tu­kų him­ną „Aša­rė­lė“ bei ak­ty­viai da­ly­vau­jan­tis aso­cia­ci­jos veik­lo­je. Mat Vir­gis pa­ts gi­mė anks­čiau lai­ko ir yra anks­tu­kų dvy­nu­kų se­ne­lis.

Vi­sų Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je gi­mu­sių anks­tu­kų gy­ve­ni­mo ke­lias pra­si­de­da Nau­ja­gi­mių ir nau­ja­gi­mių in­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos sky­riu­je, ku­riam va­do­vau­ja gy­dy­to­ja neo­na­to­lo­gė Vir­gi­ni­ja Ged­vi­lie­nė. Prieš 25-erius me­tus įkur­to sky­riaus dar­buo­to­jai taip pat ne­sto­ko­jo dė­me­sio. Juos pa­svei­ki­no Mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos va­do­vo pa­va­duo­to­ja dr. Mar­ga­ri­ta Va­lū­nie­nė.

Ji pa­žymė­jo, jog anks­tu­kai, gy­do­mi šia­me sky­riu­je, tei­kia daug stip­ry­bės dar­buo­to­joms, ku­rios šia­me sky­riu­je dir­ba il­gus me­tus. Gy­dy­to­jai neo­na­to­lo­gei Žyd­rū­nei Gin­ta­rei Mi­ke­lie­nei, anes­te­zi­jos ir in­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos slau­gy­to­joms Edi­tai Ast­raus­kie­nei, Lai­mu­tei Liu­gie­nei, Ge­no­vai­tei Le­liu­kie­nei, Ire­nai Mo­tie­jai­tie­nei, Li­gi­tai Ge­čie­nei, Dai­vai Vai­tie­kū­nie­nei, Mei­lu­tei Vė­že­vi­čie­nei, Mar­ga­ri­tai Mo­tie­kai­tie­nei, Aud­rai Nau­džiu­vie­nei, slau­gy­to­jo pa­dė­jė­jai Di­ja­nai Čer­vins­kie­nei bei ūkio rei­ka­lų tvar­ky­to­jai Ilo­nai Jun­kie­nei įteik­tos Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės me­di­ci­nos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jo chi­rur­gi­jai, lai­ki­nai ei­nan­čio ge­ne­ra­li­nio di­rek­to­riaus pa­rei­gas, An­ta­no Pau­liu­ko pa­dė­kos.

Neiš­ne­šio­tų nau­ja­gi­mių aso­cia­ci­jos „Neiš­ne­šio­tu­kas“ anks­tu­kų am­ba­sa­do­rė Šiau­liuo­se Do­vi­lė Ri­mei­ky­tė pa­pa­sa­ko­jo sū­ne­lio anks­tu­ko Do­mi­ny­ko (gi­mu­sio 31 sa­vai­tės, 1 130 g, 36 cm) is­to­ri­ją. Mo­te­ris dė­ko­jo li­ki­mo drau­gėms, ku­rios su­tei­kė rei­kia­mos in­for­ma­ci­jos, kai že­mė sly­do iš po ko­jų.

Šven­tė­je lan­kė­si ra­šy­to­ja, pa­sa­kotoja, tri­jų vai­kiš­kų kny­gu­čių ir šim­tų as­me­ni­nių pa­sa­kų kū­rė­ja bei edu­ka­ci­nių dirb­tu­vių „No­riu pa­sa­kos“ au­to­rė Ne­rin­ga Tik.

Net 57 ran­ko­mis megz­tas ke­pu­ry­tes ir tiek pat ko­ji­ny­čių anks­tu­kams do­va­no­jo lop­še­lio-dar­že­lio „Pu­še­lės“ dar­buo­to­jos. Mez­gė­jos iš Mo­sė­džio at­ve­žė 130 po­rų mi­nia­tiū­ri­nių ko­ji­nių.

Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­se kas­met į pa­sau­lį at­sku­ba per 100 anks­tu­kų, ku­riems švie­sos ir vil­ties lin­kė­jo vi­si šven­tės da­ly­viai, į dan­gų pa­leis­da­mi ba­lio­nus.

Arū­no ALEK­SAND­RA­VI­ČIAUS nuo­tr.

