Ką gali psichologas „karštame taške“

Ką gali psichologas „karštame taške“

Ką ga­li psi­cho­lo­gas „karš­ta­me taš­ke“

Kel­mė­je įvy­ku­sio­je kon­fe­ren­ci­jo­je „Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­ja: pa­tir­tis ir per­spek­ty­vos“ Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to Vi­suo­me­nės svei­ka­tos fa­kul­te­to Svei­ka­tos psi­cho­lo­gi­jos ka­ted­ros ve­dė­ja Ni­da Že­mai­tie­nė pa­sa­ko­jo, kaip pa­dė­ti kri­zės iš­tik­tiems žmo­nėms ir jų ar­ti­mie­siems.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Ste­buk­lin­gų žo­džių nė­ra

Ne tik kaip moks­li­nin­kė, bet ir kaip pra­kti­kuo­jan­ti psi­cho­lo­gė Ni­da Že­mai­tie­nė tvir­ti­no, jog pa­gal­ba „karš­ta­me taš­ke“, šei­mo­je, ku­ri ne­te­ko ar­ti­mo­jo – la­bai su­dė­tin­ga, pri­lygs­ta ke­lio­nei be že­mė­la­pio. Į ku­rią pu­sę ei­tum – vi­sur blo­gai. Sun­ku ras­ti tin­ka­mą žo­dį ar­ba uni­ver­sa­lų pa­guo­dos re­cep­tą.

Net ir pa­ts nu­si­žu­džiu­sio­jo ar­ti­ma­sis į tai, kas at­si­ti­ko, ga­li rea­guo­ti įvai­riai, pa­vyz­džiui, to­liau va­ly­ti kam­ba­rį, žiū­rė­ti te­le­vi­zo­rių ar­ba at­si­tver­ti ty­los sie­na. Psi­cho­lo­go pa­rei­ga iš­bū­ti kar­tu, iš­ty­lė­ti kar­tu, nes ty­la ga­li bū­ti svei­kiau už neat­sa­kin­gai pa­rink­tą žo­dį. Ste­buk­lin­gų žo­džių to­kiais at­ve­jais ir nė­ra.

„Svar­biau­sia pri­pa­žin­ti žmo­gaus skaus­mą, gerb­ti jo uni­ka­lu­mą ir in­ten­sy­vu­mą. Priim­ti jį kaip na­tū­ra­lų at­sa­ką į tai, kas įvy­ko, – svars­tė N. Že­mai­tie­nė. – La­bai svar­bu pa­dė­ti žmo­gui at­lik­ti kas­die­nius da­ly­kus, pa­vyz­džiui, iš­vir­ti val­gį, paim­ti vai­ką iš dar­že­lio. Juk šei­mo­je įvy­ku­si ne­lai­mė pa­sė­ja di­džiu­lę su­maiš­tį. Ta­čiau ri­ba tarp na­tū­ra­lios, nuo­šir­džios ir per­tek­li­nės pa­gal­bos – la­bai plo­na. Rei­kia pa­jus­ti, ar nuo per­ne­lyg di­de­lės ap­sup­ties pa­gal­bo­mis žmo­gui dar lie­ka lai­ko pa­bū­ti pa­čiam su sa­vi­mi.“

Pa­gal­ba tu­ri bū­ti kant­ri

Pa­sak N. Že­mai­tie­nės, psi­cho­lo­gas „karš­ta­me taš­ke“ pri­va­lo tin­ka­mai pri­si­sta­ty­ti, pa­sa­ky­ti, jog atė­jo su­teik­ti pa­gal­bos ir pa­klaus­ti, ką ga­li pa­dė­ti, ar ga­li pa­bū­ti kar­tu. La­bai svar­bus po­zi­ty­vus at­si­lie­pi­mas apie nu­si­žu­džiu­sį­jį.

