Ir kreivi dantys gali virsti holivudine šypsena

Ir kreivi dantys gali virsti holivudine šypsena

Ir kreivi dantys gali virsti holivudine šypsena

Dar prieš porą dešimtmečių breketus nešiojantys paaugliai mokykloje gėdijosi šypsotis, o suaugusieji dantis ryždavosi tiesintis tik gresiant rimtoms dantų ligoms. Dabar ortodontinių aparatų nevengia ir vyresnieji, lygiuodamiesi į tobulas Holivudo žvaigždžių šypsenas.

Ką reikia žinoti apie breketus, pasakoja šiaulietė gydytoja ortodontė Rima VAITIEKŪNIENĖ.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Vaikams breketų padės išvengti plokštelė

– Ar vien mada vilioja pacientus į gydytojų ortodontų kabinetus?

– Ne, breketai dedami ne vien estetiniais sumetimais. Dantų susigrūdimas – ne tik grožio problema. Tokius dantis sunkiau išvalyti, todėl tarpdančiuose greičiau vystosi kariesas, apnašos skatina ir dantenų uždegimą gingivitą.

Daugiau nei prieš 20 metų, kai tik pradėjau dirbti šioje srityje, dauguma mano pacientų buvo vaikai ir jiems skiriamas gydymas – plokštelės. Dabar plokštelių kokybė pagerėjo, atsirado breketai.

Breketai leidžia spręsti ir traumatinių sukandimų, gresiančių ankstyvu dantų netekimu, problemą, koreguoti sutrikusią kramtymo funkciją, pavyzdžiui, atvirą sąkandį.

– Kas dabar daugiau nešioja breketus – vaikai ar suaugusieji?

– Sunku pasakyti. Tarp suaugusių pacientų ypač padaugėjo tokių, kuriems reikia paruošti burną protezuoti. Be breketų čia neapsieinama.

Pastaraisiais metais daugėja ortodontinių anomalijų turinčių vaikų. Kodėl? Keičiasi maisto pobūdis: vaikai valgo daugiau minkšto maisto, todėl nelieka apkrovos žandikauliui ir jis nepakankamai vystosi. Dažnos peršalimo ligos, alergijos, bronchinė astma, kai dažniau kvėpuojama per burną, taip pat deformuojamas žandikaulio augimas.

– Ar gydymo breketais galima išvengti?

– Jei tėvai vaikams pasiūlys kietesnio maisto, stebės ir laiku pradės gydymą, kai vaikas kvėpuoja per burną, kaišioja liežuvį tarp dantų, turi logopedinių problemų. Jei pasikonsultuos su gydytoju ortodontu iki vaikui sudygs visi nuolatiniai dantys, galbūt pakaks plokštelės ir nereikės breketų.

– Kuo breketai skiriasi nuo plokštelės?

– Ortodontiniai aparatai skirstomi į nuimamus ir nenuimamus. Plokštelė – aparatas, kurį pacientas savarankiškai gali nuimti, išvalyti ir vėl įsidėti.

Breketai – nenuimami aparatai. Jie gydymo pradžioje klijuojami prie kiekvieno danties ir nuima tik gydytojas, ir tik gydymo pabaigoje.

Breketai – tai savotiškos mažos sagutės, klijuojamos prie kiekvieno danties. Į juos įsistato lankas. Breketai be lanko savaime nieko nedaro, būtent lankas tempia ir tiesina dantis.

Kartais klaidingai įsivaizduojama: turiu du kreivus dantis, užteks užsidėti breketus tik ant jų. Norint patiesinti kreivai sudygusius dantis jiems pirmiausia reikia padaryti vietos. Todėl turi būti išjudinami ir išstumdomi visi dantys.

Plokštelė daugiau skirta maždaug 8–12 metų vaikams, breketai – jau vyresniems paaugliams ir suaugusiems.

Nepatogumai, higienos reikalavimai ir kaina

– Ką reikėtų įvertinti, prieš pasiryžtant nešioti breketus?

– Pirmiausia – susitaikyti su dėl breketų atsirasiančiais nepatogumais. Tik įsidėjus breketus, skauda net kandant, gleivinės lietimosi su breketais vietose gali atsirasti žaizdelių. Todėl pradžioje pacientams rekomenduojama valgyti minkštesnį maistą, o ant breketų, vietose, kur šie labiausiai braižo, užsitepti apsauginio vaško.

Pagrindinė sąlyga – gera burnos higiena. Kaupiantis apnašoms apie breketą, gali pradėti vystytis kariesas. Todėl nuėmus breketą dantys būna dėmėti ir demineralizuoti. Juos tenka plombuoti.

