Naujausios
Išnyrantis operuoto klubo sąnarys gadina gyvenimą
Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi Joniškio rajono Linkaičių kaimo gyventoja, teiraudamasi, ką jai daryti: po to, kai daugiau kaip prieš metus buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija, naujasis sąnarys net tris kartus išsinėrė. „Gal galima antrą kartą gauti nemokamą sąnarį?“ – klausia gyventoja.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sąnarys vis išsineria
Moteris pasakojo, kad susidėvėjusio klubo sąnario planinė operacija jai buvo atlikta 2015 metų liepos mėnesį Radviliškio ligoninėje. Operacija pavyko, tačiau vėliau visą laiką kamavo skausmai.
Praėjus vienuolikai mėnesių, 2016-ųjų birželio 11 dieną darže nesėkmingai pasilenkus apžiūrėti braškių, operuotas klubo sąnarys išniro. Skubiai nuvykus į Šiaulius, gydytojai jį atstatė, bet po dviejų dienų jis vėl išniro.
Praėjus dar keturiems mėnesiams klubo sąnarys išsinėrė sveikatos įstaigoje. Moteris laukė šildymo procedūros. Priėjus eilei, stojosi nuo kėdės ir atsitiko ta pati bėda. Trečią kartą sąnarį įstačius į vietą moterį ėmė kamuoti baimė.
„Vaikštau su lazda ir bijau, kad bet kada sėdantis ar keliantis nuo kėdės klubas vėl išsiners. Girdėjau, kad net gulint lovoje netinkamai pasisukus jis gali išnirti. Nesakau, kad gydytojai kuo nors kalti. Bet niekas nepasako, ką toliau daryti. Ar yra galimybė skubiai antrai nemokamai klubo sąnario operacijai, kadangi po pirmosios per metus jau tiek kartų jis išsinėrė? Gal yra tam tikros sąlygos, kada iš naujo operuojama dėl išnirimų ar kitų priežasčių?“ – teiraujasi moteris.
O gal belieka vėl stoti į eilę nemokamai sąnario operacijai ir laukti.
Operacija kartais gali ir nepadėti
Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) direktorius Remigijus Mažeika „Šiaulių kraštui“ atsakė, kad kai kuriais sąnario išnirimo atvejais atliekamos skubios endoprotezavimo operacijos.
Ar tikslinga atlikti planinę revizinę endoprotezavimo operaciją (implantuoti klubo sąnario implantą) ir kokiu reviziniu endoprotezu, sprendžia ir pateikia išvadą gydytojas ortopedas-traumatologas. Tad Linkaičių kaimo gyventojai pasiūlyta kreiptis į jai priimtiną traumatologą-ortopedą Šiaulių ligoninėje.
Iš pokalbio su Linkaičių gyventoja Šiaulių teritorinės ligonių kasos specialistai pastebėjo, kad ji turinti gretutinių susirgimų, kurie galėjo turėti įtakos pooperacinėms komplikacijoms. Anot Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus Remigijaus Mažeikos, jei yra medicininių indikacijų, nemokama endoprotezavimo operacija gali būti kartojama, tačiau reikia padėtį įvertinti individualiai.
„Tam tikros gretutinės ligos gali lemti audinių pakitimus, dėl kurių nauja operacija nepadės“, – sakė Šiaulių TLK direktorius R. Mažeika.
Laukia nuo 1 iki 15 mėnesių
Šiaulių teritorinės ligonių kasos duomenimis, šiuo metu pacientai nemokamo klubo sąnario endoprotezo įvairiose ligoninėse laukia nuo 1 iki 15 mėnesių. Tikslesnę informaciją kiekvienas norintis gali surasti adresu www.vlk.lt/gyventojams/sužinokite, už ką sumoka ligonių kasos/sąnarių endoprotezavimas .
Kiekvieną mėnesį Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai atnaujina informaciją, kiek laiko įvairiose ligoninėse tenka laukti sąnarių endoprotezavimo operacijų. Matydami, kuriose gydymo įstaigose eilės mažesnės, pacientai turi galimybę pasirinkti kurią nors iš jų.
Daugiausiai operuota klubo sąnarių
Pacientai, įrašyti į Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos eilę sąnarių endoprotezams gauti, bet juos įsigiję savo lėšomis bei VLK pateikę prašymą bei kitus Sąnarių endoprotezų kompensavimo tvarkoje numatytus dokumentus, turi teisę gauti nustatyto dydžio kompensaciją. Kompensuojamoji suma nustatoma pagal operacijos metu galiojusią mažiausią centralizuotai nupirkto endoprotezavimo sistemos komplekto kainą.
Pacientams, operuotiems po 2016 metų rugpjūčio 1 dienos, už klubo sąnario endoprotezą eilės tvarka kompensuojama 447,16 euro, už kelio sąnario endoprotezą – 881,75 euro. Pacientams, operuotiems po 2015 metų balandžio 15 dienos, už peties sąnario endoprotezą kompensuojama 1931,04 euro, už alkūnės sąnario endoprotezą – 2047,50 euro, už čiurnos sąnario endoprotezą – 1815,45 euro.
2015 metais Lietuvoje buvo atlikta 2 225 kelio, 4 488 klubo, 114 peties, 41 – čiurnos ir 6 alkūnės sąnario endoprotezavimo operacijos.