Kar­tais psi­cho­lo­gai ban­do skaus­mo kan­ki­na­mai mo­ti­nai ką nors pa­tar­ti. Ta­čiau ne­re­tai pa­ta­ri­mai bū­na nei šio­kie, nei to­kie: „Būk stip­ri, juk tu tu­ri dar vie­ną sū­nų“, „Lai­kas už­gy­do žaiz­das“, „Ne­jau­gi jūs ne­ma­tė­te, ką jis ke­ti­na da­ry­ti?“, „Bet jūs vi­si nuo jo ken­tė­jo­te“ ir pa­na­šiai.

To­kie pa­ta­ri­mai tik dar la­biau skau­di­na, ašt­ri­na kal­tės jaus­mą. Ne­rei­kia tuš­čių fi­lo­so­fi­jų. Ge­dė­ji­mo pe­rio­das – la­bai skau­dus ir ašt­rus.

Pa­gal­ba tu­ri bū­ti kant­ri. Psi­cho­lo­gas pri­va­lo pa­ska­tin­ti žmo­gų pa­dė­ti sau. Ypač praė­jus ku­riam lai­kui po ne­lai­mės. Svar­biau­sia ne­bū­ti vie­nam. Nuei­ti į par­duo­tu­vę, se­niū­ni­ją, bent te­le­fo­nu pa­si­kal­bė­ti su gi­mi­nai­čiais.

Psi­cho­lo­gu ne­lai­mę pa­ty­ru­si šei­ma pa­ti­kės tik tuo­met, kai pa­ti­kės jo tik­ru­mu, nuo­šir­du­mu, jo jaus­mais. „Pa­gal­ba ne­bū­ti­nai tu­ri bū­ti vi­sa ži­nan­ti, – sa­kė N. Že­mai­tie­nė. – Ji pri­va­lo bū­ti ve­dan­ti. Svar­biau­sia žmo­gaus ne­sku­bin­ti priim­ti pa­gal­bą. Juk atė­ję į na­mus ran­da­me di­džiu­lę su­maiš­tį. Ten­ka lauk­ti, kol ga­lė­si­me į ši­tą su­maiš­tį įsi­terp­ti, žings­nis po žings­nio su­ma­žin­ti įtam­pą, po to su­val­dy­ti chao­są.“

Kar­tais psi­cho­lo­gui, so­cia­li­niam dar­buo­to­jui ar­ba pa­tiems ar­ti­mie­siems pa­vyks­ta su­lai­ky­ti gy­ve­ni­mą baig­ti pa­si­ry­žu­sį žmo­gų nuo le­mia­mo žings­nio. Tai di­de­lis pa­sie­ki­mas, ta­čiau psi­cho­lo­go pa­gal­ba tuo­met pra­ver­čia ir sui­ci­di­nių min­čių tu­rė­ju­siam žmo­gui, ir jo ar­ti­mie­siems. Ma­žiau­sia klai­da vėl ga­li iš­pro­vo­kuo­ti pa­vo­jin­gas min­tis.

Ar­ti­mie­ji ir so­cia­li­niai dar­buo­to­jai to­kią šei­mą taip pat tu­rė­tų lai­ky­ti „karš­tu taš­ku“ ir il­ges­nį lai­ką ste­bė­ti. Pa­vyz­džiui, jei­gu jų ar­ti­ma­sis tu­ri šau­tu­vą, rei­kė­tų jį pa­slėp­ti. Pas­lėp­ti ir ki­tus daik­tus, ku­rie ga­li pa­si­tar­nau­ti sa­vi­žu­dy­bei.

La­bai svar­bu to­kiam žmo­gui ro­dy­ti kuo dau­giau mei­lės ir dė­me­sio, kel­ti jo sa­vi­ver­tės jaus­mą, ne­pa­lik­ti jo vie­no.

Au­to­rės nuo­tr.

Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to Svei­ka­tos psi­cho­lo­gi­jos ka­ted­ros ve­dė­ja Ni­da Že­mai­tie­nė sa­ko, jog spe­cia­lis­tams svar­bu at­si­rem­ti į šei­mą pa­žįs­tan­čių kai­my­nų, gi­mi­nai­čių ar se­niū­ni­jos spe­cia­lis­tų pe­tį.