Di­džiau­sia ri­zi­ka – neiš­ne­šio­tas nau­ja­gi­mis

Vai­da ALEK­SAND­RA­VI­ČIE­NĖ, Nau­ja­gi­mių ir nau­ja­gi­mių in­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos sky­riaus gy­dy­to­ja neo­na­to­lo­gė, aso­cia­ci­jos „Neiš­ne­šio­tu­kas“ gar­bės na­rė

Įp­ras­tai nor­ma­lus nėš­tu­mas trun­ka nuo 37 iki 42 sa­vai­čių, bet, Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos duo­me­ni­mis, 1 iš 10 nau­ja­gi­mių gims­ta neiš­ne­šio­tas. Lie­tu­vo­je – 1 iš 20, tai yra nuo 22 iki 37 nėš­tu­mo sa­vai­tės. Lie­tu­vo­je to­kie nau­ja­gi­miai kas­met su­da­ro maž­daug 6 pro­cen­tus vi­sų Lie­tu­vos nau­ja­gi­mių.

Šiau­liuo­se kas­met gims­ta apie 100 neiš­ne­šio­tu­kų. Prik­lau­so­mai nuo ges­ta­ci­jos sa­vai­čių, gim­dy­mo ei­gos, vai­ku­čio bran­du­mo, jam bū­na rei­ka­lin­ga ati­tin­ka­ma pa­gal­ba. Pa­vyz­džiui, di­des­niems neiš­ne­šio­tu­mams, kai gims­ta 35-36 sa­vai­tę, pa­gal­bos ga­li ir ne­pri­reik­ti, jie lie­ka su ma­my­te gim­dyk­lo­je, vė­liau pa­la­to­je, sėk­min­gai žin­da krū­tį ir na­mo iš­vyks­ta pa­na­šiai kaip ir iš­ne­šio­ti nau­ja­gi­miai.

Kuo nau­ja­gi­mis yra ma­žes­nis, kuo ryš­kes­ni jo ne­sub­ren­di­mo po­žy­miai, tuo dau­giau pa­gal­bos jam rei­kia, nes jis ne­mo­ka kvė­puo­ti, čiulp­ti, ry­ti, ne­su­ge­ba pa­lai­ky­ti nor­ma­lios kū­no tem­pe­ra­tū­ros. Neiš­ne­šio­tų nau­ja­gi­mių gy­vy­bė il­gas sa­vai­tes ba­lan­suo­ja ties gy­ve­ni­mo ir išė­ji­mo ri­ba. Dėl to di­des­nė ti­ki­my­bė, kad iš­gy­ve­nęs toks nau­ja­gi­mis tu­rės il­ga­lai­kę ne­ga­lią. Kau­ne ir Vil­niu­je to­kie neiš­ne­šio­tu­kai yra ste­bi­mi, kas trys mė­ne­siai yra ver­ti­na­ma jų rai­da ir svei­ka­tos būk­lė: klau­sa, re­ga, neu­ro­lo­gi­nė rai­da, pa­gal rei­ka­lą kon­sul­tuo­ja ir ki­ti spe­cia­lis­tai.

Lie­tu­vo­je pa­ts ma­žiau­sias gi­męs, iš­gy­ve­nęs ir sėk­min­gai užau­gęs nau­ja­gi­mis svė­rė vos 450 gra­mų, o ma­žiau­siai iš­ne­šio­tas nau­ja­gi­mis gi­mė vos 22 nėš­tu­mo sa­vai­čių.

Di­džiau­sio­je ri­zi­kos gru­pė­je yra ma­žy­liai, gi­mę anks­čiau nei 28 nėš­tu­mo sa­vai­tę ir sve­rian­tys ma­žiau nei 1 000 gra­mų. Neiš­ne­šio­tu­mas tam tik­ra pra­sme yra bū­se­na, iš ku­rios mes tu­ri­me pa­dė­ti nau­ja­gi­miui išaug­ti, tu­rim už­tik­rin­ti kuo pa­na­šes­nes gy­ve­ni­mo są­ly­gas, kaip jis jas tu­rė­tų aug­da­mas ma­my­tės pil­ve­ly­je. Bū­tų idea­lu, jei­gu jie gim­tų pe­ri­na­ta­li­niuo­se cent­ruo­se Vil­niu­je ar Kau­ne, ta­čiau neiš­ne­šio­tu­kai ga­li gim­ti bet ku­riai šei­mai, ne­prik­lau­so­mai nuo to, ku­ria­me mies­te ji gy­ve­na.