Blogai valant dantis, būna dantenų uždegimai, jos kraujuoja, tai komplikuoja gydymą, blogėja breketų fiksacija.

Bent du kartus per dieną, o idealiausia – po kiekvieno valgymo nešiojantiems breketus dantis reikėtų valyti dviem šepetukais. Iš pradžių – įprastu šepetėliu pašalinti didžiąją apnašų dalį, po to – specialiu vieno danties šepetėliu atidžiai išvalyti kiekvieną dantį apie breketą.

Taip pat patartina naudoti tarpdančių siūlą, profilaktinius skalavimo skysčius.

– Ar prieš dedant breketus gali tekti pašalinti keletą dantų?

– Kaip Hamletui „Būti ar nebūti?“, klausimas „Traukti ar netraukti?“ kartais gali iškilti ir mūsų pacientams. Beje, į šį klausimą skirtingų šalių gydytojai ortodontai atsakytų skirtingai.

Tai – viena iš priežasčių, kodėl nepatarčiau vienoje šalyje pradėto ortodontinio gydymo tęsti kitur. Tai ypač aktualu į Lietuvą grįžtantiems emigrantams, besižavintiems mažesne šių paslaugų kaina pas mus.

Gali skirtis ne tik gydymo, siūlomo Lietuvoje ir užsienyje eiga, bet ir jam naudojamos breketų sistemos. Susidėsite breketus Lietuvoje, o užsienio specialistas dirbs su kita sistema ir ten nuvažiavus gali kilti nemažų sunkumų pratęsiant gydymą.

– Neretai pacientus stabdo breketų kaina...

– Plokštelės poliklinikose dar yra kompensuojamos, o breketai visoje Lietuvoje – mokama ir nepigi paslauga. Vidutiniškai gydymo breketais išlaidos siekia kelis tūkstančius litų.

Užsidėjus breketus, kas 4–8 savaites reikia užsukti pas gydytoją.

Po 1,5–4 metus trunkančio gydymo breketais dar maždaug tiek pat laiko truks retencija – dantų fiksacija naujose vietose, kad šie negrįžtų į pradinę padėtį. Dėl to reikės nešioti išimamą plokštelę, kapą ar fiksuotą reteinerį – ploną vielutę, kuri klijuojasi ant dantų iš liežuvio pusės.

Breketai moterims – būdas lieknėti?

– Ar gali kilti problemų dėl gydymo breketais  pastojus?

– Tam tikrų sunkumų nėščiosioms gali kilti. Gydymo breketais metu kartkartėmis daromos kontrolinės rentgenogramos, jų nėštumo metu dažniausiai atsisakoma.

Be to, nėštumo metu dėl hormoninių svyravimų būna dažni dantenų uždegimai. Breketai situaciją tik apsunkina. Dėl rytinio pykinimo, vėmimo didėja karieso pavojus.

– Bet breketai – puikus lieknėjimo būdas. Kaskart prieš valgant įvertini, ar turėsi galimybę išsivalyti dantis, jei ne, atsisakai mėgstamo skanėsto?

– Na, iš pacienčių retai tenka girdėti, kad dėl breketų numestų kilogramą kitą (juokiasi). Aš siūlyčiau rinktis ne tarp „valgyti“ ar „nevalgyti“, bet susimąstyti apie tai, ką valgyti.

Nešiojant breketus reikėtų vengti kieto maisto, dėl didesnio dantų jautrumo verčiau atsisakyti ir ryškų temperatūrų skirtumą turinčio valgio, pavyzdžiui, karštos kavos su ledais.

– Ar gali breketai būti ir stiliaus dalis?

– Nešioti breketus gali būti ir madinga. Gamintojai siūlo spalvotas elastines ligatūras (gumeles). Pastebėjau, kad moterys šių gumelių spalvas derina ir prie drabužių, renkasi mėgstamą spalvą. Pavasarį daugėja norinčių žalios spalvos ligatūrų, prieš Kalėdas, Naujuosius – spalvingesnių, ryškesnių.

„Iš pacienčių retai tenka girdėti, kad dėl breketų numestų kilogramą kitą.

Jono TAMULIO nuotr.

PRIEŽIŪRA: Gydytoja ortodontė Rima Vaitiekūnienė akcentuoja, kad nešiojant breketus būtina gera burnos higiena.

MADA: Breketų gamintojai derinasi prie mados tendencijų. Breketus su spalvotomis gumelėmis (ligatūromis) galima derinti ir prie mėgstamų drabužių ar nuotaikos.