Anks­čiau lai­ko nau­ja­gi­miai ga­li gim­ti dėl įvai­rių ma­mos in­fek­ci­nių li­gų (ly­ti­nių ta­kų, šla­pi­mo ta­kų, rau­do­niu­kės, ci­to­me­ga­li­jos ir ki­tų), taip pat dėl nėš­tu­mo me­tu įvy­ku­sių po­ky­čių (preek­lamp­si­jos, dau­gia­vai­sio nėš­tu­mo, po­li­hid­ram­nio­no), dėl trau­mi­nių gim­dos pa­žei­di­mų (bu­vu­sios ope­ra­ci­jos, nėš­tu­mo nu­trau­ki­mai), reikš­mės tu­ri ir lė­ti­nės mo­ti­nos li­gos (šir­dies pa­to­lo­gi­ja, cuk­ri­nis dia­be­tas), la­bai svar­bus yra mū­sų gy­ve­ni­mo bū­das ir są­ly­gos (al­ko­ho­lio var­to­ji­mas, rū­ky­mas, blo­ga mi­ty­ba, lė­ti­nis stre­sas, sun­kus dar­bas, ne­t ir ke­lio­nės), an­ti­ge­ni­nis mo­ti­nos ir vai­siaus ne­ta­pa­tu­mas.

Prieš­lai­ki­niai gim­dy­mai ga­li įvyk­ti ir dėl prie­žas­čių, su­si­ju­sių su pa­čiu nau­ja­gi­miu (įvai­rios vai­siaus chro­mo­so­mų ano­ma­li­jos, rai­dos su­tri­ki­mai).

To­dėl la­bai svar­bu stip­rin­ti vi­sus neo­na­to­lo­gi­jos cent­rus, mo­ky­ti ir slau­gy­to­jus, ir gy­dy­to­jus dirb­ti su to­kiais ma­žais nau­ja­gi­miais pir­mo­mis pa­ro­mis. Vi­sus iki 32 ges­ta­ci­jos sa­vai­tės gi­mu­sius, bei sun­kai ser­gan­čius nau­ja­gi­mius kva­li­fi­kuo­ta me­di­kų ko­man­da, su­da­ry­ta iš gy­dy­to­jo neo­na­to­lo­go ir tam pa­ruoš­to slau­gy­to­jo, spe­cia­liu au­to­mo­bi­liu per­ve­ža į Kau­ną ar Vil­nių. Pa­vyz­džiui, iš Šiau­liuo­se kas­met gi­mu­sių apie 100 neiš­ne­šio­tu­kų, dau­gu­ma bū­na vė­ly­vie­ji, ne­di­de­lė da­lis – gi­mę iki 30 sa­vai­čių. To­dėl gy­dy­to­jas, slau­gy­to­jas tu­ri mo­kė­ti su­teik­ti vi­są rei­kia­mą pa­gal­bą. Slau­gy­to­jas yra tas žmo­gus, ku­ris pir­mo­mis va­lan­do­mis su anks­tu­ku pra­lei­džia dau­giau­siai lai­ko, dau­giau nei ma­ma ar gy­dy­to­jas.

Ge­rė­jant me­di­ci­ni­nei įran­gai, ky­lant gy­dy­to­jų ir slau­gy­to­jų kva­li­fi­ka­ci­jai, ge­rė­ja ir to­kių nau­ja­gi­mių iš­gy­ve­na­mu­mas. Re­mian­tis pro­f. N. Draz­die­nės duo­me­ni­mis, Lie­tu­vo­je šian­dien la­bai ma­žų, nė ki­log­ra­mo ne­sve­rian­čių nau­ja­gi­mių iš­gy­ve­na­mu­mas, pa­ly­gi­nti su pir­mai­siais Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės at­kū­ri­mo me­tais, išau­go nuo 12 iki 65 pro­cen­tų, o di­des­nių, sve­rian­čių dau­giau kaip 1 kg (1000 g – 1499 g) – nuo 48 iki 95 pro­cen­tų. Tad pa­si­džiaug­ti tik­rai yra kuo.

Pa­reng­ta pa­gal Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės inf.